نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2022‏/22‏/11

 

 

 

  •  پس از کارخانه‌های سیمان، گازِ شرکت گاز و فرمانداری یزد هم قطع شد

گازِ شرکت گاز، استانداری و فرمانداری یزد روز شنبه، سوم دی، به دلیل مصرف زیاد این نوع انرژی قطع شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، شرکت گاز استان یزد از دیگر دلایل قطع گاز این مراکز دولتی را «عدم رعایت استاندارد برای دمای هوا» اعلام کرد.
در همین حال استانداری یزد دلیل بخشی از مصرف بالا در ادارات را «مستهلک شدن وسایل گرمایشی» عنوان کرد.
بر اساس گزارش‌ها با وجود منابع گسترده گاز در ایران به دلیل سوء مدیریت، امسال نیز همچون سال‌های اخیر، مشکل کمبود این انرژی به یکی از چالش‌های بزرگ تبدیل و دولت برای جبران کمبود گاز احتمالی در بخش خانگی مجبور به قطع گاز برخی صنایع شده است.
در همین زمینه دبیر انجمن سیمان روز جمعه، دوم دی‌ماه، از «قطع تقریبی» گاز بیش از ۵۰ کارخانه سیمان در پی کاهش ۲۰ تا ۲۳ درصدی سوخت این کارخانه‌ها خبر داده و گفته بود که برق واحدهای تولیدی نیز به تدریج دچار محدودیت شده‌اند.
کمبود جدی گاز همزمان با آغاز فصل زمستان در حالی است که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اوایل آبان هشدار داده بود که در صورت عدم اجرای «سناریوهای جبرانی» برای تولید گاز، ایران به واردکننده این کالا تبدیل خواهد شد.
به گفته محسن خجسته‌مهر، برای جبران افت تولید پارس جنوبی به ۵۴ میلیارد دلار سرمایه نیاز است و در صورت عدم اختصاص این میزان بودجه، در سال ۱۴۰۴ به واردکننده گاز تبدیل خواهیم شد.
مقامات جمهوری اسلامی در یک سال گذشته بارها اروپا را از «زمستان سخت» به دلیل جنگ در اوکراین و کاهش صادرات گاز ترسانده بودند، اما در هفته‌های گذشته دیگر به آن اشاره نکرده‌اند.

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند.