نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2022‏/22‏/11

 

 

 

 

بازداشت ۵ تن از دراویش گنابادی در یک‌هفته اخیر

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران وایر در بازه زمانی ۲۷ آبان تا ۱ آذرماه دستکم ۵ نفر از دراویش گنابادی در شهرهای مختلف ایران به دست ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.
در شهر آبدانان در ایلام دو برادر به نام‌های امین فرضی و محمد فرضی از دراویش گنابادی بازداشت شده‌اند.
به گفته یک فرد آگاه ماموران اطلاعات سپاه استان ایلام حوالی ساعت ۳ بامداد روز ۲۷ آبان با ایجاد رعب و وحشت به منزل شخصی این دو برادر یورش برده و بدون ارائه حکم بازداشت یا حکم ورود به منزل هر دوی آن‌ها را به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ایلام منتقل کرده‌اند.
محمد فرضی صاحب یک فروشگاه پرده‌سرا در آبدانان و برادرش امین مهندس ساختمان است.
از دلیل بازداشت و اتهامات انتسابی به این دو شهروند اهل آبدانان تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعاتی به دست نیامده است.
علاوه بر این بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌وایر یک درویش گنابادی دیگر به نام مجتبی عباسی ۳۸ ساله و از شهروندان گناوه در تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۱ به دست ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده است.
روز یکم آذرماه نیز خبر بازداشت فائزه عبدی‌پور از فعالان صنفی دانشجویی سابق و دانش‌آموخته کارشناس علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی به دست ماموران لباس شخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.
فائزه عبدی همسر محمد شریفی مقدم درویش گنابادی زندانی است که در پی فاجعه گلستان هفتم و سرکوب گسترده دروایش از سال ۱۳۹۷ تاکنون بدون دریافت مرخصی در زندان است.
خانم عبدی‌پور نیز پیش از این سابقه احضار به دستگاه قضایی ایران را در کارنامه دارد.
منابع آگاه می‌گویند یورش ماموران لباس شخصی به منزل این فعال دانشجویی سابق با خشونت و ضرب و شتم وی همراه بوده و منزل او نیز تفتیش شده است.
از محل نگهداری و نهاد بازداشت کننده خانم عبدی‌پور نیز اطلاعی در دست نیست.
همزمان با بازداشت فائزه عبدی‌پور در گرگان بعضی منابع خبری از بازداشت سعید سلطان‌پور درویش گنابادی ساکن کرج خبر دادند.
ابراهیم الله‌بخشی از دراویش گنابادی فعال در حوزه حقوق بشر با انتشار توییتی در حساب کاربری خود گفت که آقای سلطان‌پور که پیشتر در سال ۱۳۹۶ در وقایع گلستان هفتم زندانی و تبعید شده بود روز گذشته در شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شده است.
منزل سعید سلطان‌پور در کرج نیز به دست نیروهای امنیتی تفتیش و کلیه وسایل الکترونیک او ضبط شده است.

 

سه شنبه ۳ آذر ۱۴۰۱

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.