نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2022‏/22‏/11

 

 

 

 ■ خبرهای ایران از بهزاد امیری مسئول شاخه کشوری نهضت مقاومت ملی ایران در هند

 

گزارش تحقیقی سی‌ان‌ان از «شکنجه و خشونت جنسی» بازداشت‌شدگان اعتراضات

روز دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ گزارشی تحقیقی از اقدامات خشونت‌آمیز و آزارهای جنسی نیروهای جمهوری اسلامی در بازداشتگاه‌های ایران و نسبت به بازداشت‌شدگان اعتراضات سه ماه گذشته در شبکه سی ‌ان‌ان منتشر شد.
نویسندگان این گزارش براساس آنچه شاهدان عینی و قربانیان خشونت جنسی که در جریان این اعتراضات بازداشت شده بودند نوشته است که دست‌کم یک مورد تجاوز به پسری نوجوان و قربانی دیگری که به شدت مجروح بوده است را تایید می‌کنند.
بر اساس آنچه منابع مطلعی که سی‌ان‌ان موفق به گفتگو با آن‌ها شده است ماموران جمهوری اسلامی از برخی صحنه‌های خشونت جنسی فیلمبرداری کرده و آن را به ابزاری برای باج‌گیری و ساکت کردن معترضان تبدیل کرده‌اند.
این گزارش همچنین به پرونده آرمیتا عباسی دختر جوان ۲۰ ساله ساکن کرج پرداخته که گفته می‌شود به دلیل نوشته‌های اعتراضی خود علیه جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد و دولت ایران در اطلاعیه‌ای مدعی شده که او یکی از «رهبران اغتشاشات» (اعتراضات) است و پلیس «۱۰ کوکتل مولوتف» از آپارتمانش کشف کرده است.
او هم‌اکنون در زندان کچویی کرج زندانی است اما مقامات ایران روایت‌های مرتبط با تعرض و تجاوز به او را تکذیب کرده‌اند.
بر اساس آنچه در گزارش سی ان ان آمده است قوه قضاییه اطلاعیه‌ای با هدف تکذیب مدارک افشاشده‌ای در اینستاگرام منتشر کرد که نشان می‌دهد مجازات سختی در انتظار این دختر ۲۰ ساله خواهد بود.
مدارک افشا شده مکالمات میان پزشکان در سرویس پیام خصوصی اینستاگرام است که شکنجه و خشونت جنسی این دختر جوان به دست ماموران امنیتی را افشا و تایید می‌کند.
بر اساس مدارکی که از بیمارستان امام علی در کرج درز کرده است، او روز ۲۵ مهر به همراه افسران لباس شخصی به این بیمارستان برده می‌شود در حالی که موهایش تراشیده شده بود و به شدت می‌لرزید. پزشکان در مکالمه افشا شده خود از وحشتی حرف زده‌اند که با دیدن نشانه‌های تجاوز احساس کرده‌اند. یک منبع مطلع در بیمارستان امام علی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان صحت این مدارک را تایید کرده است.
سی‌ان‌ان همچنین تایید کرده است که امکان برقراری تماس با اعضای خانواده این دختر جوان را نیافته است.
در بخش دیگری از گزارش سی ان ان جمله صحبت‌های دختر جوان دیگری با نام مستعار هانا منتشر شده که از شهروندان کرد ایرانی است و حدودا ۲۰ سال دارد. او گفته است که در دوران بازداشت در اداره پلیس مورد خشونت جنسی قرار گرفته و چند روز پس از آن توانسته است که از طریق کوه‌های مرز عراق از کشور بگریزد.
سی‌ان‌ان به نقل از این دختر جوان نوشته است که ماموران پلیس در بازداشت به او گفته‌اند، ویدیویی دیده‌اند که او را در حال آتش زدن روسری خود نشان می‌دهد. هانا بیست و چهار ساعت در بازداشتگاه ارومیه بوده و می‌گوید که حدود سی تا چهل زن دیگر نیز آنجا بودند به همراه چند پسر که همگی آنها در جریان اعتراضات بازداشت شده بودند، از جمله پسر بچه‌های سیزده چهارده ساله که به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند اما ماموران دختران و زنان را علاوه بر ضرب و شتم مورد خشونت جنسی نیز قرار می‌دادند.
این دختر جوان از سالنی به همراه اتاق خصوصی بازجویی در بازداشتگاه ارومیه صحبت کرده و گفته است که یکی از افسران دختر زیبایی را به تنهایی با خود به آن اتاق برد و به او تعرض جنسی کرد.
سی‌ان‌ان در گزارش خود بر اساس روایت هانا و شاهدان دیگری که با آن‌ها گفتگو کرده است موقعیت نسبی بازداشتگاه مذکور را یافته و نوشته است که این ساختمان در محله اسلام‌آباد ارومیه قرار دارد.
سی‌ان‌ان همچنین تایید کرده اغلب روایت‌هایی که دریافت کرده از مناطق غربی ایران بوده و موجب شده که برای تکمیل تحقیقات خود با گروه‌های مدافع حقوق بشر مرتبط با کردها و فعالانی که با معترضان بازداشت‌شده در ارتباط بوده‌اند صحبت کند.
ایران از اواخر شهریور ماه به دنبال جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صحنه اعتراضات سراسری بوده که با خشونت و سرکوب نیروهای حکومتی مواجه شده است.
بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران تا روز یک‌شنبه بیست و نهم آبان دست‌کم ۳۷۸ تن در ایران کشته و هزاران نفر بازداشت شده‌اند بدون اینکه نام‌های آن‌ها به صورت رسمی اعلام شده باشد.

سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.