نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏چهار شنبه‏، 2020‏/02‏/19

 

 

 

نامه مادر نرگس محمـدی به رئیسی:

نگران جان او در زندان زنجان‌ام

default

مادر نرگس محمـدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه نوشته که نگران امنیت جانی دخترش در زندان زنجان است و خواسته او را به زندان اوین بازگردانند. نرگس محمـدی دو بار در آنجا تهدید جانی شده است.

عذرا بازرگان، مادر نرگس محمـدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران در نامه‌ای به ابراهیم رئیس، رئیس قوه قضاییه نوشته که دخترش پس ازگذراندن شش سال زندان به خاطر اعتراض به حوادث آبان‌ماه امسال در زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به زندان زنجان تبعید شده است. زندانی که محل نگهداری زندانیان عقیدتی نیست.

تقی رحمانی، همسر خانم محمـدی در همین رابطه به دویچه‌وله فارسی گفت که نرگس محمـدی تا کنون دو بار از سوی زندانیانی که به اتهام ارتکاب به قتل عمد محکوم به اعدام شده‌اند، تهدید جانی شده است.

به گفته او علت نوشتن این نامه به رئیس قوه قضاییه نیز همین است. مادر خانم محمـدی در نامه‌اش به ابراهیم رئیسی نوشته است که اعزام او به زندان زنجان هیچ توجیه قانونی ندارد زیرا «نرگس سال‌ها است که ساکن تهران است». سخنگوی قوه‌قضائیه علت تبعید نرگس را بازگشت موطن وی اعلام کرده است.

مادر نرگس محمـدی در همین نامه از مشاهدات خود در ملاقات با دخترش نوشته است: «من خودم ۲۰ جای کبود در بازو و پاهای وی مشاهده کردم اما مقامات مربوطه اجازه نداده‌اند که پزشکی قانونی گزارش ضرب و شتم نرگس را به ما بدهد.»

عذرا بازرگان به شدت نگران جان نرگس محمـدی است. او به قوه قضاییه هشدار داده است: «شرایط زنجان زندان برای نگهداری دخترم من مناسب نیست. من چگونه آرامش داشته باشم که خبر مرگ امثال جوان ناکام ( شیرعلی) را به وسیله زندانیان بزهکار در زندان شنیده‌ام. زندان زنجان، زندانیان جرائم مختلف به جز اتهامات عقیدتی دارد.»

تقی رحمانی به دویچه‌وله فارسی می‌گوید همسرش نه فقط تهدید شده، بلکه ازمحرومیت‌های بسیاری نیزرنج می‌برد. فرزندان او اکنون شش ماه است صدای مادر خود را نشنیده‌اند. خود او سال‌هاست از دیدار یا حرف زدن با نرگس محمـدی محروم است.

نرگس محمـدی از شنبه ۳۰ آذر همراه با چهار زندانی دیگر، در همبستگی با خانواده‌های آسیب دیده از سیل و زلزله و اعتراضات آبان ماه، در دفتر زندان اوین تحصن کرده بود. این تحصن که قرار بود تا پنجشنبه ۵ دی، مصادف با چهلم جان‌باختگان اعتراضات اخیر ادامه یابد، ابتدا با پنج نفر شروع شد و سپس سه زندانی دیگر به آن پیوستند. مسئولان زندان اوین تحصن‌کنندگان را ممنوع الملاقات کرده و حق تماس تلفنی را از آنها گرفتند.

به دنبال این تحصن او را روز چهارشنبه ۴ دی همراه با ضرب و شتم به زندان زنجان منتقل کردند. تقی رحمانی در کانال تلگرامی و در توییتر خود از این اقدام به عنوان "تبعید اجباری" همسرش یاد کرد. او نوشت «رئیس زندان چند بار نرگس محمـدی را به دیوار کوبیده و در جریان درگیری ماموران، دست‌های نرگس زخمی و همراه خون‌ریزی بوده است».

اکنون نرگس محمـدی علاوه بر خشونت با تهدید زندانیان محکوم به قتل نیز روبروست که به گفته همسرش معتاد نیز هستند. مادر نرگس محمـدی به ابراهیم رئیس نوشته است که کمترین تقاضای او بازگرداندن دخترش به زندان اوین است. اوگفته: «من نگران سلامت جسمی و امنیت جانی او هستم. من قوه قضائیه را مسول حفظ امنیت جانی و سلامت جسمی دخترم می‌دانم به عنوان یک مادر این خواسته‌ام را پی خواهم گرفت.»

 

منبع: دویچه وله فارسی

 

_________________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.