نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏پنجشنبه‏، 2021‏/09‏/30

 

 

 

 

درگذشت عبدالمجید بیات

بنیانگذار  بنیاد مصدق در ژنو

 

با اندوه بسیار از درگذشت عبدالمجید بیات نواده ی دکتر محمـد مصدق و پایه گذار بنیاد مصدق، در روز ۱۳ سپتامبر خبریافتیم.

او فرزند ضیاء اشرف دختر ارشد دکتر مصدق و عزت الله بیات بود.

عبدالمجید بیات در سال ۲۰۰۰ بنیاد مصدق و کتابخانه ایران شناسی را در محله ی  کاروژِ شهر ژنو پایه‌گذاری کرد.

او در این بنیاد کوشیده بود تا کلیه ی اسناد مربوط به دکتر مصدق و خانواه ی او و بویژه زندگی سیاسی و خدمات تاریخی اش را گردآورده از خطر پراکندگی و نابودی نگهداری کند. وی با صرف همه ی داروندار خود و کمک های مختصر برخی از هموطنان محلی را برای این بنیاد تهیه کرده اسناد مورد نظر را با رعایت اصول و قواعد کتابداری در آن سازمان داده بود.

در این کتابخانه بیش از ۸۰۰۰ اثر به صورت کتاب، عکس و فیلم نگهداری می‌شود. این سازمان غیرانتفاعی است و هیچگونه کمک مالی از منابٰع عمومی دریافت نمیکند. بنیاد مصدق از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ به اهدای «جایزه مصدق» در دو رشته کتاب و روزنامه‌نگاری در زمینه ایران‌شناسی پرداخت.

شناخته شده ترین اثر عبدالمجید بیات، کتابی است که درباره پدربزرگش، با عنوان «مصدق: برگ‌هایی از تاریخ ایران» به زبان فرانسوی نوشته است. این کتاب در سال ۲۰۱۲ در پاریس به چاپ رسیده است.

سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا این ضایعه ی بزرگ را به خانواده ی آن زنده یاد، به همه ی خاندان ارجمند مصدق، بویژه به دکتر محمود مصدق، هدایت الله متین دفتری، و خانواده ی محترم بیات تسلیت می گوید.

یکشنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۰

سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

 

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.