نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏شنبه‏، 2021‏/02‏/13

 

 

 

حامد آئینه وند

قرن سیاست در ایران دو شاه دو روحانی (۱۳۰۰-۱۴۰۰)

 

۱- تحولات یک سده گذشته صرف نظر از موقعیتهای مختلفی که ایران و نظام بین الملل با آن مواجه بوده است یک وجه روشن و انکار ناپذیر دارد و آن این است که وضعیت فکری و سیاسی کشور بیش از هر سده دیگری متاثر از تحولاتی بوده که در بیرون مرزها رخ داده است. به عبارت دیگر برای جستجوی چرایی هر رخداد سیاسی که تاثیرات بلندمدت و دامنه داری بر وضعیت سیاسی اجتماعی داشته است باید سرنخ آن رخدادها را در جایی بیرون از کشور جستجو کرد. مسلما این بدان معنا نیست که بازیگران داخل کشور نقشی در حوادث سیاسی نداشته‌اند بلکه سخن در این است که مجموعه نیروهای سیاسی و فکری کشور در نسبت سنجی میان مشکلات ایران و راه حل‌های آن به شدت متاثر از چپ و راست جهانی بوده‌اند، بدون آنکه در جهت مدلی درون زا بکوشند که در عین تامین منافع ملی و استقلال کشور، توسعه و رفاه را به ارمغان بیاورد، و متاسفانه این دو را تنها در اتصال به شرق یاغرب یافتند. برای درک روشنتر موضوع نگاه کنید به فرجام نیروهای چپ پس از فروپاشی شوروی در اروپا و ایران، احزاب چپ اروپا به دلیل اینکه گوش به فرمان مسکو نبودند و اندیشه‌های‌های چپ را در جامعه اشان بومی کرده بودند به حیات خود پس از فرو پاشی شوروی ادامه دادند اما درایران به دلیل اتکا به مسکو علی رغم همراهی با روحانیت برای پیروزی انقلاب، چون ریشه‌های واقعی در درون کشور نداشتند به راحتی توسط رقیب حذف شدند.

۲- رضا شاه به عنوان بنیانگذار دولت مدرن در ایران که پایه‌های آن را به درستی بر بنیادهای سکولار بنا کرد به دلیل کنار گذاشتن نخبگانی چون داور، فروغی و تیمورتاش که از حامیان اولیه ایشان بودند، از تشخیص درست روند جنگ جهانی دوم علی رغم اعلام بی طرفی بازماند، به طرف شکست خورده نهایی جنگ یعنی هیتلر غلتید و متفقین را مصمم به اشغال ایران و اجبار او به کناره گیری از سلطنت کرد. همکاری فعالانه رضا شاه با نیروهای متفقین چنانچه در تاریخ موازی رخ میداد به احتمال قریب مرگ زود هنگام وی در تبعید، مانند فرزندش را در پی نداشت و با تقویت هر چه بیشتر بنیادهای سکولار احتمال وقوع انقلابی مذهبی کم رنگ می‌شد.

۳- پس از رضا شاه، در دوران جوانی شاه که قدرت در دستان او منحصر نبود و هیات دولت، نخست وزیر و پارلمان نیز در اتخاد تصمیمات مهم ایفای نقش می‌کردند و مراکز قدرت صوری نبودند اشتباهات کمتری در کشور صورت می‌گرفت و هرآنچه که باید برای توسعه و رفاه مردم فراهم می‌شد در افق امکانات ممکن کشور قابلیت تحقق داشت. کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ و به زیر کشیدن دولت قانونی مصدق اشتباه بزرگی بود اما اشتباه بزرگتر محروم کردن کشور از نیروهای وطن پرست و خوش فکر و ملتزم به دموکراسی توسط محمـد رضا شاه بود. شاه در پروسه منحصر کردن قدرت در دستان خود تقریبا هر کدام از رجال کشور که استقلالی در رای و نظر خود داشتند چون علم و امینی را کنار نهاد و به جای آنها مجال برای امیر عباس هویدا که جز تکنوکراتی حرفه‌ای بیشتر نبود گشود. زمانی هم که شرایط انقلابی شد به جای آنکه بلافاصله به ملی گرایان رو کند وقتی فرصت به بختیار داد که شیرازه قدرت ازهم گسیخته بود.

۴- جای تردید نیست که نه تنها در سده گذشته بلکه یک سده قبل تر از آن هم روحانیت رقیبی جدی برای سلطنت بوده است اما تا پیش از آیت ا.. خمینی دور اندیشی و حزم شخصیتهایی چون آیت ا.. بروجردی بر هوس قدرت پیشگی روحانیت لگام می‌زد. اما کارنامه ۴۲ سال گذشته جمهوری اسلامی نه تنهاروحانیت را از ماه به خاک آورده بلکه ادامه حیات آنها مستقل از جمهوری اسلامی را دشوار کرده است. آنهایی که در این لباس از در انتقاد از نظام درآمده‌اند اگر در دلسوزیشان برای کشور و مردم تردید باشد در اینکه در اندیشه جدا کردن سرنوشت روحانیت از جمهوری اسلامی‌اند تردید نیست.

۵- در قرن گذشته بخش اعظم سیاست ورزی در ایران همانگونه که ابتدا گفتم متاثر از چپ و راست جهانی بوده است. دو شاه و دو روحانی در این سده برایران حکمرانی کردند. شاه به عنوان نماینده راست جهانی درکسوت ژاندارم منطقه مخالفان مذهبی را ارتجاع سیاه و مخالفان چپ را ارتجاع سرخ نامید امادرعین حال مجالی هم به نیروهای ملی برای ایفای نقش نداد و در اتحاد آنان باهم و در قرانی نامیمون با ریاست جمهوری کارتر و تردید در سرکوب، انقلاب پیروزشد و ۱۱ سال پس از انقلاب ایران نیز شوروی فرو پاشید. سر رسید تاریخی" دین دولتی و دولت دینی" اما زمانی به سر آمد که "نوستالژی پهلوی" با شعار رضا شاه روحت شاد سر از خیابان درآورد. سررسید تاریخی پیش درآمد انقضای سیاسی است.

منبع: گویا

 

جهت خواندن مطالب بیشتر از این نویسنده اینجا کلیک کنید.

_________________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.