نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏شنبه‏، 2022‏/08‏/27

 

 

 

۴ شهریور ۱۴۰۱

سحر رضایی، شهروند خبرنگار

پنج‌شنبه آبی آزادی؛

اشک شوق، بلیت‌های تقلبی و درگیری لفظی با زنان

با فشارهای فدراسیون جهانی فوتبال، دیدار «استقلال» تهران و «مس» کرمان با حضور تماشاگران زن برگزار شد. این نخستین حضور تقریبا آزادانه زنان ایرانی در یک رقابت لیگ برتر فوتبال کشور بود. 

در آستانه‌ جام جهانی فوتبال، «میرشاد ماجدی»، سرپرست فدراسیون فوتبال ایران برای جلوگیری از تعلیق فدراسیونی که سرپرستی آن‌ را تا مجمع انتخابات شهریور ۱۴۰۱ برعهده دارد، ناچار شد برای دستور کتبی اخیر فیفا در مورد حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها چاره‌ای بیندیشد. 

سرپرست فدراسیون فوتبال می‌دانست در حال حاضر فقط در ورزشگاه «آزادی» زنان می‌توانند وارد ورزشگاه شوند، پس ابتدا از باشگاه «پرسپولیس» خواست تمهیدات ورود زنان را در دیدار با «فولاد» در هفته دوم انجام دهد.

باشگاه پرسپولیس برای اجرای این درخواست میرشاد ماجدی آمادگی نداشت تا فدراسیون فوتبال دست به دامان سردار «مصطفی آجرلو»، مدیرعامل استقلال شود. نتیجه‌اش نیز حضور بیش از دو هزار زن هوادار باشگاه استقلال در بازی استقلال و مس کرمان بود.

اما آیا تمامی زنانی که  در ورزشگاه حضور داشتند، با بلیت وارد ورزشگاه شده بودند؟ 

آن‌چه در این گزارش می‌خوانید، از روز بلیت فروشی تا پایان بازی، شما را در جریان وقایع می‌گذارد‌.

حضور ۱۰۰درصدی گزینشی‌ها؛ نقشه‌ای که بر آب شد

ابتدای هفته گذشته، مصطفی آجرلو، مدیرعامل استقلال به میرشاد ماجدی پیشنهادی برای ورود ۵۰۰ «زن گزینشی» به ورزشگاه آزادی داد.

نخستین بار، «ایران‌وایر» روز ۳۰ مرداد در گزارشی اختصاصی، خبر از احتمال حضور زنان تماشاگر در ورزشگاه آزادی را داده بود. در این گزارش نیز اشاره شده که مدیرعامل باشگاه استقلال پیشنهاد داده بود هیات‌های فوتبال و همین‌طور حراست وزارت ورزش و جوانان وظیفه حضور ۵۰۰ زن گزینشی را برعهده بگیرند.

طبق پیشنهاد آجرلو، قرار بود شماره ملی این ۵۰۰ نفر در سامانه بلیت فروشی به ثبت برسد و این نفرات با در دست داشتن بلیت وارد ورزشگاه شوند. اما پس از انتشار این گزارش، اول شهریور وزارت ورزش و جوانان حضور زنان گزینشی را منتفی کرد.

طبق اطلاعاتی که ۳۱ مرداد به «ایران‌وایر» رسید، مداخله وزارت ورزش برای باز شدن سامانه بلیت فروشی در ساعاتی محدود، موجبات حضور زنان را در این بازی فراهم کرده بود.

باز شدن سایت بلیت فروشی

بعدازظهر چهارشنبه دوم شهریور، سایت بلیت فروشی به مدت ۱۵ دقیقه برای زنان فعال شد. دختران هوادار استقلال که از روزهای گذشته از احتمال بلیت فروشی مطلع شده بودند، ساعت‌ها در سایت رسمی بلیت فروشی سازمان لیگ منتظر این لحظه بودند.

با وجود این‌ که فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود بیش از ۵۰۰ بلیت به زنان تعلیق نمی‌گیرد اما در روز بازی حدود دو هزار هوادار زن در جایگاه مخصوص زنان حضور داشتند که نشان می‌داد تعداد بیشتری از این زنان به صورت گزینشی وارد استادیوم شده بودند.

سایت رسمی بلیت فروشی اقدام به فروش هزار بلیت به زنان کرده بود و هزار زن دیگر نیز به صورت گزینشی وارد ورزشگاه شده بودند.

۳ساعت مانده به بازی؛ بازار داغ بلیت‌های سیاه 

از ساعت ۱۶، درهای پارکینگ شماره ۲۱ ورزشگاه به روی زنانی که موفق به تهیه بلیت شده‌اند، باز می‌شوند. عده‌ای اما پشت این درها منتظر هستند؛ برخی با بلیت و برخی بدون بلیت.

دخترانی که بلیت در دست دارند، سه دسته‌اند؛ دسته‌ اول که بسیار محدود هستند، به گفته خودشان موفق شده‌اند از طریق سایت بلیت فروشی و با خوش شانسی بلیت تهیه کنند.

برای دسته‌ دوم بلیت از طریق باشگاه استقلال تهیه شده بود. یکی از آن‌ها می‌گوید یکی از دوستانش از کانون هواداران استقلال برای او بلیت گرفته است.

دسته‌ سوم اما می‌گویند که اطراف ورزشگاه این بلیت‌ها را با قیمت ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان خریده‌اند؛ بازار سیاه بلیت فروشی زنان داغ بوده است.

تذکر حجاب از سوی گوینده ورزشگاه

خانمی پشت بلندگوی در شرقی ورزشگاه مدام جملاتی را تکرار می‌کند. او ضمن خوشامدگویی به زنان، از آن‌ها می‌خواهد با در دست داشتن بلیت وارد ورزشگاه شوند و اگر بلیت ندارند، مقابل درها توقف نکنند. اما او هربار درباره «حجاب» هم تذکر می‌دهد و از زنان می‌خواهد حجاب اسلامی را رعایت کنند. حتی در مواردی مستقیم‌تر اشاره می‌کند و می‌گوید خواهرم موهایت را کامل بپوشان! صدای این زن قطع نمی‌شد.

ورود گزینشی‌ها؛ باز هم سوار اتوبوس‌ها

ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه است و تقریبا تمام کسانی که بلیت تهیه کرده، وارد ورزشگاه شده‌اند. حدود ۳۰ نفر که بلیت ندارند، پشت در ورزشگاه نشسته‌اند تا از طریقی بتوانند وارد شوند‌.

ناگهان اتوبوس تیم ملی به پارکینگ شماره ۲۱ نزدیک می‌شود. داخل اتوبوس، بازیکنان تیم‌ ملی فوتبال نوجوانان با لباس‌های یک دست قرمز و کادر فنی این تیم حضور دارند. یک اتوبوس دیگر هم از راه می‌رسد. درها را برایش باز می‌کنند و بدون آن‌ که کسی بلیتی نشان دهد، زنان وارد می‌شوند.

این اتوبوس حامل زنان عضو «کانون هواداران استقلال» و نزدیکان این باشگاه است. در همین حین، خانمی می‌خواهد وارد ورزشگاه شود. به او اجازه ورود نمی‌دهند اما با مداخله «پرویز برومند»، دروازه‌بان سابق استقلال و یکی از مسوولین ورزشگاه، این خانم هم وارد ورزشگاه می‌شود. حسرت به دل باقی زنانی می‌ماند که نه گزینشی هستند و نه بازیکنان قدیمی برای‌ آن‌ها پادرمیانی می‌کنند.

آن‌هایی که پشت در مانده‌اند، بروند بالای درخت

ساعت ۱۹ بازی شروع شده است. یکی از مردان نیروی انتظامی از پشت بلندگوی در شرقی خطاب به زنان می‌گوید: «خانم‌ها! به هیچ عنوان بدون بلیت اجازه ورود ندارید. حجاب خود را رعایت کنید و از پشت در متفرق شوید.»

او چند بار این جمله‌ها را تکرار می‌کند. زنان گارد ویژه به طرف زنان هوادار استقلال می‌روند و با دست آن‌ها را به سمت دیگری هدایت می‌کنند.

خانمی به آن‌ها می‌گوید که اجازه ندارند به او دست بزنند و درگیری لفظی پیش می‌آید. این زنِ هوادار از دیگران می‌خواهد همان‌جا بمانند. او با صدای بلند تاکید می‌کند اگر محل را ترک کنید، نمی‌توانید وارد ورزشگاه شوید.

یکی از مردهای یگان ویژه با عصبانیت و صدای بلند رو به این زنان می‌گوید: «از جلوی در بروید کنار! بروید از آن درخت‌ها آویزان شوید ولی این‌جا نمانید! شما اجازه ورود ندارید.»

بلیت فروشی آزاد و کلاه‌برداران آزادتر

بحث که بین دختران و ماموران مرد یگان ویژه بالا می‌گیرد، یکی از زنان یگان ویژه آدرس بلیت‌های بازار سیاه را می‌دهد و می‌گوید: «آن پایین‌تر بلیت می‌فروشند، بروید بلیت بخرید تا بتوانید وارد شوید.»

دختر جوان و کم سن و سالی که پرچم آبی دورش پیچیده است، می‌گوید: «با این ترفند می‌خواهی ما را از این‌جا دور کنی؟»

مردی از پشت سر می‌آید و می‌گوید: «چند بلیت دارم، کسی نمی‌خواهد؟»

قیمت بلیت‌ها را ۳۵۰ هزار اعلام و چند بار با صدای بلند جلوی ماموران تکرار می‌کند که بلیت دارد. خانمی که به گفته خودش از دزفول آمده است، می‌گوید: «به من ۲۵۰ هزار تومان بلیت فروختی، جلوی گیت گفتند بلیتت اعتبار ندارد، می‌خواهی سر این‌ها را هم کلاه بگذاری؟»

درها باز شدند

ساعت ۲۰ شده است. با آمد و شد چند مسوول، بالاخره مجوز ورود زنانی که بلیت ندارند، صادر می‌شود. سریع آن‌ها را به صف می‌کنند و با چک کردن کارت ملی، اجازه ورود به آن‌ها می‌دهند.

اتوبوس به پشت گیت می‌رسد. چند زن با انجام بازدید بدنی ۳۰ هوادار، به آن‌ها اجازه ورود می‌دهند. دختری که لب‌هایش را آبی کرده است، با صدای لرزان فریاد می‌زند: «باورم نمی‌شه که به آرزوم رسیدم.»

بعد از رد شدن از تونل، زنی که دست‌هایش می‌لرزد، نرده‌های ورزشگاه را گرفته است و به پهنای صورتش اشک می‌ریزد.»

پایان بازی و ادای احترام بازیکنان استقلال به زنان

بازی با نتیجه یک بر صفر به سود استقلال به پایان می‌رسد. پس از پایان بازی، بازیکنان استقلال به سمت سکوی زنان می‌آیند و به تشویق زنان هوادارِ خود می‌پردازند. ورزشگاه یک پارچه می‌ایستد و این لحظه با شکوه را با تشویق همراهی می‌کند.

منبع: ایران وایر

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.