نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏پنجشنبه‏، 2022‏/07‏/28

 

 

 

27/07/2022

عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند:

"جنون اعدام" در ایران دوباره شدت گرفته است

عفو بین‌الملل در مورد افزایش اعدامها در ایران هشدار می دهد.

سازمان عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند با صدور بیانیه‌ای، در مورد افزایش هولناک اعدام در ایران هشدار دادند. طی نیمۀ اول سال ۲٠۲۲ شمار اعدام‌ها به وضوح افزایش داشته است. در بیانیۀ دو سازمان مدافع حقوق بشر که روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه منتشر شد، آمده است که در شش ماه نخست سال جاری میلادی بیش از ۲۵٠ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

در بیانیۀ دو سازمان مدافع حقوق بشر که روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه منتشر شد، آمده است که در شش ماه نخست سال جاری میلادی بیش از ۲۵٠ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

به گفتۀ خانم دیانا الطحاوی مسئول بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل، "در نیمۀ اول سال جاری، جمهوری اسلامی به طور متوسط دست کم یک نفر را در روز اعدام کرده است".

به گفتۀ وی دولت ایران "آدم‌کشی در مقیاس گسترده را در سطح کشور" ادامه می‌دهد.

رویا برومند، مدیر اجرایی بنیاد عبدالرحمن برومند نیز می‌گوید که او‌ج‌گیری شمار اعدام‌ها یکبار دیگر نشان می‌دهد که ایران در این مورد با سایر کشورهای جهان فاصلۀ زیادی دارد. او یادآوری می‌کند که ۱۴۴ کشور در عمل حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند.

هر دو سازمان هشدار می‌دهند که اگر اعدام‌ها با همین سرعت جنون‌آمیز پیش برود، شمار اعدام‌ها در سال جاری از سال ۲۰۲۱ نیز فراتر خواهد رفت. سال گذشته ۳۱۴ نفر در ایران اعدام شده بودند.

بیانیه عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند  به اجرای دوبارۀ احکام اعدام در ملاء عام نیز اشاره می‌کند و می‌گوید که اخیرا یک نفر در استان فارس به این شکل اعدام شده است.

بیانیه همچنین به افزایش احکام اعدام در پرونده‌های قاچاق مواد مخدر می‌پردازد. طبق گزارش عفو بین‌الملل حداقل ۶۵ نفر  از اعدام‌شدگان در سال جاری میلادی بلوچ بوده‌اند. ۳۸ نفر از این عده، به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شده‌اند.

 

منبع: rfi

https://www.rfi.fr/fa/ایران/20220727-عفو-بین-الملل-و-بنیاد-عبدالرحمن-برومند-جنون-اعدام-در-ایران-دوباره-شدت-گرفته-است

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.