نشریۀ  اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏شنبه‏، 2021‏/07‏/31

 

آرشیو ماه ژانویه تا دسامبر  ۲۰۲۱

 

 

 

آرشیو ماه آپریل  ۲۰۲۱

 

فرامرز داور

نخستین کنفرانس خبری رئیسی؛

سایه سنگین جنایت علیه بشریت

 لحن و بیان رئیسی در پاسخ به سوال‌های خبرنگاران که مهم ‌ترین آن‌ها درباره مسایل مرتبط با درخواست تحقیق در مورد نقش او در اعدام‌ های تابستان ۱۳۶۷ و اتهام جنایت علیه بشریت درباره وی و آینده روابط خارجی جمهوری اسلامی بود، تاییدی بر اعلام تغییر شرایط کشور در آینده‌ ای بسیار نزدیک است.

 

مجید محمـدی

بختک اعدام‌ها و شکنجه‌های دولتی دهه ۶۰ رئیسی را رها نخواهد کرد

پرتاب شدن یک طلبه از دالان خشونت و تنفر در سیاست حذف و کشتار به ریاست جمهوری

 هم در دوران کارزارهای بیعت و هم از روز اول بعد از رای گیری، سوالات از رئیسی، حتی از سوی رسانه‌ های ضداسرائیلی و ضدامریکایی به سراغ سوابق وی در دهه شصت می ‌روند. مشخص است که بختک اعدام‌ های دهه شصت و ادبیات آن دوره دست از سر رئیسی برنخواهند داشت، چون هویت شغلی و سیاسی و ایدئولوژیک او در آن دهه و بر اساس اقدامات قضات و دادستان‌ های دادگاه‌ های انقلاب شکل گرفته است.

 

آیت‌الله‌ها می‌دانند «تحریم انتخابات»

در امتداد مسیر «نه به جمهوری اسلامی» و «براندازی» است

 محمـد خاتمی رئیس دولت اصلاحات از جمله افرادیست که مردم را برای حضور پای صندوق‌ های رأی تشویق کرد ولی اعتنایی از سوی جامعه به درخواست وی نشد. او حالا در اظهاراتی «عدم شرکت (بی ‌سابقه) مردم و وجود بالاترین درصد رأی‌ های باطله» را یک «زنگ خطر» و «نشانه فاصله مردم با حکومت» دانست ولی با این حال ادعا کرد «حساب مردمی که انتخابات را تحریم کردند از براندازان جدا است!»

 

ابوالفضل محققی

دو بیانیه دو صدا

 رئیسی درنخستین پیام خود از بر پائی "دولتی پُرکار، انقلابی، ضد فساد" خبر می‌ دهد! دولتی که به سوی بسط عدالت حرکت خواهد کرد! او که خود را با وجود عدم شرکت بیشتر از نیمی، از واجدان شرایط انتخاب و ۱۵ درصد رأی باطله منتخب همه ملت می ‌داند، با وقاحت تمام روز انتخاب خود را "روز مهربانی، بردباری، روز اتحاد، رفاقت و هم ‌دلی" نام ‌گذاری می ‌کند که از دل یک "انتخاب متکی بر اساس قاعده مردم‌ سالاری دینی که منتخب همه ملت می ‌باشد بیرون آمده است." دروغ‌ گویی وقیح در لباس قضا.

 

فراخوان شماره ی ۴ 

ستاد نیروهای ملی

برای تحریم بازی انتخاباتی

 سرانجام مردم در ۲۸ خردادماه رأی خود را دادند: رأی به طرد رژیم حاکم و همه ی بازیهای سیاسی رسوای آن؛ از جمله به افتضاحاتی بنام انتخابات. حتی برابر آمار خود رژیم نیز که اعتبار آن مانند همه ی ادعاهای دیگر آن بی اعتبار است، رأی های ریخته شده در این نمایش انتخاباتی، منهای آراءِ باطل و آراء نظامیانی که خود و خانواده هایشان را با دستوری تهدیدآمیز وادار به دادن رأی کردند، کمتر از نیمی از متوسط آرائی است که در نمایشهای انتخاباتی همه ی دوازده دوره ی پیشین اعلام شده است.

 

مهدی مظفری

سخنی با آقای حسن شریعتمداری

 در برنامه بی بی سی فارسی ۱۸ ژوئنِ/۲۸ خرداد جاری، آقای شریعتمداری در مناظره با آقای محسن میلانی با حرارت تمام گفتند: «چهل ودو ساله که ما میگیم این نظام باید برود» و اضافه کرد: «من به خودم تبریک میگم که ازروز اول می دانستم که این نظام نمی ماند و می رود ». این موضع گیری ایشان بسیار موحب تعّحب شد. 

 

عفو بین.‌الملل:

رئیسی باید تحت تحقیقات کیفری قرار گیرد

 در نخستین واکنش حقوق بشری، سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به اعدام‌ هزاران زندانی در تابستان سال ۶۷،‌ می‌ گوید ابراهیم رئيسی، رئيس‌ جمهور آینده ایران، باید «به خاطر جرائم بین ‌المللی» تحت تعقیب کیفری قرار گیرد.

 

امیر بیگلری

صندوق رأی و حق حاکمیت ملی

 در آستانهٔ رأی‌ گیریِ دیگری در جمهوری اسلامی قرار گرفته‌ ایم و بحث‌ هایی بر سر رأی دادن یا رأی ندادن جریان دارد. این نوشتار در صدد پاسخ دادن به دیدگاهی‌ است که معتقد است با حضور در پای صندوق‌ های رأی و گزینش نامزدی «بد» در مقابل نامزدی «بدتر» است که می‌ توان حکومت را به عقب راند، یعنی با اصلاحات تدریجی و از درون نظام است که استقرار یک‌ دموکراسی ممکن می‌شود. همچنین بسیاری از طرفداران این نظر، روش خود را به عنوان تنها راهکار معرفی می ‌نمایند و گاه و بیگاه معتقدان به رأی ندادن و عبور از جمهوری اسلامی را به نداشتن راه حل متهم می‌ کنند. در ادامه به نقد این نگرش و ارائهٔ راه‌ حل خواهیم پرداخت:

 

هادی خرسندی

شعر طنز آیت‌الله در تمسخر آخوند شش کلاسی

بسی حکم قتلی تو امضا کنی – همه کار تو مهر و امضا بود

به چه کسی رأی می‌دهم؟

 وقتی یکی از کاندیداها در مناظره انتخاباتی به آیت ‌الله رئیسی گفت تو فقط شش کلاس مدرسه رفته ‌ای، (ولی البته سواد حوزوی داری)، اهل ریاضیات حساب کردند ایشان که از ۱۶ سالگی شاغل پست ‌های مختلف شده، فرصت تحصیل حوزوی هم نداشته. در همین ایام شعر طنزی به نام آیت ‌الله زنجانی معروف، منتشر شد که انگار چهل سال پیش برای امثال رئیسی سروده شده.

 

علی شاکری زند

«من تو دهن این دولت می زنم!»

«من دولت تعیین می کنم!» (خمینی)

و خامنه ای چرا نباید دولت تعیین کند؟

سر و ته، یک کرباس

 از ساعتی که رد صلاحیت ها بر سر زبان ها افتاد ناگهان همه ی مقربان دیرین درگاه به منتقدان دستگاه تبدیل شدند و سیل انتقادات، بل حملات، به حال و گذشته ی این نظام شوم از سوی آنان به راه افتاد.

از هر یک از کسانی که در گذشته یا رییس جمهوری بی اختیار بوده اند یا نماینده ی مجلسی نمایشی و سرسپرده، یا حتی عضو شورای نگهبان بی قانونیِ اساسی، و رییس تشخیص مصلحت زورگویی، صدایی در تقبیح تصمیمات همین شورای نگهبان و بطور ضمنی در اظهار نارضایی از عزم «رهبر معظم» در کنارگذاشتن شان برخاست. از «دکتر» روحانی تا «دکتر» احمدی نژاد، و از محمـد خاتمی تا فرزند معنوی«امام، «دکتر» بنی صدر»، همه، و هر کدام پس از مغضوبیت خود، به وجود بی قانونی و خودسری در این نظام پی می برند و خود را مظلوم و مغبون اصلی آن یا قربانی «کودتا» اعلام می دارند!

 

بیانیه هم‌بندی‌های ساسان نیک‌نفس در زندان تهران بزرگ:

«او به قتل رسید»

 ۳۰ تن از هم ‌بندی‌های ساسان نیک ‌نفس در بیانیه ‌ای اطلاعیه سازمان زندان‌ ها در مورد مرگ این زندانی سیاسی را «دروغ محض» خواندند و اعلام کردند که «او به قتل رسیده است».

 

متن شعر و تاریخچه ی

سرود نهضت مقاومت ملی ایران

 ـ ایران هرگز نخواهد مردـ

 سرود نهضت مقاومت ملی ایران، «ایران هرگز نخواهد مرد»، در زمان دکتر شاپور بختیار ساخته شد و مورد تأیید آن زنده یاد قرارگرفت. شعر و ملودی آن ساخته ی یکی از اعضای نهضت مقاومت ملی ایران بود و هارمونی و ارکستراسیون آن توسط پروفسور کریستیان داوید، استاد کنسرواتوار وین و رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران داده شد. اجرای آن نیز با ارکستر رادیوـ سمفونیک وین و برهبر پروفسور داوید صورت گرفت. 

 

آرش حسن‌نیا

آقای همتی! بی‌نام و نشان‌هایی که بر اقتصاد ایران چنبره زده‌اند، که هستند؟

 «نیمی از اقتصاد ایران، مالیات نمی ‌پردازند.» این جمله «عبدالناصر همتی»، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ است در دومین مناظره تلویزیونی هفت رقیب این انتخابات. او در دیگر گفت ‌وگوهای انتخاباتی خود مدام از «کسانی»، «ذی ‌نفعان» یا «آن‌ هایی» می‌ گوید که بر اقتصاد ایران چنبره زده ‌اند و گویی در مکالمه ‌ای با خود می ‌پرسد: «این‌ ها که هستند؟»

 

سرود آزادی

اثر استاد گلنوش خالقی

 استاد گلنوش خالقی آهنگساز و رهبر ارکستر، فرزند استاد فقید روح الله خالقی روز چهارشنبه ۲۴ دیماه در هشتادسالگی در آمریکا چشم از جهان فروبست.

پدر او روح الله خالقی از  شاگردان علینقی وزیری یکی از پایه گذاران موسیقی جدید ملی در ایران و بنیادگذار هنرستان موسیقی ملی بود که بسیاری از استادان امروزی موسیقی ملی از شاگردان آن بوده اند. ..

در زیر برای معرفی بیشتر هنر این استاد هنرمند از پخش سرود آزادی او آغاز می کنیم به این امید که بتوانیم به تدریج آثار دیگری از او و هنرمندان دیگری را به خواننگانمان بشناسانیم.

 

حکم عجیب و ضدانسانی علیه اسماعیل گرامی فعال حقوق بازنشستگان:

 ۵ سال زندان و ۷۴ضربه شلاق و ۲میلیون تومان جریمه!

  اسماعیل گرامی ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ یک شب پیش از برگزاری دومین تجمع سراسری بازنشستگان در سال جدید توسط مأموران قرارگاه «ثارالله» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خانه‌ اش بازداشت شد.

 

ایرج مصداقی

مدارک تحصیلی جعلی در نظام اسلامی:

مورد جدید رئیسی

 مهرعلیزاده در نخستین مناظره تلویزیونی خطاب به ابراهیم رئیسی گفت: «شما در سطح کلاسیک شش کلاس سواد دارید، با این سواد نمی ‌توان اقتصاد را اداره کرد.» او در عین حال اضافه کرد: «البته من به سواد حوزوی‌ تان احترام می‌ گذارم ولی این برای اداره کشور کافی نیست.»

 

ناگفته‌ های بازداشت‌ های آبان ۹۸ به ‌روایت «بی ‌صدایان آبان»

 شماری از بازداشت ‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ ایران روز یکشنبه، ۱۶ خرداد، در اتاقی در کلاب ‌هاوس روایت خود را از چگونگی بازداشت و برخورد مأموران امنیتی و انتظامی با زندانیان و خانواده ‌های کشته‌شدگان بازگو کردند.

 

فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل برای آزادی برادران افکاری

 سازمان عفو بین ‌الملل در یک فراخوان فوری خواستار آزادی برادران افکاری شده است. عفو بین ‌الملل گفته است مقامات ایرانی در حال "شکنجه و اعمال سایر رفتار‌های بی‌ رحمانه" علیه حبیب و وحید افکاری در زندان عادل‌ آباد شیراز هستند.

 

رادیو بین المللی فرانسه

«شش کلاس سواد»؛

موج تمسخر بی‌سوادی و گاف‌های ابراهیم رئیسی

ابراهیم رییسی بدون اشاره به نقش خود در قتل‌عام مخالفان، خود را مسئولی پاسخگو معرفی کرد

 پس از آن که محسن مهرعلیزاده، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران سواد و تحصیلات ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی و نامزد مورد حمایت جناح حاکم در انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال برد، موجی از تمسخر رئیسی در شبکه‌ های اجتماعی به راه افتاده است. ابراهیم رئیسی یکی از متهمان اصلی در پرونده کشتار سیاسی دهه شصت است.

 

یک فعال حوزه زنان: «۵۰۰ زن معتاد متجاهر در تهران، شب‌ها جایی برای خوابیدن ندارند.»

دختران زیر ۱۵ سال هم کارتن‌خواب شدند

 مشاهدات میدانی فعالان حوزه زنان و اعتیاد حکایت از آن دارد که در دوران همه ‌گیری ویروس کرونا هم سن اعتیاد دختران نوجوان تا ۱۵ سال کاهش یافته و هم تعداد زنان معتاد متجاهر بیشتر شده است.

 

فراخوان شماره ی ۳ 

ستاد نیروهای ملی

برای تحریم نمایش انتخابات

 چنان که ما در فراخوان شماره ی ۱ ستاد نیروهای ملی برای تحریم نمایش انتخابات در ۱۵فروردینماه پیش بینی کرده بودیم این بار کارزار تحریم هر روز دامنه ی گسترده تری می یابد. صداهای تحریم کنندگان از خارج از کشور گذشته و در سراسر جامعه ی مدنی در داخل کشور نیز طنین افکنده است.

 

مجید محمـدی

«بیکاره‌»های مدعی و جاه‌طلب در برابر تمامیت‌خواهان پراشتها

تبلیغات جناحی-حکومتی در بیعت ۱۴۰۰ بر چه محورهایی استوار است؟

 اگر در بیعت ۱۳۸۸ فیس ‌بوک و توییتر محلی برای بروز و ظهور اصلاح ‌طلبان بود، در بیعت ۱۴۰۰ کلاب‌ هاوس برای کسانی که رسانه ندارند، چنین نقشی را پیدا کرد. به دلیل تازه بودن کلاب ‌هاوس (راه‌اندازی در آوریل سال ۲۰۲۰) هنوز این شبکه اجتماعی که اتاق ‌هایی برای گفت ‌وگو دارد و فقط صدا در آن قابل انتشار است، در ایران فیلتر نشده است؛ گرچه تلاش ‌هایی برای محدود کردن آن از سوی برخی اپراتورها مثل همراه اول، ایرانسل، و مخابرات ایران انجام گرفت.

 

کوروش گلنام

سرانجام اعتراف کردند که "جمهوری اسلامی" نیستند، حکومت اسلامی‌اند!

شکست تاریخی اندیشه آخوندی، از آن‌ها افعیِ زخمی‌ای‌ ساخته است. نقشه‌های شومی برای مردم ایران دارند.

 سیستم ولایت ‌فقیه که تنها با کشتار و تبهکاری برپا مانده است نمی‌ توانست "جمهوری" باشد. دیگر برایِ همگان روشن است که ولی فقیه زورکی هرچه را که نپسندد و به زیان قدرت خود ببیند با یک ‌حکم حکومتی از گردونه چرخش به بیرون پرتاب می‌ کند.

 

بدیع یونس

وحشت در رژیم ایران،

رسوایی‌ها و جاسوسی‌ها

هر مقام و مسئول دولتی که ماموریت وی پایان یافته باشد، تا سه سال نمی‌تواند به خارج از کشور مسافرت کند

 حذف محمود احمدی‌ نژاد، رئیس‌ جمهوری سابق ایران، از لیست نامزدهای انتخابات ریاست‌ جمهوری و نپذیرفتن نامزدی وی با عواقبی که به دنبال دارد، کار آسانی نیست؛ به ویژه اینکه اعتراض‌ ها در درون نظام پیوسته در حال افزایش است و به مشکل اختناق ‌آوری تبدیل شده است.

 

خطر قطع و کمبود آب جدی است؛

 ۲۱۰ شهر ایران تنش آبی دارند

 وضعیت حاکم بر سدهای بزرگ ایران نگران‌ کننده توصیف شده است. ورودی آب در سال جاری کاهشی ۴۷ درصدی نشان می ‌دهد. اوضاع در یکصد شهر ایران "قرمز" اعلام شده است. خطر قطع و کمبود آب مناطق وسیعی از ایران را تهدید می‌ کند.

 

مجید محمـدی

روش‌های رقابت میان نامزدهای «نظام»

وعده‌های توخالی، بر دوش دیگری اندازی، عیب‌جویی شخصی، درس اخلاق، و نامزدهای پوششی

 نامزدهای شورای نگهبان و معتمدان رهبر که می ‌خواهند بر کرسی ریاست قوه مجریه بنشینند و نقش تدارکاتچی نظام را به خوبی ایفا کنند، در رقابت بر سر این کرسی به جای طرح سیاست‌‌ ها و برنامه‌ های خود برای حل مشکلات و نقد سیاست‌ ها و تصمیمات دیگران، به روش‌ هایی مشخص تمسک می‌ جویند: انداختن مسئولیت‌ها بر عهده دیگران تا نقش خود آنها فراموش شود، زدن گوشه و کنایه برای از اعتبار انداختن طرف یا طرف ‌های مقابل، و استفاده از تاکتیک‌ هایی برای از صحنه بیرون کردن رقیب.

 

علیرضا مناف زاده

سهم فرانسوی‌ها از دیپلماسیِ گروگان‌گیری جمهوری اسلامی از آغاز تا امروز

 «دیپلماسیِ گروگان ‌گیری» اصطلاحی است که پژوهشگران آن را برای بیانِ یکی از محورهای پایدار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران وضع کرده‌ اند. این دیپلماسی از آغاز بنیان ‌گذاری این نظام تاکنون تغییری نکرده است. دستگیری و محاکمۀ بَنژَمَن بْری ‌یِر، گردشگر فرانسویِ زندانی در مشهد، نمایش تازه ‌ای است از این دیپلماسی.

 

دویچه وله:

هر روز ۱۳ ایرانی بر اثر مصرف مواد مخدر می‌میرند

 مدیرکل درمان و حمایت ‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدرگفته است در کشور حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد وجود دارد. علاوه بر آن یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز به صورت غیرمستمر و تفننی مواد مخدر مصرف می ‌کنند.

 

 

اطلاعیه ی سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا

در اندوه درگذشت حسن لباسچی

یار دیرین ما در جبهه ملی ایران در آمریکا

 با دریغ و اندوه بسیار از خبر درگذشت دوست ارجمند و یار دیرینمان حسن لباسچی آگاهی یافتیم. حسن لباسچی که از نوجوانی در ایران در خط جبهه ملی ایران فعالیت می کرد پس از عزیمت به ایالات متحده ی آمریکا به منظور تحصیلات دانشگاهی با آغاز مبارزات ملی و دانشجویی در سالهای  ۴۰  در زمره ی نخستین فعالان این مبارزات بود.

 

آرشیو ماه مه  ۲۰۲۱

 

 ماهان غفاری

مرگ و میر آبان ۹۸؛

معمای چند هزار نفری که اضافه‌اند

 سازمان ثبت احوال ایران به تازگی داده‌ های ماهانه مرگ و میر پاییز سال ۹۸ را منتشر کرده است؛ داده‌ هایی که می ‌تواند ما را به به حل یک معمای دردناک نزدیک‌ تر کند.

 

جمشید برزگر

چهره بی نقاب یک شبه انتخابات؛ سلطان عریان است

علی خامنه‌ای پرده‌ها را برانداخته و تکلیف روشن است: جز سلطان، همه رعیت هستند، حتی اگر خود از کارگزاران نظام سلطانی باشند

 سخنان علی خامنه‌ای خطاب به اعضای مجلس شورای اسلامی، قاعدتا باید همان اندک تردید باقی‌مانده برای هواداران جمهوری اسلامی را از میان بردارد و دست ‌کم، آنان را نیز به این نتیجه رسانده باشد که انقلاب ۱۳۵۷ و نظام جمهوری اسلامی، چیزی نبوده است جز پیروزی نیرویی که از همان عصر مشروطیت تا امروز به دنبال بازگرداندن شیوه و روش حکمرانی به دوران پیشامشروطیت بوده است.

 

بهمن جلدی

چگونه خامنه‌ای در دادگاه عالی اونتاریو کانادا به عنوان یک مجرم تروریست شناخته شد

 در ساعت شش و دوازده دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ یگان ضدهوایی سپاه پاسداران مستقر در نزدیکی فرودگاه بین الملی خمینی، دو موشک ضد هوایی تور ام یک روسی را به سوی هواپیمای مسافربری اوکراین پرواز ۷۵۲ شلیک کرد که باعث کشته شدن تمامی ۱۷۶ نفر مسافران و خدمه پروازی شد.

 

ایران وایر - هانا سامرویل

جاسوسی پیچیده؛

جمهوری اسلامی چه‌گونه مخالفان را در سوئد هدف می‌گیرد

 اپلیکیشن جعلی آموزش رانندگی به زبان فارسی که در دل خود بدافزار مخفی کرده است، کوکتل مولوتفی که جلوی در خانه‌ سیاست ‌مداری منفجر‌ می ‌شود و آدم‌ربایی کنش ‌گری در تبعید که در روز روشن رخ می ‌دهد تنها چند نمونه از حملاتی هستند که جمهوری اسلامی در ۱۲ ماه اخیر علیه ایرانیانِ مقیم سوئد طراحی کرده است.

 

محمـد مهدی حاتمی

ایران چگونه فرصت بدل شدن به «ابرقدرت» انرژی در جهان را از دست داد؟

 ایران چندین طرح بزرگ برای تامین گاز طبیعی مورد نیاز کشور‌های مختلف جهان (از هند، چین و پاکستان گرفته تا عمان، یمن و اتحادیه اروپا) را به دلیل فرصت سوزی از دست داده است. بر این اساس، ایرانی که می ‌توانست تنها در سمت شرق، انرژی مورد نیاز حدود ۳ میلیارد نفر جمعیت جهان را تامین کند، اکنون غرق در مشکلات اقتصادی داخلی است. 

 

محمـدرضا محبوب فر

مرثیه ای برای نهاد مقدس خانواده در ایران

 قتل بابک خرمدین و اعضای خانواده‌ اش به عنوان یک جنایت خانوادگی جامعه را در بهت و ناباوری فرو برده است. واکنش ‌های عمومی به جزئیات هولناک این قتل در رسانه های داخل و خارج ایران بازتاب وسیعی داشته است. همزمان با انتشار جزئیات تازه درباره پرونده قتل بابک خرمدین و اعضای خانواده ‌اش، گزارش ‌هایی درباره دو حادثه خانوادگی در خراسان شمالی و رشت که منجر به قتل دو کودک توسط مادرشان و قتل یک پدر به دست فرزندش شده منتشر شده است. 

 

تویی که خارج کشور رأی می‌دهی غلط می‌کنی بجای ما تصمیم می‌گیری

"محبوبه رمضانی، زنی که کاوه آهنگر ایران شد"

 محبوبه رمضانی مادر پژمان قلی ‌پور جوان ۱۸ ساله که در اعتراضات آبان‌ ماه هدف پنج گلوله قرار گرفت و کشته شد می ‌گوید: «چند نفر دیگر؟ چند هزار نفر دیگر، چند هزار جوان دیگر قبرستان بخوابند این حکومت اصلاح می‌ شود؟ یک عدد به ما بدهند. ولی کو؟ درد خانواده‌ های آبان این است. اینجور افراد دارند جگر خانواده‌ های آبان را می‌ سوزانند. شما حق ندارید برای زندگی نابود شده ما تصمیم بگیرید!»

 

نویسندگان: سیروس میرزایی از سازمان حمایت از قربانیان شکنجه و جنگ، همایون علیزاده، کارشناس مستقل حقوق بشر، سید زارعی سازمان حمایت از قربانیان شکنجه و جنگ، ریم الکسیری کارشناس مستقل حقوق بشر

پی آمدهای روانی ناشی از شکنجه

و فشارهای اجتماعی- سیاسی شدید در ایران

 بطور کلی سرکوب خشونت آمیز و فشارهای سیاسی اثرات روانی پیچیده ای بر افراد جامعه باقی می گذارد. مطالعه این آثار در کشورهایی که گستره سرکوب وسیع است بر اساس داده های موثق بدست آمده از درون آن کشور دشوار است بیشتر به دلیل خطراتی که پژوهشگران را تهدید می کند. 

 

بی طرفی نظام

توکا نیستانی                       شنبه، ۲۲ مه ۲۰۲۱                      منبع: ایران وایر

 

حسین علیزاده

آیت‌الله خامنه‌ای چه نسبتی با رنج مردم دارد؟

 پیرامون کردار و رفتار رهبر جمهوری اسلامی سخن‌ها بسیارگفته شده، اما، یکی از غرائب او پیام ‌های تبریک و تسلیت اوست. این پیام ‌ها قطعا تابع الگویی است. این چنین نیست که او غرض خاصی را در صدور یا عدم صدور پیام تبریک و تسلیت ندارد. هرآن‌ که از اطرافیان اوست بهرمند از پیام‌ های او و هرکه در این حلقه نیست پیامی دریافت نمی ‌کنند.

 

کوروش گلنام

درد ما امروز ایران است نه فلسطین!

نامه مهم ۲۳۱ کنشگر ایران را فراموش کرده و برای فلسطین اشک می‌ریزند!۱

 براستی برای ما ایرانیان امروز جنگ مابین اسراییل و فلسطین مهم ‌تر است یا وضع ویرانگر درون کشور خود؟ آیا برایِ ما وضع هراس ‌آور ایران، کودکانِ‌ کار، کودکانِ خیابانی، بی ‌خانمانان گورخواب و کارتن ‌خواب، زباله گردان، بیکاران، معتادان، شمار فراوانِ زندانیانِ زن و مرد سیاسی و غیرسیاسی، که آنان نیز قربانی ناکارآمدی حکومت هستند، و کوشش جانکاه مردم برای آزاد شدن از چنگال خونریز حکومتِ تبهکار اسلامی مهمتر است یا درگیری اسراییل و فلسطین که البته کاش آن نیز شکل نمی گرفت؟

 

یوحنا نجدی

حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه برای سرکوب اعتراضات، کیست؟

 اتحادیهٔ اروپا اواخر فروردین ‌ماه امسال نام شماری از فرماندهان نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی را به اتهام نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به فهرست تحریم‌ های خود اضافه کرد که در میان آن‌ ها نام «فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی» نیز به چشم می ‌خورد: سرتیپ پاسدار حسن کرمی.

 

سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

در اندوه درگذشت دوستی ارجمند سعید میرهادی

شاعر و ایراندوست آزادیخواه گرانمایه

 سعید میرهادی ایرانی آزاده ای بود که از جوانی دل در گرو آزادی کشور و ملت داشت. او از پیروان نهضت ملی و یاران جبهه ملی ایران در اروپا بود. با گام نهادن در راه نهضت ملی دکتر مصدق او در اروپا همچنین به صفوف جنبش دانشجویی و سازمان سرتاسری آن کنفدراسیون محصلین و دانشجویان ایرانی نیز پیوست و فعالانه در مبارزات آن در راه رعایت حقوق بشر در کشور و بازگشت آزادی های دموکراتیک به ایران کوشید. در این چارچوب او از پذیرفتن مسئولیت های خطیر هم خودداری نکرد و با عضویت در هیأت دبیران نیز سهم خود را در بالاترین سطح این مبارزات اداکرد.

 

امیر عزتی

بگذارید فلسطین همان پاره تن اسلام باقی بماند!

 خمینی دهه ‌ها قبل گفت که فلسطین پارۀ تن اسلام است. هدف او و همگنانش احداث دکان دو نبشی بود که هنوز از صدقۀ سر آن خاک در چشم مردم و حتی دنیا می ‌پاشند و کار خود را صورت می‌دهند. بگذریم از حمایت متقابل فلسطینی‌ ها که اغلب از طریق آموزش و ارسال تروریست بروز پیدا می کرد. برایشان فرقی نداشت.

 

محمـدرضا محبوب‌فر

ایران و تهدید امنیت غذایی و انسانی

 مهمترین چالش محیط زیست ایران سوء مدیریت در حوزه منابع آب این کشور بوده است. تنش آب و نزاع بر سر آب در کشور افزایش یافته است و نقشه جغرافیایی ایران از نظر دسترسی به منابع آب لحظه به لحظه بحرانی تر می ‌شود. وضعیت منابع آبی کشور در سال ۱۴۰۰ ایران را به ورشکستگی آبی کشانده است و می‌ رود تا بحران آب در کشور را دائمی و همیشگی سازد. 

 

پرویز داورپناه

به یاد آن مرد بزرگ

معرفی کتاب «با مصدق در خلوتش»

 درباره ی دکتر مصدق در دوران معاصربسیار نوشته شده است. کتاب «با مصدق در خلوتش» یکی از مستندترین روایات زندگی دکتر محمـد مصدق است که توسط شیرین سمیعی، همسر سابق دکتر محمود مصدق، نوه دکترمصدق و فرزند غلامحسین که اکنون در تهران به کار طبابت مشغول است، به رشته ی تحریر درآمده و بسیار خواندنی و جذاب است.

 

افشای حساب‌های بانکی دفتر خامنه‌ای

و سایر نهادهای حکومت ایران در موسسه مالی متعلق به حزب‌الله لبنان

 اسناد به دست ‌آمده از نفوذ به اطلاعات یک نهاد مالی لبنان که‌ بازوی مالی حزب ‌الله معرفی می‌ شود، حاکی از سرمایه ‌گذاری‌ گسترده رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای رسانه ‌ای و حکومتی زیر نظر او در آن است.

 

نامه دو سازمان حقوق بشر ایرانی در اتریش (جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش) و (گروه پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر-اتریش)

در اعتراض به انتخاب جمهوری اسلامی به عضویت در کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد (CSW)

 ما دو سازمان حقوق بشر ایرانی در اتریش (جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش) و (گروه پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر-اتریش) از رسانه ها و خبرگزاری های مختلف اطلاع حاصل کردیم که شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC)  که جمهوری اتریش نیز یکی از اعضای کنونی آن است در روز ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ ، ایران را برای یک دوره سه ساله (۲۰۲۶-۲۰۲۳) به عضویت کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد (CSW) انتخاب کرده است.

 

مهتاب دیوسالار

پرونده‌ای برای دکترای حجت الاسلام «دکتر» حسن روحانی

آیا سیاستمداران برای موفقیت نیاز به دکترا دارند؟

 امروزه صدها مقام جمهوری اسلامی با تقلب، ارعاب و دیگر روش‌ها برای خود مدارک دانشگاهی گرفته و به کمتر از عنوان دکتر هم راضی نیستند. امکان کنترل این مدارک برای روزنامه نگاران وجود ندارد. آنها که می‌دانند و اسناد را دراختیار دارند یا می ترسند و یا رازداری می کنند.

 

فرامرز داور

تلاش جمهوری اسلامی برای نجات دیپلمات بمب‌گذار؛

تهدید به شکایت در لاهه

 همزمان با قطعی شدن حکم ۲۰ زندان «اسد الله اسدی» که از سوی دادگاهی در بلژیک صادر شده، سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل با انتشار بیانیه ‌ای به طور تلویحی گفته است که حق خود را برای شکایت از بلژیک و آلمان به دیوان بین‌ المللی دادگستری معروف به «دادگاه لاهه»، بابت دستگیری و محاکمه اسدی که به تصور جمهوری اسلامی دارای مصونیت دیپلماتیک بوده است، محفوظ می ‌داند. آیا شکایت جمهوری اسلامی به دادگاه لاهه شانس موفقیت دارد؟

 

علی رنجی‌پور

میدان یا اقتصاد؛

چرا با انتخابات نمی‌توان مشکل اقتصاد ایران را حل کرد؟

 «میدان و دیپلماسی» تنها دوگانه و تضاد ساختاری در جمهوری اسلامی ایران نیست. می ‌توان به همین نسبت درباره دوگانه‌ های متعددی مثل «میدان و سیاست داخلی»، «میدان و جامعه» و البته «میدان و اقتصاد» و… هم صحبت کرد. می ‌توان گفت طی این سال‌ها چه ‌گونه اقتصاد برای میدان هزینه شده است و چه‌ طور فرصت ‌های رشد و توسعه اقتصادی ایران قربانی ماجراجویی ‌های نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی شده ‌اند.

 

حسن امرایی

مداحان؛ همچنان حاشیه‌سازِ عرصه‌ سیاست

محمود کریمی در مداحی شب ۲۱ رمضان، ظریف و روحانی را با برخی از شخصیت‌های جنگ صفین مقایسه کرد

 همزمانی مناسبت ‌های مذهبی با برخی رخدادهای داغ سیاسی، مداحان را نیز به میدان سیاست ‌کشانده است تا اشعاری را بخوانند که به زعم خود، در تائید دیدگاه‌ های آیت ‌الله خامنه ‌ای و حمله به کسانی است که عموما در ساختار دولت وقت قرار دارند.

 

 یورونیوز:

حکم ۲۰ سال زندان دیپلمات ایرانی متهم به تلاش برای بمب‌گذاری در فرانسه قطعی شد

 دادستان فدرال بلژیک اعلام کرد که یک دیپلمات ایرانی متهم به برنامه‌ ریزی برای بمب‌ گذاری در فرانسه، با امتناع از ارائه دادخواست تجدیدنظر، محکومیت ۲۰ سال زندان خود را قطعی کرد. اسدالله اسدی ۴۹ ساله در زمان وقوع اتفاق، کارمند دیپلماتیک سفارت ایران در وین، پایتخت اتریش بود.

 

کاملیا انتخابی فرد

سخنرانی خامنه‌ای در تکفیر ظریف  و ۱۲۵ امین سالگرد ترور شاه شهید

گفته‌های نوار صوتی ظریف نکته تازه‌ای نداشت، اما اعترافی بود خودخواسته و در پیشگاه مردم ایران

 ظریف در گفت‌ وگویی با سعید لیلاز، حرف‌ هایی را به زبان آورد که مردم ایران را تکان داد. نه از آن جهت که این موضوعات را نمی ‌دانستند، بلکه شنیدن آن از زبان «خودی ‌های داخل میدان» تکان ‌دهنده بود. میهن ‌پرستی و ایران ‌دوستی از همان روزهای اول انقلاب الویت خود را برای نظام جمهوری اسلامی از دست داد و اسلام شیعی و رهبر و حفظ آرمان‌ های نظام به قول علمای ایرانی «اوجب واجبات شد».

 

ناصر اعتمادی

از نظر کانادا رژیم ایران و حزب‌الله

از طریق کازینوهای ونکوور پولشویی و قاچاق مواد مخدر می‌کنند

 یک منبع آگاه در ژاندارمری سلطنتی کانادا خبر داد که حکومت ایران و حزب ‌الله لبنان از طریق کازینوهای شهر ونکوور پولشویی و قاچاق مواد مخدر می ‌کنند و در این اقدام از همکاری شبکه‌ های چینی نیز برخوردارند.

 

روز جهانی آزادی مطبوعات؛

اتحادیه اروپا بر لزوم حمایت از روزنامه‌نگاران در اروپا و جهان در مقابله با تهدیدها و فشارها مصمم است

 همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، اتحادیه اروپا نسبت به «به‌کارگیری رویکردهای جدید برای دفاع از آزادی مطبوعات اعلام آمادگی» نمود. این نهاد اروپایی در بخشی از بیانیه خود به افزایش فشارهای مالی و سیاسی به روزنامه‌نگاران و افزایش تهدیدها علیه آنان اشاره کرده است. روز سوم ماه مه، در سال ۱۹۹۳ بعنوان «روز جهانی آزادی مطبوعات» از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

 

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراین:

برای عاملان اصلی جنایت قرار منع تعقیب صادر شد

 انجمن خانواده ‌های جان‌ باختگان پرواز اوکراین با اشاره به ارسال ابلاغیه ‌ای از سوی دادسرای نظامی برای خانواده‌ های شاکی، می‌ گوید در این ابلاغیه «برای آمرین و عاملین اصلی این جنایت که افراد رده بالای حکومت هستند، قرار منع تعقیب صادر شده است».

 

امیر سلطان‌زاده

چرخش امنیتی‌ها

برخی هشدار می‌دهند روحانی قصد دارد با قربانی کردن آشنا، رسوایی اطلاعاتی اخیر را لاپوشانی کند

 جمهوری اسلامی مدت‌ هاست که با مشکلات امنیتی دست و پنجه نرم می‌ کند. ترور دانشمندان مرتبط با برنامه هسته‌ ای، کشته ‌شدن قاسم سلیمانی، انفجار در مراکز کلیدی هسته ‌ای کشور، سرقت هزاران سند از تهران و رونمایی آن در اسرائیل، افشای اطلاعات حساس در صدر حکومت و در آخرین مورد، انتشار یک فایل صوتی از وزیر خارجه که تمامی مناسبات بین‌ المللی و افکارعمومی داخلی و خارجی را تحت تأثیر قرار داد، نمونه‌ هایی از حفره‌ های بزرگ امنیتی در سیستم اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی است.

 

رضا حقیقت‌نژاد

چیزی که ظریف در فایل صوتی نگفت؛

قاسم سلیمانی و میدان فساد

 انتشار فایل صوتی محمـد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، یک دوگانه را در ادبیات سیاسی ایران برجسته کرده است؛ دیپلماسی که نماد آن وزارت خارجه است، میدان که نماد آن نیروی قدس سپاه است.

 

فعالان صنفی زیر تیغ اتهام، دستگیری و زندان

مانا نیستانی                          پنجشنبه, ۲۹ آوریل ۲۰۲۱                            منبع: ایران وایر

 

آرشیو ماه آپریل  ۲۰۲۱

 

کوروش گلنام

ایران، بهشت نوکیسگان ریاکار!

 راه بازگشت از گذشته اگر بر راستی استوار بوده باشد، برای ِهر‌کسی باز است. هیچ ‌کس محکوم نیست همیشه با باورهای گذشته ‌اش داوری شود. بریدن از باوری برای نمونه دینی، مذهبی و یا هر ایدئولوژیِ دیگری و گام نهادن در راهی درست‌ تر با شکستن پوسته گاه بسیار سخت باورهایِ گذشته و پا نهادن در مرزهایِ تازه اندیشه بسیار ارزشمند و قابل ستایش است. 

 

احسان مهرابی

روسوفیل‌ها در ایران؛

از موسوی خوئینی‌ها تا قاسم سلیمانی

 «محمـدجواد ظریف» و روسیه پس از حدود ۳۰ سال، بار دیگر به هم رسیدند. مصاحبه ظریف بار دیگر موضوع «روسوفیل‌ ها» یا دوست‌داران روسیه در ایران را مطرح کرده است. در دهه ۶۰، گروهی از جریان مشهور به «چپ اسلامی»، از جمله «محمـد موسوی خوئینی ‌ها» به این صفت شناخته می ‌شدند و اینک پس از مصاحبه ظریف، «قاسم سلیمانی» فرمانده کشته شده نیروی «قدس» و دیگر فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این ویژگی متهم شده ‌اند.

 

رضا حقیقت‌نژاد

قاسم سلیمانی به روایت ظریف؛

سردارِ پوتین

 آذر ماه ۹۴ رسانه‌ های نزدیک به سپاه پاسداران با انتشار چند اسکرین‌ شات از پست‌ های منتشرشده در شبکه ‌های اجتماعی نوشتند که در صفحات فیس ‌بوکِ حامیان ولادیمیر پوتین به قاسم سلیمانی لقب «شکارچی شکارچیان» داده ‌اند و بر همین اساس تیتر زدند «تعظیم طرفداران پوتین به حاج قاسم سلیمانی».

 

مجتبی دهقانی

سپاه، فرزند خامنه‌ای و حاکم ایران

نیروی نظامی ‌ای که یک دهه پیش در آستانه انحلال و ادغام در ارتش بود چگونه در جایگاه «حاکم مطلق» قرار گرفت؟

 فایل صوتی افشا شده محمـدجواد ظریف، نکته ‌ای داشت که همه می‌ دانستند ولی تا به حال از زبان یک مقام عالی جمهوری اسلامی بیان نشده بود: سپاه بر جان و مال و زندگی مردم ایران حاکمیت مطلق دارد.

 

سولماز ایکدر

فایل صوتی ظریف چگونه لو رفت؟

همه راه‌ها به «میدان» ختم می‌شود

 یک فایل صوتی از گفتگو‌یی که وزیر امور خارجه ایران، ششم اسفند سال گذشته انجام داده و امروز به ‌رسانه‌ ها راه یافت، تصویر عریانی از نظام جمهوری اسلامی و سیاست‌ های او به نمایش می‌ گذارد.

 

جلیل روشندل

سودای چینی (۱):

چه اهدافی پشت ده‌ها توافقنامهٔ درازمدت چین با دیگر کشورهاست؟

 یادداشتی از جلیل روشندل: پس از انتشار - یا بهتر است بگوییم درز کردن – پیش‌ نویس سند جامع همکاری ‌های ۲۵ ساله چین و ایران و سفر مقامات چینی به تهران و امضای سند همکاری در تهران، بحث ‌های گوناگونی در مورد ماهیت و اهداف چین از این همکاری مطرح شد.

 

میلاد پورعیسی

سایه اعدام مخفیانه بر سر پنج معترض دی‌ماه ۹۶

 وضعیت پنج نفر از کسانی که به دنبال اعتراضات دی ‌ماه ۹۶ در «خمینی ‌شهر» اصفهان بازداشت و به اعدام محکوم شدند نگران ‌کننده است و قوه قضاییه جمهوری اسلامی حاضر به پاسخگویی در این باره نیست. دستگاه قضایی حدود چهار ماه پیش با درخواست «اعاده دادرسی» این پرونده موافقت کرد اما از آن زمان هیچ روندی آغاز نشده و فعالان حقوق بشر می ‌گویند خطر اعدام مخفیانه این زندانیان را تهدید می ‌کند.

 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ ۴۲ سال بعد از تاسیس

اگر سپاه نبود، «نظام» هم نبود

 زیتون ـ سولماز ایکدر: دوم اردیبهشت ماه ۴۲ سال پیش، با دستور روح ‌الله خمینی به شورای انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران رسما تاسیس شد. تشکیل اولیه سپاه به درخواست دولت موقت بود. پس از پیروزی انقلاب ۵۷ که دولت به دلیل فروپاشی قوای نظامی احتیاج به یک نیروی مسلح را احساس می‌ کرد درخواست تشکیل نیرویی مسلح بنام گارد ملی را مطرح کرد. از همین رو حسن لاهوتی با حکمی از بنیانگذار انقلاب اسلامی برای تشکیل این نیرو مامور شد و به پیشنهاد محمـد توسلی نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای آن برگزیده شد.

 

"ظریف مدیر ارشد بازاریابی صنعت گروگان‌گیری ایران"

دادگاه بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا برای بار یازدهم به تعویق افتاد

 العربیه - ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، اقدام ایران در آزاد نکردن همسرش را با برگزار نشدن دادگاه بدهی‌ های بریتانیا به ایران مرتبط دانسته و با توصیف آن به «گروگان ‌گیری»، جامعه جهانی را به عدم سخت‌ گیری درباره این موضوع متهم کرد.

 

اطلاعیه ی شماره ی ۲

ستاد نیروهای ملی

برای تحریم بازی انتخابات

 هم میهنان ایراندوست و آزادیخواه:

ما در تاریخ ۱۵ فروردینماه طی فراخوانی با یادآوری این که همه ی کوشش ها در راه از میان برداشتن هرچه سریعتر رژیم حاکم باید با هماهنگی هرچه بیشتر، و بطور مشخص از راه اتحادعمل همه ی ایراندوستان آزادیخواه صورت گیرد، گفتیم که امروز این قاعده بطور اخص شامل تحریم نمایش رسوای انتخابات می گردد، زیرا دستهای تنها صدا ندارند.

 

بهروز فتحعلی

"شبح اجماعی خطرناک علیه" ملت بزرگ ایران

 انسانها در بسیاری مواقع و در موارد بسیار، می توانند بسوی جاذبه کاذبی که یک اجماع مسلط اما غلط یا زیان آور در جامعه، کشیده شوند و به فضای جاری در آن گردن نهند. در مقابل نیز، هستند کسانی که نادرستی یک اجماع را می بینند، اما جرأت مقاومت در برابر آن را ندارند. این تعداد که معمولا زیاد هم نیستند، توان پرداخت هزینه ای که رفتار ناشی از تصمیم فردی آنها برایشان ببار خواهد آورد را در خود نمی بینند.

 

سیامک اقبالی

مضحکه تلخ امنیت در حکومت اسلامی

«در نطنز می‌خورند، در اوین می‌زنند.» این جمله که در شبکه‌های اجتماعی دهان به دهان شد بیانگر واقعیت عملکرد دستگاه امنیتی نظام ولایی است.

 در بهمن و اسفند ۱۳۹۶ حدود ۵۵ نفر از فعالان محیط زیست را دستگیر و بازجویی کرده‌ اند. از میان آنها ۷ نفر به اتهام جاسوسی به ۶ تا ۱۰ سال زندان محکوم شده ‌اند. میان ارگان‌ های اطلاعاتی رقابت و درگیری وجود دارد. وزارت اطلاعات چندین بار این اتهام را بی مورد دانست و آنها را بی‌ گناه اعلام کرد. اما سازمان اطلاعات سپاه که خودش را مسئول امنیت کشور می ‌داند بر این اتهام‌ ها پافشاری کرد.

 

ناصر اعتمادی

وزیر بهداشت:

جمهوری اسلامی جنگ با کرونا را باخته است البته به استثناء رهبر

 سعید نمکی، وزیر بهداشت در دولت روحانی، امروز پنجشنبه بیست و شش فروردین در همدان گفت که "جمهوری اسلامی ایران کرونا را باخت، ولی وزارت بهداشت و دولت و رهبری کرونا نباختند." سعید نمکی گفت که او سیاسی نیست و "برای تضعیف یا تقویت جریان سیاسی [خاصی] گام" برنمی‌ دارد.

 

پژوهشگر ایرانی-آمریکایی:

آزادی ایرانی‌ها از رژیمی بی‌رحم باید مساله هسته‌ای را تحت الشعاع قرار دهد

 معمارصادقی می گوید مردم ایران خوب می دانند که ولی فقیه منتخب نیست، سه دهه است که قدرت مطلق را در اختیار داشته، و ریاست جمهوری یکی از ابزارهای در دسترس او برای حفظ کنترل کامل است. رئیس جمهوری و اعضای مجلس به محض انتخاب، قدرت و استقلالی نخواهند داشت و تابع خامنه ای خواهند ماند.

 

دکتر آگنس کالامار "AGNES CALLAMARDبعنوان دبیر کل جدید سازمان عفو بین الملل معرفی شد.

 سازمان عفو بین الملل (amnesty international) اعلام کرد که کارشناس حقوق بشر خانم دکتر اگنس کالامار دبیرکل جدید این سازمان است. او در این سمت بطور رسمی در روز دوشنبه ۲۹  مارس ۲۰۲۱ بعنوان دبیرکل در بزرگترین سازمان غیردولتی حقوق بشر جهان با حدود ۱۰ میلیون حمایت کننده و عضو  که دفاتری در ۷۰ کشور مختلف دارد، برای مدت چهار سال از جانب هیئت مدیره این سازمان در لندن انتخاب شد و شروع به کار کرد. انتخاب خانم کالامار پس از یک پروسه بین المللی گسترده انجام گرفت. وی جانشین دبیرکل قبلی خانم جولی ورهار (Julie Verhaar)میشود.

 

مرگ رمزی کلارک، مدافع حقوق بشر و طرفدار پرنفوذ انقلاب اسلامی

 رمزی کلارک  وزیر پیشین دادگستری آمریکا که در کشورش یکی از بانیان اصلی "حقوق مدنی" و مبارزه با تبعیض بود در ٩۳ سالگی درگذشت. نام رمزی کلارک برای ایرانیان به ویژه یادآور ایام گروگان ‌گیری سفارت آمریکا است. رمزی کلارک که نگاهی تحسین ‌آمیز به آیت ‌الله خمینی داشت، به دولت نوپای جمهوری اسلامی توصیه می‌ کرد که از راه‌ های قانونی، از آخرین پادشاه ایران و خانواده ‌اش طلب خسارت کند.

 

ایندیپندنت فارسی

«بشار اسد حاضر بود در ازای جولان، روابطش را با ایران قطع کند»

نتانیاهو، علاقمند به چنین توافقی بود، اما در مورد صداقت اسد شک داشت»

 یکی از دیپلمات ‌های باسابقه آمریکایی که از چهره ‌های ارشد دولت آمریکا در زمینه سوریه بوده است، روز چهارشنبه مدعی شد که بشار اسد، رئیس ‌جمهور سوریه، حاضر بوده در ازای دریافت بلندی‌ های جولان از اسرائیل، صلح بین اسرائیل و لبنان را رقم بزند و به اتحاد خود با جمهوری اسلامی ایران و حزب ‌الله لبنان پایان دهد.

 

آسیه امینی

آقای تاجزاده با اعلام جنگ، نمی‌شود پیام آشتی داد

دل‌نوشته‌ای صادقانه و صریح با مصطفی تاجزاده از طرف بخشی از ما، ما مردم

 جناب تاجزاده! حق با شماست. شما همیشه زیر سایه ولایت فقیه، بخشی از بازوی این نظام، که جز استبداد نکرده، بوده‌ اید. ما هم این را می ‌دانیم. همیشه می ‌دانستیم! حتی آن زمان که بسیاری از ما در سالهای پی ‌درپی از بسیاری از شما، با رای دادن پشتیبانی کردیم، هم این را می ‌دانستیم.

 

مجتبی دهقانی

خامنه‌ای در مقابل سیستانی

خبرهای ضدونقیض درباره برکناری جواد شهرستانی

رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی ایران فرزند علی سیستانی را حامی جریان غربگرا معرفی می‌کنند

 درحالی که برخی رسانه ‌های داخلی ایران از برکناری جواد شهرستانی، نماینده تام ‌الاختیار آیت ‌الله علی سیستانی، از مراجع اصلی تقلید شیعیان، در ایران خبر داده ‌اند، روزنامه اعتماد به نقل از منابعی در دفتر علی سیستانی این خبر را تکذیب کرده است.

 

چین عملا به «فعال مایشاء» در ایران تبدیل شده است

برکناری جهانپور از سخنگویی وزارت بهداشت و عزیز جعفری از فرماندهی سپاه به دلیل انتقاد از چین

 نحوه اعمال نفوذ چین، زنگ خطری برای ایران است و قرار داد ماهیگیری صرفا ازمایشی بوده تا واکنش دولت را در قبال آن سنجیده شود اما برکناری فرمانده پیشین سپاه نشان داد که نفوذ چین بر خامنه‌ای تا حدی است که او فرمانده‌ای را که به خاطر منافع نظام، دست به سرکوب کشتار زده، برکنار کرد.

 

رضا حقیقت‌نژاد

فساد بنیاد تعاون سپاه؛

 ۴ میلیارد دلاری که نوک قله یخ است

 شامگاه پنج ‌شنبه، ۱۹ فروردین، در جریان یک گفت ‌وگوی عمومی در شبکه اجتماعی کلاب‌ هاوس، محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران درباره پرونده ‌های فساد دوران شهرداری محمـدباقر قالیباف گفت در یک بازه زمانی کوتاه در سال ۹۳، «۱۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان» از اموال شهرداری تهران به شرکت رسا تجارت مبین وابسته به بنیاد تعاون سپاه واگذار شده است.

 

فراخوان

ستاد نیروهای ملی

برای هماهنگی در تحریم انتخابات

 در اوضاعی که ادامه ی هر روز از عمر جمهوری اسلامی خطر بیشتری را برای موجودیت ایران دربردارد، باید از هر مناسبتی برای تضعیف این نظام ضدایرانی و راندن آن بسوی سرنگونی بهره جست. بازی های انتخاباتی که این نظام از روز نخست برای فریب مردم به راه انداخته است یکی از حربه های آن برای فریب ملت ایران، دولت های جهان و ملل دیگر است؛ اما حربه ای که می توان علیه خود آن برگرداند و برای نجات ایران نیز بکاربرد. تحریم مؤثر انتخابات چنین حربه ای است.

 

امیر امیری

مشارکت سیاسی در امر ملی

 از پرکاربردترین مفاهیم در حوزه سیاست پس از جنگ جهانی دوم، مشارکت سیاسی است که بی آن نمیتوان از توسعه سیاسی بعنوان ساختار اصلی سیاست عمومی نام برد. توجه به مشارکت سیاسی از این رو اهمیت دارد که هم از نگرش کمی و هم با ملاحظه کیفی با حوزه عمومی سروکار دارد، حوزه ‌ای که مردم در یک چهارچوب معقول سیاسی و با حفظ دیدگاه‌ های سیاسی خود به طور آزاد درباره مسائل مهم سیاسی تبادل نظر و به گفتگو می ‌پردازند.

 

بهروز فتحعلی

سیستم استوار بر"عیاشی با قتل و شکنجه و آزار"

"ما هرگز به هدف خود نخواهیم رسید اگر شیوه ترور را بکار نبریم!"

 زبان لنین خشن و بیرحم است. در صحبت های خود، به فراوانی از واژه های "روشنفکران هیستریک"، "توله های سرمایه داری" و "ثروتمندان بی درد" استفاده می کند و دشمنان طبقاتی و قشرهای بالای جامعه را تهدید به نابودی می نماید.

 

اتابک فتح‌اله‌زاده

درباره رفراندم ۱۲ فروردین ۱۳۵۸

 شوخی شوخی چهل و یک سال از همه پرسی به نظام جمهوری اسلامی گذشت. ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ بود. آیت الله خمینی به قول آذربایجانی‌ها به روش (بو دور کی وار) یعنی همین که هست خطاب به مردم ایران گفت: فقط جمهوری اسلامی، نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر.

 

مژگان غفاری شیروان

حذف ایران از روند جدید مذاکرات

درباره سوریه با هدف دخیل کردن کشورهای عرب

 در رقابت برای شکل دادن به سوریه پس از جنگ، ماجرا پیچیده ‌تر شده است: سه کشور روسیه، ترکیه و قطر روند مذاکرات سه ‌جانبه جدیدی را با هدف طرح یک راه حل سیاسی برای جنگ داخلی ۱۰ساله آن کشور آغاز کرده ‌اند و نکته مهم این است که این ‌بار، ایران در آن جایی ندارد.

 

کامبیز غفوری

دفترچه‌های مرموز و خواب‌های آشفته دیپلمات بمب‌گذار

 تیر ماه گرم ۱۳۹۷، در یک اتومبیل پژو ۳۰۸ به شماره پلاک VJU061، "شاعر"ی به نام مهرداد عارفانی از بروکسل به سمت پاریس حرکت می‌کرد. در جیب او دو تلفن همراه بود. یکی که به شماره‌ ۲۶۱۴ ختم می ‌شد و دوستانش از آن خبر داشتند؛ دیگری با چهارشماره‌ آخرِ ۱۷۹۱ که عده‌ معدودی از آن خبردار بودند.

 

روزنامه آیندگان

بختیار از مخفیگاهش پیام فرستاد

خواهران و برادران عزیز من به چنین جمهوری رأی نخواهم داد. زیرا آن را منافی پیشرفت جامعه، سربلندی کشور، شکوفایی اقتصاد و اجرای حقوق بشر می دانم.

 خواهران و برادران عزیز اما برای نجات مملکت از هرج و مرج و حفظ وحدت آن، قد علم کردن در چنین اوضاع و احوالی را می توان جنایت یا خیانت نام گذارد؟ نه نه نه.

 

به مناسبت دوازدهم فروردین و رفراندوم آری یا نه

و عدم اعتبار آن جمهوری مجهول

بخش هایی از سخنرانی آقای حسن نقیبی رییس شورای عالی نهضت مقاومت ملی ایران

بر مزار دکتر شاپور بختیار و سروش کتیبه

 مدلول سخنان شاپور بختیار در این پیام، علیرغم سپری شدن سی ‌و‌هشت سال و نشستن غبارِ زمان بر آن، هم ‌چنان به‌ قوه ‌ی خود باقی ‌است ‌و معتبر و می‌ تواند برای افکار زنده و جویای واقعیت‌ و همچنین آنها که خواهانِ درک حقایقند، مفید قرار‌گیرد و به‌علاوه و بلکه مهمتر از آن، راه‌‌نما و راهگشایی برای نسلهای بعد از ‌انقلاب ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ واقع ‌شود؛ بالاخص راهگشا برای آن ‌بخش که از یکسو در آرزوی نجات خویش از جهنم جمهوری اسلامی به سختی روزگار می گذراند امّا از دیگر‌سو با خطر افتادن در دام ظاهرِ سالوس این یا آن مهره‌ ی اصلی نظام روبرو می ‌باشد.

 

آرشیو ماه مارس  ۲۰۲۱

 

ابوالفضل قدیانی

بزرگترین دشمن ایران کیست؟

 خودکامهٔ ایران و اعوان و انصار سرکوبگرش از سر بی‌ نوایی و تهیدستی، سوء مدیریت و ناکارآمدی پس از هر شکست در عرصه‌ های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با مشاهدهٔ نارضایتی و اعتراضات روزافزون مردم و اضمحلال مشروعیت نظام استبداد دینی با روی آوردن به سرکوب شدیدتر معترضان به خصوص زندانیان سیاسی عقده ‌گشایی و انتقام‌ گیری می‌ کنند چرا که عرضه و هنری جز سرکوب و فریب متاع دیگری در چنته ندارند. به خیال خام خود می خواهند با استراتژی رسوای نصر بالرعب، معترضان، آزادی‌خواهان، عدالت‌طلبان و مخالفان را از میدان مبارزه مدنی و خشونت‌پرهیز بیرون کنند.

 

هادی زمانی

از مبارزه با غرب‌زدگی تا چین‌زدگی

 از دل مبارزه با غربزدگی دهه‌ های ۴۰ و ۵۰ غرب ستیزی و تجدد ستیزی جمهوری اسلامی (ج. ا.) سر بر آورد. از دل غرب ستیزی جمهوری اسلامی، چین زدگی آن متولد شده است. از دل چین زدگی ج. ا. چه میتواند سربرآورد؟

 

دویچه وله فارسی

سند همکاری ایران و چین؛

آنچه می‌دانیم و آنچه نمی‌دانیم

 بعد از امضای سند همکاری ایران و چین نگرانی ‌ها پیرامون مفاد این سند، چشم ‌انداز آن و آنچه که بعنوان نظریه «تله بدهی» عنوان می‌ شود افزایش یافته است. برخی از منتقدان این سند را به قرارداد ترکمانچای تشبیه کرده ‌اند.

 

گزارش اعدام در ایران؛

 ۲۶۷ اعدام در سال ۲۰۲۰ به‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا

 سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ فروردین ۱۴۰۰: سیزدهمین گزارش سالانه اعدام در ایران، کاری است از سازمان حقوق بشر ایران که با پشتیبانی سازمان «با هم علیه مجازات اعدام» (ECPM)، به ارزیابی و تجزیه و تحلیل روند مجازات اعدام در سال ۲۰۲۰ در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. 

 

امیر سلطان‌زاده

ثروت «روحانیت شیعه» پس از انقلاب چقدر افزایش یافته است؟

مردم از اینکه پول نفت به جای اینکه صرف بهبود زندگی آنها شود، برای آخوندها هزینه می‌شود، خشمگین هستند.

 بودجه های کلانی از فروش نفت کشور به مراکز و نهادهایی که مسئولیت آموزش و پرورش روحانیون را برعهده دارد، اختصاص داده می شود. برای مثال محمـد مساعد، روزنامه نگار افشاگر در این رابطه نوشت: «دولت روحانی و مجلس امید در چهار سال گذشته (بدون احتساب سال جاری) حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان از جیب مردم به جامعه ‌المصطفی بودجه اختصاص دادند. این رقم برابر است با بودجه موردنیاز خرید دولتی واکسن کرونای اکسفورد-استرازنکا برای کل جمعیت ایران.»

 

امیر امیری

حراج ایران در دایره «نگاه به شرق»

 حفظ قلمرو جغرافیایی را باید مهم‌ ترین شرط استقلال هر کشوری دانست و هر کشوری با اهمیت دادن به منافع ملی در سیاست خارجی، بنیاد واقع ‏گرایی در روابط جهانی با سایر کشورها را تنظیم میکند. در حکومتی که هر روز مرزهای سرزمینی ‌اش و تسلط بر آن ‌ها کاهش می ‌یابد، تبیین این واقعیت است که سیاست در ایران تحت اشغال رژیم آخوندی هم چنان ماهیتی طایفه‌ ای و قبیله ‌ای دارد و به سبب ذات و طبیعت ضد ملی خود هیچ ابایی با بخشش قلمرو ملی و آسیب زدن به تمامیت ارضی ایران در راستای تأمین منافع گروهی و طبقاتی خود ندارند.

 

تریبون: «ملت ایران و منافع عالیه ی آن»*

نامه ی سرگشاده به رییس جمهور فرانسه

 آقای رییس جمهور!

اگر لازم دیدیم توجه شما را به آنچه در زیر می آید جلب کنیم از این رو بود که جمع دیگری پیش از ما، در نامه ای خطاب به شما (۱) دخالت شما در مسئله ی مناسبات غرب با جمهوری اسلامی را خواستار شده اند، اما به لحنی که به گمان ما شدیداً جهت داراست.

 

آرش کیخسروی

تولید ملی به حکومت ملی نیاز دارد

 ۲۲ سال است که در آغاز سال جدید، رهبر ج.ا  سال نو را نام گذاری می کند و این کار تبدیل به عادتی برای ایشان شده است. اگر در زمان های قدیم و دوران پیشا مدرن به سر می بردیم می شد گفت که این اقدام ریشه در یک باور اسطوره ای دارد؛ یعنی کاهنی یا یک روحانی خواسته با نام نهادن بین آن سال و آن لفظ رابطه ای درست کند؛ اما در این سده و این زمانه و روزگار نو این رفتار چه معنی می دهد؟ کدام یک از شعارهایی که ایشان در سال های پیش طرح نموده اند، تحقق پیدا کرده است؟ و اگر نکرده خاصیت این نام گذاری چه هست؟

 

امیر امیری

شجاعت مسئولیت پذیری

 در جهانی که در آن وظایف، به معنی امور اجباری، هر روز کمتر و مسئولیت‌ ا، به معنی امور ارادی، پیاپی بیشتر می شوند، در جامعه ما درست در نقطه مقابل آن وظایف جبری که آزادیهای فردی را محدودتر می‌ نند، رو به فزونی و مسئولیت های اختیاری و انتخابی هر چه بیشتر در حال محو شدن هستند. 

 

ه. آذین

به بهانه درگذشت علی خاوری

 در رابطه با رهبری حزب توده ایران مطالب زیادی نوشته شده و اغلب از طرف کسانی بوده که به قول معروف دستی بر آتش داشته‌اند و جزو کادرهای بالا محسوب میشدند. ولی این نوشته از زاویه دید جوانی است که تازه وارد عرصه فعالیت سیاسی میشود و جنبه آرمانی و اخلاقی آن برایش عمده تر است تا وجه سیاسی زندگی حزبی.

 

انتخابات در حکومت مشروعه

 موضوع سرخورگی مردم از تاثیرگذاری انتخابات در بهبود أوضاع ایران در خود رسانه‌های جمهوری اسلامی هم بحثی مطرح است. در همین راستا علی خامنه‌ای در سخنرانی خود به مناسبت سال جدید تلاش کرد که "تنور انتخابات را گرم کند". او با رد سخنان متنقدان که "ولی فقیه در ایران همه کاره است و رئیس جمهور تدارکچی است" گفت که "همه مراکز مدیریتی کشور تقریبا در اختیار او است". او در "اثبات" این ادعای خود که در ایران انتخابات آزاد است گفت که "رای او در انتخابات با رای یک پسر ۱۵ الی ۱۶ ساله یک اندازه وزن دارد". این سخن خامنه‌‌ای در ایران دستمایه مانا نیستانی در طرح کاریکاتور هفته است.

منبع دویچه وله فارسی

 

برنامه رمز پیروزی تلویزیون اندیشه

مصاحبه با آقایان محـمدرضا روحانی و علی شاکری زند

موضوع: نه به جمهوری اسلامی

 جهت دیدن ویدئوی مصاحبه اینجا کلیک کنید.

 

علی شاکری زند

به مناسبت ۲۲ بهمن ماه

نگاهی

به ریشه های ژرف یک فاجعه ی ملی

(بخش سوم)

مبنای رفتارهای دوگانه در طیف سوم

طیف نهضت ملی

 در بخش های یکم و دوم* این نوشته به طیف های یکم، دوم و چهارم نیروهای مؤثر در ضدانقلاب اسلامی، به ترتیب شامل: نیروهای اسلامگرای هوادار حکومت دینی، نیروهای مدعی ترقیخواهی ملهم از گرایش جهانی چپ تندرو، و بالأخره طیف هواداران تندروی حکومت فردی که نظام مشروطه ی پادشاهی را نیز به غلط رژیم شاهنشاهی می نامیدند، به شرح تفاوت ها و اشتراکات آنها پرداختیم.

حال باید به طیف نیروها و شخصیت های مربوط به نهضت ملی که بطور عمده در جبهه ملی ایران متشکل بودند و در سال ۵۷ دو رفتار متضاد در برابر انحصارطلبی دینی خمینی نشان دادند نیز برسیم.

 

مجید محمـدی

چه بر سر منابع آزاد شده ناشی از لغو تحریم‌ها خواهد آمد؟

 همه روندها و اخبار سه ماه اخیر حکایت از لغو برخی از تحریم‌ ها از سوی ایالات ‌متحده برای بازگشت به برجام دارند. توجهات مربوط به پول‌ های بلوکه شده بیشتر متوجه میزان آن ‌ها و موانع و چگونگی مسترد شدن آن‌ ها است و نه مردم. پرسش محوری این است که در نتیجه این اقدام چه بر سر مردم ایران خواهد آمد؟

 

علی شاکری زند

به مناسبت ۲۲ بهمن ماه

نگاهی

به ریشه های ژرف یک فاجعه ی ملی

(بخش دوم)

مبنای ادعاهای طیف دوم

طیف مدعی ترقیخواهی

 آنچه از آن تحت عنوان طیف دوم نام بردیم در ظاهر نقطه ی مقابل طیف یکم است اما چون به ژرفنای آن بنگریم با طیف یکم تفاوت ماهوی چندانی ندارد. با نهضت مشروطه که اندیشه های نو درباره ی علل قدرت و پیشرفت کشورهای غربی و ناتوانی و ستمدیدگی ملت هایی چون ملت ما به ایران وارد شد و رو به رواج گذاشت روحیه ی نوجویی بجای کهنه پرستی در هر نسل جدیدتر جای بیشتری می یافت. 

 

مجید محمـدی

دانشگاه مریلند یا آشپزخانه‌ بیت، سپاه و دستگاه‌های امنیتی؟

نظرسنجی هایی که تصمیمات حکومت مافیایی و سیاست خشنودسازی را «نظر مردم ایران» معرفی می کنند

 اکثر اندیشکده‌ ها، دانشگاه‌ها و رسانه ‌های غربی در چهاردهه‌ گذشته و بالأخص در دوران ترامپ، به توجیه سیاست‌ های جمهوری اسلامی، عادی نشان دادن رفتارهای رژیم و خودداری از پوشش اخبار سرکوب‌ها در ایران در مقایسه با دیگر کشورها پرداختند (میزان اخبار مربوط به قتل خاشقچی را با قتل زهرا کاظمی و ستار بهشتی در رسانه‌ های غربی مقایسه کنید: کوه در برابر کاه). 

 

آرشیو ماه فوریه  ۲۰۲۱

 

علی شاکری زند

به مناسبت ۲۲ بهمن ماه

نگاهی

به ریشه های ژرف یک فاجعه ی ملی

(بخش یکم)

 در این که ریشه ی عمیق حوادث سالهای ۵۶ و ۵۷ فقدان آزادی سیاسی و حکومت قانون بوده و حوادث بنام اعترض به آن آغاز شده نمی توان شک کرد. اما چگونه می توان فهمید که اعتراض به نبود آزادی خود به جایی برسد که همان آزادی های موجود، آزادی های فردی و اجتماعی و نیمه آزادی های فرهنگی را نیز از میان بردارد؟ در وهله ی نخست لازم است به یادآوریم که حوادث آن دو سال اگر چه بطور اخص بنام آزادی بوده اما اکثراً علیه آزادیهای اجتماعی و فرهنگی صورت گرفته است.

 

حامد آئینه‌وند

خیمه‌شب بازی هسته‌ای و جهان پساآمریکایی

 برجام هیچ گاه توافقی میان ایران و پنج به علاوه یک نبود. از آغاز شکل گیری آن پیوسته صداهایی وجود داشت که این توافق به تنهایی کلیدی برای باز گشایی درهای بسته شده غرب و نظام بین الملل برای عادی سازی روابط سیاسی - اقتصادی و هم چنین ورود انبوه سرمایه گذاری خارجی و رفع تحریم هایی که اقتصاد ایران را پس از چهار دهه زمامداری روحانیت در تراز یکی از سه چهار اقتصاد وخیم جهانی قرارداده، نیست.

 

ابوالفضل محققی

چشمان معصومی که بسته نمی‌شوند!

 دیروز پیکرجوانی در یک روستای دور افتاده و گمنام در کرمان بخاک سپرده شد. جوانی که چشمانی سخت غمگین داشت. چشمانی زلال خیره شده به افقی دور دست. چشمانی که راه برتو می ‌بست عاطفه‌ ای ناشناخته را در تو جاری می ‌ساخت. چونان عاطفه پدری به فرزند خویش. دیروز در سکوت یک ملت که در این چهل سال حکومت اسلامی بقدری کشتار و حوادث هولناک دیده که دیگر هیچ جنایتی روح ویران گشته آنها را به تالم واعتراض بر نمی‌ انگیزد! جوانی بخاک سپرده شد.

 

تشنج و درگیری در شهر سراوان

در اعتراض به «کشته شدن سوخت‌بران به دست سپاه»

 گزارش‌های غیررسمی از سراوان در استان سیستان ‌و‌بلوچستان، حاکی از ورود خانواده‌ های شماری از سوخت‌ بران به داخل فرمانداری این شهر و درگیری با ماموران پلیس است.

روز دوشنبه ۴ اسفند، خبرگزاری هرانا گزارش داده بود که در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان سراوان به سمت گروهی از سوخت ‌بران، دستکم ۲ شهروند کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند.

 

فرشته قاضی

زندانیانی که قیمت آزادی‌شان، جان‌شان بود

 بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی، شش روز پس از انتقال به بخش مراقبت ‌های ویژه بیمارستان لقمان، جان باخت. صالحه حسینی، همسر بهنام محجوبی به رادیوفردا گفته است که بی ‌توجهی به نظریه پزشکان مبنی بر عدم تحمل حبس، عدم رسیدگی به موقع پزشکی و تأخیر در اعزام او به بیمارستان باعث وخامت وضعیت جسمانی و در نهایت به کما رفتن این زندانی عقیدتی شد.

 

پرویز دستمالچی

به مناسبت مرگ یک قاتل

 در ۱۸ ژانویه ۱۹۸۰ یک تروریست لبنانی به نام انیس نقاش، با مأموریت از سوی ج. ا. ا. به جان شاپور بختیار سوء قصدی ناموفق می ‌کند. بختیار زنده می‌ ماند، اما در پی آن یک زن که در همسایگی آپارتمان دکتر بختیار زندگی می‌ کرد زخمی، یک مأمور پلیس کشته و یک مامور پلیس فلج می‌ شود که در سال ۲۰۰۸ فوت می‌ کند.

 

روایت وزیر سابق اطلاعات [حکومت مشروعه]

از حذف فیزیکی مخالفان جمهوری اسلامی

 العربیه - علی یونسی وزیر اطلاعات سابق ایران در دولت محـمد خاتمی و مشاور اسبق امور اقوام و مذاهب در دولت حسن روحانی در مصاحبه ‌ای با مهدی نصیری در سلسله برنامه‌ های «عصر حیرت» خبر از وجود افرادی در سازمان‌ های اطلاعاتی-امنیتی ایران داد که معتقدند «دشمنان جمهوری اسلامی را باید با کمترین هزینه از سر راه برداشت».

 

مرگ عامل ترور شاپور بختیار در اثر کرونا

انیس نقاش در سال ۱۳۵۹ تلاش کرد آخرین نخست‌وزیر شاه [نخست وزیر نظام مشروطه ایران] را ترور کند

 انیس نقاش، همدست کارلوس، عضو فرماندهی سپاه پاسداران و مبتکر اولین سوء قصد نافرجام به جان شاپور بختیار مُرد. "سانا" خبرگزاری رسمی دولت سوریه با اعلام این خبر تصریح کرد که تروریست معروف لبنانی امروز دوشنبه ٢٢ فوریه در اثر ابتلاء به بیماری کرونا در سن هفتاد سالگی در بیمارستانی در دمشق جان داد.

 

رضا حقیقت‌نژاد

پرونده بهنام محجوبی؛

گزارش یک «قتل زیر شکنجه»

 پروندهٔ پنج روز آخر زندگی بهنام محجوبی، زندانی سیاسی و درویش گنابادی که جسدش در بیمارستان در گروگان مقام‌ های قضایی بود، از سوی بسیاری از کاربران شبکه‌ های اجتماعی «قتل زیر شکنجه» و «جنایت» توصیف شده است.

 

کوروش گلنام

سازش با حکومتِ ایران، دشمنی با مردمِ ایران است!

آقای جو بایدن و نمایندگانِ کشورها در اتحادیه اروپا:

با این حکومت سازش نکنید!

 چگونه می‌توانید با حکومتی که دارای یک سیستم مافیایی، تروریست و سرکوب ‌گر است و ۴۲ سال است که مردم ایران را به گروگان گرفته است و منطقه را به خاک ‌وخون کشیده است، به سازش بنشینید؟

 

دُرّان صدرایی

"تصویر زن در ادبیات ما"

در پاسخ دکتر هولاکویی

 سری به ادبیات کهن فارسی می‌زنیم ببنیم آیا جایی هم هست که سجایای اخلاقی زن را برشمرده باشد. ازاستاد طوس آغازمی کنیم که درآغاز داستان بیژن و منیژه از مهربانی یارش سخن می‌گوید:

بدان تنگی اندر بجستم ز جای/ یکی مهربان بودم اندر سرای

خروشیدم و خواستم زو چراغ/ برفت آن بت مهربانم ز باغ

 

مریم دهکردی

غول فاضلاب اهواز کودکان این شهر را می‌بلعد

 یک کودک سه ساله در «کوی درویشیه» در «کوت عبدالـله» به داخل کانال روباز فاضلاب سقوط کرد و جان خود را از دست داد. به گواه ساکنان این منطقه و فعالان حقوق بشر در خوزستان، این نخستین بار نیست که جوی ‌های روباز فاضلاب قربانیان کوچک می‌ گیرند.

 

آیدا قجر

مادران داغ‌دار و دادخواه؛

از آرژانتین تا خاوران، از کوبا تا بیمارستان لقمان

 تنها یک عکس و پنج مادر داغ ‌دار کنار هم با آغوش ‌هایی که به تلخی داغ‌ شان را یادآور می‌ شود، روایت بیش از چهار دهه ظلم و قتل و اعدام است؛ از مادران خاوران که روز دادخواهی ندیدند و جای‌ شان بر نیمکت بیمارستان لقمان خالی بود تا تمامی مادران پرچم‌ دار دادخواهی که گیسوان سفیدشان انگار تا آرژانتین و کوبا ریشه دوانده است؛ داغ‌ داران دادخواه.

 

اخبار ضد و نقیض درباره مرگ بهنام محجوبی

 اگرچه برخی منابع خبر از مرگ «بهنام محجوبی» در صبح روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن۱۳۹۹ در «بیمارستان لقمان» داده‌ بودند اما تا ساعت ۱۳ و۳۰ دقیقه همان روز علایم حیاتی اندکی وجود داشت و این درویش زندانی با دستگاه زنده بود.

 

مرگ بهنام محجوبی

مانا نیستانی                 سه شنبه, ۱۶ فوریه ۲۰۲۱                  ایران وایر

 

پژمان اکبرزاده

گلنوش خالقی:

"من هرگز تنها برای زنان کنسرت نمی‌دهم..."

 این واکنش گلنوش خالقی به مقام‌ های حکومت جمهوری اسلامی بود که به او به دلیل زن بودن اجازه حضور روی صحنه به عنوان رهبر ارکستر را نمی ‌دادند. گلنوش خالقی برای بیست و پنجمین سالگرد درگذشت پدرش، روح‌الله خالقی، موسیقی ‌دان برجسته ایران، پس از سال‌ ها به میهن ‌اش آمده بود تا کنسرت ‌هایی را اجرا کند.

 

فرج سرکوهی

چرا طبقه متوسط، چپ ها و روشنفکران از بختیار حمایت نکردند؟

 اغلب قریب به اتفاق روشنفکران و سازمان های سیاسی چپ، ملی گرا و لیبرال، که به دوران نخست وزیری شاپور بختیار از برنامه او برای تحقق دموکراسی پارلمانی حمایت نکرده، به سود انقلاب اسلامی به مبارزه با او برخاسته و اکنون از نظریات و مواضع آن روزگار خود چون خطا یا اشتباه نظری و سیاسی یاد و انتفاد می کنند، همزمان این برداشت را نیز مطرح می کنند که بختیار "دیرهنگام" تر از آن به نخست وزیری رسید که تشکیل بلوکی به طرفداری از برنامه های او ، سمت و سوی انقلاب را تغییر داده، از استقرار استبداد جمهوری اسلامی جلوگیری کند.

 

علیرضا مناف‌زاده

سهم اسطورۀ انقلاب در پیروزی انقلاب اسلامی

 انقلاب ‌ها را معمولاً با عوامل عینی توضیح می ‌دهند. اما بعضی وقت‌ ها عوامل ذهنی و گاه یک عامل ذهنی سهمی تعیین کننده در انقلاب دارند. انقلاب ایران در زمانی روی داد که مفهوم «انقلاب» در بسیاری از جامعه‌ ها به ویژه در کشور‌های در حال توسعه از جمله ایران به یک آرزو یا «آرمان» تبدیل شده بود. فضایی که بر اثر چیرگیِ اسطورۀ انقلاب در میان جوانان شهری ایجاد شد، رفته رفته جامعۀ ایران پیش از انقلاب را دوقطبی کرد.  

 

آنا رایسکایا

روایت دادستان اوکراینی پرونده پرواز ۷۵۲

از مشکلات تعامل با ایران و همکاری با کانادا

 اوکراین حاضر نیست کورکورانه از ایران بپذیرد خطای انسانی باعث سرنگونی هواپیمای اوکراینی در تهران شد. به گفته دادستان مسئول این پرونده در کی‌یف، توضیحاتی که ایران تاکنون داده، بر تردیدها افزوده و پنهانکاری تهران ثابت می‌ کند وضعیت بسیار پیچیده‌ تر از خطای اپرواتور است.

 

گلنوش خالقی، موسیقی‌دان و آهنگساز، درگذشت

 گلنوش خالقی، موسیقی‌ دان، آهنگساز، رهبر ارکستر و فرزند روح ‌الله خالقی که پس از انقلاب ۵۷ به او اجازه رهبری ارکستر در ایران داده نشد، روز یکشنبه ۲۶ بهمن در ۸۰ سالگی درگذشت.

 

ابوالفضل محققی

چرا نسل جدید ایران ما را نمی‌شناسد؟

(قسمت آخر)

 متأسفانه وجه روشنفکری جریان ‌های سیاسی، تحلیل‌ های انتزاعی مسائل عمدتاً ذهنی که تنها در سطح و براساس داده‌ های مدیای جهانی صورت می ‌گیرد و پایه در حیات اجتماعی مردم علی‌ الخصوص نسل جوان ندارد؛ همراه با منت ‌های گروهی و شخصی باعث در خودرفتن و فعالیت تک به تک جریان‌های اپوزیسیون گردیده است. با وجودی که محور تمامی فعالیت‌های این جریان‌ها مبارزه با حکومت اسلامی است اما در این ۴۰ سال مهاجرت هرگز قدمی در جهت نزدیکی به هم و یافتن یک وجه مشترک در راستای هم ‌گامی با هم برنداشته ‌ایم. 

 

حامد آئینه وند

قرن سیاست در ایران دو شاه دو روحانی (۱۳۰۰-۱۴۰۰)

 تحولات یک سده گذشته صرف نظر از موقعیتهای مختلفی که ایران و نظام بین الملل با آن مواجه بوده است یک وجه روشن و انکار ناپذیر دارد و آن این است که وضعیت فکری و سیاسی کشور بیش از هر سده دیگری متاثر از تحولاتی بوده که در بیرون مرزها رخ داده است.

 

برنامه رمز پیروزی تلویزیون اندیشه

مصاحبه با آقایان حسین موسویان و علی شاکری زند

موضوع: اتحاد عمل نیروهای ملی برای هدایت جامعه

 جهت دیدن ویدئوی مصاحبه اینجا کلیک کنید.

 

محمود تجلی‌مهر

پنجاهمین سالگرد “حماسه سیاهکل”

یا عاشورای فداییان

 در شهریور سال ۱۳۴۹ شمسی “گروه روستا”ی چریک ‌های فدایی خلق که چهارده نفر بودند، به گیلان رفتند تا از آنجا به ‏بررسی جنگ چریکی، ارتباط با روستاییان (که بنا به توهم‌های مائوئیستی آن سال‌ ها ماهیتا باید انقلابی باشند) در جنگل ‏بپردازند. چریک ‌های فدایی در این توهم بودند که باید بشود از این روستاییان انقلابی گیلان که در منطقه ‌شان جنبش جنگل ‏سال ۱۳۰۰ نیز روی داده بود، هم‌رزمان جدید جذب کرد. روزی یکی از چریک ‌ها (هادی بنده خدا لنگرودی) که در جنگل ‏پرسه می ‌زد از سوی همان روستاییان دستگیر شد و آنها پس از کتک زدن او را به پاسگاه ژاندارمری سیاهکل تحویل دادند.

 

ناهید حسینی

نقش روشنفکران و مردم در خلق رهبر دیکتاتور

 بدیهی است شکل گیری استبداد و دیکتاتوری، به عوامل متعددی بستگی دارد. فرهنگ و سنت مردم، جغرافیای سیاسی، وضعیت اقتصادی، گفتمانهای غالب در فضای روشنفکری، سطح آموزش و آگاهی مردم، تاثیر ونفوذ کشورهای دیگر در مسایل داخلی در شکل گیری استبداد یا پیشگیری از آن، هر یک نقش ویژه خود را ایفا میکنند.

 

مجید محمـدی

اسلامی‌سازی علوم؛

از آکادمی منیر‌الدین حسینی و مغازه مصباح تا دانشگاه هاروارد

 دانشگاه هاروارد در دانشکده حقوق خود یک برنامه حقوق اسلامی دارد که در آن احتمالا سالانه میلیون ‌ها دلار صرف بازخوانی و تلاش برای امروزین کردن شریعت می‌ شود. در چارچوب همین طرح است که افرادی مثل زهرا تخشید در آن استخدام می ‌شوند تا نه این ‌که چرخ را دوباره اختراع کنند (این کار می‌توانست چیزهایی به آن‌ ها یاد بدهد) بلکه به‌ جای چرخ چیزی را اختراع کنند که مثل چرخ کار کند، اما چرخ نباشد (علم اسلامی)، و اهل ایدئولوژی مخترع آن باشند، تا با آن به قدرت و ثروت تمامیت‌ خواهانه خود مشرعیت بخشند و دیگران را ساکت کنند. اصولا طرح اسلامی کردن علوم از ابتدا یک طرح سیاسی و برای کسب قدرت (با حذف دانشمندان تجربه‌گرا و عقل‌گرا) بوده است.

 

ابوالفضل محققی

نتیجه آن همه نقد!

درباره برگزاری بزرگداشت برای واقعه سیاهکل

 چرا درس ما به این نسل نباید درس محبتی باشد از زمزمه عاشقی؟ عشق به زندگی این گوهر یک‌ بار نهاده شده در کف انسان! چرا نباید درس ما درس هم‌ گرایی و نزدیک شدن به ‌هم برای یافتن زبان مشترک برای کاری مشترک باشد؟ مگر نه فلسفه هر بزرگداشتی نقد آن گذشته و دادن پیام مشخص حاصل از این نقد برای آینده است؟

 

میرزا. م. ل

نابودی میراث عینی و ذهنی مشروطیت

 انقلاب مشروطیت نقطه مهمی در تاریخ ایران بود. آنقدر مهم که به راستی باید تاریخ ایران را از نظر سیاسی-اجتماعی به دو دوره پیش و پس از انقلاب مشروطه تقسیم کرد. آنچه مشروطه با خود آورد نگاهی کاملا تازه و متفاوت به جهان و ساختارهای سیاسی-اجتماعی بود. مشروطه فصلی تازه از تاریخ حیات ایرانیان بود. فصلی که آنان در آن با دیدی تازه به حل مشکلات و طرحریزی سامانِ زیست اجتماعی- سیاسی خود پرداختند.

 

داریوش معمار

صادق لاریجانی و بستگان فراری،

تاریکخانه سه دهه فساد در قوه قضائیه

 «مبارزه‌ با فساد، هم در درون قوه [قضائیه] محل کلام است، هم بیرون قوه؛ لکن اولویت با درون قوه است... علتش هم این است که این [قوه]، مسئولِ رفع فساد است؛ اگر خودش فاسد شد، گناه او نابخشودنی است.»

این سخن رهبر جمهوری اسلامی ایران، پنج ماه پس از انتصاب سید ابراهیم رئیسی، به ‌عنوان رئیس قوه قضائیه و پایان زودهنگام ریاست صادق لاریجانی است که نشان ‌دهنده تایید وی برای پروژه ‌ای بود که از آن با عنوان پاکسازی از درون این قوه یاد شده است.

 

ابوالفضل محققی

سرزمین گل و بلبل "ام القرای اسلام "در آئینه یک تصویر

(بخش چهارم)

 "دادگاه ‌های انقلاب آئینه تمام نمای حکومت اسلامی است. از دوگونه وکیل عبور میکنم به دسته سوم وکلا می‌رسم. بخشی که صرفا نام وکیل بر خود نهاده اما عملاً کار دلالی، واسطه گری، نامه نگاری در سطح پائین و وکالت آبکی را انجام می ‌دهند."

 

نقش جریان ملی در انقلاب [فتنه] سال ۱۳۵۷

میهمانان برنامه چالش: ایرج مصداقی، حسین موسویان و پرویز دستمالچی

جهت دیدن ویدیو در یوتیوب اینچا کلیک کنید

 

حبیب حسینی‌فرد

جمهوری اسلامی و پیامدهای دو دادگاه در لاهه و بلژیک

نیروهای امنیتی در مقابل دادگاه محل محاکمه اسدالله اسدی در آنتورپ بلژیک

 دیوان بین‌المللی دادگستری، نهاد قضایی سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه حکم داد که بر خلاف نظر آمریکا این دادگاه صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران از ایالات متحده را دارد. و تنها یک روز بعد دادگاهی در آنتورپ بلژیک، اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی را به اتهام طراحی عملیات بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.

 

ابراهیم هرندی

زهـرخندِ تـاریخ

 آمد/   از آنســـوی زمـــان/   از آنســـوی جـــهان/   با نگاهی که گردن می‌زد/   و خطابه‌ای از افسانه و اسطرلاب/   برآتش ریخت/   با فوت و فنی عتیق/   از ترفند و تباهی و تکرار.

 

مهدی استعدادی شاد

مثلث آقایان بیق و لشگر بانوان بوق

 در این سه چهار دهه اخیر هرموقع که نزدیک بیست و دو بهمن میشود، بیقراری و اضطرابی در جان ما سرریز میشود که میخواهیم قالب تهی کنیم. گویی تشنج و هیجانی که در نیمه دوم سال پنجاه و هفت شعله میکشید دوبار به خرمن ما زده است.

 

ابوالفضل محققی

وقتی قصابان گریه می‌کنند!

 دوست سالیان جوانی من است. دوست سال‌ های پرشوری که می ‌خواستیم فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم. اما فلک طرحی دیگر انداخت! طرحی که او را سال ‌ها قفل ‌بند زندان کرد و من را قفل ‌بند مهاجرتی تلخ و ناخواسته.

 

ملاقات طالبان در تهران

مانا نیستانی                 سه شنبه, ۲ فوریه ۲۰۲۱                  ایران وایر

 

فرامرز داور

چرا عکس ظریف با رهبران طالبان تکان‌دهنده است؟

 عکسی از ملاقات و میزبانی «محمـدجواد ظریف» از رهبران «طالبان» در محل وزارت امور خارجه ایران خبرساز شده و مورد توجه افکار عمومی ایرانیان قرار گرفته است. در این عکس، وزیر امور خارجه بر خلاف تمام تبلیغاتی که جمهوری اسلامی درباره اعمال «تروریستی» طالبان می ‌کرده، در حال تعارف به رهبران این گروه برای حضور در اتاق محل مذاکرات است و مردانی از گروه طالبان با لباس سنتی را نشان می ‌دهد که به تهران آمده ‌اند تا با مقام‌ های جمهوری اسلامی درباره سهم‌ گیری در دولت افغانستان مذاکره کنند.

 

سعید بشیرتاش

فضای باز سیاسی دوران پایانی شاه در برابر گفتمان انقلاب ۵۷

شاپور بختیار در ملاقات با محمـدرضا شاه برای اعلام کابینه، دی ۱۳۵۷

 در آغاز دولت آموزگار، زمانی که شاه در اوج قدرت بود، فرماندهان ارتش به نشستی در دانشکدهٔ پدافند ملی دعوت شدند که هدف آن اعلام سیاست ‌های جدید حکومت در زمینهٔ آزادی ‌های سیاسی بود. در این نشست، امیرعباس هویدا، وزیر دربار، و ارتشبد ازهاری، رئیس ستاد ارتش، این سیاست ‌ها را برای فرماندهان ارتش توضیح دادند[۱] ؛ سیاست‌ هایی که پیش از این شاه شخصاً برای فرماندهان درجه ‌یک ارتش توضیح داده بود:

 

ابوالفضل محققی

ناراضی از امروز، نگران از آینده، ترسان از برآمد مردم!

در نقد آخرین نوشته مصطفی تاج‌زاده

 آخرین نوشته آقای تاج ‌زاده منتشر شده در هفته ‌نامه «صدا» شماره ۴۲ که نصیحت حکومت می ‌کند و در نتیجه ‌گیری هیچ مخاطب مشخصی ندارد نشان از سردرگمی غریبی می ‌دهد که کسانی مثل آقای تاج‌ زاده به آن گرفتار شده‌اند. کسانی که نه قادر به حل شدن تمام‌ وکمال در حکومت ولایی ‌اند و نه مانند بسیاری از اصلاح‌ طلبان رنگارنگ سابق امید از اصلاح حکومت بریده، دل به نواله ‌ای ناچیز از خوان یغما بسته ‌اند. اصلاح ‌طلبانی که به قبول نقش دوم مکمل در حکومت تن در داده ‌اند! کم نیستند این تعداد از اصلاح‌ طلبان اصلاح شده.

 

امام امد

 

آرشیو ماه ژانویه  ۲۰۲۱

 

علی شاکری زند

ملاحظاتی درباره ی متن حقوقی امانتی استاد محمـدرضا شجریان

 درباره ی متنی با عنوان «پیشنویس قانون اساسی دوران گذار»، که به گفته ی آقای عباس میلانی از سوی استاد فقید آواز محمـدرضا شجریان به امانت در اختیار ایشان گذاشته شده و پس از درگذشت آن زنده یاد در سایت دانشگاه استنفورد منتشر شده تا کنون واکنش های چندی منتشرگردید. یکی از جامعترین ترین آنها که دیده شد نوشته ی خانم الهه ی بقراط بود که در سایت گویا نیوز منتشرشده بود. 

 

ابوالفضل محققی

سیلی زدن نماینده مجلس بر صورت یک سرباز؛

آیا وقت آن نرسیده که پرده‌ها را بکشیم و به فکر بنشینیم؟

 تمامی این کنش‌ها واکنش‌ها، حمایت اکثریت قاطعانه مردم از سرباز، صحنه اعتراض مردم همراه ده‌ها لقب به نماینده مجلس که از ترس مردم در گوشه ماشین کز کرده، نشانه خشم فرو خورده مردمی است که با هر اتفاق این چنینی سرباز می‌کند و در فاصله‌ای کوتاه به طوفانی گسترده در دنیای مجازی مبدل می‌شود. نشانه بریده شدن اکثریت مردم از رژیم و مترصد بودن بر زمانی که چون آتش فشان دهان بگشایند و سرازیر شوند. دیر یا زود این فوران اتفاق خواهد افتاد!

 

سیلی خوردگان

مانا نیستانی                 یکشنبه, ۲۴ ژانویه ۲۰۲۱                  ایران وایر

 

ابوالفضل محققی

چرا نسل جدید ایران ما را نمی‌شناسد؟

(قسمت ششم)

 بزرگترین اشکال جریان‌ های سیاسی اپوزیسیون این است که هنوز قادر نیست تغییرات عمیقی را که طی این ۴۰ سال در افکار عمومی به ‌خصوص در تفکر نسل جوان رخ داده ببیند و قبول کند. نسلی که با تمام نارسایی‌ های حاصل از سلطه استبداد و حکومت ارتجاعی که زیرعنوان مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب که با بگیر، ببند، تبلیغات وسیع و صرف هزینه ‌های هنگفت و جاری کردن انواع محدودیت ‌ها، برپایی هیئت ‌های گزینشی از مدرسه تا دانشگاه و مراکز استخدامی توأم بود تا امروز مقاومت کرده و تن به این تفکر اسلامی نداده است.

 

شیراز- فرهاد ن.

همه ی ما برای امروز و فردای میهنمان، بختیاریم!

 برخی ستیزهای سیاسی آنقدر بزرگ و با اهمیت اند که محدود به زمان خاصی نمی شوند؛ در مسیر تاریخ حرکت می کنند، گاهی به سطح می آیند و گاهی به اعماق می روند. اما همواره هستند تا زمانی که به نتیجه ای قطعی برسند. ستیز بر سر استقرار دو نوع حکومت، نوع اول، حکومت مشروطهِ (مشروط بودن ساختار قدرت به قوانین ناشی از خواست مردم) از طریق و مبتنی بر دموکراسی (برابری انسان ها، آزادی بیان و فعالیت های اجتماعی و سیاسی، انتخابات آزاد و مستمر)، از یک سو و نوع دوم، حکومت مبتنی بر انواع ایدئولوژی های تمامیت خواه، ادیان، طبقات، افراد و خاندان ها و... 

 

ابوالفضل محققی

درسی که از سخنرانی بایدن می‌توان گرفت

 دو روز پیش میلیون ‌ها نفر چه کسانی که با آمریکا دشمنی می ‌کنند و چه کسانی که دوستی می‌ ورزند با دقت سخنرانی دقیق و تاریخی جو بایدن را دنبال می ‌کردند تا پیام مشخص او را به ملت آمریکا و جهانیان بشنوند. سخنرانی کسی که قرار است بر نابسامانی آمریکای دوران ترامپ چه در سطح داخلی و چه در ارتباط با جهان خارج سر و سامان بخشد. من نه قصد تجزیه و تحلیل این سخنرانی را دارم و نه بضاعت فکری من چنین اجازه‌ ای را می ‌دهد.

 

آنا آریا

او سیمرغ بود

  او سیمرغ بود

همان سیمرغ افسانه های ایرانی

او بزرگ بود

به بزرگی اشک هایش

به بزرگی ایستادگی اش

در روزهایی که پدران و مادران ما در کوچه ی بن بست گیر کرده بودند

 

«عصای دست» آقا

کارتون از بهنام محمـد ی                سازمان حقوق بشر ایران             ۸دسامبر ۱۸

 

عفو بین‌الملل:

چرخه خونریزی توسط مقام‌های ایرانی نباید استمرار داشته باشد

 در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست تا مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را برای توقف رویه «استفاده غیرقانونی از قوای قهریه مرگبار برای سرکوب اعتراضات» تحت فشار قرار دهد.

 

ابوالفضل محققی

سرزمین گل وبلبل "ام القرای اسلام" در آئینه یک تصویر

(بخش سوم - شیراز)

 "چند روزی است شیرازم سرزمین حافظ و سعدی. دیرگاهی است که هر دو در خوابند بی خبر ازحکومت خرقه پوشانی که در میخانه‌ها بسته و در تزویر ریا گشوده‌اند. خرقه هائی آلوده فساد، گندیدگی، جهل وجنایت. خرقه هائی که مستوجب آتشند! و آتش بر خرمن هستی یک ملت زده‌اند".

 

سازمان حقوق بشر ایران

زندان مرکزی زاهدان؛

انتقال دو روحانی اهل‌سنت جهت اعدام

 سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۹ دی ۱۳۹۹:  دو روحانی اهل ‌سنت به ‌نام‌ های مولوی امان الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوهی در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. از خانواده این دو زندانی خواسته شده تا برای آخرین ملاقات به زندان بروند.

 

هشدار سازمان حقوق بشر ایران

نسبت به احتمال تحویل محمـد مساعد به ایران

 کمیته بین ‌المللی حمایت از روزنامه‌ نگاران (CPJ)  با انتشار خبری، از مقام‌ های ترکیه خواسته تا از بازگرداندن محمـد مساعد، روزنامه ‌نگار تحقیقی، به ایران خودداری کنند. سازمان حقوق بشر ایران با یادآوری به کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد (۱۹۵۱ ژنو) که ترکیه از امضا کنندگان آن است و بر پایه ماده ۱۴  اعلامیه جهانی حقوق بشر که می‌ گوید «هرکس حق دارد برای جلوگیری از تعقیب از آزار و شکنجه، از گرفتن حق پناهندگی در سایر کشورها برخوردار شود»، از مقام‌ های ترکیه می ‌خواهد تا این روزنامه ‌نگار را مورد حمایت قانونی قرار دهند.

 

علی شاکری زند

از مشروطه به جمهوری عبورکردیم؟

چه کسی عبورکرد و چگونه؟

بخش دوم

برنامه های دولتی فردا جای برنامه ی مبارزه ی امروز را نمی گیرد

 با اعلام برنامه ی دولت آینده، دولت پس از مؤسسان، بر روی کاغذ هم نمی توان آن سابقه ی یادشده در بالا ـ ن. ک. بخش یکم این مقاله ـ را به دست فراموشی سپرد. عدالت اجتماعی، همچون یک اصل، مهم است اما نحوه ی تحقق آن برای هر حزب و سازمان سیاسی متفاوت است و در هر حال تنها پس از تغییر رژیم و استقرار دموکراسی موضوع پیدامی کند؛ همچنین است برنامه هایی چون دفاع از محیط زیست و پاسداری از منابع گوناگون کشور. طرح اینگونه برنامه های اصولی، بدون برنامه ی مبارزه «حلوای نسیه» است. 

 

ابوالفضل محققی

چرا نسل جدید ایران ما را نمی شناسد؟

(قسمت پنجم)

 هرزمان که چشم اندازی، روزنه کوچکی در جامعه برروی جوانان گشوده می شود، قدرت و آرزوهای جوانان دست بدست هم میدهند ملیون ها جوان را به صحنه مبارزه سیاسی و اجتماعی می کشاند. دستگاه سرکوب حکومت دست به خشونت و کشتارمی زند تا چشم زهر از مردم بگیرد.

 

داستان کوتاهی از رز آتشگاهی

«دیگر کسی نبود تا به اعتراض درآید»

  چیزی به سپیدهء صبح نمانده بود. هوا هنوز تاریک بود. لحاف را روی سرم کشیده بودم. احساس میکردم سر و صورتم یخ زده است. قدری احساس بی حالی و کرختی داشتم. اتاق خیلی سرد بود. ولی هنوز آبان ماه بود و برای روشن کردن بخاری زود بود. قرار گذاشته بودیم برای صرفه جویی در مصرف گاز، اول زمستان بخاری روشن کنیم. آنهم فقط چند ساعت، دقیقا مثل سالهای گذشته. شبها بخاری را خاموش می‌کردیم و زیر لحاف می‌خزیدیم و روزها چند ساعتی، اول صبح و اول شب روشن‌اش می‌کردیم که فقط خانه قدری هوا بگیرد. از پسِ پرداخت قبض‌ها که نمیدانم چگونه محاسبه میشدند برنمی آمدیم. هر بار که قبض را تحویل میگرفتیم، درست مثل کابوسِ نامهء اعمالِ روز حساب بود.

 

سعید پیوندی

سایه سنگین مصباح یزدی بر سراب اسلامی کردن دانشگاه‌ها و علوم انسانی

مصباح یزدی به «استفاده از منبع وحی در تولید علم» اعتقاد داشت

  یادداشتی از سعید پیوندی: آیت‌ الله مصباح یزدی به ‌گفتهٔ همگان یکی از اصلی ‌ترین نظریه ‌پردازان دینِ قشری و دگرستیز و نیز خشونت دینی بود. بسیاری نوشته ‌ها هم که در روزهای اخیر به مناسبت مرگ او منتشر شدند، به‌درستی به سویه ‌های گوناگون این خوانش عبوس، بسته، ناسازگار با زمانه و ایدئولوژیک از مذهب شیعه پرداختند. مشارکت عملی او در قلمروِ سیاست و یا توجیه خشونت مقدس علیه روشنفکران و دگراندیشان و مشروعیت بخشیدن به آن نیز از نظرها دور نمانده است.

 

علی شاکری زند