نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏چهار شنبه‏، 2021‏/09‏/01

 

 

 

 30/08/2021

دیده‌بان حقوق بشر

خواستار تحقیق درباره ویدیوهای فاش شده آزار زندانیان در ایران شد

صحنه‌‌ای از یکی از ویدیوهای بدست آمده از دوربین‌های امنیتی زندان اوین که گفته می‌شود یک گروه هکری موسوم به «عدالت علی» به آنها دست یافته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای درباره ویدیوهایی که به تازگی و پس از هک کردن دوربین‏ها‏ی مداربستۀ داخل زندان اوین در تهران، پایتخت ایران به دست آمده، اعلام کرد مسئولان جمهوری اسلامی باید به بدرفتاری با زندانیان خاتمه داده و اجازه دهند تحقیقاتی در این زمینه صورت گیرد.

در بیانیه سازمان دیده بان حقوق بشر آمده است که این ویدئوها بسیاری از موارد آزار و اذیت و نقض ضمانت‏ها‏ی آئین دادرسی را که گروه‏ها‏ی حقوق بشر چند دهه است مستند نموده‏اند‏ تأئید کرده است. 

همچنین به عقیده این سازمان، این ویدیوها از بندهایی تهیه شده‏اند‏ که تحت نظارت سازمان زندان‏ها‏ی ایران هستند و نشان می‏دهند که نگهبانان زندانیان را مورد ضرب و شتم یا آزارهای دیگر قرار می‏دهند و علاوه بر آن چندین حادثه که در آن یک زندانی به زندانیان دیگر حمله می‏کند و یا خودآزاری زندانیان بدون آنکه مقامات زندان هیچ دخالت و اقدامی بکنند نیز مشاهده می‏شود.

دیده بان حقوق بشر تاکید کرد: تقریباً دو دهه است که مقامات ایران به بازرسان مستقل اجازۀ دیدار از زندان‏ها‏ی ایران را نمی‏دهند. آنها از انجام واقعیِ تحقیقات در مورد اتهاماتِ مربوط به نقض حقوق زندانیان امتناع ورزیده‏اند‏ و زندانیانی که گزارش کردند شکنجه شده‏اند‏ را تحت پیگرد قرار داده‏اند‏.

بر اساس بیانیه این سازمان، علیرغم این محدودیت‏ها‏، گروه‏ها‏ی حقوق بشر و فعالانی که به دلیل اقدامات مسالمت آمیز خود زندانی شده‏اند‏ کماکان به تهیۀ گزارش در مورد شکنجه و نقض ضمانت‏ها‏ی آئین دادرسی که به طور سیستماتیک در زندان‏ها‏ی ایران وجود دارد، ادامه می‏دهند.

در روز ۲۴ اوت (برابر با ۲ شهریور) محمد مهدی حاج حسینی، رئیس سازمان زندان‏ها‏ی ایران که با شواهد غیر قابل انکاری مواجه شده بود، عذرخواهی نموده و قول داد در مورد بدرفتاری‏ها‏ تحقیق به عمل آورده و از وقوع مجدد موارد نقض حقوق پیشگیری کند، اما به عقیده سازمان دیده بان حقوق بشر باور کردن سخنان وی دشوار است.

این سازمان تاکید کرد که تنها در عرض سه سال گذشته حداقل پنج زندانی در شرایط مشکوکی جان خود را از دست داده‏اند‏ و مسئولان در انجام تحقیقاتِ شفاف در این مورد کوتاهی کرده‏اند‏ و هیچکس را پاسخگو ندانسته‏اند‏. مسئولان حد اقل در دو مورد، افرادی که از شکنجه و بدرفتاری در زندان گزارش داده بودند را متهم ساختند.

منبع: (ار اف آی) رادیو بین المللی فرانسه

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.