نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏شنبه‏، 2021‏/08‏/21

 

 

 

 

یکی از بازداشت‌شدگان خوزستان در زندان «کشته شد»

محمد الکنانی که گفته می‌شود در جریان اعتراضات خوزستان بازداشت و در زندان کشته شده است

محمـد الکنانی که گفته می‌شود در جریان اعتراضات خوزستان بازداشت و در زندان کشته شده است

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» شامگاه پنج‌شنبه، ۲۸ مرداد، از کشته شدن یکی از بازداشت‌شدگان خوزستان در زندان خبر داد.

در این حساب توییتری که خبرهای مرتبط با خانواده‌های قربانیان سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸ را پوشش می‌دهد، هویت این فرد «محمـد الکنانی» عنوان شده، اما جزئیات بیشتری درباره نحوه مرگ او و زندانی که او در آن کشته‌شده منتشر نشده است.

تاکنون منابع رسمی، درستی این خبر را تایید نکرده‌اند.

+۱۵۰۰تصویر

@1500tasvir

محمد الکنانی از بازداشت‌شدگان اعتراضات تیر ۱۴۰۰ در خوزستان شب گذشته در زندان کشته شد.

#خوزستان_تنهاست

 

اعتراض‌های گسترده مردم شهرهای مختلف در خوزستان به مسئله کم‌آبی در این استان که از ۲۴ تیر امسال آغاز شد و تا چند هفته بعد از آن ادامه‌ داشت، در پی اقدامات نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و در جریان آن چند نفر کشته و صدها نفر بازداشت شدند.

تاکنون آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان، زخمی‌ها و بازداشت‌شدگان منتشر نشده است. رسانه‌های حکومتی پیشتر کشته شدن چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی را تایید کرده بودند.

اما دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دست‌کم ۹ نفر، از جمله یک نوجوان ۱۷ ساله، در اعتراضات خوزستان و لرستان کشته شدند.

بر اساس گزارش‌های مردمی در روزهای اوج اعتراض‌ها که هم‌زمان با قطع اینترنت در این استان همراه بود، صدها نفر در شهرهای مختلف بازداشت شدند و این روند در هفته‌های بعد نیز ادامه یافته است.

همشهری آنلاین هم اواسط مرداد گزارش داد که در سوسنگرد به‌ عنوان مهم‌ترین کانون اعتراضات اخیر، ۳۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل پیشتر، استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان غیرمسلح را تهدیدی جدی علیه جان این افراد و نقض شدید تعهدات جمهوری اسلامی در حفاظت از جان انسان‌ها توصیف کرده و آن را محکوم کرده بود.

منبع: رادیو فردا

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.