نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2021‏/08‏/17

 

 

 

 

 پسر احمدشاه مسعود خواستار مقاومت علیه طالبان شد

پسر احمدشاه مسعود، چهره نمادین مقاومت افغانستان از مردم این کشور خواست،

به ولایت پنجشیر آمده و به مقاومت علیه طالبان بپیوندند.

Afghanistan Ahmed Massud, Sohn des früheren Kriegsherrn Ahmed Schah Massud

احمد مسعود، پسر شاه مسعود در حال سخنرانی، پاریس، ۲۷ مارس ۲۰۲۱

احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود، چهره نمادین مقاومت افغانستان در ستون مهمان روزنامه فرانسوی "لارگل دوژو" ("La Règle du jeu") نوشت، می‌خواهد از "پیروزی استبداد در افغانستان" جلوگیری کند.

او از افغان‌های "همه مناطق و قبایل" این کشور خواست تا به او پیوسته و علیه طالبان بجنگند. احمد مسعود اعلام کرد، نیروهای مقاومت باید برای این مقصود در ولایت پنجشیر، "آخرین منطقه آزاد" این کشور در حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال کابل جمع شوند.

احمد مسعود گفت که طالبان همه قدرت را تصرف نکرده و هنوز هم می‌توان کاری کرد. او از جامعه بین‌المللی خواست تا از این مبارزه حمایت کند.

احمد شاه مسعود، پدر او در سال‌های دهه ۱۹۸۰ علیه اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق جنگید و در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ نیز علیه طالبان مبارزه کرد.

ولایت پنجشیر در افغانستان

ولایت پنجشیر در افغانستان

احمد شاه مسعود در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ توسط دو مهاجم انتحاری شبکه القاعده کشته شد. کشته شدن او دو روز پیش از ۱۱ سپتامبر و حملات تروریستی در آمریکا اتفاق افتاد که به عملیات بین‌المللی نظامی در افغانستان منجر شد.

طبق گزارش ‌خبرگزاری‌ها و ویدئوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی، با پیشروی برق‌آسای شبه‌نظامیان طالبان و تصرف مناطقی در کابل، پایتخت افغانستان هزاران نفر در روز دوشنبه ۱۶ اوت (۲۵ مرداد) برای فرار از کشور به  فرودگاه بین‌المللی کابل روی آوردند.

‌خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد، برخی از آن‌ها که موفق به ورود به باند پروازی این فرودگاه شدند به سمت یک هواپیمای نظامی آمریکایی که قصد اوج‌گیری داشت هجوم آورده و تلاش کردند، به هر طریق ممکن با این هواپیما پرواز کنند.

ویدئوها حاکی از آن است که چند تن از افرادی که بر گوشه بال این هواپیمای در حال حرکت نشسته بودند بعد از برخاستن ‌آن از ارتفاع به زمین افتاده‌اند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند، در این هرج و مرج دست کم هفت نفر کشته شدند.

منبع: دویچه وله

 

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.