نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏يکشنبه‏، 2021‏/07‏/18

 

 

 

 

 ۲۶ تیر,۱۴۰۰ در حقوق بشر, گزارش ویژه

در هفته چهارم تیر ۱۴۰۰ دستکم ۱۶ زندانی؛ معادل روزانه بیش از ۲ نفر اعدام شدند

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم تیر ۱۴۰۰

کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم تیرماه ۱۴۰۰ را در فاصله زمانی جمعه ۱۸تیر۱۴۰۰ تا روز جمعه ۲۵تیر۱۴۰۰ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

- پنجشنبه شب ۲۴ تیرماه تظاهرات شبانه مردم خوزستان معروف به قیام تشنگان در چندین شهر استان خوزستان شکل گرفت و گارد ضدشورش برای مقابله با این اعتراضات به خیابانها گسیل شد. مردم استان خوزستان در شهرهای مختلف از جمله اهواز، آبادان،حمیدیه، بستان، سوسنگرد و بندر ماهشهر، نسبت به قطع آب و انتقال آن به شهرهای مرکزی ایران اعتراض کرده و دست به تظاهرات زدند. آنها شعار می دادند:

«تشنه ام، آب حق من است»،«بنام دین ما را غارت کردند» ، «روح و جانم فدای اهواز» و «رودخانه تشنه است آب ربوده شده اش را می خواهد».

- جمعی از زندانیان عقیدتی – سیاسی اهل سنت محبوس در زندان وکیل آباد مشهد، در شکایت نامه ای خطاب به آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، نسبت به وضعیت اسفبار خود طی پنج سال حبس و شکنجه و فشار از جانب وزارت اطلاعات و همچنین صدور احکام سنگین و غیرقانونی، اعتراض کردند.

- در پی توزیع نامناسب جیره مواد غذایی، شماری از زندانیان در زندان ارومیه  با یکدیگر درگیر شدند. این امر منجر به کشته شدن ۱ زندانی و مصدومیت ۱۶ زندانی دیگر شده است. هویت زندانی کشته شده «کریم بابایی» بود.

- فاطمه ملکی مادر زندانی سیاسی علی نوریزاد در یک فایل صوتی که روز سه شنبه ۲۲ تیرماه منتشر کرد از اقدام کثیف قضائیه جمهوری اسلامی خبر داده و گفت: «این روزها متوجه شدم که توبه نامه ای را برده اند برای بچه های به زندان تهران بزرگ و از آنها خواسته اند که توبه نامه را امضا کنند. این شما هستید که باید توبه کنید.»

- روز دوشنبه ۲۱ تیرماه مهران قره باغی، زندانی سیاسی به همراه محـمدحسین انصاری فر، زندانی متهم به جرایم عمومی به ظن فعالیت سیاسی از زندان بهبهان به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شدند.

- جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ابراهیم صدیق همدانی و فرزندش سالار صدیق همدانی، زندانیان سیاسی محبوس در زندان ارومیه برگزار شد. ادامه جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۲۷ تیرماه برگزار خواهد شد.

- روز پنجشنبه ۱۷تیر۱۴۰۰، ماموران هنگ مرزی با لباس نظامی و لباس شخصی اقدام به ضرب و شتم و توقیف دهها کولبر کردند. از آمار دقیق کولبران بازداشت شده تا این لحظه اطلاعی در دست نیست اما تعداد بازداشت شدگان تا صد نفر تخمین زده می شود.

در هفته ای که گذشت دستکم ۱۶ زندانی در زندانهای شهرهای مشهد، کرج، اصفهان، شیراز و جیرفت به دار آویخته شدند.

اعدام در ایران هفته چهارم تیر:

مشهد- روز دوشنبه ۱۴تیرماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی بنام «علی-پ» ۴۵ ساله در زندان مشهد به اجرا درآمد. این زندانی در سال ۸۸ به اعدام محکوم شده بود.

رجایی شهر کرج- روز شنبه ۱۹تیر ۱۴۰۰، حکم اعدام یک جوان زندانی بنام مهدی که از پنج سال قبل به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

اصفهان- روز شنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ ، یک زندانی بنام مهدی سرحدی همزمان با اعدام دو برادر به نامهای امیر و اکبر جلیلی فر، در زندان مرکزی اصفهان اعدام شد.

اعدام دو برادر در زندان اصفهان پس از بارها بردن و برگرداندن از پای چوبه دار

شیراز- حکم اعدام دستکم چهار زندانی که به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد. یکشنبه ۲۰تیر ۱۴۰۰، حکم اعدام دو زندانی بنامهای حسن نعمتی و محمدحسن طاهری حقیقی به اتهام قتل به اجرا درآمد.

اجرای حکم اعدام یک زندانی جوان در زندان عادل‌آباد شیراز

اصفهان- روز سه شنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰، سه جوان زندانی بنامهای سجاد سهرابی، مهرداد خاکسار و حسین پوزش که با اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، پس از حدود چهار سال تحمل حبس در زندان مرکزی اصفهان، اعدام شدند.

اجرای حکم اعدام سه جوان با اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی اصفهان

رجایی شهر کرج- روز چهارشنبه ۲۳ تیر۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی به نام افشین قیدار که با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

جیرفت- روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه ۱۴۰۰، یک زندانی به نام علی محمدی که از سه سال پیش با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، اعدام شد.

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان جیرفت

بازداشت شهروندان در ایران هفته چهارم تیر:

دیواندره- روز پنج‌شنبه ۱۷ تیرماه، یک شهروند کُرد به نام احمد صادقی اهل روستای شاقلا از توابع دیواندره پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج بازداشت شده است. این شهروند به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد به اداره اطلاعات سنندج احضار شده است.

بانه- روز پنج‌شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۰ ، نیروهای امنیتی در شهرستان بانه یک نوجوان ۱۷ ساله را بنام فرشید مجیدی نژاد اهل سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

مهاباد- روز شنبه ۱۹ تیرماه، حسین حسن‌خانی، معلم بازنشسته و عضو مکتب قرآن در شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. اتهام وی تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.

مریوان- یک شهروند اهل روستای گَویله از توابع مریوان بنام محمد خلیفه صالح یک ماه پیش از سوی مأمورین امنیتی در محل کسب خود دستگیر و تاکنون از مکان بازداشت و وضعیت سلامتی وی اطلاعی در دست نیست که آیا هنوز زنده است و یا در زیر شکنجه جان باخته است.

ارومیه- روز یکشنبه ۲۰ تیرماه، سه شهروند از اهالی روستاهای منطقه دیزج دول ارومیه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در ارومیه منتقل شدند. اسامی این شهروندان مامل عبدی اهل روستای نازناز، خورشید ابراهیمی اهل روستای زیوه و جلال ابراهیمی اهل روستای بردکشک از توابع منطقه دیزج دول ارومیه، می‌باشد.

بوکان- روز دوشنبه ۲۱ تیرماه، امیر فرامرزی شهروند اهل بوکان پس از ۲۰ روز بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و اتمام مراحل بازجویی به زندان مرکز ارومیه منتقل شد.

احضار شهروندان در ایران هفته چهارم تیر:

تهران- طی احضاریه‌ای که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه صادر و به منزل پدربزرگ آقای عربی ارسال شده است، از سهیل عربی خواسته شده که راس ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۶ مردادماه، جهت رسیدگی به اتهامات توهین به رهبر جمهوری اسلامی در فضای مجازی، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی، در شعبه مربوطه حاضر شود.

سنندج- روز چهارشنبه ۲۳تیرماه، فرهاد محمدی، وکیل پایه یک دادگستری جهت اجرای حکم به اجرای احکام دادگاه انقلاب سنندج احضار و به زندان سنندج منتقل شد. اتهام  وی «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

مشکین شهر- آیدین ذاکری فعال آذربایجانی ساکن مشکین شهر، طی ابلاغیه ای به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهر احضار شد.

زاهدان- روز شنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰، ابراهیم بلوچ طلاب حوزه علمیه جامعه الحرمین چابهار و ادریس پناه استاد شعبه حفظ مدرسه دینی صدیقیه سگار، توسط اداره اطلاعات زاهدان احضار و بازجویی شدند.

اذیت و آزار و شکنجه زندانیان در زندانهای ایران هفته چهارم تیر:

جیرفت- روز شنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰، مأموران سرکوبگر در زندان جیرفت، به داخل بندها هجوم برده و بدنبال گوشیهای موبایل برای جلوگیری از درز خبرهای زندان به بیرون وسایل زندانیان را مورد بازرسی قرار دادند.

اوین- زندانی سیاسی مسعود معینی که از روز چهارشنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰۰ همراه با خاله خود مولود صفایی بازداشت شد، در سلول های انفرادی ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شود.

ارومیه- نایب حاجی زاده ینگجه، کیهان مکرم انبی و نائب عسکری، زندانیان سیاسی روز دوشنبه ۲۱ تیرماه از بابت پرونده‌ای که اخیرا برای آنها گشوده شده، در شعبه ۱ بازپرسی دادیاری ارومیه مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. به گفته یک منبع مطلع این پرونده در پی اعتراض شماری از زندانیان سیاسی مقابل افسر نگهبانی زندان به ضرب و شتم نایب حاجی زاده توسط دو تن از زندانیان متهم به جرایم عمومی گشوده شده است.

تهران- مولود صفایی شهروند بازداشتی ساکن تهران، طی روزهای اخیر از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

صدور احکام در ایران هفته چهارم تیر:

تهران- یک متهم در تهران توسط دادگاه کیفری این شهر از بابت اتهاماتی از جمله قتل به اعدام و شلاق و اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده است.

مشهد- حکم دو زندانی در مشهد که پیشتر یکی از آنها به دلیل رابطه خارج از ازدواج و اتهام قتل به اعدام و شلاق و دیگری از بابت اتهام معاونت در قتل و رابطه خارج از ازدواج به حبس و شلاق محکوم شده بود، در دیوان عالی کشور تایید شد.

قتل های خودسرانه در ایران هفته چهارم تیر:

خاش- شامگاه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۰، ماموران مسلح حکومتی به سمت یک خودروی سوختبر را برغم توقف آن شلیک کرده و سوختبر را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

کهنوج- روز چهارشنبه ۲۳ تیر، ۵ مامور مواد مخدر توسط افرادر مسلح کشته و زخمی شدند، در این درگیری یکی از افراد مسلح جان باخته و یک شهروند رهگذر نیز هدف گلوله قرار گرفته و جان سپرد.

بانه- روز شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰، پاسداران در ارتفاعات مرزی بانه به سوی دسته ای از کولبران شلیک کردند. در نتیجه این تیراندازی یک کولبر ۴۸ ساله بنام حامد امین پور به قتل رسید.

قتل یک کولبر پدر ۶ فرزند توسط ماموران مسلح حکومتی

بانه - روز شنبه ۱۹تیر ۱۴۰۰، پاسداران به سوی دسته ای از کولبران تیراندازی کرده و دو کولبر به نام های مختار شریفی و میکائیل را مجروح کردند.

پیرانشهر- روز سه‌شنبه ۲۲تیرماه، یک کولبر کُرد به نام سیدروان تسو فرزند کمال، اهل پیرانشهر بر اثر شلیک نظامیان حکومتی در مرز برویشکانی بانه زخمی شد.

 بیرجند- روز سه شنبه ۲۲تیرماه به دنبال تعقیب و گریز یک خودرو و تیراندازی مستقیم ماموران مواد مخدر در بیرجند، یک شهروند بلوچ بنام محمود براهویی تاجی به قتل رسید.

پیرانشهر- روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه، یک کولبر کُرد به نام سیدظاهر تزاحم فرزند سیدحسین اهل روستای نمنجه از توابع پیرانشهر بر اثر شلیک نظامیان حکومتی در مرز این شهرستان زخمی شد.

پیرانشهر- روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه، یک کولبر کُرد به نام موسی زیباپور اهل پیرانشهر در پی شلیک نظامیان حکومتی در مرز ماشکان این شهرستان زخمی شد.

کرونا در زندانهای ایران هفته چهارم تیر:

زندان تهران بزرگ- تعدادی از زندانیان در قرنطینه واحد ۶ تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به بیماری کرونا مبتلا شده اند. آنها از حداقلهای رسیدگی پزشکی و امکانات درمان محروم هستند.

زندان اوین- تست کرونای زینب همرنگ سید بگلو معلم بازنشسته و سپیده کاشانی فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین، مثبت اعلام شد. همزمان، مشاهده علائم کرونا در میان تعدادی دیگر از زندانیان محبوس در بند زنان زندان اوین در کنار عدم توجه مسئولان به شرایط نگهداری این زندانیان، موجب افزایش نگرانی در خصوص شیوع گسترده این ویروس در میان دیگر زندانیان این بند شده است.

منبع: سایت حقوق بشری جوانه ها

نه به زندان نه به اعدام

https://javanehha.com/گزارش-نقض-حقوق-بشر-در-ایران-هفته-چهارم-ت/

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.