نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2021‏/04‏/13

 

 

 

دکتر آگنس کالامار "AGNES CALLAMARD"

بعنوان دبیر کل جدید سازمان عفو بین الملل معرفی شد

 

 

سازمان عفو بین الملل (amnesty international) اعلام کرد که کارشناس حقوق بشر خانم دکتر اگنس کالامار دبیرکل جدید این سازمان است.

او در این سمت بطور رسمی در روز دوشنبه ۲۹  مارس ۲۰۲۱ بعنوان دبیرکل در بزرگترین سازمان غیردولتی حقوق بشر جهان با حدود ۱۰ میلیون حمایت کننده و عضو  که دفاتری در ۷۰ کشور مختلف دارد، برای مدت چهار سال از جانب هیئت مدیره این سازمان در لندن انتخاب شد و شروع به کار کرد. انتخاب خانم کالامار پس از یک پروسه بین المللی گسترده انجام گرفت. وی جانشین دبیرکل قبلی خانم جولی ورهار (Julie Verhaar)میشود.

خانم کالامار (متولد ۱۹۶۴) یک متخصص حقوق بشر از کشور فرانسه است. او در سال ۸۵۱۹ از Institut détudes politiques de Grenoble فارغ التحصیل شد و فوق لیسانس مطالعات بین المللی و آفریقایی را از دانشگاه هوارد در واشنگتن (Howard University in Washington, D.C) دریافت کرد. وی سپس دکترای خود را در رشته علوم سیاسی از مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی، نیویورک (New School for Social Research) بپایان رساند.

وی از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ ریئس ستاد دبیرکل وقت عفو بین الملل پیر سین (Pierre Sané) بود و به عنوان هماهنگ کننده سیاست های تحقیقاتی این سازمان در زمینه های آزادی بیان، حقوق زنان و عدم تبعیض جنسیتی، جنبش های پناهندگان و جلو گیری از اعدام های غیر قانونی به طور گسترده با این سازمان همکاری میکرد.

وی در سال ۲۰۰۱ نهاد جهانی"مشارکت پاسخگویی بشردوستانه"(Humanitarian Accountability Partnership International ) را تأسیس کرد. سازمانی که وی تا سال ۴۲۰۰ ریاست آن را بر عهده داشت و اولین آژانس بین المللی مستقلی برای سازمانهای بشردوستانه ایست که متعهد به افزایش پاسخگویی نسبت به جمعیت آسیب دیده از بلایا در اقصا نقاط جهان میباشد.

خانم کالامار پیش از پست خود به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل، از سال ۱۳۲۰ مدیر پروژه آزادی بیان جهانی در دانشگاه کلمبیا (Global-Freedom-of-Expression-Projekts der Columbia University in New York City) بود. وی همچنین ریاست یک سازمان حقوق بشر در انگلیس تحت عنوان (سازمان غیر دولتی اصل ۱۹) "حق آزادی بیان" (NGO 19 Article) که سعی در ارتقا سطح آزادی بیان را دارد، بعهده داشت.

او همچنین از سال ۱۶۲۰ تا ۲۱۲۰ به عنوان جانشین کریستف هاینز (Christof Heyns) از آفریقای جنوبی گزارشگر ویژه در حیطه اعدام های غیرقانونی، قتل های خودسرانه و بدون محاکمه در دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بود. در این برهه زمانی در مجموع خانم کالامار تحقیقات در مورد نقض حقوق بشر را در بیش از ۳۰ کشور در سراسر جهان رهبری کرد.

از جمله قتل جمال خاشوگی روزنامه نگار عربستان در استانبول و ترور ژنرال قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد، که خانم کالامار آن را نقض "حقوق بین الملل" و خواستار فعال کردن ماده ۹۹ منشور ملل متحد و "تحقیق رسمی و بی طرفانه" طبق موازین حقوق بشر شد. او همچنین در یک کنفرانس خبری در مارس سال ۲۰۲۰ تحدید و آزار خانواده های کارکنان بخش بی بی سی فارسی در ایران را تقبیح و غیر مجاز دانست.

خانم کلامار نوه دختری یکی از مبارزین "مقاومت فرانسه" (Combattant de la résistance française) لئون ساویو  (Leon Savioux) است. آقای ساویو که ابتدا در جنگ جهانی اول توسط آلمانها در سن ۱۷ سالگی با گاز سمی به شدت مجروح و تا پایان عمر کوتاه خود به این علت رنج می برد. بعدآ در جنگ جهانی دوم در آگوست سال ۴۴۱۹ چند روزی قبل از رهایی شهر پاریس توسط متفقین به دست نازیها اعدام گردید.

وقتی روزنامگار گاردین (The Guardian) در یک مصاحبه از خانم کالامار سوال کرد که چه چیزی در تعهد وی تأثیرگذار است، او به داستان زندگی پدربزرگش لئون ساویو اشاره میکند.

"هر تابستان در ۱۵ آگوست خانواده من در مراسم بزرگداشت به یاد اعضای مقاومت و کشته شدگان آنها شرکت می کردند. این یک خاطره مهم برای من در دوران کودکی و نو جوانی بود."

او ادامه میدهد "مادرم در سن یک سالگی یتیم شد ولی بعدها در شغل خود به عنوان یک معلم مدرسه برای عدالت اجتماعی مبارزه کرد و این الگوی خوبی برای من در زندگیست"

خانم کالامارد در پاسخ به سوال دیگر که اشاره به قتل های سیاسی بغرنج را دارد، و اینکه چگونه با احساس "ترس" در کار تحقیقاتی خود کنار می آید، به برخی توصیه های عملی اشاره میکند و می گوید:

"من یک سبک زندگی سالم را پیگیر هستم. ورزش، تقویت سلامت جان و روان، احساس دوست داشتن انسانها و سعی در درک آنها، تشریک مساعی در مسائل و اندوه ایشان، احساس همدلی و دلسوزی با آنها بمن نوعی استحکام روح و روان میدهد و اجازه نمی دهد که ترس بر من غالب گردد و من میتوانم بر کار خود متمرکز باشم. "

او در اشاره به قتل «جمال خاشوگی » میگوید:

"به یاد آوردن سرنوشت افرادی مانند "جمال، که در غربت زندگی می کردند، برایم خیلی دردناک است. و یا افرادی که تنها به خاطر صحبت کردن و ابراز عقیده خود در زندان ها بسر میبرند، معترضین شجاع در ایران، در عراق یا در لبنان و  سایر نقاط مشکل ساز دنیا.  صادقانه بگویم، من بعلت همدلی و عشق به این انسانها به "ترس" فکر نمی کنم."

البته خانم کالامار در طول کار خود به عنوان یک متخصص حقوق بشر در سطح بین المللی اغلب تحت فشار قرار گرفته است. برای مثال اخیرا معلوم شد که یک کارمند عالیرتبه پادشاهی سعودی او را بعلت تحقیق در قتل «جمال خاشوگی » تهدید به مرگ کرده است.

مثالی دیگر حضور خانم کالامار در کنفرانسی در فیلیپین در ماه مه ۱۷۲۰، بعنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل و انتقادی که او در رابطه با قتل های هدفمند معتادان این کشور به دستور رئیس جمهور این کشور آقای رودریگو دوترته (Rodrigo Duterte) است. آقای دوترته خانم کالامار را به دخالت در امور داخلی فیلیپین متهم کرد و اعلام داشت که "خیلی دوست دارد ضربه ای به صورت او بکوبد". بعد از این تحدید صفحه ویکی پدیای خانم کالارمار بشدت مخدوش شد!

خانم سارا بیمیش (Sarah Beamish) رئیس هیئت مدیره عفو بین الملل در انتخاب خانم کلامارد گفت:

"در زمانی که حقوق انسانها به طور اسف بار مورد تهدید قرار دارد، اگنس کالامارد میتواند جنبش عفو جهانی را هدایت، ملهم و تجمیع کرده و قاطعانه با چالش تضییع حقوق بشر  روبرو شود."

او همچنین اضافه کرد : "آمیزه ای از وضوح فکری، تجربه عمیق جهانی و اصرار شجاعانه خانم کلامارد بر رعایت اصول حقوق بشر، او را برای این سمت واجد شرایط می کند. ما خوشحالیم که او این چالش را پذیرفته و با شجاعت ما را به مرحله بعدی در حیطه حقوق بشر هدایت میکند."

خانم کالامارد سپس در مراسم تحلیف در صحبت افتتاحیه خود گفت:

"در زمانی که دولتها و سازمانهای پر قدرت جهانی قصد دارند کسانی را که علیه نقض حقوق بشر اعتراض می کنند به سکوت وادار کنند، واقعیت ها را بپوشانند و هنجارهای حقوق بشر را تضعیف کرده یا با آن مخالفت می کنند، تحقیقات و کارزارهای عفو بین الملل بیش از هر زمان دیگری مهم و غیر قابل جایگزین هستند."

"من افتخار می کنم که نقش دبیرکل این سازمان را به عهده گرفته تا با همکاری با حامیان عفو ​​بین الملل در سراسر جهان احترام به اصول حقوق بشر را برای انسانها مطالبه، از نقض آنها جلوگیری و این اصول را مبنای روابط بین الملل و روابط دولتها و ملتها قرار دهیم."

 

وین - آپریل ۲۱۲۰ پارسیان

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.