نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2021‏/01‏/19

 

 

18 ژانویه

هشدار سازمان حقوق بشر ایران

نسبت به احتمال تحویل محمـد مساعد به ایران

هشدار سازمان حقوق بشر ایران نسبت به احتمال تحویل محمد مساعد به ایران

 

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۹ دی ۱۳۹۹: محمـد مساعد، روزنامه‌نگار تحقیقی و برنده جایزه بین‌المللی آزادی بیان در سال ۲۰۲۰، پس از خروج از ایران به دست پلیس ترکیه بازداشت شده است.

سازمان حقوق بشر ایران از مقام‌های ترکیه و جامعه‌ بین‌الملل می‌خواهد تا با توجه به خطری که محمـد مساعد را در ایران تهدید می‌کند، او را مورد حمایت‌های قانونی قرار دهند.

کمیته بین‌المللی حمایت از روزنامه‌نگاران (CPJ) با انتشار خبری، از مقام‌های ترکیه خواسته تا از بازگرداندن محمـد مساعد، روزنامه‌نگار تحقیقی، به ایران خودداری کنند. سازمان حقوق بشر ایران با یادآوری به کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد (۱۹۵۱ ژنو) که ترکیه از امضا کنندگان آن است و بر پایه ماده ۱۴  اعلامیه جهانی حقوق بشر که می‌گوید «هرکس حق دارد برای جلوگیری از تعقیب از آزار و شکنجه، از گرفتن حق پناهندگی در سایر کشورها برخوردار شود»، از مقام‌های ترکیه می‌خواهد تا این روزنامه‌نگار را مورد حمایت قانونی قرار دهند.

محمـد مساعد در دادگاه‌های ایران به خاطر انجام وظایف خبرنگاری‌اش، با اتهام‌هایی چون اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام روبه‌رو و به چهار سال و ۹ ماه زندان محکوم شده است. او در روزهای گذشته برای گذراندن دوران حبس خود، به زندان احضار شده بود که از ایران خارج شد.

محمـد مساعد به کمیته بین‌المللی حفاظت از روزنامه‌نگاران گفت که پلیس ترکیه ابتدا او را به بیمارستان دولتی در شهر اوزالپ برد. پلیس در آن‌جا به آقای مساعد گفت که به زودی او را به ماموران مرزی ایران تحویل خواهند داد.

هرگونه بازگرداندن اجباری این روزنامه‌نگار به ایران، نقض تعهدات بین‌المللی ترکیه و قواعد مسلم حقوق‌بشری است.

منبع: سازمان حقوق بشر ایران

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.