نشریۀ  اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏پنجشنبه‏، 2020‏/05‏/21

 

آرشیو ماه ژانویه تا دسامبر  ۲۰۲۰

 

 

هادی خرسندی

مثنوی کارتن خواب و گورخواب

در شبی کرونائی

 در کرونائی شبی، پر اضطراب     گفت کارتنخواب با یک گورخواب:

امشبی لطفا بده بر من پناه     چونکه ترسم از بسیج و از سپاه

گر بپرسندم که بیرونی چرا     باشدم با این جماعت ماجرا

 

مراد ویسی

نیروی قدس پس از قاسم سلیمانی

 سرتیپ اسماعیل قاآنی برای نخستین بار در مقام فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران به عراق رفته و در فرودگاه بغداد تحت تدابیر شدید امنیتی اما به طور غیر علنی از او استقبال شده است. برخی منابع می ‌گویند او با سه خودرو فرودگاه را ترک کرده، اما اینکه در کجا اقامت کرده و با چه کسانی ملاقات کرده و چه زمانی عراق را ترک کرده، نامعلوم است.

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

 همه گیری ویروسی هراسناکی که سراسر جهان را درهم نوردیده و جامعه بشری را به شکلی بی سابقه درگیر کرده، میهن ما را نیز مانند سایر کشورها مورد تاخت وتاز قرار داده است. اما گستردگی تاختن بی امان آن به ایران به یقین نباید در حد و اندازه ای که اکنون با آن مواجهیم می بود. اگر ده ها پرواز هواپیماهای ماهان پس از پیدایش اپیدمی در چین، به آن کشور صورت نمی گرفت.

 

سازمان حقوق بشر ایران:

قتل یک کودک-مجرم به دست ماموران زندان:

دانیال زین‌العابدینی پیش از اعدام، کشته شد

 سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹: دانیال زین العابدینی، کودک-مجرم محکوم به اعدام زندان مهاباد، با ضرب و جرح ماموران به قتل رسید. 

 

روایتی تلخ از حضور در بیمارستان بقیه الـله تهران

کیت ‌های تست ویروس کرونا در راه آمریکا؛ مردم در راه بیمارستان‌ های خصوصی!

 

 یکی از بیماران مشکوک به ویروس کرونا تجربه خود را از حضور در یکی از بیمارستان‌ های معین مخصوص بیماران کرونایی در تهران برای رویداد ۲۴ شرح داده و می‌ گوید زمانی که برای ویزیت و تست ویروس کرونا به بیمارستان بقیه الـله متعلق به «نیروهای مسلح» مراجعه کرده، بیماران را به خاطر کمبود کیت تست ویروس کرونا به مرکز درمانی دیگری ارجاع دادند! این در حالی است که در روزهای گذشته بیمارستان بقیه الـله پیشقدم شده بود که محموله‌ های بهداشتی را به دست مردم مستضعف آمریکا برساند.

 

حسین باستانی

روایتی از ماجرای مک فارلین که محسن کنگرلو خواست بعد از مرگش منتشر شود

 او در مصاحبه خود، از جمله این روایت اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی فرماندهان نظامی را که آمریکایی ها در جریان معامله دو کشور موشک های معیوب به تهران فرستاده بودند، "نادرست" دانسته است. آقای کنگرلو همچنین با تاکید بر اطلاع آیت الله خمینی، سپاه پاسداران و سران سه قوه از معامله محرمانه با آمریکایی ها، سپاه را طرف اصلی این معامله دانسته و از سوی دیگر، حسن روحانی را متهم کرده که با جلوگیری از پرداخت بخشی از پول تسلیحات آمریکایی در سال ۱۳۶۵، باعث به هم خوردن روابط طرفین شده است.

 

ناصر اعتمادی

گزارش لوموند

دربارۀ راهبرد حکومت ایران برای پنهان کردن عمق و دامنۀ بحران کرونا

 لوموند روزنامۀ عصر پاریس، در شمارۀ امروز خود، سی و یکم مارس، گزارش ویژه ای را به "شبکۀ یک خبر" سیمای جمهوری اسلامی در مواجهه با ویروس کرونا اختصاص داده و نوشته است که در این خصوص مهمترین دستگاه تبلیغات حکومت اسلامی ایران دو هدف همزمان را دنبال می کند:

 

امير بيگلرى

ایرادهای همه‌پرسی فروردین ۱۳۵۸

 همان ‌طور که می ‌دانیم، طی روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸، یعنی کم‌ تر از دو ماه پس از انقلاب بهمن، ایرانیان به پای صندوق‌ های رأی فرا خوانده شده بودند تا در همه ‌پرسیِ نوعِ نظامِ آینده شرکت نمایند. نتیجهٔ آرا در ۱۲ فروردین اعلام شد.

 

همایون مهمنش

در ضرورت ارتش و پلیس ملی

برای حفظ و پایدار نمودن دموکراسی آینده ایران

 نزدیک به دودهه پس از پیروزی انقلاب مشروطه، رضاشاه قدرت حکومتی را در دست خود متمرکز و انحصاری نمود. او که طبق قانون اساسی مشروطه باید مقامی غیر مسئول می بود فرمانده هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه و قوای مسلح کشور شد. با ورود نیروهای متفقین به کشور صفوف ارتش از هم پاشید، و با پایان حکومت او و تبعیدش به ژوهانسبورگ، ارتش که قائم به فرد و متکی به او بود در مدت زمان کوتاهی فروریخت. 

 

مراد ویسی

پرده‌برداری از ۱۰ قرارگاه منطقه‌ای نیروی زمینی سپاه

 پنجشنبه هفتم فروردین برای نخستین بار به طور رسمی وجود قرارگاه‌ های ده‌ گانه نیروی زمینی سپاه با ذکر اسامی آنها در کنار یکدیگر در خبرگزاری ‌های داخل کشور اعلام شد. ۱۰ قرارگاهی که در کنار قرارگاه ثاراللـه شبکه ‌ای سراسری را برای فرماندهی و هدایت فعالیت‌ های سپاه تشکیل می ‌دهند.

 

تخمین تکان دهنده میزان جان‌باختگان کرونا در ایران توسط دو پژوهشگر،

با استفاده از مدل‌سازی

مبتلایان به کرونا در ایران تا اول‌ فروردین۹۰۰ هزار نفر، جان‌باختگان ۱۵هزار نفر

 این پژوهشگران با اشاره به اینکه «این مطالعه به توسعه و تخمین مدلی دینامیکی از گسترش بیماری و تطبیق آن با داده‌ های رسمی و غیررسمی از میزان بیماری و مرگ و میر می ‌پردازد»، اشاره کردند که «تفاوت این مدل با مدل‌ های رایج در این است که متغیرهای درصد تست و سطح تعاملات اجتماعی، درون ‌زا بوده و از گسترش بیماری بازخورد می ‌گیرند.»

 

اعلامیه سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

جان زندانیان سیاسی در خطر است

زندانیان سیاسی را  بدون قید و شرط آزاد کنید

 در آغاز سال جدید  با شیوع ویروس کرونا خطر بزرگی جان زندانیان سیاسی را تهدید می‌ کند. به همین خاطر است که نسرین ستوده و عده زیادی از زندانیان اعتصاب غذا کرده ‌اند. زندانیان به شرایط خشونت ‌آمیز و غیرانسانی در زندان ‌ها معترض هستند

 

محسن رنانی

دیکتاتورها اعتياد به دشمن تراشی دارند

 این نوروز توفیق یافتم تا خواندن کتاب "نقد و تحلیل جباریت" نوشته مانس اشپربر را تمام کنم، این روانشناس آلمانی این کتاب را پیش از آنکه هیتلر جهان را به کام جنگ جهانی دوم بکشاند، نگاشته و حتی در کتاب خود از روی تحلیل روانی رفتار دیکتاتورها، پیش‌بینی کرده است که کسی مثل هیتلر سرانجام خودکشی خواهد کرد!

 

حسن بهگر

در مقابل آتش تبلیغات جا خالی نکنیم

 ملت ما به سبب اختناق و استبداد مذهبی که اجازه گردش اطلاعات را نمی دهد، در چنگال تبلیغات سیاسی کشورهای بیگانه ای گرفتار است که هر کدام سود خود را می جویند. بیگانگان در این راه سرمایه گذاری های کلانی کرده اند تا به شستشوی مغزی مردم بپردازند. از بهترین وسایل مدرن و مشاوره روانشناسان اجتماعی و تبلیغاتی برخوردارند. از جانب دیگر، دروغگویی و جنایات بیشمار رژیم، مردم راعاصی کرده و به جایی رسانده که به هیچ سخن و ادعای این حکومت باور ندارند و حاضرند هر یاوه و چرندی را که از موضع مخالفت گفته میشود، باور کنند. این وضعیت، تشخیص مطلب درست از نادرست را بسیار مشکل کرده است. 

 

شاهد علوی

نامه سازمان پدافند غیرعامل برای پنهان کردن شیوع کرونا در ایران تا بعد از انتخابات

 مقامات جمهوری اسلامی می ‌گویند روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ وجود ویروس «کرونا» در ایران را کشف و همان روز هم در مورد آن اطلاع ‌رسانی و اقدامات لازم برای کنترل ویروس را شروع کرده ‌اند. پیش ‌تر، «ایران ‌وایر» در گزارشی تحقیقی نشان داده بود که برخلاف ادعای مقامات ایرانی، آن‌ ها پیش از ۳۰ بهمن از وجود ویروس کرونا در ایران مطلع بوده‌ اند.

 

محمـد رضا روحانى

نامه آقا رضای وکیل به آسیدعلی امام

 خدمت مقام مقدس و محترم ولى مطلقه فقيه، مرجع اعدل واعلم شيعيان و رهبر مسلمانان جهان حضرت ايت الله العظمى سيد على خامنه اى حسينى

آن مقام معظم با خبرند كه روز ٢٩ اسفند جمعى از دانشگاهيان و فعالان سياسى داخل و خارج از ايران در نامه اى تحت عنوان "درخواست كمك از  آمریکا براى همراهى با مردم ايران در مبارزه با كرونا"١ را امضاء و براى آقاى ترامپ رئيس جمهورى  آمریکا فرستاده اند. 

 

رضا فرمند

شما در ایران، تمام شده‌اید

 چه تلخ!

چه دردناک!

قلتشن‌ دُرشت‌گویی را برمی‌گمارند

تا زیبایی طبیعی و هوش‌ربای زنان را

که راه‌های آینده را به خویش می‌کشد

در کوچه ها و خیابانها غلط گیری کند

 

احسان منوچهری - رادیو بین المللی فرانسه

روزنامۀ فرانسوی:

شمار افراد ابتلا یافته به کرونا در ایران شاید از چین نیز بیشتر باشد

چرا آمارهای ایران نادرست و سیاست‌ های این کشور ناکارآمد تلقی می‌ شود؟

 ایران در نیمروز جمعه اول فروردین ماه اعلام کرد که در شبانه روز پیش از آن ١۴٩ نفر براثر بیماری «کوید ١٩» جان خود را از دست داده ‌اند. این چنین شمار درگذشتگان در یک روز که در آغاز هفته ١١٣ نفر بود در پایان آن به ١۴٩ تن رسید. هر چند آمار رسمی ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ایران از روند فزایندۀ ابتلا و مرگ ومیر در این زمینه حکایت دارد، موسسات و گروه ‌های تحقیقاتی، نهادهای بین ‌المللی و بسیاری رسانه ‌های جهانی در درستی این آمار تردید فراوان دارند و شمار افراد ابتلا یافته و نیز درگذشتگان بر اثر ویروس کرونا را بسیار بیش از ارقام اعلام شده می ‌دانند و یکبار دیگر پنهانکاری مقامات این کشور را عامل شیوع فزایندۀ ویروس ارزیابی می ‌کنند.

 

مهران رفیعی

شت های کج خمینی و دیوار ناراست سروش

 بنظر می رسد که عبدالکریم سروش چیزهای زیادی را به خوبی می داند و به زیبایی آن ها را شرح می دهد اما یک نکته را اصلا نمی داند، شاید هم نمی خواهد که بداند. او نمی داند که روح الله خمینی از کج ترین خشت ها برای ساختن شالوده نظام جمهوری اسلامی استفاده کرده است و به همین علت است که هر روزه شاهد فروریختن بخشی از این دیوار بدقواره و هولناک بر سر مردم ایران، کشورهای منطقه و جهان هستیم. 

 

خاطره‌ای بمناسبت سخنرانی سالانه مركز اسناد و پژوهش‌های ایرانی

درباره دكتر غلامحسین صدیقی

«آنچه اینها می‌كنند»

 «آقای مهدوی می‌ دانی اگر این آقایانی كه شما از آنها نام می‌ برید یعنی روحانیون به حكومت برسند چه خواهند كرد؟ من می ‌گویم "آنچه اعراب و مغول‌ها جدا جدا كردند، اینان یكجا خواهند كرد" و همه را حتی آقای دكتر شریعتی را كه من شخصاً بدلیل ضعف علمی توصیه كردم بجای دانشگاه تهران در دانشگاه مشهد استخدامش كنند را نیز از تیغ خواهند گذراند، اینها را من از روی تجارب تاریخی ایران و جهان می‌ گویم و حتی خواهم كوشید كه از وقوع چنین حادثه‌ ای پیشگیری شود.»

 

رضا حقیقت‌نژاد

منبع ادعای خامنه‌ای درباره کرونای مخصوص ایرانی‌ها کیست؟

 آیت ‌اللـه علی خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سوم فروردین در سخنرانی نوروزی ‌اش دولت آمریکا را به «ساخت ویروس کرونا» متهم کرد و گفت: «گفته شده که یک بخش [ویروس کرونا] برای ایران بالخصوص تولید شده است. با استفاده از آشنایی ‌های ژنتیک ایرانی که از وسایل مختلفی به دست آورده ‌اند، این بخش را برای ایران درست کرده‌ اند».

 

سازمانهای جـبهه ملّـی ایـران در اروپا

فرخنده باد آیین نوروز

و روز ملّی شدن صنعت نفت

 نوروز، این آیین باستانی را به هموطنان عزیز شادباش می ‌گوییم. با گذشت‌ دهها قرن، و به‌ رغم فراز و فرودهای تاریخی، مصائب، بلایا و ناسازگاری ‌های  طبیعی، جشن ملّی نوروز، این کهن ترین و زیباترین آیین ایرانی، همواره پابرجا بوده است. 

 

آرش گنونی

گزارش و تحلیل

ویروس کرونا سلاح بیولوژیک هست یا نیست؟

 شیوع سریع و مرگبار ویروس کرونا در بسیاری کشورها، که نمونه کم ‌‌سابقه ‌ای از همه ‌گیری جهانی یک بیماری در تاریخ بشر را به نمایش گذاشته، بازار شایعه ‌ها و تئوری‌ های توطئه را داغ کرده است؛ شایعاتی که حتی برخی زمامداران در جهان، ازجمله رهبر جمهوری اسلامی، به ترویج آن دامن می ‌زنند.

 

حسین باستانی

انتشار روایت هاشمی رفسنجانی از پیش بینی انتخاباتی رهبر

 "شب میهمان رهبرى بودم. درباره انتخابات صحبت شد. ایشان هنوز ناطق را جلو مى‌ داند، اما فکر مى‌ کنند که به مرحله دوم مى ‌رسد... حساسیتى روى پیروزى احتمالى آقاى خاتمى نشان ندادند."

 

۲۹ اسفند ۱۳۲۹

روز بزرگ پیروزی ملی

 بعنوان ادای احترام به سالروز ملی شدن صنعت نفت (۲۹ اسفند ۱۳۲۹) قسمتی از نطق ۱۷ شهریور ۱۳۳۰ دکتر محمـد مصدق در مجلس شورای ملی را نقل می کنیم، باید متذکر شویم که این نطق در پاسخ انتقادات نمایندگان دست نشانده ارتجاع و استعمار بود که در مورد پیشنهاد «استوکس» دست به گلایه زدند و شکوه آغاز کردند  که چرا در چنین «موقعیت تنگی» مصدق از پذیرفتن پیشنهاد انگلستان سر باز زده است.

 

مسعود نقره کار

کرونا در سیاهچال‌های حکومت اسلامی

 در طول و عرض ِ تاریخ فقدان یا کمبود امکان ‌های بهداشتی و درمانی در زندان‌ ها بخشی از مجازات زندانی محسوب شده است. محروم و محدود کردن از دسترسی به غذا و آب کافی و لازم، محروم کردن از نورآفتاب و هواخوری، محروم و محدود کردن از وسائل و امکان‌ های بهداشتی، فقدان و نبودِ امکان‌ ها و تمهیدات برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ ها و درمان آن ‌ها، سبکی کیفری و نوعی تنبیه زندانی بوده است.

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

در این  سیاه ترین برهه های تاریخ مان،

باز هم روز ملی شدن نفت و آیین نوروز را گرامی می داریم

 سر فرانسیس شپرد، سفیر انگلیس در تهران در سال ۱۳۲۹، دریافته بود، که جنبش ملی کردن صنعت نفت به رهبری دکتر محمـد مصدق و پشتیبانی فراکسیون جبهه ی ملی ایران در مجلس شورای ملی، با تطمیع مالی فروکش نخواهد کرد و به وزارت خارجه ی بریتانیا سازش را پیشنهاد داد. ولی این وزارتخانه در دهم اسفندماه ۱۳۲۹ پاسخ داد: «هیچ گونه سازشی در مورد ملی کردن نفت بدون در خطر انداختن صنایع نفت امکان پذیر نخواهد بود.»

 

اعتصاب غذا در اوین در مخالفت با آزاد نکردن زندانیان سیاسی

 

 براساس تازه ‌ترین گزارش ‌های وب‌ سایت ‌های فعال در حوزه حقوق بشر، به دنبال احتمال سرایت ویروس کرونا به زندان‌ های ایران، تعدادی از زندانیان سیاسی، فعالان مدنی و معترضان آبان ۹۸ در اعتراض به عدم موافقت مقامات قضایی با آزادی موقت و مرخصی آنها و بلاتکلیفی پرونده خود، دست به اعتصاب غذا زده ‌اند.

 

فرهاد فتحی

آقای وزیر مردم با کدام ساز شما برقصند؟

 آقای نمکی، وزیر بهداشت در مصاحبه ‌ای که از صدا و سیما پخش شد از مردم گلایه می‌کند که چرا در خانه نمی‌مانند و ما را به زحمت می‌اندازند! او می‌گوید وقتی در یک کشور خارجی اعلام می‌شود که مردم از خانه بیرون نیایند همه از دولت پیروی می‌کنند و هیچ کس از خانه بیرون نمی آید.

 

احسان مهرابی

کرونا؛

بستری شدن بیش از ۳۲ هزار تن در ۳۰ استان ایران و جان باختن ۱۳۱۰ نفر

 بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام ‌های رسمی محلی و منابع وزارت وزارت بهداشت به دست آورده است، تاکنون ۳۲ هزار و ۲۷۱ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۰ استان ایران بستری شده و یا تحت نظر قرار گرفته‌ اند.

 

حسن بهگر

سال کرونومی

 سال کرونومی می گویم مثل سال وبایی و طاعون. بلایی است که برای همه جهان رسیده ولی برای کشور بلادیده ما همین یکی کم بود تا تراژدی این ملت اسیر را کامل کند.

 

هادی خرسندی

تعطیل نماز جمعه، با فتنه کرونا!

«کرونا، کرونا، مرگ به ویروس تو؛ نداریم، نداریم، واکسن مخصوص تو»

 درمیان سایزهای مختلفی که یک مصیبت می‌تواند داشته باشد، این یکی اکسترا لارج به حساب میاید: تعطیل نماز جمعه!

 

ابوالفضل محققی

"هیچ"

 یک کلمه که از زبان مردی متعصب، بنیاد گرا، مستبد و زیرک جاری شد و سرنوشت یک ملت را رقم زد. کلمه‌ای که نماد چهل سال حکومت خمینی و خامنه‌ای است.

 

کرونا بلای چندان بزرگی هم نیست

     چهارشنبه, ۱۱ مارس ۲۰۲۰                        مانا نیستانی                           ایران وایر

 

فرامرز داور

رضاشاه چطور با شیوع بیماری واگیردار مبارزه کرد؟

 «اداره کل صحیه مملکتی» که معادل وزارت بهداشت امروزی بود، برای ریشه ‌کن کردن بیماری، مناطق آلوده به ویروس را قرنطینه کرد و به آنجا پزشک و دارو فرستاد. واکسن ضد وبا، تزریق اجباری، حواله وجه و اجرای اقدامات بهداشتی در مناطق آلوده، از سیاست‌ های کلی اداره کل صحیه بود.

 

علی شاکری زند

نمایش از این پس بی اثر «انتخابات»

پرده دری از فریب «اصولگرا ـ اصلاح طلب»

 در سال ایرانی رو به پایان، با حوادث استثنائی متعددی که در کشور رخداد مشت رژیم برای همیشه در برابر ساده دل ترین مردم نیز بازشد و، همزمان، تشت «اصلاح طلبی» نیز از بام افتاد. اما برای مفسران غربی  که به دنباله روی از همگنان ایرانی خود، یعنی لوُبیگران غیر رسمی رژیم تهران، که یا روزگاری در این نظام جای مهمی در مطبوعات آن داشته اند، یا برای کسب اعتبار خود را نماینده ی سابق مجلس اسلامی معرفی می کنند یا ادعا می کنند یک معاون  وزیر سابق تبعیدی همین رژیم اند، انتخابات نمایشی دوم اسفند بار دیگر فرصتی شد که همچنان از رقابت میان «محافظه کاران» و «میانه روها»، یا آنچه که «اصلاح طلبان » می نامند، داد سخن بدهند.

 

یوحنا نجدی

جامعه المصطفی «میزبان کرونا»؛

«تبسم آقا» و هوش مصنوعی طلاب

 یادداشتی از یوحنا نجدی: اظهارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی و یک عضو شورای شهر تهران، مبنی بر ورود ویروس کرونا به ایران از طریق طلاب چینی، اگرچه شتابزده از سوی روحانیون قم‌ نشین تکذیب شد، اما نگاه‌ ها را به سوی یکی از بودجه ‌خوارترین نهادهای شبه ‌دینی در جمهوری اسلامی روانه کرد: «جامعه المصطفی».

 

بیانیه جبهه ملی ایران

در مورد شرایط روز کشور

 هموطنان عزیز! ملت شرافتمند ایران

برخورد کاربه دستان جمهوری اسلامی با اپیدمی مرگباری که کشور را فراگرفته است، بار دیگر نشان داد و ثابت نمود که آنان درایت و کفایت لازم برای اداره ی این سرزمین و صیانت از امنیت ملت بزرگ ایران را نه تنها در مورد مسائل سیاسی و اقتصادی، که حتی در برابر بلایای طبیعی و مخمصه هایی مانند همین اپیدمی را نیز ندارند. 

 

فرامرز داور

به مناسبت هشتم مارس روز جهانی زن

نظام اسلامی چه حقوقی را از زنان ایرانی گرفته است؟

 امروز هشتم مارس روز جهانی زن است. در چهل ‌ویک سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد حقوق زنان به طور سیستماتیک نقض شده است. زنان ایرانی از بدیهی‌ ترین حقوق خود مثل حق پوشش، حق سفر، حق انتخاب محل زندگی و بسیاری حقوق شهروندی دیگر محروم هستند. در چهار دهه گذشته فعالان حقوق زنان تلاش‌ های زیادی برای احقاق حقوق ازدست ‌رفته خود کرده اند اما همواره از سوی حکومت سرکوب شده ‌اند و تلاش‌ هایشان به نتیجه نرسیده است.

 

محمـد رضا خوبروی پاک

پژوهشی نو در چگونگی تدوین قانون اساسی مشروطیت و متمم آن

جستجو در قانون «از دست رفته»، قانون اساسی مشروطیّت

 قانون اساسی مشروطیت چه در دوران اعتبار و چه در دوره پس از انقلاب هم با انتقاد ها و هم با بی اعتنائی هائی روبرو بود. برخی، در سایه شوم تئوری توطئه، جنبش مشروطیت را کار انگلیسی ها خواندند و برخی دیگر قانون اساسی مشروطیت و متمّم آن را تا مرز یک برگردان ساده از قانون اساسی بلژیک پائین آوردند.

 

بابک غفوری آذر

گفت‌ وگو با محمـد رسول‌اف

سخت و زیبا مثل «نه گفتن»

محمـد رسول‌اف به هنگام پخش پیام تصویری‌اش در نشست جشنواره برلین؛

   معلوم است که وقتی شما به یک قدرت حاکم نه می‌گویید، وقتی به استبداد نه می‌گویید، هزینه‌ای را برای زندگی‌تان [می‌پردازید و] می‌پذیرید. اما تلاش من در بخش‌هایی از فیلم «شیطان وجود ندارد» این است که فیلم درباره مرارت و سختی و در عین حال زیباییِ «نه گفتن» باشد.

  

علی شاکری زند

به مناسبت چهل ویکمین سال جمهوری اسلامی

برگ هایی از زندگی سیاسی شاپور بختیار*

۳۹ـ تدارکات و ترتیبات سالیوان برای

ایجاد پیوند میان ارتش و نمایندگان خمینی

یک ـ ترتیب دیدارها

 ویلیام سالیوان که خود را مظهر واقع بینی می پنداشت درباره ی پیامی که در فردای استقرار بختیار در دفتر نخست وزیری و دیدار با او به کاخ سفید فرستاده و در آن از «خیالپردازی» این رهبر سیاسی ایران سخن رانده بود، می گوید از طریق خط تلفنی امن دولت آمریکا و از زبان یکی از مقامات عالی وزارت خارجه به من گفته شد که آن تلگراف من در کاخ سفید مورد استقبال قرارنگرفته بود، زیرا سیاست رسمی دولت آمریکا پشتیبانی از بختیار است.»

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

در سالروز درگذشت دکتر محمـد مصدق،

یاد و نام آن قهرمان ملی را گرامی می داریم

  پنجاه وسه سال پیش دکتر مصدق پس از تحمل سیزده سال حبس مجرد و تبعید خانگی در تاریخ چهاردهم اسفند ۱۳۴۵ در خاک این سرزمین جاودانه شد. نام بلند او در سرلوحه ی نام آزادیخواهان، استقلال طلبان، میهن دوستان و عدالت جویان نقش بسته است. 

 

واکنش‌های فرهنگیان به شیوع کرونا:

کشور در آستانه یک فاجعه بزرگ است

 پس از کش و قوس‌های فراوان از نحوه مدیریت مبارزه با ویروس کرونا، تعطیلی مدارس با توجه حضور و تجمع پرتعداد دانش ‌آموزان را به امری ضروری تبدیل کرده است. وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده، اردوهای دانش ‌آموزی برگزار نشود و دانش‌ آموزان در مدارس در یک مکان تجمع نکنند. اما آیا تجمع نکردن دانش آموزان مدارس در حالی که کلاس درس محل تجمع دانش  آموزان است و توصیه‌ های پیشگیرانه به دانش ‌آموزان در کنترل کرونا کفایت می ‌کند؟؟

 

آن بیماری منحوس

 

توکا نیستانی                      ایران وایر

 

آنا رایسکایا

رئیس بخش حقوق بین‌الملل در وزارت خارجهٔ اوکراین

اگر ایران درباره سرنگونی هواپیما رسماً عذرخواهی نکند، شکایت می‌کنیم

 یک ماه و نیم پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی با شلیک دو موشک سپاه پاسداران، هنوز چانه ‌زنی درباره کارهای اولیه ادامه دارد؛ این‌ که ایران رسماً عذرخواهی کند، جعبه سیاه بازخوانی شود، مقصر اصلی شلیک موشک معرفی شود و...

 

مسعود نقره کار

کرونا و سیاست

 کرونا، همچون بیماری ایدز، یکی ازعلت های" اپیدمی اضطراب" در جهان شده است. کرونا یک بیماری ویروسیِ مسری ست (۱) که درشهر "ووهان" چین شیوع پیدا کرد و ازآن منطقه به سراسرچین و جهان انتشاریافته است. کرونا جان ها ربوده، و خسارت های اقتصادی و اجتماعی به بار آورده که درعرصه اقتصاد صدها میلیارد دلارتخمین زده اند.

 

مراد ویسی

جمهوری اسلامی؛ تسلیم کرونا یا فقیهان؟

دود کردن اسفند در حرم فاطمه معصومه در قم برای «مقابله با سرایت کرونا»

 نگاه غالب در نظام جمهوری اسلامی به ویروس کرونا نگاهی مذهبی-امنیتی به جای رویکردی علمی-کاربردی است. آیت ‌الله خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از کرونا به عنوان تلاش دشمن برای کاهش مشارکت در انتخابات یاد کرده و حسن روحانی، رئیس ‌جمهور، نیز آن را تبلیغ سیاسی دشمن خوانده است.

 

س. اقبال

“خالی‌باف” خطرناک

 به محمـدباقر قالیباف در شهرداری تهران “خالی ‌باف” می ‌گفتند. خالی‌ بافی از لوازم “مدیریت جهادی” است. قالیباف، که طبق سلیقه رهبر مدیر نمونه است، فرد خطرناکی است. او اکنون وارد دور تازه‌ای از طی مقامات شده است.

 

حسین باستانی

چرا تعداد بالایی از مسئولان حکومت ایران کرونا گرفته‌اند؟

 تعداد مسئولان حکومتی ایران که به کرونا مبتلا شده اند، حداقل تا این لحظه، قطعا از هر کشور دیگری به مراتب بالاتر بوده است.

همین امروز مشخص شد که ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت و محمود صادقی نماینده تهران در مجلس کرونا گرفته اند؛ آن هم تنها ساعاتی پس از آنکه برخی رسانه ها از ابتلای چهار نماینده به کرونا خبر دادند و محمـدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور این خبر را تکذیب کرد.

 

آرش گنونی

محمـدرضا شجریان و کرونای دروغ‌های جمهوری اسلامی

 اما مسئله بی اعتمادی مردم ایران فقط مربوط به اخبار اخیر درباره محمـدرضا شجریان نیست. فارغ از این موضوع خاص، این پرسش حتی برای رسانه های حکومتی و برخی کاربران حزب اللهی در رسانه های اجتماعی مطرح است که دلیل رواج و عمق این بی اعتمادی به ویژه نسبت به حکومت و رسانه های حکومتی در میان ایرانیان چیست و چرا به هر آن چه پیرامون شان می گذرد، مشکوک اند و به دیده تردید می نگرند؟

 

وقتی کرونا از دید مردم پنهان است

دوشنبه, ۲۴ فوریه ۲۰۲۰                   توکا نیستانی                      ایران وایر

 

بهنام قلی‌پور

جدال کرونا با مذهب در قم و مشهد

 «احمد امیرآبادی فراهانی»، نماینده این شهر در مجلس تنها کسی است که می‌ گوید این ویروس از سه هفته پیش به این شهر آمده و تاکنون ۵۰ نفر را به کام مرگ فرو برده است.

ویروس «کرونا» در قم علی ‌رغم توصیه ‌های مراجع تقلید به خواندن دعا برای خلاصی از آن و ادامه برخی از برنامه ‌های مذهبی در این شهر، هم‌ چنان قربانی می ‌گیرد. پافشاری این مراجع تقلید و روحانیون با نفوذ به برگزاری مراسم مذهبی و عدم تعطیلی اماکن مذهبی، یکی از عوامل غیر مستقیمی است که به عقیده کارشناسان، به شیوع این بیماری دامن زده است.

 

بهرنگ تاج‌دین

 FATF؛ رفتن به لیست سیاه چه عواقبی برای ایران دارد؟

 جمعه دوم اسفند، همزمان با برگزاری انتخابات مجلس در ایران، کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF -اف ای تی اف) نتیجه نشست دوره ‌ای‌اش را در پاریس اعلام می‌ کند؛ نشستی که احتمالاً به بازگشتن ایران به آن‌ چه «لیست سیاه» این نهاد معروف شده، می ‌انجامد.

 

قدیانی:

مسئول آزار و شکنجه نیلوفر بیانی شخص خامنه‌ای است

 ابوالفضل قدیانی شکنجه و تهدید جنسی یکی از فعالان محیط زیست را تکان دهنده خواند و خامنه ‌ای را مسئول مستقیم آن معرفی کرد. نیلوفر بیانی که به ده سال زندان محکوم شده به تازگی بدرفتاری با خود در بازجویی ‌های سپاه را فاش کرد.

 

علی شاکری زند

به مناسبت چهل ویکمین سال جمهوری اسلامی

برگ هایی از زندگی سیاسی شاپور بختیار*

 ۳۷ ـ دربارهی نقش مؤثر ویلیام سالیوان،

 سفیر ایالات متحدهی آمریکا در ایران،

در صعود خمینی به قدرت

 ــ ویلیام سالیوان سفیر آمریکا در ایران در روز بیست ویکم دیماه اظهارداشت ایران پس از جمهوری اسلامی در جهت دموکراسی پیش خواهدرفت! ویلیام سالیوان در تمام طول ماههایی که در کار انقلاب اسلامی از دور و نزدیک دخالت می ‌کرد یک انگیزه را بیشتر دنبال نمی‌ کرد و آن حفظ ارتش و نیروهای مسلح ایران برای حفاظت از منافع آمریکا بود. بهاین جهت در برنامه ی کار و اظهارات او نزدیکی سران ارتش با همکاران خمینی، با این تصور که با این حساب این نهاد از ضربات خمینی مصون خواهدماند و خواهدتوانست در جهت گذشته که بیشتر معطوف به مراقبت از منافع آمریکا بود عمل کند.

 

حسین باستانی

نیلوفر بیانی؛ روایت '۱۲۰۰ ساعت اعتراف‌گیری سپاه با شکنجه و تهدید جنسی'

 نیلوفر بیانی در نامه ای به آیت الله خامنه ای در ۲۲ بهمن ۱۳۹۷، به توضیح رفتار بازجویان سپاه پرداخته و در بخشی از آن نوشته که وی "به همراه ۷ مرد مسلح به ویلایی خصوصی در لواسان منتقل شده تا با وجود امتناع، مجبور به نظاره رفتار غیراخلاقی و غیراسلامی آنها در استخر خصوصی بشود"

نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی، در شرح حالی از وضعیت خود که بی بی سی به آن دسترسی پیدا کرده نوشته که بازجویان اطلاعات سپاه، برای گرفتن اعترافات ساختگی، او را طی "دستکم ۱۲۰۰ ساعت بازجویی" در معرض "شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی" قرار داده اند.

 

بیانیه کانون حقوقدانان ایران در باره ضرورت تحریم وسیع انتخابات مجلس

برای حفظ تمامیت ارضی ایران، انتخابات فرمایشی را وسیعاً تحریم کنیم!

 هم میهنان گرامی،

حکومت جهل و فساد خامنه ای و همدستانش درصدد تصویب عهدنامه ننگین قزاقستان (ترکمانچای دوم) در مجلس  جدید هستند.

تجربه نشان داده است که مهره چینی های حکومت از طریق شورای نگهبان و نهادهای نظامی و امنیتی هرگز اجازه نداده است نمایندگان واقعی ملت ایران وارد مجلس شوند. طیف های گوناگون حکومتی از چپ تا راست، هیچیک توان یا حتی اراده خدمت به کشور و مردم ایران را ندارند. گوئی که مشتی بیگانه بر کشور ما مسلط شده اند و به غارت آن تا حد ممکن مشغولند و هرگز منافع ملی برای شان اهمیتی نداشته است. شخص خامنه ای، حفاظت اطلاعات سپاه و نیز مافیای آستان قدس رضوی به طور جدی در مظان اتهام مزدوری روسیه قرار دارند.

 

بیانیه فعالان "حقوق بشری، سیاسی و مدنی"

درحمایت از امضاء کنندگان "بیانیه ۱۴ نفر"

مبنی براستعفای علی خامنه ای و گذار از رژیم جمهوری اسلامی

 همانطور که استحضار دارید جمعی از هموطنان دردمند و آزادیخواه که اوضاع کشور را شدیدا بحرانی می دیدند، طی بیانیه ای موسوم به بیانیه ۱۴ نفری، بر مبنای وظیفه ملی و حقوق مدنی، خواستار استعفای رهبرو برگزاری انتخابات آزاد شدند.

 

جاماسب سلطانی

ملی مذهبیون و بختیار

 رضا علیجانی (فعال ملی مذهبی) بتازگی در یک بحث تلویزیونی ادعا کرد که دکتر شاپور بختیار در مدت کوتاه ۳۷ روز نخست وزیری اش بیشتر از شاه طی ۳۷ سال حکومت آدم کشت. پیش از هر چیز، اینجا و بدینوسیله آقای علیجانی را به چالش می کشم تا این ادعا را بر اساس اسناد و آمار دقیق اثبات کند و اگر از این کار عاجز ماند، بطور آشکار و کتبی ادعای خود را پس بگیرد و از عموم مردم بخاطر اطلاع رسانی غلط، و از پیروان شاپور بختیار بخاطر وارد کردن اتهام نادرست به رهبر تاریخی شان، پوزش بخواهد.

 

سایت شهریور

بخش: گزارش و گفت‌وگو

زمینه برای یک انقلاب ملی فراهم شده است

 ناصر کاخساز: انقلاب مشروطه انقلاب بورژوازی و شهروندی بود و چشم به ساختار دموکراسی در اروپا داشت. در حالی که انقلاب ۵۷ به رهبری خمینی در نبرد کامل با شعائر ملی و دموکراتیک بود و هست.

 

بهروز سورن

در مضحکه انتخاباتی جمهوری اسلامی شرکت کنیم که چه بشود؟

 تردیدی در رفتنی بودن این جسد کم جان نیست. این کالبد را موریانه ها فرا گرفته اند. اینگونه نمایشات مضحک انتخاباتی تنها میتواند چند صباحی این انقلاب اجتماعی را به تاخیر بیاندازد اما سوخت و سوز ندارد. این نمایش تنها پیامش توهین به شعور انسانهایی است که هر روزه خطر سرکوب و بازداشت و شکنجه از بیخ گوششان میگذرد. 

 

نامه مادر نرگس محمـدی به رئیسی:

نگران جان او در زندان زنجان‌ام

 مادر نرگس محمـدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه نوشته که نگران امنیت جانی دخترش در زندان زنجان است و خواسته او را به زندان اوین بازگردانند. نرگس محمـدی دو بار در آنجا تهدید جانی شده است.

 

واپسین بیانیه حزب ایران

پیرامون خیمه شب بازی موسوم به انتخابات

 انتخابات آزاد و حق گزینش آزادانه وکلای ملت در چهارچوب حاکمیت ملی، ودیعه ای است بی بدیل حاصل فداکاری مشروطه خواهانی که یکصد و ده سال پیش استقلال مجلس را به قیمت خون خود از یوغ استبداد محـمدعلی شاهیِ وابسته به حمایت لیاخوف ها وارهاندند. 

 

فراخوان زنان زندانی سیاسی به تحریم انتخابات مجلس یازدهم

با تکرار کلمه «انتخابات» سعی دارند حکومت سراسر استبدادی شان را دموکراتیک نشان دهند

 ۴۱  سال است که با تکرار کلمه ”انتخابات” سعی دارند حکومت سراسر استبدادی شان را دموکراتیک نشان دهند. حال آنکه از همان روزهای نخست، آزادی مردم و درپی اش آرای آنها به یغما رفت.

 

دخالت جمهوری اسلامی در امور دیگر کشورها از چه روزی آغاز شد؟

 چرا جمهوری اسلامی ایران از روزهای اول تاسیس تا به امروز به‌ طور مداوم از سوی کشورهای دیگر به دخالت در امور داخلی دیگران متهم می ‌شود؟ چرا ایران در دوره محـمدرضا پهلوی چنین وضعیتی نداشت؟ آیا شاه این بلندپروازی را نداشت که ایران قدرت اول منطقه باشد؟

 

تجمع اعتراضی مقابل دانشگاه امیرکبیر به تشنج کشیده شد

«مردم درگیر فقرند، اینا تو فکر رای‌اند»

«نه صندوق نه آرا، تحریم انتخابات»

 جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به وقایع اخیر در ایران و همچنین بازداشت بهاره هدایت، سخنگوی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال حقوق زنان تجمعی اعتراضی برپا کردند. دانشجویان در این تجمع، علاوه بر سر دادن شعار "بهاره هدایت آزاد باید گردد" پلاکاردهایی برای درخواست آزادی نرگس محـمدی، نسرین ستوده و ندا ناجی، دیگر زندانیان سیاسی هم در دست داشتند.

 

مهرداد سید عسگری

افزایش پایه پولی در ایران چه اثری بر زندگی مردم دارد؟

 در بهار امسال حدود ۹ هزار میلیارد تومان به پایه پولی کشور افزوده شد که سهم سپرده بانک ‌ها و مؤسسات اعتباری بیشتر از دیگر اجزای پایه پولی بوده است. چه اتفاقی در اقتصاد ایران در حال رخ دادن است؟

 

آرسام محمودی

«در دفاع از ارتش»

 کسانی که در ارتش خدمت کرده‌ اند، می ‌دانند بدنه ارتش حتی با گذشت بیش از ۴۰ سال از انقلاب ۵۷، جدا از حفظ روحیه شاه‌ دوستی شان، از انقلابیون به دلیل ۲ دروغ بزرگشان کینه ‌ای عجیب به دل دارند. دروغ اول تیراندازی و کشتن مردم در خیابان در جریان شورش ۵۷ توسط ارتش و دروغ دوم مربوط به مصادره پیروزی‌های جنگ توسط بسیج و سپاه پاسداران. 

 

علی شاکری زند

بحثی در مقاله ی:

خطای بختیار، پایان بازرگان

 دوست گرامی آقای تقی رحمانی در مقاله ی جدیدی نکات مهمی را درباره ی چگونگی وقوع انقلابی که به گفته ی ایشان در آن می بایست:

«سازمان اداری و لشکری و کشوری دست به دست شود؛ به جای سرنگونی»، نوشته اند.

بنا به نوشته ی ایشان این «بایستگی» یعنی ضرورت حفظ دستگاه حکومتی، منهای دیکتاتوری پادشاه، مورد نظر مهندس بازرگان بوده است.

 

تقی رحمانی

خطای بختیار، پایان بازرگان

 قرار بود که نهاد شکل گرفته دولت در ایران ساقط نشود انتقال حکومت بدون اسقاط دولت رخ دهد.

اما واقعه پادگان فرح آباد ژاله همه چیز را به هم ریخت. به عنوان شاهد می گویم بسیاری از کسانی که در آن روز ۲۱ بهمن گرد پادگان آمدند نمی دانستند کمک به چه کار می کنند. یعنی فروپاشیدن نهاد اداری، لشکری و کشوری به نام دولت، که با ریختن نظام پهلوی فرق داشت.

 

علی شاکری زند

تحریم انتخابات را

به کارزار همصدایی علیه اساس رژیم

و رفراندم برضد آن بدل کنیم

 چنان که پیش بینی می شد و ما نیز از همان مهرماه گذشته گفته بودیم۱ تحریم نمایش انتخاباتی رسوای رژیم در اسفندماه هر روز وسیع تر و از سوی شخصیت ها و تشکل های بیشتری، در خارج و داخل کشور، اعلام گردید. در این میان خیزش بزرگ آبانماه، که آن هم با سختی روزافزون و تحمل ناپذیر زندگی روزمره ی مردم و آشکاری هر روز بیشتر فساد رژیم قابل پیش بینی بود، و کشتار بیرحمانه ی جوانان کشور این ضرورت را شدیدتر ساخت و به تحقق آن دامن زد. 

 

عرفان کسرایی

حذف انتگرال و اضافه کردن توطئه‌های آمریکا

 ناامید کننده‌ ترین و نگران ‌کننده‌ ترین بخش از این خبر، اظهار نظر یک فرد معمم درباره یک موضوع علمی است و اینکه حجت ‌الاسلام ذوعلم اعلام کرده دانش‌ آموزان باید انتگرال را در دانشگاه یاد بگیرند. چنین اظهارنظر فاجعه باری نشان از ناآگاهی مطلق و عدم درک روحانیون از ریاضیات و اهمیت دروس حساب دیفرانسیل و انتگرال است.

 

سعيد بشيرتاش

روزشمار دولت بختیار

یک شنبه بیست ودوم بهمن١٣۵٧

● -  سقوط پادشاهی مشروطه، پیروزی انقلاب اسلامی

● -   فرماندهان ارتش دستورات نخست وزیر را اجرا نمی کنند

● -  آخرین ساعات نخست وزیری بختیار

شنبه بیست ویکم بهمن١٣۵٧

● -  بختیار: روحانیت در ایران به همه چیز کار دارد جز معنویت و مذهب

برنامه دولت بختيار

 

مجتبی دهقانی

پروژه‌ای که آینده علی خامنه‌ای را تغییر داد

 در آبان سال ۱۳۶۲، هنوز ۶ ماه از تشکیل قرارگاه رمضان نگذشته بود که یک کامیون حامل هزار کیلوگرم مواد منفجره خود را به مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت کوبید و انفجاری بزرگ پایتخت لبنان را لرزاند. ۲۴۱ نیروی نظامی آمریکایی، ۵۸ نظامی فرانسوی و تعدادی غیرنظامی کشته شدند.

  

ایران اینترنشنال

بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان که به طور مرموزی ناپدید شده‌اند

 در حالی که با گذشت نزدیک به سه ماه از اعتراضات سراسری آبان ماه، مقام‌ های جمهوری اسلامی همچنان از اعلام تعداد بازداشت ‌شدگان و کشته ‌شدگان این اعتراضات خودداری می ‌کنند، کمپین حقوق بشر در ایران از «بی خبری مطلق از سرنوشت تعدادی از بازداشت‌ شدگان» این اعتراضات خبر داد و به نقل از خانواده‌ های تعدادی از بازداشت‌ شدگان این اعتراضات اعلام کرد که آنها از زمان دستگیری «ناپدید شده ‌اند.»

  

 در حالی‌که مسئولان جمهوری اسلامی در تدارک برگزاری مراسم سالگرد انقلاب ۵۷ هستند، بحث بر سر نحوه جلوگیری از ورود ویروس کرونا به ایران، به یکی از دغدغه‌های اصلی شهروندان ایرانی بدل شده است. این موضوع دست‌مایه کاریکاتور این هفته مانا نیستانی برای دویچه وله فارسی بوده است.

  

مطالبه آیت‌الله خامنه ای از کسانی که از رهبر خوششان نمی‌آید

ترجمه ساده مطالبه امروز آیت‌الله خامنه ای

 رهبر جمهوری اسلامی ایران، امروز با درخواست از مردم برای شرکت در انتخابات مجلس گفت: "ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید اما اگر ایران را دوست دارد، باید به پای صندوق رأی بیاید."

  

آیا حسن روحانی به زبان انگلیسی مسلط است؟

   «محسن غرویان»، عضو سابق هیات‌ علمی و استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی به مدیریت آیت ‌الله «مصباح یزدی» مدعی شده که «حسن روحانی» به زبان انگلیسی مسلط است. 

  

پنهانکاری روحانی و ظریف از همان ساعت اول

   ایران وایر - یک فرد مطلع از وزارت امور خارجه به «ایران‌وایر» گفت: «روز گذشته مشخص شد که نه‌ تنها روحانی بلکه ظریف و عراقچی هم از ساعات اول جریان شلیک به هواپیما را می ‌دانستند.»

  

فراخوان نرگس محمـدی:

نه به انتخابات!

  ملتی هستیم صلح‌ طلب و پایبند به آرمان عدالت و آزادی. در پویش تاریخ پرافتخارمان از مشروطه تاکنون، نسل به نسل و نفس به نفس، آزادی و عدالت جسته و سر خم نکردیم. طی ۴۰ سال گذشته با مدنی ‌ترین و مصالمت آمیزترین شیوه ‌ها؛ استقلال، آزادی و جمهوری طلبیدیم. اما استبداد سر برافراشت.

  

عرفان کسرایی

پرتاب ماهواره در ایران زیر سایه واردات سنجاق‌قفلی

  در آستانه سالگرد انقلاب پنجاه و هفت، جمهوری اسلامی بر اساس رسم چند ده ساله ‌اش، از دستاوردهایی رونمایی می ‌کند که به زعم هوادارانش، استقلال و پیشرفت ایران را در دوران این حکومت نشان می ‌دهد.

  

هشدار سازمان حقوق بشر ایران

در خصوص اعدام‌ های گروهی و کم سابقه تا ساعاتی دیگر در رجایی شهر

  سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸: طی روزهای گذشته تعداد زیادی زندانی محکوم به مرگ، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند که برخی منابع تعداد ایشان را بیش از ۲۰ نفر عنوان کرده‌اند. سازمان حقوق بشر ایران خواستار توجه افکار عمومی و جامعه بین الملل به این اعدام جمعی قریب الوقوع است.

  

   در حالی ‌که محمـدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت ‌وگویی با مجله اشپیگل مدعی شد که "مامور شلیک به هواپیمای اوکراینی در زندان است"، هنوز منابع رسمی ایران در باره جزییات سرنگونی هواپیمای مسافربری گزارشی منتشر نکرده ‌اند. مقامات رسمی ایران پس از چند روز تکذیب و ارائه گزارش ‌های نادرست، سرانجام پذیرفتند که در پی شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی سرنگون شده است. کشف حقیقت و روشن شدن آمران و عاملان این حادثه موضوع کاریکاتور این هفته مانا نیستانی برای دویچه وله فارسی است.

 

افزایش فشارها بر خانواده‌ های کشته ‌شدگان آبان

  یکی از بستگان برهان منصورنیا که روز شنبه، ۲۵ آبان ماه بر اثر اصابت گلوله در کرمانشاه کشته شد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران از احضار پدر او به اطلاعات سپاه خبر داد و گفت که خانواده برهان منصورنیا برای “شهید” اعلام کردن فرزندشان تحت فشار هستند.

 

سرمقاله نشریه پیام جبهه ملی ایران

در چهل و یکمین سالگرد انقلاب

بازنگری مسالمت آمیز در ساختار قدرت، ضرورت امروز ایران

  در سپیده دم چهارشنبه هجدهم دیماه ۹۸، یک یا دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران، هواپیمای مسافربری اکرایینی با ۱۷۶ مسافر را که ۱۴۸ تن از آنان ایرانی و اکثرأ از نخبگان بودند به آتش کشید و سرنگون کرد. این رویداد نه یک خطای انسانی که یک فاجعه بشری بود. این حادثه دردناک جامعه جهانی را متاثر و ملت ایران را عزادار نمود. تاسف وتاثر وقتی به مراتب افزونی یافت که حکومت تا سه روز علت بروز حادثه را نقص فنی در هوا پیما اعلام می کرد و به مردم دروغ میگفت، و پس از گذشت چند روز در اثر پافشاری و پیگیری سایر کشورها، ناگزیر به اعتراف به واقعیت و قبول مسئولیت حادثه گردید.

 

پنج شنبه دوازدهم بهمن ماه ۴۱ سال پیش

روز ورود کسی است که هیچ احساسی نسبت به ایران و ایرانی نداشت. (ویدئو)

روز ورود کسی است که برای برپاکردن جوخه های اعدام آمد. (ویدئو)

روز ورود کسی است که برای نابودی کشور آمد. 

روز ورود ...

 

انتقادهای صریح به اوضاع سیاسی کشور در شب منتقدان سینما

 در شب منتقدان و نویسندگان سینمای ایران همایون غنی‌ زاده، کارگردان سکوت درباره وقایع آبان ‌ماه را "قباحت" نامید و از مسئولیت هنرمندان نسبت به جامعه گفت. حامد بهداد، بازیگر هم از ایجاد شکاف میان هنرمندان و مردم انتقاد کرد.

 

کوروش گلنام

اصلاح‌طلبانِ حکومتی و ناکجاآباد!

 آن زمان که نگارنده و کسانی دیگر اصطلاحِ "اصلاح طلبانِ حکومتی" را بکار بردیم، بودند کس یا کسانی به ویژه در میانِ دنبالچه هایِ آنان در اپوزیسیونِ برون مرز که ایراد می‌کردند همه اصلاح طلبان در هر کشوری حکومتی هستند، غیر آن که نمی ‌شود.

 

سپیده گرگانی

سرنگونی پرواز ۷۵۲ به روایت یک «نویسندۀ نانجیب»

 از بامداد ۱۸ دی که حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندان‌ پزشک مقیم کانادا، کشته شدن دختر و همسرش در پرواز ۷۵۲ را خبر داد تا امروز که بیش از دو هفته از اعلام سرنگونی هواپیما با موشک‌ های سپاه می‌ گذرد، او تنها کسی است از بازماندگان قربانیان این پرواز که هر روز می‌نویسد.

حامد اسماعیلیون پیش از آن‌که دندان‌پزشک باشد، داستان‌نویس است و اکنون نقاب مدارا را هم کنار گذاشته و خشم و نفرت خود را روایت می ‌کند تا جایی که خودش را به ‌کنایه «نویسنده‌ ای نانجیب» می ‌نامد که نمی ‌خواهد فراموش کند، و همه را هم به شهادت می‌ گیرد.

 

مراد ویسی

چرا حاجی‌زاده نه برکنار شد و نه استعفا داد؟

  انتظار عمومی پس از سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران این بود که امیرعلی حاجی ‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، استعفا کند یا برکنار شود. اما چرا او نه استعفا داد و نه برکنار شد؟

 

قاتلان در خاکسپاری کشته ‌شدگان پرواز۷۵۲:

تابوت‌ ها را مصادره و عزیزان مردم را به زور با پرچم خود در قطعه «شهدا» دفن می ‌کنند!

   - برخی شاهدان عینی در خاکسپاری ‌ها در شبکه‌ های اجتماعی نوشتند که مأموران نیروهای امنیتی و سپاهی، تابوت کشته ‌شدگان را پیش از خانواده‌ ها گرفته و مانع دخالت خانواده‌ها و نزدیکان کشته ‌شدگان در خاکسپاری آنها شده ‌اند.

 

حسین راغفر:

گام بعدی افزایش قیمت ارز است؛ منتظر تورم شدید باشید

   حسین راغفر معتقد است گام بعدی دولت برای تامین کسری بودجه‌ و ناتوانی از پرداخت تعهدات و هزینه هایش افزایش نرخ ارز خواهد بود که رشد قیمت بنزین نیز به این چرخه شتاب می ‌دهد و منجر به افزایش هزینه‌ های زندگی مردم و افزایش هزینه‌ های تولید خواهد شد.

 

سهم خامنه‌ای از ثروت ایران چقدر است؟

معاون دفتر علی خامنه‌ای می‌گوید نهادهای زیرنظر رهبر نقش زیادی در اقتصاد ندارند

   تسلط و انحصار رهبر جمهوری اسلامی ایران بر نیمی از ثروت ایران در حالی اِعمال می‌شود که او با هرگونه مداخله و ورود نهادهای قانونی، مانند سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و حتی مجلس خبرگان رهبری برای بررسی عملکرد این نهادها و سازمان‌ ها، به شدت مخالفت می ‌کند.

 

شنیدن صدای خیابان

گفت ‌وگو با یک معترض، بهداد بردبار

   از معترضان مدام عکس و ویدئو منتشر می‌ شود. اما نقش آنها در رسانه ‌های جریان اصلی متأسفانه تقلیل پیدا می‌ کند به کسانی که در خیابان‌ ها حرکت می ‌کنند، درگیر می ‌شوند، دستگیر یا کشته می ‌شوند، و وجود و عمل و مرگشان بر تصویرهایی نقش می‌ بندد. آنگاه رسانه‌ ها تحلیلگران سیاسی را دعوت می ‌کنند تا در مورد اعتراضات ثبت شده در آن تصویرها صحبت کنند.

 

جانشین جدید فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران،

سیدمحـمد حجازی کیست

   - روز دوشنبه خبر رسید که با حکم فرمانده کل سپاه پاسداران، سرتیپ پاسدار سید محـمد حسین ‌زاده حجازی به عنوان جانشین اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شده است.

 

انتشار جزئیات جدید از زخمی شدن نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران

   روزنامه کویتی القبس جزئیاتی جدید در رابطه با زخمی شدن نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران به عین الاسد و انتقال این نظامیان به کشور کویت منتشر کرد.

 

آنا بورشچفسکایا

واکنش‌ روسیه در قبال حملۀ آمریکا به سلیمانی

   مقامات دولتی و رسانه‌های روسیه این واقعه را محکوم می‌ کنند، اما پوتین به‌ خوبی آگاه است که نقش شکنندۀ او به عنوان میانجی منطقه ‌ای، به رفتار سنجیدهٔ او حولِ پیشبینی‌ ناپذیری واشنگتن وابسته است.

 

مطلبی جنجالی که منجر به تعطیلی نشریه نگین کرمان شد

موضوع انشا:

کشور خارج کجاست؟

   خارج جایی است که همه آدم ‌ها در آن ایدز دارند

مملکت خارج جایی است که همه در آن با ناموس همدیگر کار دارند درحالی‌ که در مملکت ما چند نفر با ناموس همه کار دارند

 

اطلاعیه روابط عمومی جبهه ملی ایران

   بدین وسیله به آگاهی هموطنان عزیز و رسانه های همگانی و احزاب وسازمان های سیاسی میرساند که مطالب اعلام شده توسط برخی افراد انشعابی تحت نام «جبهه ملی ایران سامان ششم» هیچ ارتباطی با سازمان جبهه ملی ایران ندارد و... 

 

فرامرز داور

رویای «رزمندگان بدون مرز»

خامنه ای چرا قابل تعبیر نیست؟

   پس از هشت سال آیت الله «علی خامنه ای» رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه تهران حاضر شده و در اوج یکی از بحرانی ‌ترین دوره های تاریخی نظام در چهل سال اخیر، نیروی قدس سپاه پاسداران را «رزمندگان بدون مرز» خوانده است.

 

جمشید برزگر

سخنرانی خامنه‌ای؛

اثبات گرفتاری جمهوری اسلامی در بن‌بست خودساخته

   علی خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی خود در خطبه‌ های نماز جمعه تهران ثابت کرد که بی‌ توجه به پیام‌ ها و پیامدهای اعتراضات و اتفاقات دو ماه اخیر در ایران، قصد بازنگری در روش و منش خود را ندارد.

 

عرفان کسرایی

توان تکنولوژیک رژیم ایران تا چه حد واقعی است؟

   به سختی می ‌توان باور کرد صنعت ورشکسته‌ ای که حتی لنت ترمز و لوله هیدرولیک فرمان پراید یا کمک فنر و سرپلوس و لوله رادیاتور را از چین وارد می‌ کند، قادر به طراحی و ساخت و تولید تجهیزات نظامی پیشرفته و دقیق باشد.

 

سجاد فتاحی

آری! صدای پای انقلاب می‌آید

تحلیلی درباره ورود ایران به وضعیت انقلابی

   وضعیت انقلابی در یک کشور شرایطی است که در آن از یک سو درصد قابل توجهی از مردم دست ‌یابی به رویاها و آرزوهای خود را در چارچوب حفظ نظم سیاسی کنونی امکان ‌پذیر ندانند و از سوی دیگر پروژه اصلاح ساخت سیاسی نیز به دلایل گوناگون امکان‌ ناپذیر بوده و تلاش‌ ها برای آن با شکست مواجه شده باشد.

 

آرمان امیری

اسلام تمام شد، نوبت ایران رسیده است!

   تقابل حکومت اسلامی جدید با هرگونه گرایش به ملی ‌گرایی، صرفا یک واکنش به باستان ‌گرایی افراطی پهلوی نبود. بغض و کینه اسلام‌ گرایان انقلابی حتی ملی‌ گرایانی نظیر مصدق را نیز هدف می ‌گرفت، چرا که رویای «امت اسلامی» از همان زمان در سر حاکمان جدید وجود داشت. همان رویایی که باعث شد «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» هرگز پسوند «ایران» به خود نگیرد تا پیشاپیش اعلام شود: مرزهای اسلام‌ گرایی شیعی قرار نیست به این کشور محدود بماند.

 

پیام تاریخی بختیار به ملت ایران:

ایران در خطر است

   شاپور بختیار نخست وزیر پس از عزیمت شاه به خارج و ورود به نخست وزیری طی پیامی خطاب به «هم میهنان عزیز» گفت: » همانطوریکه در برنامه دولت به طور مشروح بیان داشتم اینجانب در بحرانی ترین دقایق حیات کشور قبول مسئولیت اداره آن را نمودم و بر عکس دولت های پیشین محور فعالیت خود را بر اساس حکومتی دموکراتیک که در آن کلیه افراد کشور آزادانه بتوانند ابراز عقیده نموده و در امور مربوط به خود و هم میهنشان فعالیت داشته باشند استوار نمودم. تمام حقوق و سنت های برباد رفته مشروطیت را زنده کردم و در مدت ده روز زمامداری با وجود شرایط بسیار دشوار، آنچه را که مترقی ترین احزاب سیاسی می توانند ارائه دهند من توانستم به ملت ایران تقدیم نمایم.

وی در پایان پیام خود با تاکید این که ایران را در خطر می بیند، گفت:

«من در انجام وظایف نخست وزیری که ثبات و موجودیت کشور را تضمین می نماید لحظه ای به خود تردید راه نخواهم داد. من به عنوان یک ایرانی مبارز که وطن خود را در خطر یافته قبول مسئولیت نمودم. باشد که دعای خیر شما و گذشت زمان مرا از بوته امتحان روسفید و سربلند بیرون آورد.»

 

حق انتخاب هنرمندان ایرانی

   ایران وایر: شنبه شب (۲۱  دی) در برنامه جهان آرا از شبکه افق به مسئله هواپیمای اکراینی و اتفاقات بعد از آن پرداخته شد، در بخشی از این برنامه محـمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تلویحا به رخشان بنی‌اعتماد اشاره کرد و گفت: «اگر اون بچه‌های سپاه تو مرز نبودند خانمی که میای فراخوان می‌زنی…می‌دونی دست امثال عبدالمالک ریگی به تو و دخترت و کس‌وکارت می‌رسید... شاید هم خوشت می‌اومد، شاید دوست داشتی ولی مردم ایران دوست ندارن».

 

عفو بین ‌الملل:

ایران از ابزارهای غیرقانونی علیه معترضان استفاده کرده است

   سازمان عفو بین ‌الملل روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه (۱۵ ژانویه) با انتشار اطلاعیه ‌ای اعلام کرد شواهدی در دست دارد كه نشان می‌ دهد ماموران امنیتی ایران از هفته گذشته و در جریان اعتراضات مسالمت ‌آمیز مردم، در برخورد با معترضان به روش‌ های "غیرقانونی" متوسل شده است.

 

کارشناسان نظامی:

سپاه همچنان در مورد هواپیمای اوکراینی دروغ می‌‌گوید

   کیهان لندن - در روز ۲۱ دی‌‌ماه ۹۸ سه روز پس از هدف قرارگرفتن بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی حوالی تهران توسط پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی هوافضای سپاه برای قبول مسئولیت این فاجعه هولناک و تشریح جزئیات این رویداد نشست خبری برگزاری کرد.

 

رضا فرمند

ولایت دروغ

   دروغی بزرگ، در بُرج بادی‌اش می‌لرزد

    دیواری دارد روی خودش خراب می‌شود

    و عقربی در تنگنای دشواری

    ناگهان خود را نیش می‌زند

 

 

رضا حقیقت‌نژاد

سقوط هواپیما و شش تناقض سپاه:

موشک کروز از کجا پیدا شد؟

   از ۲۱ دی‌ ماه که ستاد کل نیروهای مسلح ایران بیانیه داد و جمهوری اسلامی مسئولیت سقوط هواپیما با شلیک موشک سپاه را پذیرفت تا ۲۳ دی‌ ماه که علی ربیعی، سخنگوی دولت درباره ماجرای سقوط گزارش داد، حداقل شش تناقض مهم در روایت‌های حکومت وجود دارد که سبب شده اطلاع ‌رسانی سپاه و دولت درباره این پرونده به یک باتلاق جدید تبدیل شود:

 

دویچه وله

سرنگونی هواپیما؛

رسوایی رسانه‌های منفعل و مصرف‌کننده

   انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران استان تهران در بیانیه ‌ای که به مناسبت فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین منتشر کرده، از مرگ اعتماد عمومی و تشیع تابوت رسانه ‌های رسمی به ویژه صداوسیما در اوضاع موجود یاد کرده است: 

 

سیل در جنوب ایران؛

مردم سیستان و بلوچستان نسبت به نحوه امدادرسانی معترضند

  با گذشت سه روز از شروع بارندگی‌ های شدید در جنوب ایران وضعیت در سه استان سیل زده هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان همچنان نامناسب گزارش می ‌شود. طبق گزارش ‌های رسمی، بر اثر این سیل دست ‌کم دو نفر در استان هرمزگان و یک نفر در استان سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده ‌اند اما برخی از افراد محلی این رقم را بالاتر عنوان می ‌کنند.

 

تجمع‌ های اعتراضی در ایران؛

ماموران با شلیک گاز اشک‌ آور با مردم درگیر شدند

  دومین روز تجمع ‌های خیابانی در تهران و برخی از شهرهای ایران در حالی برگزار شد که طبق برخی گزارش ‌ها، ماموران امنیتی در تجمع ‌های تهران اقدام به شلیک گاز اشک ‌آور، «گلوله‌ های پلاستیکی» و تیر هوایی کردند. پرتاب گاز اشک آور بین مردم در شهر کرمانشاه نیز گزارش شده است.

 

مراد ویسی

 ۱۰ ویژگی اعتراضات دی ۹۸

  شهرهای مختلف ایران بار دیگر شاهد اعتراضات مردمی و ضد حکومتی است. دو ماه پس از اعتراضات بزرگ و خونین آبان ۹۸ که فراگیرترین اعتراضات تاریح ۴۰ ساله جمهوری اسلامی بود و اکثر استان ‌های کشور را در برگرفت، با مشاهده رفتار مردم معترض و در مقابل آن رفتار حکومت جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان می‌ توان برخی ویژگی‌ ها را برای اعتراضات اخیر برشمرد:

 

در پی وخامت حال ﻣﺣﻣﺩ نوریزاد در زندان، همسرش تهدید به تحصن کرد

  فاطمه ملکی، همسر ﻣﺣﻣﺩ نوریزاد، فعال مدنی که از ۲۰ مرداد سال جاری در بازداشت موقت به سر می‌ برد، روز یکشنبه ۲۲ دی، با انتشار یک فایل صوتی از وخیم بودن حال همسرش بر اثر اعتصاب غذا خبر داد.

  

تضاهرات گسترده ۲۱ دی ماه ۹۸ در سراسر کشور

تظاهرات علیه خامنه ‌ای در ایران پس از فاجعه‌ آفرینی مرگبار سپاه پاسداران

  معترضان به شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافری در چند شهر ایران از جمله تهران، اصفهان، همدان، رشت و ساری تجمع کردند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه در پی تایید رسمی نقش سپاه پاسداران در ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی، صدها نفر در تهران تظاهرات کردند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند.

 

نامه زیبا افشاگرانه و تکان ‌دهنده کیمیا علیزاده به مردم ایران

  با سلام آغاز کنم، با خداحافظی یا تسلیت؟

سلام مردم مظلوم ایران، خداحافظ مردم نجیب ایران، تسلیت به شما مردم همیشه داغدار ایران.

شما مرا چقدر می ‌شناسید؟ فقط آنطور که در مسابقات، در تلویزیون، یا در حضور مقامات دیده‌ اید. اجازه دهید حالا آزادانه، هویت سانسور شده ‌ام را معرفی کنم.

 

اعلامیه ی

سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

سقوط غیرعمد هواپیمای مسافری

نشانه ی دیگری از سقوط غیرعمد رژیم

  سرانجام رژیم شیطانی انتقام قتل سلیمانی را نیز، که قراربود از آمریکای «جهانخوار» بگیرد، از ملت ایران گرفت. مرگ ۱۷۶ سرنشین هواپیمای بویینگ اوکرایینی که اکثریت نزدیک به همه ی آنها ایرانیان یک تابعیتی یا دو تابعیتی بودند بهای این انتقام بود. ۵۹  تن دیگر نیز در سوگواری دستوری کرمان، که با نهایت شتابزدگی، و در نتیجه، بدون سازماندهی مناسب و پیش بینی های لازم برگذارشده بود، کشته شدند.

 

نمیر: اعتراف به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری بعد از دروغ های معمول کارگزاران جمهوری اسلامی

ستاد کل نیروهای مسلح ایران:

هواپیمای اوکراینی به ‌‌طور غیر عمد هدف قرار گرفت

  ستاد کل نیروهای مسلح ایران در بیانیه ‌ای به‌طور رسمی اعلام کرده ‌است که هواپیمای اوکراینی پرواز تهران-کی‌ یف، «به ‌دلیل خطای انسانی مورد اصابت» موشک پدافند هوایی قرار گرفته است.

پیش از این مقام‌ های غربی از جمله نخست ‌وزیر کانادا گفته بودند که هواپیما در روز حملات موشکی سپاه به پایگاه‌ های مورد استفاده آمریکا در عراق، هدف پدافند قرار گرفته ‌است.

 

آرش گنونی

در ذهن دوستداران قاسم سلیمانی چه می‌گذرد؟

 حالا که «تور» تشییع جنازه قاسم سلیمانی -و در مرحله نهایی به قیمت جان ده‌ ها انسان- تمام شد و رسانه‌ های حکومتی و غیرحکومتی و حتی رسانه‌ های خارجی از انبوه شرکت ‌کنندگان در این مراسم سخن گفتند، واکاوی ذهنیت‌ ها و انگیزه‌ هایی که منجر به حضور در این تشییع جنازه یا اساساً هواداری و حمایت از قاسم سلیمانی شده، ضرورت دارد.

 

شورای مرکزی جبهه ملی ایران

  تسلیت به ملت بزرگ ایران

با تاسف بسیار در روزهای گذشته در حوادث مختلف مانند مراسم تشییع در کرمان ، سقوط هواپیمای مسافری در تهران و سقوط اتوبوس در جاده فیروزکوه، جمعی از هموطنان عزیز ما جان خود را از دست دادند. ما این رویداد های دردناک را به همه ی ایرانیان به ویژه به خانواده هایی که در این حوادث ، عزیزان خود را از دست داده اند تسلیت می گوییم و آرزو میکنم که ملت شرافتمند ایران با به دست آوردن آزادی و استقلال و محقق کردن حاکمیت ملی، شاهد روزهای بهتر توام با صلح و آرامش و پیشرفت و توسعه ورفع تمام نارسایی ها باشد.

بیستم دی ماه ۱۳۹۸

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 

ایران و آمریکا؛

بازگشت از آستانه جنگ به وضعیت تنش مدیریت‌ شده

 اقدام انتقامی ایران که مقام ‌ها و فرماندهان جمهوری اسلامی ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی توسط آمریکا از آن سخن می ‌گفتند، بامداد چهارشنبه انجام شد؛ یک حمله موشکی علیه پایگاه عین ‌الاسد، محل استقرار نظامیان آمریکا در غرب عراق.

 

علی شاکری زند

منطق جمهوری اسلامی:

تحریک دیگران؛ تحقیرشدن؛ واکنش به تحقیرشدن

کشته شدن قاسم سلیمانی تحقیری بزرگ برای نظام و چالشی خطرناک برای کشور بود

 دفع شر مبارک است اما مرگ هیچ کس، حتی شرورترین دشمنان نیز نباید سبب شادی گردد: با دوستان مروت با دشمنان مدارا. البته اینجا منظور مدارا با شرور نیست زیرا شرور را باید بکلی خنثی کرد؛ اما تا حد مقدور نه با قتل، و بعد از خنثی شدن، نه با اعدام. کشته شدن قاسم سلیمانی بیش از هرچیز یک تحقیر بزرگ برای جمهوری اسلامی و رهبر آن بود. 

 

حامد محمـدی

«مُرده خواری» پشت تابوت سلیمانی:

روحانی، ظریف، تاجزاده، کرباسچی، خزعلی و دیگران...

 عملیاتی که طی آن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و ۱۰ نفر دیگر حوالی فرودگاه بغداد کشته شدند در روز ۱۳ دی‌ماه (۳ ژانویه ۲۰۲۰)، به تلافی حمله شبه‌ نظامیان شیعه به سفارت آمریکا در بغداد صورت گرفت.

 

مراد ویسی

نشانه‌ شناسی تشییع جنازه قاسم سلیمانی

 تشییع جنازه قاسم سلیمانی، مهم ‌ترین فرمانده سپاه پاسداران و نفر اول سیاست خاورمیانه‌ ای جمهوری اسلامی و رأس شبکه رویارویی و صف ‌آرایی منطقه ‌ای جمهوری اسلامی با آمریکا، عربستان و اسرائیل برگزار شد.

 

حسین علیزاده

به چالش کشیدن دوگانه «نه جنگ، نه مذاکره» خامنه‌ای‌ از سوی ترامپ

 مرداد سال جاری بود که رهبر جمهوری اسلامی راهبرد دو ستونی خود در برابر آمریکا را اعلام کرد. او گفت: «نه مذاکره می‌ کنیم، نه جنگ می ‌شود.» این راهبرد از همان آغاز خام و ناپخته بود. استدلال او برای این‌ که «جنگ نخواهد شد» این بود که جنگ دو طرف دارد. یک طرفش ما هستیم و یک طرفش آن ‌ها. 

 

شیما شهرابی

قاسم سلیمانی کشته شد

 همه چیز متلاشی شده است نه اثری از خودرو پدیدار است و نه اثری از سرنشیان آن. گفته می ‌شود این فیلم که با پس زمینه صداهایی با گویش عربی در شبکه ‌های اجتماعی منتشر شده، متعلق به خودرویی است که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران به همراه چند مقام ارشد حشد الشعبی سوار بران بوده ‌اند. خودرویی که مورد حمله هوایی قرار گرفته و سرنشینانش در دم جان داده‌ اند.

 

 

احمد فعال

وعده‌ها، افسانه‌ها و پندها؟

 اساساً شما چرا نگران عدم تحقق وعده‌های خود هستید؟ چه نیازی به پاسخگویی دارید؟ مگر دهها و صدها و هزاران وعده‌ای که رؤسای دولت‌های پیشین و سایر کارگزاران اداره کشور ارائه دادند و خم به ابرو نیاوردند، کسی آنها را مؤاخذه کرد؟...

مگر آن زمان که این برنامه را تدارک دیدند، با ادامه سیاست تشدید بحران، و محور قرار دادن سیاست خارجی در تعیین سیاست داخلی، نمی ‌دانستید و نمی‌ دانستند، کشور وارد یک مدار بسته ویرانگر خواهد شد، که عملاً هرگونه برنامه ای را در نطفه عقیم خواهد کرد؟

 

ناصر زراعتی

اطمینان

 چه خواهد شد؟

چه می‌دانید چه خواهد شد؟

چه می‌دانیم چه خواهد شد؟

بی‌تردید اما خواهد شد

آن‌چه باید بشود

زیرا

از «شدن» گُریز و گُزیر نیست.

 

 

عفو بین ‌الملل:

ایران از ابزارهای غیرقانونی علیه معترضان استفاده کرده است

   سازمان عفو بین ‌الملل روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه (۱۵ ژانویه) با انتشار اطلاعیه ‌ای اعلام کرد شواهدی در دست دارد كه نشان می‌ دهد ماموران امنیتی ایران از هفته گذشته و در جریان اعتراضات مسالمت ‌آمیز مردم، در برخورد با معترضان به روش‌ های "غیرقانونی" متوسل شده است.

 

کارشناسان نظامی:

سپاه همچنان در مورد هواپیمای اوکراینی دروغ می‌‌گوید

   کیهان لندن - در روز ۲۱ دی‌‌ماه ۹۸ سه روز پس از هدف قرارگرفتن بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی حوالی تهران توسط پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی هوافضای سپاه برای قبول مسئولیت این فاجعه هولناک و تشریح جزئیات این رویداد نشست خبری برگزاری کرد.

 

رضا فرمند

ولایت دروغ

   دروغی بزرگ، در بُرج بادی‌اش می‌لرزد

    دیواری دارد روی خودش خراب می‌شود

    و عقربی در تنگنای دشواری

    ناگهان خود را نیش می‌زند

 

 

رضا حقیقت‌نژاد

سقوط هواپیما و شش تناقض سپاه:

موشک کروز از کجا پیدا شد؟

   از ۲۱ دی‌ ماه که ستاد کل نیروهای مسلح ایران بیانیه داد و جمهوری اسلامی مسئولیت سقوط هواپیما با شلیک موشک سپاه را پذیرفت تا ۲۳ دی‌ ماه که علی ربیعی، سخنگوی دولت درباره ماجرای سقوط گزارش داد، حداقل شش تناقض مهم در روایت‌های حکومت وجود دارد که سبب شده اطلاع ‌رسانی سپاه و دولت درباره این پرونده به یک باتلاق جدید تبدیل شود:

 

دویچه وله

سرنگونی هواپیما؛

رسوایی رسانه‌های منفعل و مصرف‌کننده

   انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران استان تهران در بیانیه ‌ای که به مناسبت فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین منتشر کرده، از مرگ اعتماد عمومی و تشیع تابوت رسانه ‌های رسمی به ویژه صداوسیما در اوضاع موجود یاد کرده است: 

 

سیل در جنوب ایران؛

مردم سیستان و بلوچستان نسبت به نحوه امدادرسانی معترضند

  با گذشت سه روز از شروع بارندگی‌ های شدید در جنوب ایران وضعیت در سه استان سیل زده هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان همچنان نامناسب گزارش می ‌شود. طبق گزارش ‌های رسمی، بر اثر این سیل دست ‌کم دو نفر در استان هرمزگان و یک نفر در استان سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده ‌اند اما برخی از افراد محلی این رقم را بالاتر عنوان می ‌کنند.

 

تجمع‌ های اعتراضی در ایران؛

ماموران با شلیک گاز اشک‌ آور با مردم درگیر شدند

  دومین روز تجمع ‌های خیابانی در تهران و برخی از شهرهای ایران در حالی برگزار شد که طبق برخی گزارش ‌ها، ماموران امنیتی در تجمع ‌های تهران اقدام به شلیک گاز اشک ‌آور، «گلوله‌ های پلاستیکی» و تیر هوایی کردند. پرتاب گاز اشک آور بین مردم در شهر کرمانشاه نیز گزارش شده است.

 

مراد ویسی

 ۱۰ ویژگی اعتراضات دی ۹۸

  شهرهای مختلف ایران بار دیگر شاهد اعتراضات مردمی و ضد حکومتی است. دو ماه پس از اعتراضات بزرگ و خونین آبان ۹۸ که فراگیرترین اعتراضات تاریح ۴۰ ساله جمهوری اسلامی بود و اکثر استان ‌های کشور را در برگرفت، با مشاهده رفتار مردم معترض و در مقابل آن رفتار حکومت جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان می‌ توان برخی ویژگی‌ ها را برای اعتراضات اخیر برشمرد:

 

در پی وخامت حال ﻣﺣﻣﺩ نوریزاد در زندان، همسرش تهدید به تحصن کرد

  فاطمه ملکی، همسر ﻣﺣﻣﺩ نوریزاد، فعال مدنی که از ۲۰ مرداد سال جاری در بازداشت موقت به سر می‌ برد، روز یکشنبه ۲۲ دی، با انتشار یک فایل صوتی از وخیم بودن حال همسرش بر اثر اعتصاب غذا خبر داد.

  

تضاهرات گسترده ۲۱ دی ماه ۹۸ در سراسر کشور

تظاهرات علیه خامنه ‌ای در ایران پس از فاجعه‌ آفرینی مرگبار سپاه پاسداران

  معترضان به شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافری در چند شهر ایران از جمله تهران، اصفهان، همدان، رشت و ساری تجمع کردند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه در پی تایید رسمی نقش سپاه پاسداران در ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی، صدها نفر در تهران تظاهرات کردند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند.

 

نامه زیبا افشاگرانه و تکان ‌دهنده کیمیا علیزاده به مردم ایران

  با سلام آغاز کنم، با خداحافظی یا تسلیت؟

سلام مردم مظلوم ایران، خداحافظ مردم نجیب ایران، تسلیت به شما مردم همیشه داغدار ایران.

شما مرا چقدر می ‌شناسید؟ فقط آنطور که در مسابقات، در تلویزیون، یا در حضور مقامات دیده‌ اید. اجازه دهید حالا آزادانه، هویت سانسور شده ‌ام را معرفی کنم.

 

اعلامیه ی

سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

سقوط غیرعمد هواپیمای مسافری

نشانه ی دیگری از سقوط غیرعمد رژیم

  سرانجام رژیم شیطانی انتقام قتل سلیمانی را نیز، که قراربود از آمریکای «جهانخوار» بگیرد، از ملت ایران گرفت. مرگ ۱۷۶ سرنشین هواپیمای بویینگ اوکرایینی که اکثریت نزدیک به همه ی آنها ایرانیان یک تابعیتی یا دو تابعیتی بودند بهای این انتقام بود. ۵۹  تن دیگر نیز در سوگواری دستوری کرمان، که با نهایت شتابزدگی، و در نتیجه، بدون سازماندهی مناسب و پیش بینی های لازم برگذارشده بود، کشته شدند.

 

نمیر: اعتراف به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری بعد از دروغ های معمول کارگزاران جمهوری اسلامی

ستاد کل نیروهای مسلح ایران:

هواپیمای اوکراینی به ‌‌طور غیر عمد هدف قرار گرفت

  ستاد کل نیروهای مسلح ایران در بیانیه ‌ای به‌طور رسمی اعلام کرده ‌است که هواپیمای اوکراینی پرواز تهران-کی‌ یف، «به ‌دلیل خطای انسانی مورد اصابت» موشک پدافند هوایی قرار گرفته است.

پیش از این مقام‌ های غربی از جمله نخست ‌وزیر کانادا گفته بودند که هواپیما در روز حملات موشکی سپاه به پایگاه‌ های مورد استفاده آمریکا در عراق، هدف پدافند قرار گرفته ‌است.

 

آرش گنونی

در ذهن دوستداران قاسم سلیمانی چه می‌گذرد؟

 حالا که «تور» تشییع جنازه قاسم سلیمانی -و در مرحله نهایی به قیمت جان ده‌ ها انسان- تمام شد و رسانه‌ های حکومتی و غیرحکومتی و حتی رسانه‌ های خارجی از انبوه شرکت ‌کنندگان در این مراسم سخن گفتند، واکاوی ذهنیت‌ ها و انگیزه‌ هایی که منجر به حضور در این تشییع جنازه یا اساساً هواداری و حمایت از قاسم سلیمانی شده، ضرورت دارد.

 

شورای مرکزی جبهه ملی ایران

  تسلیت به ملت بزرگ ایران

با تاسف بسیار در روزهای گذشته در حوادث مختلف مانند مراسم تشییع در کرمان ، سقوط هواپیمای مسافری در تهران و سقوط اتوبوس در جاده فیروزکوه، جمعی از هموطنان عزیز ما جان خود را از دست دادند. ما این رویداد های دردناک را به همه ی ایرانیان به ویژه به خانواده هایی که در این حوادث ، عزیزان خود را از دست داده اند تسلیت می گوییم و آرزو میکنم که ملت شرافتمند ایران با به دست آوردن آزادی و استقلال و محقق کردن حاکمیت ملی، شاهد روزهای بهتر توام با صلح و آرامش و پیشرفت و توسعه ورفع تمام نارسایی ها باشد.

بیستم دی ماه ۱۳۹۸

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 

ایران و آمریکا؛

بازگشت از آستانه جنگ به وضعیت تنش مدیریت‌ شده

 اقدام انتقامی ایران که مقام ‌ها و فرماندهان جمهوری اسلامی ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی توسط آمریکا از آن سخن می ‌گفتند، بامداد چهارشنبه انجام شد؛ یک حمله موشکی علیه پایگاه عین ‌الاسد، محل استقرار نظامیان آمریکا در غرب عراق.

 

علی شاکری زند

منطق جمهوری اسلامی:

تحریک دیگران؛ تحقیرشدن؛ واکنش به تحقیرشدن

کشته شدن قاسم سلیمانی تحقیری بزرگ برای نظام و چالشی خطرناک برای کشور بود

 دفع شر مبارک است اما مرگ هیچ کس، حتی شرورترین دشمنان نیز نباید سبب شادی گردد: با دوستان مروت با دشمنان مدارا. البته اینجا منظور مدارا با شرور نیست زیرا شرور را باید بکلی خنثی کرد؛ اما تا حد مقدور نه با قتل، و بعد از خنثی شدن، نه با اعدام. کشته شدن قاسم سلیمانی بیش از هرچیز یک تحقیر بزرگ برای جمهوری اسلامی و رهبر آن بود. 

 

حامد محمـدی

«مُرده خواری» پشت تابوت سلیمانی:

روحانی، ظریف، تاجزاده، کرباسچی، خزعلی و دیگران...

 عملیاتی که طی آن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و ۱۰ نفر دیگر حوالی فرودگاه بغداد کشته شدند در روز ۱۳ دی‌ماه (۳ ژانویه ۲۰۲۰)، به تلافی حمله شبه‌ نظامیان شیعه به سفارت آمریکا در بغداد صورت گرفت.

 

مراد ویسی

نشانه‌ شناسی تشییع جنازه قاسم سلیمانی

 تشییع جنازه قاسم سلیمانی، مهم ‌ترین فرمانده سپاه پاسداران و نفر اول سیاست خاورمیانه‌ ای جمهوری اسلامی و رأس شبکه رویارویی و صف ‌آرایی منطقه ‌ای جمهوری اسلامی با آمریکا، عربستان و اسرائیل برگزار شد.

 

حسین علیزاده

به چالش کشیدن دوگانه «نه جنگ، نه مذاکره» خامنه‌ای‌ از سوی ترامپ

 مرداد سال جاری بود که رهبر جمهوری اسلامی راهبرد دو ستونی خود در برابر آمریکا را اعلام کرد. او گفت: «نه مذاکره می‌ کنیم، نه جنگ می ‌شود.» این راهبرد از همان آغاز خام و ناپخته بود. استدلال او برای این‌ که «جنگ نخواهد شد» این بود که جنگ دو طرف دارد. یک طرفش ما هستیم و یک طرفش آن ‌ها. 

 

شیما شهرابی

قاسم سلیمانی کشته شد

 همه چیز متلاشی شده است نه اثری از خودرو پدیدار است و نه اثری از سرنشیان آن. گفته می ‌شود این فیلم که با پس زمینه صداهایی با گویش عربی در شبکه ‌های اجتماعی منتشر شده، متعلق به خودرویی است که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران به همراه چند مقام ارشد حشد الشعبی سوار بران بوده ‌اند. خودرویی که مورد حمله هوایی قرار گرفته و سرنشینانش در دم جان داده‌ اند.

 

 

احمد فعال

وعده‌ها، افسانه‌ها و پندها؟

 اساساً شما چرا نگران عدم تحقق وعده‌های خود هستید؟ چه نیازی به پاسخگویی دارید؟ مگر دهها و صدها و هزاران وعده‌ای که رؤسای دولت‌های پیشین و سایر کارگزاران اداره کشور ارائه دادند و خم به ابرو نیاوردند، کسی آنها را مؤاخذه کرد؟...

مگر آن زمان که این برنامه را تدارک دیدند، با ادامه سیاست تشدید بحران، و محور قرار دادن سیاست خارجی در تعیین سیاست داخلی، نمی ‌دانستید و نمی‌ دانستند، کشور وارد یک مدار بسته ویرانگر خواهد شد، که عملاً هرگونه برنامه ای را در نطفه عقیم خواهد کرد؟

 

ناصر زراعتی

اطمینان

 چه خواهد شد؟

چه می‌دانید چه خواهد شد؟

چه می‌دانیم چه خواهد شد؟

بی‌تردید اما خواهد شد

آن‌چه باید بشود

زیرا

از «شدن» گُریز و گُزیر نیست.

 

 آرشیو مطالب سالهای گذشته

 


مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بیانگر سیاست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نمیباشند.

حق ویرایش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.