نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏جمعه‏، 2020‏/10‏/09

 

 

 

نرگس محمـدی از زندان آزاد شد

نرگس محمـدی، روزنامه نگار، مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی

متن توسط: شاهرخ بهزادی

نرگس محمـدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و یکی از سرشناس ترین زندانیان سیاسی سال های اخیر در جمهوری اسلامی ایران از زندان آزاد شد. خانم محمـدی از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴ در زندان‌های اوین و زنجان بسر می‌برد. نرگس محمـدی در کنار نسرین ستوده،‌ ابوالفضل قدیانی و جعفر پناهی از جمله فعالان سیاسی و مدنی ایران هستند که حکومت کنونی ایران را "اصلاح‌ناپذیر" می دانند و برای تعیین نظام سیاسی در ایران خواستار برگزاری یک همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نرگس محمـدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، شامگاه چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹، از زندان زنجان آزاد شد.

اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان در باره آزادی پیش از موعد خانم محمـدی گفته: « مجازات این فرد[نرگس محمـدی] با استفاده از قانون اخیرالتصویب کاهش مجازات حبس، تقلیل یافت و از زندان آزاد شد».

وی افزود: «نرگس محمـدی ده سال مجازات حبس لازم‌الاجرا داشت که با‌ استفاده از قانون کاهش مجازات حبس و موافقت دادگاه، میزان حبس وی به هشت و نیم سال کاهش پیدا کرد و با پایان محکومیت هشت سال و نیم حبس، شب گذشته از زندان آزاد شد.»

نرگس محمـدی از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴ در زندان بسر می‌برد. وی برای سه اتهام جمعاً به ۱۶ سال زندان محکوم شده بود. پنج سال برای " اجتماع و تبانی علیه نظام"، یک سال برای "برای تبلیغ علیه نظام" و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام در ایران ( موضوعی که حکومت در ایران آن را تحمل نمی‌کند. بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت موضوع "مجازات اشد"، نرگس محمـدی می‌بایست ١٠ سال زندان را تحمل کند.

خانم محمـدی روز شنبه ۳۰ آذرماه ۹۸ همراه با ۷ زندانی سیاسی دیگر در بند زنان زندان اوین طی نامه‌ای از تحصن چند روزه خود در زندان به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات سراسری آبان خبر داده بود. در پی این تحصن مسئولان زندان اوین خانم محمـدی و دیگر زندانیان تحصن کننده را به تبعید به زندان دیگر تهدید کرده بودند که در نهایت روز سه شنبه ۳ دی ماه ۹۸ وی را از زندان اوین به زندان زنجان منتقل کردند.

تقی رحمانی، همسر خانم محمـدی، در یک پیام توئیتری خبر آزادی او را تایید کرده است.

یادآور می شویم که نرگس محمـدی در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه الکساندر لانگر شد که در زمینه مسائل اجتماعی و صلح اعطا می‌شود.

منبع: رادیو بین المللی فرانسه

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.