نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏يکشنبه‏، 2020‏/10‏/04

 

 

 

واکنش‌ها به توصیه امامان جمعه برای

"ناامن کردن فضا برای بدحجابان"

پس از امام جمعه اصفهان، نماینده خامنه‌ای در خراسان شمالی هم از نیروی انتظامی خواست زندگی "بدحجابان" را ناامن کند. این درخواست‌ها و توصیه‌ها با واکنش‌های انتقادی زیادی روبرو شده است.

Hijab-Debatte

امام جمعه بجنورد و نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی، "بدحجابی" را یک ویروس خطرناک خواند و از نیروی انتظامی خواست زندگی کسانی که پوشش مورد نظر حکومت را رعایت نمی‌کنند ناامن کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ابوالقاسم یعقوبی در خطبه‌های نماز جمعه ۱۱ مهرماه گفت: «مبادا ویروس کرونا ما را از سایر ویروس‌ها غافل کند. نیرو‌های انتظامی زندگی بدحجابان را ناامن کنند چرا که آن‌ها در صدد این هستند که جامعه دینی ما را ناامن کنند.»

روز گذشته نیز یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه و نماینده علی خامنه‌ای در اصفهان در دیدار با فرمانده انتظامی استان توصیه کرده بود فضای جامعه را برای کسانی که به گفته او "به راحتی در خیابان‌ها و پارک‌ها هنجارشکنی می‌کنند" ناامن کنند.

تشویق و تحریک به ارتکاب جرم؟

علی مجتهدزاده، حقوقدان و وکیل دادگستری در یک پیام توئیتری اظهارات امام جمعه اصفهان را مصداق معاونت در جرم از طریق تحریک مجرم ارزیابی کرد.

ali mojtahedzadeh

@alimojtahedzad3

يکی از مصاديق معاونت در جرم تحريک است و سخنان #امام_جمعه_اصفهان در خصوص

 ناامن سازی فضا برای بدحجابان به زعم ايشان، در شهری که سابقه اسيدپاشی برروی زنان وجوددارد در صورت ارتکاب هر گونه اقدام خودسرانه عليه #زنان  ايشان را در معرض اتهامی  قرار ميدهد که بايد پاسخگوی آن باشد.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران  با انتشار تصویر یکی از قربانیان اسیدپاشی، در پیامی از امام جمعه اصفهان خواست به صراحت اعلام کند منظورش از ناامن کردن فضا شامل حمله فیزیکی و اسیدپاشی هم می‌شود؟

امیر ناظمی

@amirnazemy

برای جلوگیری از تکرار فاجعه‌ای مشابه اسیدپاشی‌های گذشته، اقای امام جمعه وظیفه دارند صراحتا اعلام کنند که منظورشان از ناامنی چیست و مشمول حمله فیزیکی و #اسیدپاشی و ... نیست، تا مبادا کسانی زندگی و جوانی امثال #مرضیه_ابراهیمی ها را بگیرد!

Bild

پايگاه خبری انتخاب

@Entekhab_News

 

♦️انتقاد امام جمعه اصفهان از «کشف حجاب»: باید فضای جامعه را برای این عده ناامن کرد

🔹امام جمعه اصفهان خواستار تشکیل شعبه‌های مخصوص رسیدگی به پرونده‌های ناهنجاری‌های اخلاقی در دادگاه‌ها شد

http://entekhab.ir/002QGt

 

مصطفی فقیهی، روزنامه نگار و صاحب امتیاز سایت انتخاب با اشاره به تشابه سخنان دو امام جمعه اصفهان و بجنورد این پرسش را مطرح کرده که «آیا نوعی هماهنگی در میان است؟»

مصطفی فقیهی Mostafa Faghihi

@Faghihimostafa1

یک امام جمعه‌ی دیگر هم دستور «ناامنی زندگی بدحجابان» را داد! این‌بار امام جمعه بجنورد! قبل‌تر هم جناب امام جمعه اصفهان دقیقاً همین جملات را افاضه فرمودند!

آیا نوعی هماهنگی در میان است؟! هیهات اگر چنین باشد!

چرا برخوردی با این جماعت که #ناامنی لقلقه‌ی زبان‌شان شده، نمی‌شود؟

پايگاه خبری انتخاب

@Entekhab_News

امام جمعه بجنورد:

🔹مبادا #کرونا ما را از سایر ویروس‌ها غافل کند؛ بدحجابی ویروس خطرناکی است

🔹زندگی #بدحجابان را ناامن کنید

https://entekhab.ir/fa/news/

 

از آنجا که خطوط و رئوس کلی خطبه‌های نماز جمعه در شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه تنظیم می‌شود احتمال وجود این هماهنگی منتفی نیست. از طرف دیگر سخنان امام جمعه اصفهان مربوط به خطبه نماز جمعه نبوده و احتمال می‌رود تشابه اظهارات او با امام جمعه بجنورد به علت نزدیکی دیدگاه‌های این دو در مورد برخورد با کسانی است که به زعم آنها "بدحجاب" هستند.

تعدادی دیگری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز در فضای مجازی نسبت به سخنان این دو امام جمعه واکنش نشان داده و توصیه به اعمال خشونت و ایجاد فضای ناامن را سرزنش کرده‌اند.

با افزایش اعتراض‌ها دفتر نماینده ولی فقیه در اصفهان با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد برخی رسانه‌ها با تقطیع سخنان امام جمعه تلاش کرده‌اند با "القای مطالب خودساخته، افکار عمومی را از موضوعات و مشکلات اصلی کشور" منحرف کنند.

تکذیب تحریف‌آمیز امام جمعه اصفهان

این بیانیه ادعا می‌کند سخنان یوسف طباطبایی‌نژاد خطاب به فرمانده نیروی انتظامی استان با توجه به "گزارشات امنیتی مرتبط با گروه‌های معاند و موارد عدم التزام اخلاقی و شکایات متعدد نسبت به تجاوز به حقوق شهروندی؛ [و] به موردی ویژه در رفتار برخی از گروه‌های سازمان یافته و هنجار شکن در اصفهان" بیان شده است.

به رغم این ادعاها، نماینده خامنه‌ای در اصفهان در تشویق برخورد قهری با زنان و دختران سابقه‌دار است. او تیرماه پارسال گفته بود: «دشمن قصد عفاف‌زدایی دارد و می‌خواهد حیا را در خانواده‌ها از بین ببرد چرا که کلید انحطاط ایران اسلامی را عفاف‌زدایی و نابودی خانواده‌ها می‌دانند.»

امام جمعه اصفهان با این استدلال خواستار برخورد جدی ماموران امنیتی و انتظامی با "بی‌حجابی در خودروها" شد و افزود: «هر کس ماشین را حریم خصوصی می‌داند غلط کرده است.»

نماینده ولی فقیه دو سال پیش از آن نیز علت خشک شدن زاینده رود را عکس گرفتن زنان "بدحجاب" کنار آن عنوان کرده و چند سال قبل‌تر هم گفته بود اکنون زمان آن رسیده که "چوب‌تر را برای مقابله با بدحجابی" بالا ببرند.

منبع: دویچه وله

https://www.dw.com/fa-ir/واکنشها-به-توصیه-امامان-جمعه-برای-ناامن-کردن-فضا-برای-بدحجابان/a-55148349

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.