نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏دوشنبه‏، 2020‏/01‏/27

 

 

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸

برابر با ۱۷ ژانویه ۲۰۲۰

قاتلان در خاکسپاری کشته‌شدگان پرواز۷۵۲:

تابوت‌ها را مصادره و عزیزان مردم را به زور با پرچم خود در قطعه «شهدا» دفن می‌کنند!

- برخی شاهدان عینی در خاکسپاری‌ها در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که مأموران نیروهای امنیتی و سپاهی، تابوت کشته‌شدگان را پیش از خانواده‌ها گرفته و مانع دخالت خانواده‌ها و نزدیکان کشته‌شدگان در خاکسپاری آنها شده‌اند.

مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین. اصفهان

- بر مبنای گزارش تسنیم در مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان، فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، استانداران، ائمه جمعه، نمایندگان ولی فقیه، مقامات استانی و کشوری حضور داشتند و شعارهایی در حمایت از حکومت و علیه آمریکا سر داده‌اند! در حالی که ۱۷۶ سرنشین پرواز ۷۵۲ اوکراین به دلیل موشک‌پرانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشته شده‌اند!

- برخی خانواده‌ها مقاومت کرده و توانسته‌اند از دفن عزیزانشان در قطعه «شهدا» همراه با پرچم جمهوری اسلامی جلوگیری کنند اما برخی نیز از اینکه نتوانسته‌اند مانع این کار شوند از قربانیان پوزش خواسته‌اند.

در حالی‌ که سازمان پزشکی قانونی از شناسایی ۱۲۴ تن از کشته‌شدگان سقوط هواپیمای اوکراین در حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز ۲۵ دی‌ماه خبر داده بود، تسنیم اولین مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان این پرواز را عصر روز ۲۴ دی‌ماه اعلام کرد.

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اعلام کرد که عصر ۲۴ دی‌ماه با خاکسپاری سه تن از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین در استان گلستان، آغاز شده است.

بر این اساس، طی روزهای اخیر، پیکر آلما اولادی (دماوند)، میلاد قاسمی آریان (سبزه‌وار)، فائزه فلسفی و فرزندانش درسا و دانیال قندچی (تهران)، محمدامین بیروتی، محمد صالحه، زهرا حسنی سعدی، امیرحسین اویسی، سارا حمزه‌ای، عسل اویسی (قم)، آروین مرتب، آیدا فرزانه (سنندج)، رزگار رحیمی و فرزندش ژیوان (سقز)، زهرا نقیبی، بهاره اسفندیاری، آنیسا صادقی، میترا نهاوندی، میرمهدی صادقی، کسری ساعتی، ندا گرجی ازندریانی، مهدی عباس‌پور (همدان)، میلاد نهاوندی(ملایر)، امیرحسین قربانی بهابادی (تفت) به خاک سپرده شده است.

shahed alavi

@ShahedAlavi

در شهر سقز هم، خاکسپاری جان‌باخته رزگار رحیمی و پسرش ژیوان برای ساعت ۱۰ صبح برنامه‌ریزی شده بود،اما بدون اطلاع دادن به مردم، پیش از ساعت ۱۰ صبح پیکر آن‌ها به قبرستان برده شده و وقتی مردم رسیدند، نماینده شهر و مسئولان اداری و‌نظامی در کنار خانواده در حال به خاک سپاری پیکرها بودند.

 https://twitter.com/elhamyazdiha/status/1217898243713110018

Elham Yazdiha

@elhamyazdiha

در این #رشته_توئیت گفته‌های یک شاهد عینی به من درباره مراسم حکومتی تشییع جانباختگان سرنگونی #هواپیمای_اوکراینی در #اصفهان را می نویسم که چگونه کشته شده ها را مصادره کردند و خانواده‌های داغدار را کتک زدند..

مابقی این رشته توئیت به نقل از این شاهد عینی نوشته شده:/۱

طبق گزارش برخی کاربران در فضای مجازی، در این چند روز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای امنیتی برای مصادره و کنترل مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان این هواپیما تلاش کرده‌اند. روایت‌ها از مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی حاکی از تحت فشار قرار دادن خانواده‌ی قربانیان برای عدم اطلاع‌رسانی زمان برگزاری مراسم خاکسپاری عزیزانشان بوده است. دستگاه‌های حکومتی همچنین خانواده‌ها را برای به خاک سپردن عزیزانشان در قطعه «شهدا» و قرار دادن پرچم جمهوری اسلامی بر تابوت آنها، به شدت تحت فشار قرار داده‌اند. آنها با این کارهای تبلیغاتی می‌خواهند نمایش همدلی و همدردی با بازماندگان بدهند و با «شهید» نامیدن کشته‌شدگان، بار سنگین جنایت عظیم خود را در سرنگون ساختن هواپیمای مسافربری نه تنها لاپوشانی کنند بلکه سوگواری مردم داغدیده را به سود نظام مصادره کنند.

در این بین، اما بسیاری از خانواده‌ها چون خانواده الناز نبیی از همکاری سر باز زده‌اند. جواد سلیمانی همسر الناز نبیی در صفحه اینستاگرامش درباره مخالفت دفن وی در قطعه «شهدا» نوشته است: «خداحافظ، ببخشید که نتونستیم مقاومت کنیم و اونجوری که خودت می‌پسندی تشییعت کنیم. اینجوری نمیمونه… خدا رو شکر که نذاشتیم قطعه شهدا دفنت کنند، تو شهیدی اما نه شهیدی که اینا میگن، شهید راهی هستی که کاملا بر عکس راه این ظالمین و جاهلین است.»

Jaffar Boukany

@JBoukany

مراسم خاکسپاری جانباختەگان انفجار هواپیمای ئۆکڕاین بدست پاسداران ارتجاع در گورستان سنندج!

می کشم آنکە برادارم کشت!

شهید هرگز نمیمیرد!

خامنەیی قاتلە،

ولایتش باطلە!

با انتشار تصاویر و ویدئوهای مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در استان‌های مختلف، مردم و کاربران فضای مجازی تازه به مرور از برگزاری مراسم خاکسپاری‌ها مطلع می‌شوند.

حتی برخی شاهدان عینی در مراسم‌ خاکسپاری در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که مأموران نیروهای امنیتی و سپاهی، تابوت کشته‌شدگان را از خانواده‌ها گرفته و خودشان مراسم و انتقال آنها را مدیریت کردند و مانع دخالت خانواده‌ها و نزدیکان آنها شدند.

گزارش‌های مردمی از حصاربندی و نصب داربست در اطراف محل دفن کشته‌شدگان خبر می‌دهند تا مانع از دسترسی خانواده‌ها و مردم به محل خاکسپاری عزیزان مردم شوند.

در این بین، ویدئویی بسیار متأثرکننده از گریه و شیون مادر یکی از کشته‌شدگان از همدان در ۲۵ دی‌ماه منتشر شده که به دلیل وجود داربست‌ها و عدم اجازه ورود، حتی نتوانسته بر مزار فرزندش حاضر شود. این در حالیست که در اطراف مزار کشته‌شدگان، نیروهای امنیتی و زنان محجبه با چادر سیاه و دستکش و مقنعه تجمع کرده‌اند.

گفته می‌شود نیروهای امنیتی و سپاه، با استخدام نوحه‌خوانی و عزاداران مزدبگیر، جمعیت زیادی را با خود به همراه آورده و نوحه‌خواهان نیز از فاجعه‌ی کشتار مردم در هواپیمای اوکراین، روایت حکومت را می‌گویند و آنان را «شهید» نظام جمهوری اسلامی می‌خوانند.

برخی از کاربران در توییتر نوشته‌اند ماموران امنیتی با پخش قرآن از بلندگو با صدای بلند سعی می‌کردند مانع شنیده شدن شعارهای جمعیت شوند و لباس‌شخصی‌های حاضر در مراسم همزمان با شعارهای ضدحکومتی، صلوات می‌فرستادند.

با وجود این اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای امنیتی در کنترل خاکسپاری و وداع خانواده‌ها با عزیزان خود، ویدئوهای منتشر شده از خاکسپاری‌ها حاکی از حضور پر رنگ مردم است که شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند. در مراسم کشته‌شدگان شعارهایی از جمله «بسیجی- سپاهی داعش ما شمایید»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر دروغگو»، «بی‌شرف، بی‌شرف»، «مرگ بر تروریست»، «مادر برای فرزند دلبندت گریه نکن، روزی انتقامش را خواهیم گرفت»، «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، «نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند بجاش گذاشتند» و «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر الدنگ رو ستایش کنیم» سر دادند.

همچنین، عده‌ای از شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری یکی از کشته‌شدگان، پرچم جمهوری اسلامی را از روی تابوت عزیز از دست‌رفته‌ی خود برداشتند و نگذاشتند با این پرچم دفن شود.

گزارش شده که در شهر اصفهان، اقدام ضدانسانی سپاه پاسداران برای تصاحب مراسم خاکسپاری عزیزان مردم با واکنش خانواده‌‌ها و جمعیت مواجه شده و منجر به درگیری بین جمعیت سوگوار و نیروهای سپاهی و امنیتی شده است.

شاهدان عینی می‌گویند سپاهیان با استفاده از شوکر و زنجیر به ضرب و جرح جمعیت رنجدیده و سوگوار پرداختند و با انتقال پیکر کشته‌شدگان با استفاده از اتومبیل، مانع از برگزاری مراسم وداع با آنها شدند.

ویدئوهای منتشر شده از خاکسپاری آیدا فرزانه و آروین مرتب در سنندج ۲۶ دی‌ماه نشان از وضعیت به شدت امنیتی این مراسم دارد. حضور مردم در خاکسپاری این دو شهروند به شدت پر رنگ است و شعارهایی علیه حکومت سر داده شده است. تعدادی از حاضرین در این مراسم نیز با دف‌زنی تلاش کردند تا مراسم را از دست مصادره‌‌کنندگان حکومتی بیرون بیاورند.

در این مراسم، صادق حسینی فرمانده سپاه «بیت‌المقدس» استان کردستان، حسین خوش‌اقبال معاون سیاسی-امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان حاضر شدند و تصاویری از آنان که در میان جمعیت دیده می‌شوند منتشر شده است.

برخی شاهدان عینی می‌گویند با وجود اصرار نهادهای امنیتی، خانواده آیدا فرزانه و آروین مرتب به دفن فرزندان‌شان در قطعه «شهدا» و پوشاندن پیکر آنها با پرچم جمهوری اسلامی موافقت نکردند.

خبرگزاری وابسته و حکومتی تسنیم نوشته که مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان در استان‌های اصفهان، تهران، قم، همدان، خراسان رضوی، کردستان و یزد برگزار شده است.

برمبنای گزارش تسنیم در مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان، فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، استانداران، ائمه جمعه، نمایندگان ولی فقیه، مقامات استانی و کشوری حضور داشتند و شعارهایی در حمایت از حکومت و علیه آمریکا سر دادند! این در حالیست که ۱۷۶ سرنشین پرواز ۷۵۲ اوکراین جان خود را بر اثر اصابت موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دست داده‌اند!

منبع: کیهان لندن

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.