نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏دوشنبه‏، 2020‏/01‏/13

 

 

 

تجمع‌های اعتراضی در ایران؛

ماموران با شلیک گاز اشک‌آور با مردم درگیر شدند

دومین روز تجمع‌های خیابانی در تهران و برخی از شهرهای ایران در حالی برگزار شد که طبق برخی گزارش‌ها، ماموران امنیتی در تجمع‌های تهران اقدام به شلیک گاز اشک‌آور، «گلوله‌های پلاستیکی» و تیر هوایی کردند. پرتاب گاز اشک آور بین مردم در شهر کرمانشاه نیز گزارش شده است.

جمعی از مردم تهران از عصر روز یکشنبه با سر دادن شعارهایی علیه حکومت و رهبر ایران راهی میدان بزرگ پایتخت شدند. این اعتراض‌ها از روز گذشته پس از آن آغاز شد که ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در محمود آباد شهریار، با اصابت موشک به‌صورت غیرعمد انجام شده است. اعلام این موضوع خشم بسیاری از مردم را در پی داشت و از همان ابتدای صبح دیروز برخی خواهان برگزاری تجمع و مراسم یادبود کشته شدگان در سراسر کشور شدند.

به این منظور فراخوان‌هایی در دعوت مردم برای برگزاری مراسم سوگواری عمومی در ساعت ۱۸ روز یک‌شنبه ۲۲ دی نیز منتشر شده بود.

زخمی شدن چندین نفر در اطراف میدان آزادی

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد چندین نفر در این تجمعات زخمی شده‌اند. یکی از ویدئوها دو زن را در نزدیکی میدان آزادی تهران نشان می‌دهد که روی زمین افتاده‌اند و پای آن‌ها زخمی و خون‌آلود است. به‌نظر می‌رسد که این دو نفر در اثر تیراندازی زخمی شده باشند. در این ویدئوها همچنین افراد لباس شخصی نیز مشاهده می‌شوند که مجهز به سلاح هستند.

با این حال حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت در گفت‌وگو با خبرگزای فارس با تکذیب تیراندازی به سمت معترضان گفت: «در تجمعات دیروز و امروز پلیس به هیچ وجه تیراندازی نکرد چرا که سعه صدر و خویشتن داری در دستور کار ماموران پلیس پایتخت بوده است.» وی اضافه کرد: «وضعیت امنیتی پایتخت مطلوب است و هیچ گونه مشکل خاصی نداریم.»

شلیک گلوله‌های پلاستیکی و ضرب و جرح معترضان با باتوم

طبق عکس‌های منتشر شده از سوی افراد حاضر در تجمع‌های تهران، ماموران امنیتی در برخی موارد اقدام به شلیک گلوله‌های پلاستیکی به سمت معترضان کرده‌اند. از سوی دیگر ضرب و جرح معترضان با ضربات باتوم نیز گزارش شده است.

نگارش از یورونیوز فارسی

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.