نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏يکشنبه‏، 2020‏/01‏/12

 

 

 

تضاهرات گسترده ۲۱ دی ماه ۹۸ در سراسر کشور

تظاهرات علیه خامنه‌ای در ایران پس از فاجعه‌آفرینی مرگبار سپاه پاسداران

برای دیدن ویدئو در یوتیوب اینجا کلیک کنید.

معترضان به شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافری در چند شهر ایران از جمله تهران، اصفهان، همدان، رشت و ساری تجمع کردند

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه در پی تایید رسمی نقش سپاه پاسداران در ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی، صدها نفر در تهران تظاهرات کردند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند.

"استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است"، "مرگ بر دروغگو"، "کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم"، "این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت"، "مرگ بر دیکتاتور"، "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا"، از شعارها علیه خامنه‌ای بود.

یورونیوز - هزاران نفر از مردم تهران عصر شنبه با حضور در برخی نقاط پایتخت علاوه بر گرامی‌ داشتن یاد قربانیان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی به «پنهان‌ کاری» مقامات ایران اعتراض کردند. ماموران امنیتی در مقابل دانشگاه امیرکبیر با تاریک شدن هوا، برای متفرق کردن معترضان گاز اشک آور شلیک کردند.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران بامداد شنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) اعلام کرد که حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و خدمه در محمود آباد شهریار، «بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد» روی داده و این هواپیما با اصابت موشک سرنگون شده است. اعلام این موضوع خشم بسیاری از مردم را در پی داشت و از همان ابتدای صبح برخی خواهان برگزاری تجمع و مراسم یادبود کشته شدگان در سراسر کشور شدند.

 

55555.jpgرخشان بنی‌اعتماد فراخوان تجمع روز یکشنبه را با فشار امنیتی پس گرفت

رخشان بنی اعتماد، کارگردان سینما که صبح امروز فراخوان تجمع در روز یکشنبه ۲۲ دی به یاد جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را داده بود، این درخواست را پس گرفت.

وی در حساب کاربری خود در توئیتر و اینستاگرام نوشت: «دعوت هنرمندان به عزاداری برای جگرگوشه‌هامان که قرار بود فردا، یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در میادین آزادی شهرهای ایران برگزار شود؛ با هشدار جدی نهادهای امنیتی مواجه شد.»

بنی‌اعتماد افزود: «برای پیش‌گیری از هر بهانه‌جویی و برای حفظ امنیت و جان مردم داغدار، دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌گردد.»

شلیک گاز اشک‌آور به سمت معترضان

ویدئوها از تجمع امروز در ابتدا نشان می‌داد که نیروهای امنیتی در صحنه حضور دارند اما هیچ گزارشی از درگیری میان دو طرف منتشر نشده بود، با این حال با تاریک شدن هوا نیروهای امنیتی وارد عمل شدند.

طبق ویدئوهای منتشر شده، ماموران امنیتی با پرتاب گاز اشک‌آور تجمع‌کنندگان مقابل دانشگاه امیرکبیر را متفرق کردند. با وجود پرتاب گاز اشک آور معترضان همچنان در محل تجمع و اطراف خیابان حافظ باقی مانده‌اند و شعارهای «بی‌شرف، بی‌شرف» را تکرار می‌کنند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه نیز در خبری نوشت که معترضان روبروی دانشگاه امیرکبیر، بنر قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس را پاره کردند.

طبق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حضور نیروهای امنیتی در مرکز شهر تهران مخصوصا زیر پل حافظ افزایش یافته است.

تجمع در مراکز دانشگاهی تهران

هزاران نفر عصر شنبه ۲۱ دی، در مرکز شهر تهران تجمع کردند و خطاب به نیروهای امنیتی حاضر در محل شعار دادند.

معترضان با سر دادن شعار «استعفا، استعفا» خواستار کناره‌گیری مقصران شلیک به هواپیمای مسافربری شدند. همچنین شعار «استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است» نیز سر داده می‌شود.

اغلب تجمع‌ها در نزدیکی مراکز دانشگاهی از جمله دانشگاه امیرکبیر، دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و ... گزارش شده است.

طبق ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی شعارهای «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «سپاهی حیا کن، مملکت رو رها کن» و «فرمانده کل قوا استعفا استعفا»، «به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر» و ... از دیگر شعارهای معترضان بود.

خبرگزاری ایرنا نیز درباره این تجمع اعتراضی نوشت: «حضور زیاد مردم به ویژه جوانان موجب شده است تا سیل جمعیت به سمت چهارراه ولیعصر حرکت کنند. جمعیت بسیاری از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر حضور دارند و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می شود. تعدادی از اجتماعی کنندگان شمع روشن کرده و عکس جان باختگان را در دست دارند.»

* * * *

شلیک گاز اشک‌آور به معترضان در مقابل دانشگاه امیرکبیر

رادیو فردا - نیروهای امنیتی به گروهی از معترضان به حادثه شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری در مقابل دانشگاه امیر کبیر گاز اشک‌آور شلیک کردند.

گروهی از دانشجویان و مردم مقابل دانشگاه‌های امیرکبیر و شریف در اعتراض به حادثه شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری و پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی تجمع کردند.

معترضان با سرداران شعارهایی چون «دروغگو دروغگو، مملکت رو رها کن» به پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی درباره این حادثه اعتراض کردند.

معترضان همچنین شعارهایی چون «سپاهی حیا کن، مملکتو رها کن» سر دادند.

«این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت»، «کشته ندادیم که سازش کنیم رهبر قاتل را ستایش کنیم»، «مرگ بر دیکتاتور» از جمله دیگر شعارهای معترضان بود.

در همین حال خبرگزاری ایرنا نوشت: «صدها نفر از مردم تهران در اعتراض به اعلام دیرهنگام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی که منجر به جان باختن حدود ۱۴۷ نفر از هموطنان شد، مقابل دانشگاه امیرکبیر در خیابان حافظ تهران اجتماع کردند».

به گفته این خبرگزاری «حضور زیاد مردم بویژه جوانان موجب شده است تا سیل جمعیت به سمت چهارراه ولیعصر حرکت کنند».

گروه دیگری از معترضان نیز با تجمع در مقابل دانشگاه شریف شعارهایی چون «فرمانده کل قوا، استعفا» و «مایه ننگ ملت، سپاه بی‌کفایت» سر دادند.

آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا، حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، وزیر راه و شهرسازی به عنوان مقام مافوق هواپیمایی، مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده سپاه پاسداران، مسئولان پدافند سپاه و فرمانده قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیا مقاماتی هستند که این اتفاق به حوزه مسئولیت آنان مرتبط است.

سه روز پس از فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری با ۱۷۶ سرنشین در اطراف تهران، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای رسمی پذیرفت که پدافند سپاه پاسداران دچار خطا شده و به اشتباه این هواپیما را هدف گرفته است.

مقامات رسمی و رسانه‌های حکومتی نزدیک به سه روز اصابت موشک به این هواپیما را تکذیب و حاشا کرده و به تئوری‌های توطئه چون دست داشتن کمپانی بوئینگ در آن دامن زدند.

ساعتی پس از اقرار جمهوری اسلامی به «خطای انسانی» که به سقوط یک هواپیمای مسافربری انجامید، نخست وزیر کانادا در بیانیه‌ای ویژه خواستار «شفافیت و اجرای عدالت» شد.

صبح روز شنبه نیز جمعی از دانشجویان در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در واکنش به سقوط هواپیمایی اوکراینی با شلیک موشک سپاه پاسداران تجمع کردند و یاد قربانیان این فاجعه هولناک را با روشن کردن شمع گرامی داشتند.

 

منبع گویا

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.