نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏جمعه‏، 2019‏/04‏/26

 

 

۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

در آستانه روز کارگر،

 ۱۲ فعال کارگری در تهران بازداشت شدند

کمتر از یک هفته به ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر باقی مانده است. نیروهای امنیتی و انتظامی با تهدید، احضار و دستگیری فعالان کارگری تلاش دارند مانع برگزاری مراسم اول ماه مه شوند.

نیروهای امنیتی و انتظامی جمعه ششم اردیبهشت تجمع فعالان کارگری در پارک جهان‌نما را برهم زدند و  ۱۲ تن از فعالان کارگری را در این پارک واقع در اتوبان تهران کرج دستگیر کردند.

اسامی ۱۰ تن از بازداشت‌شدگان عبارت است از: علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده، پروین ﻣﺣﻣﺩی، واله زمانی، سعید ترابیان، فواد فتحی،‌ مصطفی شوکت، امیر عباسی، صفیار قربانی و بلال قربانی.

بنابر اطلاع اتحادیه آزاد کارگران ایران، از هویت سایر دستگیرشدگان اطلاعی در دست نیست.

در شهرستان‌ها نیز چندین فعال کارگری احضار شده‌اند.

تازه‌ترین مورد احضار اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران توسط اداره اطلاعات این شهر است. ماموران اطلاعاتی احضار شدگان را تهدید کرده‌اند که از برگزاری مراسم اول ماه و یا شرکت در چنین مراسمی خودداری کنند.

در روزهای اخیر همچنین سه فعال کارگری در ارومیه و سنندج و یک فعال صنفی معلمان در فیروزآباد به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

سندیکای شرکت واحد دو روز پیش اعلام کرد قصد دارد در روز جهانی کارگر  تجمعی مقابل مجلس در میدان بهارستان با خواست تحقق مطالبات کارگری برگزار کند. این فراخوان مورد حمایت تشکل‌های بازنشستگان و دانشجویان قرار گرفته است. کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری نیز از این فراخوان حمایت کرده است.

تشکل‌های صنفی معلمان نیز اعلام کرده‌اند روز ۱۲ اردیبهشت همزمان با روز معلم در تهران و سایر شهرها تجمع اعتراضی برپا خواهند کرد.

روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت نیز شورای بازنشستگان تامین اجتماعی دومین «گلگشت» خود را در پارک دانشجو برگزار کردند.

در این گلگشت فعالان بازنشستگان ضمن تبریک اول ماه مه خواستار رسیدگی به مطالبات بازنشستگان و به‌رسمیت شناختن تشکل مستقل بازنشستگان شدند. از جمله پروین ﻣﺣﻣﺩی و شاپور احسانی راد دو تن از فعالان بازنشستگان طی سخنانی مطالبات بازنشستگان را طرح کردند.

منبع: زمانه

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.