نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏جمعه‏، 2019‏/03‏/29

 

 

۰۸/فروردین/۱۳۹۸

افزایش جان‌باختگان سیل به ۴۴ نفر؛ احتمال ادامه وقوع سیلاب‌ها

رادیو فردا

سŒ„ در گ…Œشا†

سیل در گمیشان

حمیدرضا خانکه، قائم مقام سازمان اورژانس کشور در بحران، گفت که شمار جان‌باختگان حوادث جوی روزهای اخیر ایران به ۴۴ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، او افزود که ۲۱ نفر در استان فارس، ۷ نفر در گلستان، ۵ نفر در مازندران، ۳ نفر در خراسان شمالی، ۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در خوزستان، دو نفر در لرستان، یک نفر در همدان و یک نفر سمنان فوت شده‌اند.

در همین حال، سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی ایران از احتمال وقوع سیل در روزهای آینده خبر داد. به گفته خانم تاج بخش به دلیل بارش‌های اخیر و کاهش شرایط نفوذپذیری زمین و ادامه بارندگی‌ها، امکان جاری شدن سیلاب در برخی از مناطق همچنان وجود دارد.

خانم تاج‌بخش از ادامه بارش باران در روزهای آینده در شماری از استان‌ها خبر داد و گفت میزان بارندگی بیش از حد معمول خواهد بود.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سامانه فراگیری که تمام استان‌ها را درگیر کرده بود از نیمه شرقی در حال خروج است، ادامه داد: برای امروز هشتم فروردین، شدت بارش‌ها قابل ملاحظه نیست اما در بیشتر مناطق کشور بارش‌های متناوب و احتمالاً بارش‌های رگباری با تمرکز بر دامنه رشته کوه‌های زاگرس و البرز، بخش‌هایی از شمال شرق و جزایر هرمزگان رخ می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ﻣﺣﻣﺩناصر هاشمی، مدیرکل هواشناسی لرستان، نیز با ذکر جزئیاتی از بررسی سامانه‌های بارشی از احتمال وقوع سیل دوباره در استان خبر داد.

دولت حسن روحانی گفته‌است که به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های هفته جاری کمک‌های مالی و بانکی خواهد کرد. تاکنون میزان خسارت وارد شده به شهرها و روستاهای سیل‌زده اعلام نشده‌است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی، خبر داد که بر اساس گزارش‌های رسیده از سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، تاکنون ۲ هزار و ۴۱۷ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده‌است.

ﻣﺣﻣﺩ موسوی گفت که ۵۰ درصد خسارت‌های وارد شده مربوط به بخش کشاورزی استان گلستان، ۲۳ درصد مازندران، ۱۶ درصد خوزستان، ۶ درصد چهارمحال بختیاری، ۲ درصد فارس و ۳ درصد دیگر استان‌ها است.

وی اظهار داشت: ۵۰ درصد از خسارت‌های وارد شده مربوط به زیربخش زراعت، ۲۳ درصد باغبانی، ۱۰ درصد دام، طیور و آبزیان و ۱۷ درصد آب، خاک، امور زیربنایی، تأسیسات و شبکه‌های انتقال آب می‌شود.

شهر شیراز شهری است که در سیل‌های اخیر بیشترین تعداد کشته‌ها را داد و بسیاری از محلات این شهر از سیل صدمات زیادی متحمل شدند.

به گزارش ایسنا، به‌رغم گذشت چهار روز از وقوع سیل در محله سعدی شیراز هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته و بسیاری از محلات همچنان شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.

افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه

به گزارش خبرگزاری ایرنا، با افزایش بارش‌ها و رهاسازی آب سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، سطح تراز این دریاچه به بیشترین مقدار در ۲ سال اخیر رسیده‌است.

استاندار آذربایجان شرقی در بازدید از دریاچه ارومیه، آخرین وضعیت این دریاچه را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، ﻣﺣﻣﺩرضا پورﻣﺣﻣﺩی، استاندار آذربایجان شرقی، نیز از افزایش ۳۱ سانتی‌متری تراز سطح دریاچه ارومیه خبر می‌دهد.

به گفته او حجم آب کنونی دریاچه در مقایسه با مهرماه سال گذشته از یک میلیارد متر مکعب به دو و شش دهم میلیارد مترمکعب افزایش یافته‌است.

قاسم تقی‌زاده، معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو، نیز در گفت‌وگوی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به افزایش وسعت دریاچه ارومیه از ۲۲۰۰ کیلومتر در سال گذشته به ۲۵۰۰ کیلومتر در سال جاری گفت: تا رسیدن به شرایط ایده‌آل این دریاچه هنوز راه زیادی باقی مانده‌است و از لحاظ وسعت باید این دریاچه ۲۰۰۰ کیلومتر دیگر افزایش یابد.

 

۰۹/فروردین/۱۳۹۸

هشدار درباره سیل در سه شهر و ده‌ها روستای خوزستان

تصاویر هوایی روز پنجشنبه از رود کارون در شهر اهواز

سازمان آب و برق خوزستان روز پنجشنبه در اطلاعیه های متعددی نسبت به بروز سیل در برخی از شهرهای پایین دستی رودخانه‌های دز،کارون و کرخه هشدار داده است. حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران نیز برای آنچه که بررسی آخرین اقدامات انجام شده برای مقابله با سیل، خوانده شده به خوزستان می‌رود.

به گزارش ایرنا، سازمان آب و برق خوزستان در این اطلاعیه‌ها نسبت به وقوع سیلاب در ۱۸ روستای حاشیه دز، ۳۳ روستا و سه شهر در حاشیه کرخه و ۱۸ روستا در حاشیه کارون هشدار داده و از دستگاه های اجرایی خواسته که برای حفاظت از ساکنان و تخلیه روستاها آمادگی داشته باشند.

سازمان آب و برق خوزستان نسبت بروز سیل در شهرهای و حومه هویزه، سوسنگرد، دارخوین، اهواز و شوش هشدار داده است.

در همین حال گزارش‌هایی در خصوص وقوع آبگرفتگی در برخی از مناطق شهرستان هویزه منتشر شده است.

نایب رئیس شورای شهر رُفیع از توابع شهرستان هویزه، شرایط این شهر را از نظر سیلاب بحرانی دانسته و گفته است: رفیع دوباره در محاصره سیلاب قرار گرفته و آب به سمت شهر در حال پیشروی است.

در همین حال گزارش حاکی است سد کرخه در حال حاضر شرایط بحرانی دارد.

گفته می شود که حجم ذخیره این سد اکنون به ۵.۱ میلیارد مترمکعب رسیده و فقط۱۲۰ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارد.

به گزارش ایرنا، خروجی سد کرخه روز پنجشنبه به حدود ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده که بر اساس اطلاعیه سازمان آب و برق ممکن است تا یک هزار متر مکعب بر ثانیه نیز افزایش یابد.

سازمان آب و برق خوزستان همچنین نسبت به وقوع سیلاب در حوضه آبریز رودخانه دز هشدار داد.

سازمان آب و برق خوزستان گفته است: با پایش حجم آب‌های ورودی به مخزن سد دز از ۴۸ ساعت آینده به‌صورت پلکانی و تدریجی دبی خروجی از سد دز به ۲۰۰۰ مترمکعب رسیده و احتمال افزایش آن نیز محتمل خواهد بود.

این بیانیه اضافه کرده است:از آنجایی‌که لازم است طبق دستورالعمل‌ها و قوانین ایمنی سیلاب محتمل پیشِ‌رو خروجی‌های آب از سد دز افزایش یابد و به‌صورت پلکانی به بیش از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد، افزایش خروجی به‌میزان فوق‌الذکر احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین‌دست این سد را به‌شدت افزایش می‌دهد.

منبع: رادیو فردا

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.