نشریۀ  اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏شنبه‏، 2016‏/04‏/16

 

آرشیو ماه مارس ۲۰١۶

 

   

این بود «بیداری اسلامی»؟

اسد بیناخواهی                                                                   منبع: زمانه

 

پسا انتخابات؛ ریزش و تشتت در اردوی ولی فقیه

«بخش اول»

محمود خادمی

اکنون دیگر بیشتر مردم ایران میدانند که پاسخ گرفتاریهای شان در درون این نظام نیست و در خارج از آن یعنی در حکومتی دمکراتیک و غیر دینی؛ آن را باید جستجو نمایند. آخر ولی فقیه و آخوندهای قرون وسطائی نه تنها هیچ قرابتی با دمکراسی؛ انتخابات آزاد و حق و حقوق شهروندی ندارند بلکه بر عکس به گواهی تاریخ ایران و ۳۷ سال حکومت آخوندها؛ کاملاً در جهت مخالف و ضد آن قرار داشته اند. بنابراین انتظار هر تغییر و تحول و یا رسیدن به آزادی؛ رفاه و حقوق شهروندی از طریق انتخابات در ایران؛ تصور باطلی است.

 

رمز و رازهای «برجام دو»

فریدون خاوند

«برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) که تیرماه گذشته، در پایان گفت ‌وگوهای پر فراز و نشیب میان ایران و گروه معروف به «پنج به علاوه یک»، به دولت حسن روحانی امکان داد کشور را از بحران خطرناک ناشی از پرونده هسته ‌ای خارج کند، مفهوم تازه‌ ای را در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی وارد کرده که بیش از بیش در کشمکش میان گرایش ‌های سیاسی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. سخن بر سر «برجام دو» است که، در قالب جملاتی انباشته از رمز و استعاره، اختلاف نظر رو به افزایش درون نظام حاکمه ایران را بر سر سیاست‌ های اقتصادی و روابط بین ‌المللی کشور به نمایش می ‌گذارد.

 

به بهانه انتخابات هفتم اسفند

نبیرگان ابن‌هشام -یک

مزدک بامدادان

سرانجام بخشی از ایرانیان گوش به پند دلبستگان جمهوری اسلامی دادند و به پای صندوق ‌های رأی رفتند و در پایان روز نیز این پیروزی بزرگ را در پهنه اینترنت به جشن و شادمانی نشستند. از نشانه ‌های برجسته این پیروزی گذشته از راه ‌یافتن رفسنجانی (کسی که پرونده ‌اش در آدمکشی و ترور و شکنجه و تبه‌ کاری و دزدی و چپاول سیاه‌ تر از آن است که نیازی به بازگویی داشته باشد)، یکی نیز برگزیده شدن ریشهری (قاضی شرع دادگاه انقلاب، رئیس دادگاه انقلاب ارتش، وزیر اطلاعات در دهه خونبار شست) و درّی نجف ‌آبادی (نماینده ولی‌فقیه، وزیر اطلاعات خاتمی و فتوادهنده قتلهای زنجیره ‌ای) بود.

 

"تهران شاهد یک زمین لرزه مهیب دیگر خواهد بود"

رولاند اليوت براون

ایران یکی‌ از زلزله خیز‌ترین کشور‌های جهان است. آخرین زمین لرزه مهیب ایران که در دسامبر سال ۲۰۰۳ در شهر بم اتفاق افتاد، ۳۱ هزار را به کام مرگ فرستاد. زمین لرزه رودبار در ژوئن سال ۱۹۹۰ بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر را از بین برد. تهران آخرین زلزله شدید خود را در سال ۱۸۳۰ به چشم دید.

 

به یاد نسیم شمال

به یاد و خاطره زنده یاد سید اشرف الدین حسینی معروف به نسیم شمال (۱۲۴۹ – ۱۳۱۳ ه.ش.)

سورن مصطفائی

بیست و نهم اسفند را در خاطره تاریخی به نام روز ملی شدن صنعت نفت می شناسیم. اما این روز در تقویم تاریخی ما ایرانیان یک مناسبت دیگری هم دارد و آن سالمرگ سید اشرف الدین حسینی است معروف به نسیم شمال، کسی که به خاطر به ثمر رسیدن انقلاب مشروطه و پاسداری از اهداف و آرمان های آن حتی تا پای جان ایستاد و بر سر راهی که گزیده بود از زندگی اش نیز گذشت. نوشتن درباره چنین مردی آن هم در سالروز مرگش کاری است بس دشوار.

 

مختصری در مورد شکنجه - بخش ۱

بهروز سورن

شکنجه واژه ای است معادل تجاوز به حقوق فردی و جمعی، زخمی است بر پیکر و روان انسان و جامعه انسانی که هرگز نیز آثار آن از میان نمی رود. زخم هائی که هر از چندگاهی سرباز می کنند و جسم و روان فرد شکنجه شده را در تبی سوزان و کابوسی دهشتناک فرو میبرد. شکنجه در نظر اول با مفاهیمی مانند کتک زدن، سوزاندن، آویزان کردن، شلاق زدن مترادف می شود و اینطور بنظر میاید که این مقوله نیازمند ابزاری محدود، مشخص و مخصوص بخود است که چرم و چوب و چماق و پوتین و طناب و آتش سیگار و.. نام دارند.

 

جامعه

سال ۹۴ و کارگران؛ حداقل عایدی، حداکثر هزینه

اقتصاد رنجور ایران در سال ۹۴ بیش از همه به دوش کارگران سنگینی کرد. سایه اخراج، تعدیل و بیکاری بر سر آنها بود و دستگیری و پیگرد، سهم فعالان صنفی. آخرین ضربه: تعیین حداقل دستمزد با سقفی نازل‌ و ناساز با هزینه‌ ها.

 

زیرخاکی ها

محمد نوری زاد

می پرسم: آهای ای برادران اسلامی، برای چه این همه امانتِ بلورین را زدید و شکستید؟ که لابد خود بدرخشید و قیمتِ ناچیزِ خود را بر طبق نهید؟ اکنون کو آن بلورِ قیمتیِ اسلام ناب تان؟ چی؟ از سرانگشتان شان خون می چکد؟ چه کسی؟ شیخ مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستریِ دولت آقای روحانی؟ و؟ سید ابراهیم رییسی همه کاره ی امپراطوریِ آستان قدس رضوی؟

 

ترکیه به کجا می‌رود؟

قدیر گلکاریان

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر گروه تروریستی داعش از طریق ترکیه و بخش خصوصی تجارت نفت در آن کشور زمینه تأمین مالی خود را فراهم می‌آورد. فشار نیرو‌های ائتلافی غرب و همچنین افزایش حملات روسیه علیه مواضع آن و افشای علنی وجود رابطه تجاری میان این گروه با دولت ترکیه باعث گردید که دولت ترکیه مجبور به تغییر رویکرد شود و با فشار کشور‌های متفق علیه تروریسم موجود در سوریه و عراق مرز‌های خود را به روی تروریست‌های داعش محدود کند.

 

چرا رشد اقتصادی به تنهایی نجات‌بخش نیست؟

اقتصاد ایران بیش از سه سال است که با پدیده رکود روبروست و مسئولان دولتی هم «تحریم» و «سیاست ‌های نادرست» دولت پیشین و کاهش تقاضا را عامل اصلی این وضعیت می ‌دانند و وعده می‌ کنند که ایران رشد اقتصادی حداقل شش درصدی را در سال ۹۵  تجربه کند. واقعیت این است که تحریم اگرچه در رکود اقتصادی ایران تاثیرگذار بوده اما تنها عامل آن نیست. آنچه که مسئولان دولت فعلی از آن به عنوان «سیاست‌ های نادرست» دولت پیشین در حوزه اقتصاد یاد می‌ کنند، تأثیری بیشتر از تحریم‌ ها برجای گذاشته است.

 

کلید واژه ی خنجری!

محمد نوری زاد

شکست های پی در پیِ سرانِ نظام مقدس در عرصه های داخلی و خارجی و نبودِ حتی یک نقطه ی روشن در کارنامه ی این نظام هردمبیل، همه ی مسئولین و نمایندگان و سردارانِ سرگرم را دچار پریشان گویی کرده است. شما بگردید و در میان مسئولان و سرداران طرازِ نخست، یک سخنِ درست و منطقی پیدا بکنید که در همین یک سخن، فراز و فرود منافع ملی دیده شده باشد. اگر پیدا کردید!؟ چرا پیدا نمی کنید؟ به این خاطر که این جماعتِ نالایق استخدام شده اند برای پریشان گویی. برای نشانیِ غلط دادن. برای فریب. برای بالا کشیدن ها و آبرو بردن ها و ضایع کردن ها.

 

نمیر: حقوق بشر و مشکلی بنام جمهوری اسلامی

بهاییان از ایران بروند تا مشکل حقوق بشر حل شود

صبح روز سه شنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۴، بهزاد ذبیحی ماهفروجکی، شهروند بهایی ساکن شهرستان ساری برای چهارمین بار در پنج سال اخیر بازداشت و همان روز مغازه اش نیز پلمپ شد.

بازجویان اطلاعات در طی بازداشت های مکرر به او اظهار گفته اند شما بهاییان جایی در این سرزمین ندارید و از حقوق شهروندی بهره مند نیستید و شهروند درجه سه محسوب می شوید. ما تحمل حضور شما را نداریم و بالاخره باید این سرزمین را ترک کنید. به این ترتیب ما در سازمان ملل متحد، مشکلی به نام نقض حقوق جامعه بهاییان ایران نخواهیم داشت. این تحلیل بارها توسط مسولین اداره اطلاعات به ایشان و خانواده اش ابراز شده است. اینطور به نظر می رسد بازداشت ایشان تنها به دلیل باور به دیانت بهایی بوده و اعمال فشارهای مزبور، به این خاطر است که دچار یک فرسایش و استیصال تدریجی شده و به همراه خانواده اش، ایران را ترک کنند.

 

 اقتصاد

آب، اشتغال و امنیت ملی

فریدون خاوند (تحلیلگر اقتصادی)

گزارش امسال سازمان ملل متحد به مناسبت ۲۲ مارس، روز جهانی آب، به رابطه «آب و اشتغال» پرداخته است. بدون آب بقای انسان ناممکن می ‌شود و بدون ایجاد فرصت‌ های شغلی، نمی ‌توان با آفت فقر مبارزه کرد. بدین ‌سان رابطه «آب و اشتغال» در قلب اقتصاد توسعه جای می ‌گیرد و سرمایه ‌گذاری در عرصه آب به یکی از مهم‌ ترین عوامل زاینده فرصت‌ های شغلی برای خارج کردن انسان‌ ها از گرداب فقر بدل می‌ شود.

 

نابرابری درآمدی در ایران افزایش یافت

مرکز آمار جمهوری اسلامی ایران همچنین مدعی شده که وضعیت توزیع درآمد در استان ‌های سیستان و بلوچستان در پنج سال گذشته بهبود یافته است. این در حالی است که گزارش منابع محلی از افزایش نابرابری درآمدی در این استان حکایت دارد. نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی پائیز سال گذشته گفته بود که ۷۰ درصد مردم سیستان و بلوچستان زیر خط فقر قرار دارند.

 

نمیر: پیام و هدیه ی جمهوری اسلامی در روز اول سال نو و بعد از انتصابات با نام «انتخابات»

مأموران امنیتی خانواده‌ زندانیان را در مقابل اوین کتک زدند

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی چند تن از فعالان مدنی و اعضای خانواده ‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی را که هنگام تحویل سال مقابل زندان اوین تحصن کرده بودند مورد ضرب و شتم قرار دادند.

 

قبل و بعد از «انتخابات»

منبع: thepicta.com

 

نامه محمدرضا عالی پیام به قاضی پرونده خود

آقای قاضی، من یک آدم فرهنگی بودم. سرم به فیلمسازیم بود و وقتی ممنوع کار شدم، به شعر. شما از من یک آدم سیاسی ساختید. بسیاری از فعالان سیاسی را فقط نام‌ شان را شنیده بودم. ولی چه در این زندان و چه در اوین فرصت کافی برای آشنایی نزدیک با آن ‌ها، نشست و برخاست و تبادل افکار فراهم آوردید. این اشتباهتان محشر کبرا بود. خلاصه خواستید حالم را بگیرید، ولی ندانسته حال دادید.

 

بیانیه جبهه ملی ایران

به مناسبت ۲۹ اسفند

روز ۲۹ اسفند ۱۳۲۹روز تصویب نهائی قانون ملی شدن صنعت نفت در مجلسین شورای ملی و سنا به همت شادروان دکتر محمد مصدق بنیانگذار جبهه ملی و رهبر نهضت ملی ایران و یاران صدیقش بر تارک و چکاد تاریخ این مرز و بوم می درخشد. دکتر محمد مصدق، برای اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت، در اردیبهشت ماه ۱۳۳۰ مقام نخست وزیری ایران زمین را پذیرفت. آنگاه به همراه یاران وطن خواهش به اجرای قانون و خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس (بریتیش پترولیوم) همت گمارد.

 

پنج تصویر از اقتصاد ایران؛

داستان مار به جای آمار ادامه دارد

حمید مافی

یک قاعده نانوشته در اقتصاد ایران وجود دارد؛ رانت و فساد از بین نمی ‌رود، از دولتی و نهادی به دولت و نهاد دیگری منتقل می ‌شود. تصور کنید که حسن روحانی و مشاوران او از پیش از انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۹۲  وعده کردند که «نظامیان به پادگان‌ ها بازگردند» و «ریشه رانت و فساد خشکانده شود». دو سال و نیم از عمر دولت روحانی رفته و در سالی که رفت تنها اتفاق مبارزه با فساد، دادگاه بابک زنجانی بود که در ‌‌نهایت به صدور حکم اعدام برای او منتهی شد.

 

سپاه پاسداران؛ هوانیروز یا هواسرکوب!

فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

در تاریخ سوم اسفند ماه ۱۳۹۴ خورشیدی، آیت الله خامنه ای فرمانی مبنی بر تشکیل هوانیروز سپاه پاسداران صادر کرد. این یکان تازه تاًسیس هوانیروز سپاه نامگذاری شد و از این پس رقیب یکان معروف هوانیروز ارتش بشمار خواهد رفت. با توجه به اهداف و ماًموریت های شناخته شده سپاه پاسداران از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون، برپایی یک یکان موازی! دیگر در نیروهای مسلح ایران نشان دهنده نگرانی های عمیق رهبر رژیم، سپاه پاسداران واصولگرایان نسبت به دوران پس از مرگ علی خامنه ای می باشد. هواسرکوب! می تواند نام شایسته ای برای این یکان تازه تشکیل سپاه پاسداران باشد.

 

نمیر: سپاه قوه مجریه را در حدّ یک نامه رسان هم قبول ندارد و اقتداری برای آن قائل نیست. بهمین دلیل آزمایش موشکی را «اقتدار ولایت» مینامد.

سپاه پاسداران نامه وزارت خارجه را در مورد قطعنامه‌ها نمی‌پذیرد

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران می‌گوید که وزارت خارجه ایران در مورد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به سپاه پاسداران نامه نوشته است.

 

نمیر: نظام «عادل» اسلامی و رفتار ضد انسانی مامورین دولت با محرومترین اقشار جامعه

از شهرداری تهران خواسته شد با پنجه بوکس به دستفروشان حمله نکند

محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران، می گوید: اگرچه قانون به شهرداری اجازه برخورد با دستفروشان و جمع آوری کسب و کار آنان را می دهد، اما، مأموران شهرداری نیز نباید با پنجه بوکس به دستفروشان حمله کنند و اعتبار و آبروی آنان را در مقابل فرزندان شان از بین ببرند."

 

بابک زنجانی

دریچه‌ای برای شناخت سیاست و جامعه در جمهوری اسلامی

مجید محمدی

کارشناسان اقتصادی در مورد شرایط اقتصادی ‌ای که از دل آن میلیاردرهایی (به دلار) مثل بابک زنجانی ظهور می‌ کنند سخن گفته‌ اند. اما در مورد شرایط اجتماعی و سیاسی ظهور این پدیده کمتر سخن گفته شده است.   میلیاردر شدن وزرا (مثل محمدرضا نعمت‌ زاده و صادق محصولی)، وکلا، سفرا، روحانیون عالی ‌رتبه و نزدیکان آنها یک هنجار در جمهوری اسلامی است (چون خامنه‌ای ثروت را متمرکز در خودی‌ ها می‌ خواهد)؛ آنها از سرچشمه برمی ‌دارند. اما بابک زنجانی و افرادی مثل او در کاست حکومتی نیستند و میلیاردر شدن آنها پدیده ‌ای متفاوت است.

 

مصاحبه با اسمعیل یزدی

ناگفته‌های پزشک معالج مصدق پس از ۵۰ سال

*-من از دکتر غلامحسین مصدق سوال کردم: «شنیده ‌ام که شاه برای اعزام دکتر مصدق به خارج موافقت کرده است، این موضوع را با آقا مطرح کرده‌اید؟» گفت: «بله با اینکه امکان بردن و بستری کردن ایشان در بیمارستان‌ های سوئیس به خصوص لوزان که چند دوست پزشک در آنجا دارم به سهولت امکان ‌پذیر است، معذالک وقتی که موضوع را با ایشان در میان گذاشتم، با پرخاش گفتند چرا به خارج بروم؟ پس شماها که ادعای طبابت می ‌کنید و در خارج هم تحصیل کرده ‌اید، چکاره ‌اید؟ اگر واقعاً طبیب هستید، همین جا مرا معالجه کنید. من با مردم چه فرقی دارم، مگر دیگران که بیمار می‌ شوند، برای معالجه به خارج می ‌روند؟ حتی در مورد آوردن پزشک از خارج هم با وجودی که اجازه آن از شاه گرفته شده بود، گفتند: لعنت خدا بر من و هر کسی که در این زمان بخواهد مخارج زندگی چندین خانواده این مملکت فقیر را صرف آوردن دکتر برای معالجه من از خارج کند.»

 

پراكنده گوئى پساانتخاباتى!

رضا علامه زاده

مى ‌گويند اين كار براى تمرين دموكراسى لازم است. نمى ‌دانم منظورشان كدام كار است. توى صف ايستادن و كاغذى را در شكاف جعبه‌ اى انداختن؟ تمرين دموكراسى يعنى ارزش راى خود را شناختن، نه در صف ايستادن و فله‌ اى راى دادن. تمرين دموكراسى يعنى به فرديت خويش قائل بودن و راى مستقل داشتن، نه همچون شركت در تظاهرات با هر شعارى كه از بلندگو پخش مى ‌شود بى ‌توجه به محتواى آن، همه با هم دم گرفتن، و از این راه "حماسه" آفريدن!

 

ده سال دیگه، ولایتِ فقیه کیلویی چنده!

محمد نوری زاد

یک: گفت: ده سال دیگر که تمامیِ منابعِ آبیِ کشور تمام شد، حالا هی بگو پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. گفت: ولایت فقیه یعنی قحطی. یعنی تحقیر. یعنی به زانو در انداختن ملتی پیشِ پایِ بی خردی. گفتم: درست می گویید: ذره ای اگر خردمندی در این بختک های اساطیری بود، لااقل مثل یوسف پیامبر که خوابِ شاه را به قحطیِ هفت ساله تعبیر کرد، برای آینده ی آب و آبروی کشور آستین بالا زده بودند از سالها پیش. دریغ اما که آستینِ اینان برای دریدنِ آبروها و ریختنِ خونِ مردم و بالا کشیدن هست و نیست مردم بالاست از سی و هفت سال پیش.

 

سهم زنان در عرصه سیاسی ایران:

هیچ

فرشته قاضی

سهم زنان در عرصه سیاسی در ایران چقدر است؟ در ریاست قوای سه ‌گانه، عضویت در شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، قضاوت و... تقریبا صفر.

اما چه عامل یا عواملی زنان ایرانی را از حضور در عرصه ‌های طراز اول سیاست ایران محروم کرده است؟ سهم حکومت در این محرومیت چقدر است و سهم خود زنان چقدر؟ ۳۸ سال بعد از انقلاب ۵۷ و استقرار حکومت جدید آیا نشانه‌ هایی هست که بگوییم زنان نسبت به قبل عامل‌ تر شده ‌اند؟ آماری که از مشارکت سیاسی‌ زنان در سطوح محلی و منطقه ‌ای یا ملی وجود دارد، تغییر خاصی کرده[است]؟ آیا مطالبه مشارکت سیاسی به زنان گروه‌ های مختلف اجتماعی غیر از وابستگان به جناح‌ ها هم راه پیدا کرده[است]؟

 

به گزارش بازداشت به نقل از بام:

آﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

ﻣﺼﻠﺤﺖ ﺩﺭ ﻫﺮﭼﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﺣﮑﻢ ﺷﺮﻋﯽ ﻫﻢ ﻫﻤﺎﻥ/ﻋﮑﺲ ﻣﺎﺭ ﻫﺮ ﺑﺎﺭ ﺟﺎﯼ ﻣﺎﺭ ﺑﺎﻭﺭ ﻣﯿﮑﻨﯿﻢ

ﺗﺎ ﮔﺮﻓﺘﺎﺭ ﺧﺮﺍﻓﺎﺕ ﻭ ﻃﻠﺴﻢ ﻭ ﻏﻔﻠﺘﯿﻢ/ﻋﮑﺲ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ، ﻫﺎﻟﻮﻭﺍﺭ ﺑﺎﻭﺭ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ

ﺑﯽ ﺧﯿﺎﻝ ﺷﻌﺮﻫﺎﯼ ﻃﻨﺰ ﻫﺎﻟﻮ ﻣﯽ ﺷﻮﯾﻢ/ﭼﺮﺕ ﻭ ﭘﺮﺕ ﺷﺎﻋﺮ ﺩﺭﺑﺎﺭ، ﺑﺎﻭﺭ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ

 

به یاد دکتر محمد مصدق رهبر جنبش ملی شدن نفت و پدر جنبش برای دمکراسی در ایران

ویدئوی آهنگ از مجید درخشانی، شعر از مهدی اخوان ثالث، خواننده پوریا اخواص

تسلی وسلام عنوان شعری است که مهدی اخوان ثالث در سال ۱۳۳۵ خورشیدی برای محمد مصدق سرود. آهنگی که در این ویدیو شنیده می شود توسط استاد مجید درخشانی به خواست زردشت (پسر اخوان ثالث) برای این شعر ساخته شده و پوریا اخواص آن را میخواند. این تصنیف را میتوان همراه با مجموعه ای از اشعار مهدی اخوان ثالث و آثار دیگری از مجید درخشانی در آلبوم چاووشی شنید. با تشکر فراوان از نیما سروستانی، حسین بشگرد، داوود عباسی، یاسمین قاسمی که با فیلمها و مریم انصاری که با همکاری اشان ساختن این ویدیو را امکان پذیر کردند. م. قهاری 

 

حمایت بیش از ٧٠ هنرمند ایرانی از محیط‌بانان محکوم به قصاص

بیش از ٧٠ هنرمند ایرانی در حمایت از دو محیط ‌بان محکوم به قصاص منطقه حفاظت ‌شده «دنا» اقدام به برگزاری نمایشگاه گروهی و فروش آثار خود می ‌کنند. به‌ گزارش روزنامه شرق شماره روز دوشنبه ۱۷ اسفند این هنرمندان، نقاش، ‌خوش ‌نویس، ‌مجسمه‌ ساز و عکاس هستند و تاکنون ٨٢ اثر برای شرکت در این نمایشگاه آماده شده ‌اند.

 

سروده ای از دکتر مصطفی بادکوبه ای

وطن یعنی...

تقدیم به تمام یارانی که دلهایشان را در گرو مهر ایران نهادند

وطن یعنی تجلی گاه ملت / حضور زنده ی آگاه ملت

وطن یعنی دیار عشق و امید / دیار ماندگار نسل خورشید

کنون ای هم وطن ای جان جانان / بیا با ما بگو پاینده ایران

 

لبنان در چنگال حزب الله،

گزارشی که خواب از چشمان سعودی ها ربود

فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

یک گزارش تکان دهنده از یک سازمان اطلاعاتی فعال در منطقه خاورمیانه که در آن بطور مشروح از نقش و نفوذ جمهوری اسلامی در ارکان کلیدی دولت، ارتش و نیروهای امنیتی لبنان گفتگو می کند، به دست مقامات عربستان سعودی رسیده است. در این گزارش گفته می شود لبنان به کمک حزب الله در تسخیر جمهوری اسلامی می باشد و حتی به نام های برخی از عوامل ایران در لبنان اشاره شده است.

 

چند رباعی

در باب « بد» ، «بدتر» و «خوب»

م. سحر

بد، چون زهرت، مُدام در جام کنند / وز ترسِ بَـتـــَـر، بدان بدت، رام کنند

بیراهه برند و بدسرانجام کنند / تا نامِ ترا، امُتّ اسلام کنند!

 

فرامنطقه‌ای

جهان در انتظار قحطی و خشکسالی مرگبار

زمین در انتظار خشکسالی شدیدی است که از بیش از ۱۱۰ سال پیش بی‌سابقه است. کارشناسان هشدار می‌دهند که بخش‌های بزرگی از آفریقا و آسیا در خطر گرسنگی هستند. تا سال ۲۰۵۰ فاجعه‌ای مرگبار در انتظار کشورهای پرجمعیت است.

 

دادگاه عیسی سحرخیز در پنج دقیقه برگزار شد

دادگاه عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی سرانجام پس از چهار ماه بازداشت در شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد. دادگاه این روزنامه‌نگارِ زندانی بدون حضور وکیل او برگزار شده و تنها پنج دقیقه طول کشیده است. پس از برگزاری این دادگاه کوتاه، سحرخیز را به زندان باز گردانده‌اند.

 

اندیشه

فضیلت جدایی حکومت از دین

سعید پیوندی (جامعه شناس)

آیا اسلامی بودن حکومت توانسته است برای جامعه فضایل اخلاق بیشتر و فساد کمتر به ارمغان آورد؟ آیا اسلامی بودن حکومت به گسترش نوعی اخلاق سیاسی بر‌تر و متفاوت و به ‌دور از نیرنگ و دروغ منجر شده است؟ وضعیت اقتصاد و محیط زیست در ایران چگونه است؟ آیا آنچه که اقتصاد اسلامی نامیده می ‌شد و می ‌شود رفاه، پیشرفت و سطح زندگی مطلوب برای مردم به بار آورده است؟ آیا حکومت دینی سبب کاهش مشکلات طبیعی مانند خشکسالی شده است؟ آیا دستگاه قضایی اسلامی نسبت به نظام‌های قضایی دیگر کارا‌تر و عادلانه ‌تر است؟ آیا دزدی، تقلب و رشوه در جامعه ایران کمتر از بقیه کشور‌ها و یا ایران پیش از انقلاب است؟...

 

خون‌بها، ابزار سوء‌استفاده

سازمان عفو بین ‌الملل در بیانیه ‌ای از صدور دوباره حکم اعدام برای امیر امراللهی، نوجوانی که در سن  ۱۶ سالگی متهم به قتل شده بود، ابراز نگرانی کرده است. در بیانیه عفو بین ‌الملل آمده که دادگاه با وجود دستور دیوان عالی کشور برای بررسی دوباره پرونده، بر حکم اعدام امیر امراللهی اصرار دارد.

 

تهران – جبهه ملی ایـران

یاد و نام دکتر محمد مصدق را گرامی میداریم

به هرگونه و از هر زاویه ای که به تاریخ بنگریم، بی شک و تردید نمی توانیم جایگاه و نقش شخصیت ها و انسان های بزرگ و تاثیر آنها را در ترسیم مسیر تاریخ نادیده انگاشته و انکار کنیم. در تاریخ ایران زمین هستند بزرگانی که جز میهن دوستی و صداقت در کارنامه اعمال و رفتار و گفتارشان به ثبت و ضبط نرسیده است. در تاریخ معاصر سرزمینمان، نامی که نماد آزادیخواهی، استقلال طلبی و عدالت جوئی است در اذهان مردم ایران با یک نام قرین و همنشین است؛ دکتر محمد مصدق، رهبر فقید نهضت ملی و بنیانگذار جبهه ملی ایران، نامی فراموش ناشدنی برای ملت و تاریخ این سرزمین. و چه تلاشی است بیهوده و بی حاصل که برخی برای زدودن و حذف نام بزرگ مردی چون دکتر مصدق از تاریخ و ذهن و یاد ایران و ایرانی به عمل می آورند.

 

نمیر: ادبیات «نماینده گان» «مجلس»

نماینده اصولگرا: مجلس جای کره الاغ و زنان نیست!

روزنامه "قانون" گزارشی از صحبت‌های نادر قاضی‌پور، نماینده فعلی مجلس - که برای مجلس دهم هم رأی آورده - منتشر کرده و نوشته است که این سخنان آنقدر سخیف است که نمی‌توان بخش‌هایی از آن را منتشر کرد!

روزنامه قانون ـ مجلس‌ نهم ویژگی‌های خاص فراوانی د‌اشت! د‌ر آن برخی نمایند‌گان مسئولان را تهد‌ید‌ به مرگ کرد‌ند‌، تهمت زد‌ند‌، خلاف منافع ملی و مرد‌م کار کرد‌ند‌. امروز ولی یک نمایند‌ه از‌‌ همان جنس د‌ر میتینگ انتخاباتی خود‌ د‌ر حضور تعد‌اد‌ زیاد‌ی از مرد‌ان و زنان ارومیه سخنان سخیفی را به زبان آورد‌ه است که نوشتن آن مشکل و شنید‌ن آن تاسفبار است.

 

فعالان ملی- مذهبی خواستار رفع ممنوعیت از ورود به آرامگاه مصدق شدند

نمایی از خانه محمد مصدق در احمدآباد که تا زمان مرگ وی در سال ۱۳۴۵ محل تبعید او بود و در‌‌ همان جا نیز به خاک سپرده شد.

تعدادی از فعالان ملی و ملی- مذهبی با انتشار بیانیه ‌ای نوشته‌اند جلوگیری از تجمع علاقمندان محمد مصدق در آرامگاه وی که از زمان محمود احمدی ‌نژاد آغاز شده٬ در دولت حسن روحانی نیز ادامه دارد و خواستار رفع این ممنوعیت شدند.

 

از شهرداری تهران خواسته شد با پنجه بوکس به دستفروشان حمله نکند

بیش از یازده میلیون نفر از جمعیت روستایی ایران در نتیجۀ فقر و بیکاری به حاشیۀ شهرهای بزرگ کشور مهاجرت کرده اند و به همین دلیل بر شدت بحران بیکاری در شهرها به ویژه در پایتخت افزوده اند. در این حال، برخوردهای خشونت آمیز مأموران شهرداری تهران با دستفروشان به مجروح و کشته شدن برخی از آنان منجر شده است. در نتیجۀ همین رفتارها پنجشنبه ششم اسفند ماه یک دستفروش در کوچه برلن تهران خود را به آتش کشید.

 

 

  


مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بیانگر سیاست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نمیباشند.

حق ویرایش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.