نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏دوشنبه‏، 2014‏/02‏/03

04

 

 

خشک شدن دریاچه ارومیه نتیجه عملکرد نادرست است

ارومیه - ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین آبگیر داخلی ایران ، نتیجه عملکرد نادرست در ۳۰ سال گذشته بوده است.

حسن عباس نژاد روز دوشنبه در همایش تالاب و کشاورزی در ارومیه افزود: تغییر اقلیم، سرد شدن زمستان ها ، گرم شدن بیش از حد تابستان ها، برهم خوردن زمانبندی فصل ها از پیامد های محتوم خشکی دریاچه ارومیه و سایر تالاب های استان است.

وی اظهار کرد: تاثیرات منفی ریزگردها نیز کم کم برروی مناطق حوزه دریاچه و تالابهای استان نشان می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: افزایش پدیده ریزگردها ، نابودی تنوع زیستی منطقه از دیگر پیامدهای نابودی دریاچه ارومیه و تالاب های اقماری آن خواهد بود.

وی گفت: هم اکنون در اذربایجان غربی ۲۰۰ نقطه به عنوان نقاط ارزشمند برای معرفی به نام تالاب شناسایی شده اند که در حال مطالعه بر روی این مناطق هستیم.

عباس نژاد افزود: نابودی تالاب های استان خسارت ها و ضررهای مادی و معنوی بسیاری را به همراه دارد که این ضررها تا مرز آسیب های فرهنگی نیز پیش می رود.

وی ادامه داد: هم اکنون هویت بومی و محلی ما وابسته به تالابها می باشد و تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه و تالاب های دیگر دامنگیر بسیاری از مردم شهرها و روستاها خواهد شد.

وی اظهار کرد: توسعه کشاورزی هرگز نمی تواند در استان همسو با حفاظت تالابها همراه باشد و توسعه گردشگری و استفاده از ظرفیت های گردشگری و جاذبه های طبیعی استان می تواند جایگزین خوبی برای کشاورزی باشد.

در این همایش که با حضور مسئولین استان و جمع کثیری از اعضای تشکل زیست محیطی استان در موزه تاریخ طبیعی آذربایجان غربی برگزار شد از قهرمانان ملی تالابهای آذربایجان غربی با اهدای لوح و هدایایی تجلیل شد.

منبع: ایرنا

**********************************

۱۳۹۲/۱۱/۱۴

مجله‌های هفتگی / یک خانه، یک زمین

لاک ‌پشت‌های کمیاب ایرانی خوراک «کارگران چینی»

 

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان به خبرگزاری مهر گفته است «کارگران چینی که در میدان‌های نفتی آزادگان، کار  می‌کنند،‌ لاک‌پشت فُراتی را شکار می‌کنند و می‌خورند».

این لاک‌پشت یکی از گونه‌های جانوری در خطر انقراض، از گونه نرم‌لاک از خانوادهٔ لاک‌پشت‌های سه‌انگشتی است که به دلیل تخریب زیستگاه‌شان در دجله و فرات و افزایش آلودگی در خطر انقراض قرار دارند.

بیژن دره‌شوری، کارشناس و پژوهشگر محیط زیست در تهران که نسل لاک‌پشت پوزه عقابی را در جزیره قشم از خطر انقراض نجات داده است، می‌گوید، از شنیدن این خبر شوکه شده است.

این کارشناس محیط زیست می‌گوید: «زیستگاه هر گونه‌ای که در خطر انقراض قرار دارد، باید حفاظت شود یا پارک ملی اعلام شود.»

او می‌گوید این لاک‌پشت زیر نظر طرفداران محلی و انجمن‌های منطقه‌ای مراقبت می‌شد و رویش مطالعه می‌کردند.

حمید رضا لاهیجان‌زاده روز یکشنبه به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها گفته است، کارگران چینی وزارت نفت این لاک پشت‌ها را در هورالعظیم یا تالاب بزرگ هویزه که یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های استان خوزستان است، به شکل غیرمجاز شکار می‌کنند.

بیژن فرهنگ دره‌شوری با بیان اینکه این لاک‌پشت که تنها گونهٔ لاک‌پشت‌ سه‌انگشتی در ایران است، هیچ دشمنی در طبیعت نداشته است، افزود: «شرکت‌های چینی در سال‌های اخیر در ایران زیاد شده‌اند، اما من هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم، لاک‌پشت‌های فراتی ما را هم بخورند. تا به حال سدهای متعدد نواحی تالابی و رودخانه‌ای ما را تهدید می‌کرند حالا گویا علاوه بر سدها، چینی‌ها هم از عوامل تهدیدکننده محیط زیست ما می‌شوند.»

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان گفته است خشکاندن این تالاب توسط حکومت صدام حسین، ﮐﺎھﺶ ورودی آب ﺑﻪ تالاب بزرگ هویزه ﺑﻌﺪ از اﺣﺪاث ﺳﺪ ﮐﺮﺧﻪ و ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ‌ھﺎی ﻧﻔﺘﯽ، از دلایل اصلی ﺧﺸﮏ ﺷﺪن بخش عظیمی از هورالعظیم بوده که بر اساس گزارش سازمان ملل، ﯾﮑﯽ از دو ﻓﺎﺟﻌﻪ زﯾﺴﺖ‌ﻣﺤﯿﻄﯽ ﻗﺮن را پدید آورده است.

منبع: رادیو فردا

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.