نشریۀ  اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2013‏/04‏/02

 

آرشیو ماه مارس ۲۰١۳

 

رییس جمهوران واقعی کشور دو نفرند، بقیه سرکاری‌اند

 در حالیکه هیچ یک از جریانات سیاسی نسبت به آینده خود پس از انتخابات تصور روشنی ندارند، رانتخواران ودانه درشتهای اقتصادی با خیالی آسوده در حال گسترش فعالیتهای منفعت طلبانه خود می باشند گویی که با رقم خوردن هرنتیجه ای درانتخابات پیروز واقعی این گروه می باشند.


دعوت به بررسی لوازم و ضرورت‌های پیش از نامزدی و حضور در انتخابات

دعوتی متفاوت برای سید محمد خاتمی


نظام اسلامی در انتظار معجزۀ اقتصادی


شاخص فلاکت ایران در سال ۹۱ به ۴۴ درصد رسید


پرتقالها و مرغهای آلوده،

قتل عام خاموش هزاران ایرانی و بی تفاوتی مسئولان

 در حالیکه سلامت میلیونها ایرانی بدلیل توزیع میوه ها و مواد غذایی فاقد استانداردهای بین المللی در خطر است وزارت بهداشت وسازمان استاندارد ایران کوچکترین حساسیتی به موضوع نشان نمی دهند.


یک سال با دیپلماسی هسته‌ای

سالی پر از تهدید، تحریم و مذاکرات بی‌نتیجه

 سال ۱۳۹۱ از همان روزهای اول نفس گیر و سخت بود، سال ادامه شعارهای پوچ و بی اساس، که نفس اقتصاد ایران را برید و عرصه را برای بسیاری از مردم تنگ کرد. سالی که دیپلماسی نتوانست باری از دوش مردم بردارد و سیطره نظامیان و سیاستمداران بی تدبیر، تنها بر رنج مردم افزود. تحریم هایی که در طول سال ۹۱ علیه ایران تصویب و به اجرا گذاشته شد شرایط اقتصادی را به جایی رساند که مردم حتی در زمان جنگ نیز ندیده بودند....


انتخابات: بازی‌های تکراری و گمانه‌ورزی

 سوال این است که به فرض آن که خامنه‌ای از سیاست‌ها و تصمیم‌های ۸سال گذشته پشیمان بوده و قصد داشته باشد این سیاست‌ها را تغییر دهد، چرا الزاماً باید برای چنین تغییری به افرادی مانند هاشمی و خاتمی و در کل به حذف شدگان از قدرت رجوع کند؟


سقوط پول ملی به روایت بانک مرکزی

اسکناس زیر ۲ هزارتومان ارزش چاپ ندارد

 ارزش ریال در آستانه سال جدید به حدی کاهش یافته که رییس کل بانک مرکزی صراحتا اعلام کرده اسکناس های زیر ۲ هزار تومان قدرت تامین هزینه چاپ و انتشار خودش را هم ندارد و بانک مرکزی در تلاش است تا مجوز انتشار اسکناس هایی درشت تر از ۱۰ هزار تومانی را بگیرد.


 

پیام نوروزی خامنه ای، و"ضد پیام"!

 سکاندار نظام، چنان در چنبره شکاف ها و تضادهائی چند وجهی گرفتار آمده است که نه راه پیش دارد و نه راه پس! آن چه که او به عنوان فراربه جلو سال هاست انجام می دهد، جز فرار از این کوچه بن بست به آن کوچه بن بست و درمسیرنزدیک ترشدن به بن بست نهائی نیست. 


"۷۵ درصد مردم در تأمین نیازهای اصلی خود دچار چالش هستند"

 رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، ۷۵ درصد طبقات ضعیف تا متوسط جامعه در تامین ۵ نیاز اصلی خود، یعنی غذا، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش دچار چالش هستند. او اولویت مهم دولت آینده را توجه به این ۵ نیاز می‌داند.


هدفمندی یارانه ها و اختلافات در سالی که رفت

از"طرح و برنامه نظام اسلامی" تا کلاهبرداری


بیاد دکتر غلامحسین صدیقی

مروج علوم اجتماعی و بنیان گذار جامعه شناسی در ایران

 ایران وطن من است و من به ایرانی بودن خود افتخار می کنم ، حتی اگر این امر به  بهای جان من تمام شود، چون من هر چه دارم از این آب و خاک است."


در حاشیه حمله به آرامگاه کوروش

 متأسفانه در سال‌های اخیر، سوء استفاده برخی مقامات دولتی از مفاهیم اصیل ایرانی برای نیل به اهداف سیاسی، باعث شده است تاریخ و تمدن ایران، بازیچه‌ای برای نزاع سیاسیون باشد و در این نزاع، آنان که علیه ایرانیت موضع گرفتند، صدالبته بسیار صادق‌تر از افرادی بودند که دم زدن از ایران و کوروش و... را «ابزار» رسیدن به اهداف سیاسیشان کردند. 


مناقشه هسته ای و خطاهای آقای خامنه ای

حسین اسدی

 آقای خامنه ای که بظاهررفتارو کرداررهبران کره شمالی را سرمشق خود قرارداده است، بر این تصوراست که گویا تنها او است که قادر بفکرکردن است، و زمانی هم که درباره مسئله ای حرفی زد دیگرکسی حق ندارد در آن زمینه اظهارنظری نماید، حتی اگرحاصل چنین تحمیل اراده ای این بوده باشد که ملتی به فقر و ذلت کشانده شوند. 


یک سال با اقتصاد مقاومتی

سالی پر از حماسه‌آفرینی در تورم، رکود و بیکاری

 گرانی، تورم، رکورد و بیکاری؛ اینها خلاصه اقتصاد ایران در سال ۹۱است، سالی که با نگرانی آغاز شد، با بحران ادامه یافت و در مسیر آنچه اقتصاد مقاومتی نام گرفت، به نقطه ای رسید که حالا قرار است در میان نارضایتی ها و ناامیدی های ایرانیان، به حماسه ای مبهم و لاجرم موهوم در عرصه اقتصادی برسد. 


نگرانی نظامیان ایران از عادی شدن رابطۀ اسرائیل و ترکیه

 عادی شدن مناسبات ترکیه و اسرائیل نگرانی دولت اسلامی ایران را تشدید می کند تا آنجا که ترکیه از مهمترین طرفداران سرنگونی رژیم بشار اسد، متحد اصلی تهران، در منطقه نیز به شمار می رود. دیروز همچنین رییس جمهوری آمریکا در امان، پایتخت اردن، در واکنش به اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی که شهرهای اسرائیلی را تهدید به نابودی کرده بود، گفت که آیت الله خامنه ای بهتر است به جای تهدید این و آن به فکر رفع مشکلات معیشتی مردم ایران باشد.


«آینده روشنی برای اقتصاد ایران در سال ۹۲ وجود ندارد»

 نشانه‌های کاهش سرمایه گذاری داخلی را می‌توان در آمار بالای بیکاری، ورشکستگی‌ها و تعطیلی اجباری کارگاه‌ها و کارخانه‌ها دید چرا که میان کاهش بیکاری و افزایش سرمایه‌گذاری ونیز میان کاهش تورم و افزایش سرمایه‌گذاری یک رابطه مستقیم وجود دارد.


نمایش همبستگی اوباما و نتانیاهو:

تشدید نگرانی های جمهوری اسلامی

 تهدید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به نابود ساختن شهرهای تل‌آویو و حیفا، همزمان با تاکید رییس جمهور آمریکا بر "غیر قابل تحمل بودن ایران اتمی" نشانه نگرانی جدی تهران نسبت به نتایج تعهدهای متقابلی است که طی اقامت دو روزۀ رییس جمهور آمریکا در اسرائیل مابین روسای دو دولت دوست بدست آمده است.


انقلاب شکوهمند و دلباختگانش – چهار

 براستی اگر همه چیز همانگونه پیش می‌رفت که براندازان می‌خواستند و اگر انقلاب سال پنجاه‌وهفت آنگونه که آنان می‌گویند “دزدیده نمی‌شد” اکنون روزگار ما چگونه بود؟ آیا به دموکراسی، سربلندی و آسایش می‌رسیدیم؟ آیا اگر به سالهای پنجاه‌وشش و پنجاه‌وهفت بازگردیم و خمینی و جنبش اسلام بنیادگرا را از روند رخدادهای جامعه بکنار بگذاریم، با نیروهایی روبرو خواهیم بود که باور بنیادین به حقوق‌بشر، حقوق‌شهروندی، آزادی گفتار و اندیشه و دموکراسی داشتند؟


رئیس اتاق بازرگانی تهران:

روز به روز وابسته‌تر می‌شویم

 رئیس اتاق بازرگانی، یحیی آل‌اسحاق می‌گوید تحریم‌ها "گلوگاه را روز به روز تنگ‌تر می‌کنند" و هر روز "وابسته‌تر می‌شویم".


این وضع سزاوار مردم نیست

تحویل سال نو، با طعم تلخ گرانی

 شهروندی با شنیدن اسم اقتصاد ایران می گوید: این اقتصاد ایران نیست، چینی است. کل کشور را جنس چینی ها گرفته. این مملکت که ایرانی نیست.۱۵۷ میلیارد را به چینی ها دادند نمی توانند پس بگیرند. طرف چینی گفته به جای پول کالا ببر. خوب غلط می کنی اینجا تولید را نابود کردی پول نفت کشور را یا به جیب زدی یا باج دادی به این کشور آن کشور.


نوروز؛ سرو نازپرورد فرهنگ ایرانی

 نوروز آینه هویت ایرانی است که با تار و پود تاریخ دیرپای آن درآمیخته و با وجود آنکه هزاران بار به جلوه درآمده، ولی هر بار جوان‌تر و شاداب‌تر و زنده‌تر و نیرومند‌تر جلوه می‌نماید. 


نگاه لوریان لوژور به یک نظرسنجی

کشورهایی که دیوانه ایران بودند

 مجله آمریکایی "فارین پالیسی" چند روز پیش نظرسنجی ای را منتشر نمود که اخیراً در ۲۰ کشور عربی انجام شده. براساس این نظرسنجی، افکار عمومی کشورهای عربی نسبت به جمهوری اسلامی و حمایت مردم این کشورها از حکومت تهران از سال ۲۰۰۶، که نقطه اوج آن محسوب می شود، به شدت کاهش یافته. 


یک سال با کارگران ایران؛ فریادهایی که شنیده نشد

 مطالبات معوق کارگران تا پایان بهمن ماه امسال به ۹۹۷ ماه و ۴۴ هزار و۶۳ کارگر رسیده است. یعنی ۴۴ هزار کارگر شاغل در واحدهای تولیدی ایران، در یازده ماه گذشته به اندازه هشتاد و سه سال دستمزد دریافت نکرده‌اند.


جـبـهه مــلـی ایــران

دو عید هم زمان برملت بزرگ ایران مبارک باد

 بنام سعادت ملت ایران و به منظور کمک به تامین صلح جهانی امضاءکنندگان ذیل، پیشنهاد می نمائیم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثناء ملی اعلام شود یعنی تمام عملیات اکتشاف و استخراج و بهره برداری در دست دولت قرار گیرد.


سال آینده سال از دست رفته است

 مهم‌ترین پیش فرض اقتصاد ایران در آستانه سال ۱۳۹۲ خورشیدی آن است که احتمالا از پایان جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۷ به این سو یعنی ظرف ربع قرن گذشته، بحرانی چنین ژرف، دامنه‌دار و تاثیر گذار بر همه ساختارهای سیاسی، اجتماعی،در ایران همانند بحران کنونی اقتصادی سابقه نداشته است.


انتخابات مطلوب رهبری؛

رقابت حزب «بله قربان» با جبهه «البته قربان»

 مطلوب رهبری و مشاوران ایشان این است که انتخابات را به شکلی مهارشده و با یک رقابت صوری برگزار کنند: «یک دوقطبی دوسر برد»، آن هم بدون مزاحم و فارغ از متغیرهای کنترل نشده. 


قطع امید از مصالحه، بزرگترین نتیجه مذاکرات اتمی

 وقتی «خوش بینان» ایرانی وضع را چنان ترسیم می کنند که گویا طبق پیشنهادهای تازه حق ایران برای غنی سازی زیر ۲۰ درصد برسمیت شناخته شده، کلیه خواست های دیگر گروه ششگانه لغو، پرونده ها بسته و کلیه تحریم ها گام بگام ملغی خواهند شد، یا دچار اشتباه شده اند و یا عمدا حقیقت را کتمان می کنند ...


اقتصاد ایران؛ در آستانه سقوط به سیاهچال

 اگر چه دولت ازعلام آمار رسمی فقرا خودداری می‌کند، اما نمودارهای اقتصادی منتشر شده بیانگر آن هستند که شاخص فلاکت در ایران به بیش از۴۲ درصد رسیده است. شاخص فلاکت از مجموع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می‌آید.


ایرج پزشکزاد

لائیسیته در قانون اساسی مشروطیت

قانون اساسی ما عملا لائیک بود!

 نوشته ی من زیر عنوان «کدام جبهه ملی؟» اگر مورد تایید جمعی از ملیون قرار گرفت، چند مورد اعتراض شفاهی و کتبی را نیز در پی داشت. قابل توجه در این اعتراض ها اینست که معترضین درباره سهل انگاری و بی حرکتی جبهه ملی در آغاز جنبش ضد دیکتاتوری مردم – که در نهایت به دست اندازی روحانیون بر جنبش منجر شد – ایرادی نتوانسته اند بگیرند. اعتراض جنبه ی بیشتر احساساتی دارد تا منطقی و غالبا در آنها دفاع از چهره های مشخص جبهه، مثل مرحومین...

ظاهرا آنچه بر آنها گران آمده اینست که توصیه کرده بودم که مدعیان میراث جبهه ملی، برای نجات اعتبار آسیب دیده ی این سازمان به اشتباهات آن در آستانه انقلاب – ولو به قیمت پا گذاشتن برجنازه ی گذشتگان – به صراحت اعتراف کنند.


کارگران ایران- بردگی یا اعتراض؟

 «کمک ماهیانه هفت هزار تومان در این مملکت می‌دانید یعنی چه؟ یعنی۲۵۰ گرم گوشت و به ازای هر نفر خانواده چهار نفره در هر ماه ۶۲ گرم گوشت (معادل ۲ گرم در روز). آیا تحمیق آمیز‌تر از این وجود دارد که در مملکتی با افزایش چندین برابری قیمت گوشت این قلم غذای اساسی از سر سفره میلیون‌ها خانواده کارگری برافتد و آنوقت تامین ۶۲ گرم گوشت به ازای هر نفر در ماه از تمهیدات بهبود زندگی کارگران به حساب آورده شود؟!»


سرنوشت مبهم "مذاكره" با دستور تازه اوباما:

ایران، تهدیدی جدی برای امنیت آمریکاست

 باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا با تمدید فرمان "وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران" برای یک سال دیگر، جمهوری اسلامی را تهدیدی برای "امنیت ملی آمریکا" توصیف کرد.


افزایش دستمزد کارگران ۶ درصد از نرخ تورم پایین‌تر است

 شورای عالی کار که متشکل از پنج نماینده دولت، سه نماینده کارفرمایان و سه نماینده کارگران است، افزایش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران را تصویب کرد. در حالی که نرخ رسمی تورم تا پایان سال جاری ۳۱ درصد اعلام شده است.


تاکید سعید حجاریان بر نقش امریکا در تولد انقلاب اسلامی ایران

 آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به شدت پراگماتیست هستند؛ می‌گویند «شاه زنده را عشق است»!  یعنی وقتی آقای خمینی هست و شاه دارد می‌میرد، چرا باید برای او هزینه کنیم؟ لذا حتی برای درمان هم، او را تا روزهای آخر راه ندادند.»


خسارات مالی قابل جبران است؛ اما خسارات جانی و فکری و فساد اخلاق و زشت زیستی نه!

جامعه رو به قهقرای ایران


فروش خاک کشور به نام صادرات؛

رونق کشورهای حاشیه خلیج فارس با خاک ایران

 عمق فاجعه زمانی مشخص می‌شود که بدانیم تنها جزیره نخلی جمیرا نیاز به بیش از ۵۰‌ میلیون مترمکعب خاک برای به سطح آب رساندن این سازه دارد. عرب‌ها با پول، بسیاری از خاک مرغوب ایران را خریدند! خاکی که برای تشکیل مجدد یک سانتیمتر از آن ۷۰۰‌ سال زمان نیاز است. این خاک را تریلی‌تریلی و کشتی‌کشتی تحویل و تقدیم کشورهای عربی می‌کنیم و اسمش را گذاشتیم صادرات غیرنفتی.


کاخ سفید و سیاست یک بام و دو هوا در مصر

دوراهی که اوباما را غافلگیر کرد

 در شرایطی که دولت برخاسته از اخوان المسلمین مصر به سمت یک صخره اقتصادی حرکت می کند، سیاست درست برای ایالات متحده چیست؟ این پرسش از زمانی که ذخایر اقتصادی مصر کاهش یافته و کشور به یک نقطه بحرانی جدید نزدیک شده،به چالشی مهم تبدیل شده است.


خودکفایی درسرکوب

 فرماندهان نیروی انتظامی مدعی هستند که درتولید ابزار سرکوب به خودکفایی رسیده‌اند. اسدالله هادی‌نژاد، جانشین فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی گفته که «تمامی امکانات یگان‌های ویژه تولید داخل و قابل رقابت با نمونه خارجی است.»


فیلم آرگو ۲

 قربانى واقعى اشغال سفارت آمریكا «ملت ایران» بود. به همین دلیل باید فیلم «آرگو ٢»یى ساخته شود تا افزون بر داستان گروگانهاى آمریكایى، داستان قربانیان اصلى گروگان‌گیرى را حکایت کند ــ داستان دههامیلیون قربانى ایرانى، داستان چندین نسل ایرانى كه قربانى كردار و گفتمان ویرانگر عده اى انقلابى شدند.


روایت دکتر محسن رنانی از روندهای جاری و افق آینده اقتصاد ایران

نظام بانکی ورشکسته شده؛ دولت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است؛ باید منتظر یک اتفاق مهیب باشیم.

 حکومت وقت ندارد، اقتصاد صبر ندارد و جامعه اعتماد ندارد. یعنی حکومت فرصت زیادی برای تصمیم واقدام جدی برای توقف روندهای موجود ندارد، اقتصاد هم دیگر توانایی اش تمام شده و نمی تواند خیلی صبر کند و به سرعت ممکن است وارد بحرانهای پیش بینی نشده ای بشود. جامعه هم دیگر به سیاست های روزمره و شعاری اعتماد ندارد. 


تحریم ها یک شبه برداشته نمی شود

مذاکرات آلماتی؛ خوش بینی یا واقع بینی؟

 دکتر داوود هرمیداس باوند، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین المللی با اشاره به اظهارات مقامات ایرانی در مورد تحریم ها معتقد است برداشتن تحریم مستلزم فرایند طولانی است و نباید انتظار داشت که یک شبه تحریم ها برداشته شوند.


یاداشتی از نرگس محمدی، به مناسبت روز جهانی زن:

زن رنجدیده سرزمینم روزت مبارک!

 روز جهانی زن است. دوست دارم از زن بنویسم، اما کدام زن؟ می‌خواهم از زنی که زیارتش کردم و گونه‌های استخوانی‌اش را بوسیدم بنویسم. نوشتن از او برایم دشوار است. او مادر ستار است.


تصویر ایران در آئینه مصر

 دقیقا همانند آنچه در مصر می گذرد که نیروهای سکولار و لیبرال درخواست زمان بیشتری برای تصویب قانون اساسی دارند در حالی که اخوان المسلمین برای این موضوع عجله دارد، در ایران نیز آیت الله خمینی بسیار اصرار داشت که هر چه سریعترپیش‌نویس  قانون اساسی تصویب شود، پیش از آنکه مفهوم ولایت فقیه به خوبی برای مردم مشخص شود. با این اقدام خمینی راه بحث و مناقشه عمومی درباره قانون اساسی تازه را بست و روشنفکران را به حاشیه راند.


حلقه ی مفقوده ی اپوزیسیون

حسن بهگر

 اعتماد مردم از زمانی فروریخت که فهمیدند خمینی پیرمرد هشتادساله در مقام مرجع تشیع رسماً به آنها دروغ گفته. وقتی او صریحاً به دروغگویی و مکر خود اعتراف کرد اعتماد مردم لگدمال شد. اکنون که مردم بهای بسیار گزافی برای اعتمادشان پرداخته اند به تجربه دریافته اند که درپس هر ظاهر موجهی احتمال خیانتی نیز هست.


اعتراف تلویحی بانک مرکزی ایران در مورد شدت فقر در این کشور

 بانک مرکزی ایران در آخرین گزارش خود ناخواسته اعتراف کرده است که شکاف میان هزینه ها و درآمدهای اکثریت قریب به اتفاق خانوارهای ایرانی در سال ۱۳۹۰ بیش از ۱۳ میلیون تومان بوده که معنایی جز فقر سیاه ندارد. گزارش بانک مرکزی ایران اعتراف تلویحی دیگری نیز کرده است:


جو بایدن:

تهدید حمله نظامی به ایران بلوف نیست


هدفمند کردن یارانه‌ها و معصیت بی‌‌لذت آقای احمدی نژاد


حکومت حسینقلی خانی

حسین اسدی

 پس ازتصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی درسال ۱۳۵۸توسط مجلس خبرگان رهبری، و پس ازاینکه این قانون در یک "همه‌پرسی" مورد "قبول مردم" واقع گردید، نظریه خمینی مبتنی بر مشروعیت حاکمیت ازجانب شارع و اصل عدم تعهد و مسٶلیت نهادهای حکومتی درقبال مردم تثبییت گردیده وحسینقلی خانی در قالب ولایت فقیه زائیده و نهادینه شد. و رابطه دولت- ملت که اساس حکومت های دموکراتیک بر آن استوار است بی اعتبار گردید و پدیده ای ناشناخته بنام شارع مقدس جانشین آن شد. 


جایی که عدد بی معنا بود

 آیا ارائه اطلاعات و اخبار غیرواقعی تا این حد مرسوم شده یا به صورت رویه درآمده است که بتوان تا ۲۰برابر خطا نسبت به واقعیت را گفت و خم بر ابروی کسی وارد نشود؟ 


خانه‌نشینی اجباری" در نوروز ۱۳۹۲

 با نزدیک شدن نوروز گرانی ‌افسار گسیخته رد خود را در افزایش قیمت تورهای گردشگری نیز نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد با این هزینه‌های بالا باید به سنت خانه‌تکانی از این پس سنتی نوپا به نام "خانه‌نشینی" را اضافه کرد.


لایحۀ بودجۀ سال ۹۲ بدون منابع ثابت و تورم زا است

  دولت نیک می داند که به دلیل رکود اقتصادی حاکم بر جامعه که در اثر فقدان طرح های عمرانی در سال آینده تشدید نیز خواهد شد 


چهارده اسفند افول خورشید آزادی ایرانزمین

 بمن گناهان زیادی نسبت داده اند ولی من خود می دانم که یک گناه بیشتر ندارم و آن این است که تسلیم تمایلات خارجیان نشده و دست آنان را از منابع ثروت ملی کوتاه کرده ام و در تمام مدت زمامداری خود از لحاظ سیاست داخلی و خارجی فقط یک هدف داشته ام و آن این بود که ملت ایران بر مقدرات خود مسلط شود و هیچ عاملی جز اراده ملت در تعیین سرنوشت مملکت دخالت نکند


سودی که روسیه از تحریم ایران می‌برد

 با تحریم خرید نفت ایران از سوی کشورهای اروپایی، کشورهای آسیایی، به ویژه چین به عنوان بزرگترین مشتری نفتی این کشور، اهمیت زیادی برای ایران پیدا کرده بود. 


اقتصاد الله‌بختکی

 سیاست کوپنی که باز دارد به راه می‌افتد، با هدفمندی یارانه‌ها تضاد دارد. این یک جور دادن آش نذری به مردم است و هیچ جنبه  اقتصادی ندارد. 


جنون دخالت در زندگی خصوصی يا توهم جامعه "تماميت‌گرا"

 واقعيت اين است که در ذهن شمار نه چندان اندکی از دست اندرکاران روحانی و دولتی جامعه اسلامی مطلوب چيزی جز يک جامعه تماميت گرا نيست که در آن حوزه های های گوناگون زندگی انسانها از عرصه عمومی تفکيک نمی شود و نگاهی بسيار تقليلی به آزادی و خودمختاری فردی وجود دارد. حرف ها و فتواهای بخشی از روحانيت سنتی بازتاب ذهنيت جامعه تماميت گرا است.


يادبود ششمين سال درگذشت مهندس نظام الدين موحّد

 ششمين سالگرد درگذشت مهندس نظام الدين موحّد، دبيركل فقيد حزب ايران و عضو شوراى رهبرى جبهه ملى يران، فرصتى ديگر فراهم مى آورد تا در تجليل از مبارزات خستگى ناپذيرش براى استقرار دمكراسى و حكومت قانون در ايران، بنيانهاى فكرى او را كه تا آخرين لحظات عمر بد آنها وفادار بود به ياد آوريم و در اين برهه از فجيع ترين دوران تاريخ سياسى ايران ، از آنها پند بگيريم. 


«دستاورد ایران؛

 ۴۵ میلیارد دلار ضرر،۶۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصدی»

 در فاصله ۸ ماهه مذاکرات مسکو تا آلماتی، ایران حدود ۳۰ میلیارد دلار در نتیجه کاهش صادرات نفت زیان دید و حدود ۱۵ میلیارد دلار به علت افزایش هزینه تجارت خارجی. آنچه که ایران در مقابل به دست آورده، ۵۰ تا ۶۰ کیلو اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد است که قیمتش در بازار آزاد از چند صد هزار دلار فراتر نمی‌رود و این بخشی از زیان‌های همان جنگ فرسایشی است


استیصال اهل قلم از وضعیت سانسور کتاب

دولت راه نفس ناشران و نویسندگان را بسته است


مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بیانگر سیاست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نمیباشند.

حق ویرایش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.