نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏جمعه‏، 2019‏/12‏/27

 

 

 

 

ادامه مطالب

 

   

علی شاکری زند

تحریم یکصدای نمایش انتخابات:

ضرورتی سیاسی، نه انتخاباتی!

 پس از تظاهرات آبانماه و دریده شدن آخرین نقاب ها از چهره ی شیطانی ولایت فقیه به بهای بیش از ۱۵۰۰ کشته و چندین برابر آن زخمی، که نمایش رد قاطع این نظام از سوی مردم بود زمان آن است که این دست رد بر سینه ی رژیم، با استفاده از همه ی راههای خشونت پرهیز، و در فرصت کنونی با تحریم قاطع نمایش انتخاباتی اسفندماه و کوشش در جهت خودداری هرچه وسیعتر مردم از مشارکت در آن، و بیشتر به منظور نشان دادن همصدایی ملت در موضوعی که به سادگی می توان در آن همگام شد، نمودارگردد.

 

مناظره‌ی چالشی شریعتی و زیدآبادی

   احمد زیدآبادی، روزنامه ‌نگار و احسان شریعتی، پژوهشگر فلسفه‌ کنار هم نشستند تا در مورد ربط مساله‌ی نئولیبرالیسم با ایران مناظره کنند. پیش از این در مراسم ۱۶ آذر بعضی از دانشجویان چپ‌ گرای دانشگاه تهران در تجمعی که در این دانشگاه داشتند به این موضوع اشاره کرده بودند. این دانشجویان بنری در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «ایران، فرانسه، عراق، لبنان، شیلی؛... مبارزه یکی است: سرنگونی نئولیبرالیسم.» بعد از این ماجرا و اتفاقات آبان ۹۸ بود که دوباره موضوع نئولیبرالیسم و ارتباط آن با سیستم اقتصادی ایران موضوع بحث محافل مختلف شد.

 

البرز هرازی

گلوله‌های حکومت مشروعه 

قلب کشور را هدف قرار داده است

   اگر تیر‌باران های پشت بام مدرسه علوی سینه افسران ارتش ایران و وابستگان حکومت گذشته را نشانه گرفت و بر قلب آنها نشست و مبتلایان به فتیشیسم انقلابی هلهله ‌کنان بیرق‌ های سرخ ‌رنگ خودرا بر قله‌ ی انقلاب برخاسته از تئوری حکومت مشروعه فضل الله نوری فروکوفتند، اگر در آن روزها جو حاکم بر جامعه ی مسخ شده بوی دود و آتش بر پیکر کهنسال کشور و ریختن خون جوانان را می داد و دیوِ بیرون ‌آمده از شیشه در قبرستان شهر نعره می ‌زد: 

 

شورای مرکزی جبهه ملی ایران

به نام خداوند جان و خرد

در چهلمین روز شهادت جان باختگان آبان ماه ۹۸ به روان پاک آنان درود می فرستیم

   جبهه ملی ایران چهلمین روز جان باختن فاجعه بار صدها نفر از  فرزندان ایران زمین را در اعتراض های روزهای پایانی آبان ماه به دست گروه های سرکوبگر، به ملت بزرگ ایران به ویژه خانواده های گرانقدر داغدار آن شهیدان راه آزادی دلارامی میگوید وبرای همه صبر وشکیبایی آرزو میکند و... 

 

دعوت دکتر محمـد ملکی از همه مردم

برای شرکت در چهلم «جانباختگان راه آزادی» در پنجم دی ‌ماه

به کدام گناه با مردم چنین کردند؟

   اکثریت مردمی که صبح سر از خواب برداشتند، فقر و نداری خواب از چشمهای آنها ربوده بود و رویای چگونه سیر کردن شکم زن و بچه را میدیدند که ناگهان از خبری مطلع شدند که برایشان غیرقابل تحمل بود؛ گرانی بنزین تا سه برابر و گران شدن همه چیز...!

 

اعتراضات سراسری آبان ماه

ثبت بیش از ۹۲۸ کشته در جریان اعتراضات سراسری مردم در شهرهای مختلف با اسامی

   شمار کشته شدگان در اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ نزدیک به ۲۰۰۰ تن رسید. پس از گذشت بیش از یک‌ ماه از اعتراضات سراسری مردم ایران و کشتار هولناک مردم و جوانان توسط ماموران ولایت فقیه هر روز گوشه‌ای از ابعاد این جنایت آشکار می‌ شود.

 

قریب به ۲۰۰۰ کشته در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه

اسامی ۵۰۰ نفر از جانباختگان

   شمار کشته شدگان در اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ نزدیک به ۲۰۰۰ تن رسید. پس از گذشت بیش از یک‌ ماه از اعتراضات سراسری مردم ایران و کشتار هولناک مردم و جوانان توسط ماموران ولایت فقیه هر روز گوشه‌ای از ابعاد این جنایت آشکار می‌ شود.

 

اختلاف اُمرای ارتش بر سر بودجه ۹۹؛

حبیب ‌‌الله سیاری: بودجه ناچیز است و در مسائل معیشتی کمبود داریم؛

امیر حاتمی: خوشبختانه مشکلی نداریم!

   ارتش کشور حدود ۴۱۰ هزار نیروی کادر و سرباز وظیفه دارد اما بودجه دریافتی آن از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که حدود ۱۲۰ هزار پرسنل دارد بسیار کمتر است. بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای سال ۹۹ رقمی معادل ۱۸ هزار و ۳۱۵ میلیارد تومان است.

 

اعلامیه ی

سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

خیزش ملی آبانماه را

با تحریم قاطع نمایش انتخابات تحکیم کنیم

 پاسخ گلوله های چنین رژیمی جز خودداری از دادن رأی ـ رأیی که در واژگان او جایی ندارد ـ نیست.

 خیزش ملی و سرتاسری آبانماه قاطع ترین نمایش رد نظام شوم ولایت فقیه از سوی ملت ایران بود. در این خیزش بزرگ و ملی مردم روشن تر و قاطع تر از هر زمان نشان دادند که نظام شیطانی ولایت فقیه به ملت ایران تعلق ندارد و باید برچیده شود. سران نظام جهنمی که هنوز قادر به شنیدن و پذیرفتن این حکم نهایی تاریخ نیستند بار دیگر کوشیدند به ضرب کشتار و گلوله واقعیت را انکار و محو کنند. اما اراده ی یک ملت هنگامی که شکل گرفت و چنین روشن بیان شد دیگر شکست ناپذیر است و تنها باید راه های پیشرفت خود را بیابد و حربه های تحقق خود را تیزتر سازد.

 

اعتراض‌ های آبان ۹۸

محمـد ضرغامی

بستگان ارشاد رحمانیان:

جمجمه‌اش شکافته و استخوان‌هایش شکسته است

ارشاد رحمانیان ٢٨ ساله و فارغ التحصیل رشته فوریت‌های پزشکی بوده است

* * * * * *

کیانوش فرید

تعهد گرفتند که نگوییم تیر خورد، بگوییم تصادف کرد

امیرحسین کبیری، متولد ۱۳۶۵، مترجمی زبان انگلیسی خوانده بود

* * * * * *

مهرداد قاسمفر

جزئیاتی تکان‌دهنده از کشته شدن یک معترض در کرمانشاه

دانشجوی دکترای دامپزشکی که روز ۲۵ آبان ‌ماه ۹۸ در کرمانشاه نیروهای یگان ویژه او را از پشت هدف گلوله جنگی قرار می‌دهند

  گفت‌ وگوی رادیو فردا با نزدیکان کشته شدگان که جزئیات این ماجراها را شرح داده اند.

 

اعتراض‌ های آبان ۹۸

شاهد علوی

مادر علی‌رضا انجوی

تنها فرزندم را با شلیک به پیشانی‌اش کشتند

«علی‌ رضا انجوی» تنها فرزند «نوشین محمودی»، یکی دیگر از جان‌ باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در شهر صدرا شیراز است.

   گفت‌ وگوی ایران وایر با مادر علی رضا انجوی که جزئیات کشته شدن تنها فرزندش را شرح می دهد.

 

اعتراض‌ های آبان ۹۸

عرفان فایقی ۲۶ آبان به ضرب گلوله در چهاردانگه کشته شد؛

«مراقب مامان باش»

عرفان فایقی جوشکار ۲۱ ساله؛ در حالی‌که برادرش بالای سر او بود فقط یک جمله گفت و جان باخت: «مراقب مامان باش.»

   استان‌ وایر- یک ‌شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ بود؛ ساعت هشت و ۴۵ دقیقه شب که «عرفان فایقی» از محل کارش در «چهاردانگه» به منزل‌ باز می‌ گشت.  اما در شلوغی ها و درگیری ها به ضرب تیر مستقیم نیروهای امنیتی کشته شد.   ۲۱ سال داشت و در زمان مرگ برادر ۱۱ ساله اش همراه او بود.

 

اعتراض‌ های آبان ۹۸

شاهد علوی

پسر ۸ ساله گلنار می‌گوید چرا مادر من را کشتند؟

«گلنار صمصامی»، ۳۴ ساله‌، روز ۲۶ آبان در خیابان ولیعصر شهریار هدف گلوله قرار گرفت ودر بیمارستان جان باخت.

   «مهم عزیز ما بود که از دست رفت، دیگر چه اهمیتی دارد که چی بنویسید، چی بگید. پول دیه هم نمی‌ تواند او را به ما بازگرداند، ما برای بازگرداندن او هیچ‌ کاری نمی‌ توانیم بکنیم اما امیدوارم هر کسی عزیز ما را کشته است شناسایی شود و تقاص کار را پس بدهد.»

 

اعتراض‌ های آبان ۹۸

فراخوان مادران جان باختگان برای ۵ دی

  تعدادی از مادران و بستگان جان باختگان سیاسی در ایران که فرزندان و نزدیکانشان در چهل سال گذشته توسط حکومت اسلامی به قتل رسیده اند، در فراخوانی ۵ دی را به عنوان روز ادای احترام به کشته شدگان آبان ماه اعلام کرده و از مردم خواسته اند به هر طریقی می توانند در این روز جنایات حکومت را محکوم کنند.

 

حسن بهگر

هیاهو برای اقوام در پارلمان اروپا

 ملت ایران نه به مزدورانی که خود را به بیگانه فروخته اند و دم از خودمختاری و استقلال می زنند اعتمادی دارد و نه به کسانی که با سؤاستفاده از اسم و رسمی که پیدا کرده اند، کمر به نابودی یکپارچگی و تمامیت ارضی ایران بسته اند. هر کس به این راه برود، بداند که ننگ و لعنت ابدی این ملت را برای خود خریده است.

 

اعتراض‌ های آبان ۹۸

خواهر محمـد داستان خواه:

برادرم با لباس فرم مدرسه بود به قلب اش شلیک کردند

 غزل داستان خواه، خواهر محمـد داستان خواه، نوجوانی که روز شنبه ۲۵ آذر ماه در شیراز بر اثر اصابت گلوله جان باخت در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که او بر اثر اصابت گلوله بر قلبش جان باخته و در گواهی فوت او نوشته اند “اصابت جسم نفوذی گلوله.” خانم داستان خواه به کمپین گفت که برادرش ۱۵ ساله و دانش آموز سال اول دبیرستان بود و در حین بازگشت از مدرسه هدف گلوله قرار گرفته است.

 

چهار عضو «ندای زنان ایران» به ۲۰۰ ماه زندان محکوم شدند

 به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مریم محمـدی، اسرین درکاله، ناهید شقاقی و اکرم نصیریان از اتهام «تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی ندای زنان ایران) به‌قصد براندازی تبرئه» شده و بابت اتهام «اجتماع و تبانی» هر یک به سه سال زندان و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» هریک به شش ماه زندان و بابت اتهام «تظاهر به عمل حرام با مصداق بی‌حجابی» هر کدام از این فعالان به ۸ ماه زندان محکوم شده‌اند.

 

احضار ۱۶ عضو سندیکای کارگران شرکت واحد به پلیس امنیت

 سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه روز سه شنبه ۱۹ آذر با انتشار اطلاعیه ای خبر داده است که ۱۶ نفر از اعضای این سندیکا به پلیس امنیت احضار شده اند. بنابر این اطلاعیه، پلیس امنیت ماموریت یآفته به اعضای سندیکا اخطار بدهد تا از شرکت در فعالیت های صنفی و سندیکایی و حضور در تجمعات سندیکایی خودداری کنند. سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام کرده است مرعوب این فشارها برای انحلال سندیکا نخواهد شد.

 

ابوالفضل قدیانی:

تحریم انتخابات بساط استبداد را برمی‌چیند

 ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، با انتشار بیانیه ‌ای از فعالان سیاسی و مدنی و اصناف ایران خواسته است تا با "تحریم" انتخابات آتی و گسترش اعتراضات "بساط استبداد" را برچینند. او علی خامنه ‌ای را "مستبد امروز ایران" معرفی کرد.

 

جزئیات تازه از کشتار در نیزار ماهشهر؛‌

هر که رفت، برنگشت

 «نیزار ماهشهر» کلیدواژه روایتی پر از سوال و حاشیه شده است، روایتی از یک روز خونین در جریان اعتراض‌ های آبان ۹۸، اعتراضاتی که مثل طوفانی سهمگین و پرشتاب ۲۰۰ شهر کوچک و بزرگ ایران را در نوردید. خشونت ‌ورزی بی ‌سابقه حکومت که به روایت عفوبین الملل منجر به کشته شدن دست کم ۲۰۸ نفر شد، در ماهشهر به نقطه اوج رسید و برخی روایت‌ ها مانند گزارش نیویورک‌ تایمز می گویند ۴۰ تا ۱۰۰ نفر در این شهر کشته شده ‌اند. 

 

فایل صوتی محرمانه‌ از نشست حزب اعتماد ملی:

مطالبات انباشته شده مردم منتظر یک جرقه است

 ایران اینترنشنال - فایل صوتی محرمانه‌ ای از نشست داخلی یک حزب اصلاح طلب به دست خبرنگار ایران اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد در پی اعتراض‌های اخیر به افزایش قیمت بنزین، انتقادات نیروهای حامی دولت از حسن روحانی به نحو بی سابقه‌ ای افزایش یافته و ارزیابی واقعی اصلاح طلبان از شرایط فعلی جمهوری اسلامی به مراتب منفی ‌تر از چیزی است که به صورت عمومی اعلام می شود.

 

علی شاکری زند

جمهوری اسلامی بر روی یک انبار باروت*

رژیمی که قابلیت اصلاح شدن ندارد

باید جای خود را به رژیم دیگری بدهد

 از سالها پیش ایران انبار باروتی آماده ی انفجار است. این انفجار یک بار دیگر در سومین هفته ی نوامبر رخ داد.

با برقراری مجدد اینترنت که در هفته ی نخست وقایع از سوی قدرت حاکم قطع شده بود، و در حالی که مراجع رسمی درباره ی شمار قربانیان همچنان خاموش مانده اند، اطلاعات جدید حاکی از این است که اعتراضات در ۷۰۰ شهر بزرگ  و کوچک رخ داده، چندصد کشته و صدها زخمی بر جا گذاشته و به ۷۰۰۰ دستگیری انجامیده است. تا جایی که با عدم گنجایش زندان ها برای بازداشت شدگان بسیاری به مدارس منتقل شده اند. همزمان با این شرایط، مراجع قدرت هر یک مسئولیت وقایع را از خود سلب کرده بر گردن دیگری می اندازند. 

 

مهدی کوهستانی

نقش تشکلات کارگری و مردمی در پیشبرد مبارزات دوره حاضر

 شرایط فعلی جامعه ایران بسیار حاد و با اهمیت است، پس از اعتراضات سراسری که بدلیل گرانی بنزین و اعتراضات شدید مردم اکثر شهرهای ایران دچار وضعیت بحرانی شده است، مساله وجود تشکل های که بتوانند این اعتراضات را بنحو صحیح سازماندهی کنند اهمیت فوق العاده ای یافته است. این اعتراضات با صدها کشته و هزاران زخمی و دستگیری های گسترده زخمی بزرگ بر مردم ایران وارده کرده است.

 

نیمکت‌های خالی،

داستان کوتاهی از حسین نوش‌آذر

درباره اعتراضات اخیر

 جای عضدی روی نیمکت سوم خالی بود. چند بار اسمش را تکرار کرده بودم: عضدی؟ به جای آنکه بگوید «حاضر، آقا!» سکوت کلاس را فراگرفته بود. مثل این بود که اگر به زبان می ‌آمدند و می ‌گفتند که عضدی غایب است، غیبت او دائمی می ‌شد. آن موقع می ‌بایست کسی سکوت را بشکند و همه آنچه را که در این چند روز اخیر اتفاق افتاده بود با صدای بلند بگوید. در کدام کتاب تاریخ، شرح این واقعه گفته می شود؟

 

مهران رفیعی

کارنامه سیاه روحانیون و حوزه‌ های علمیه،

تاملی بر کشتار هفته سیاه، رسوایی‌ های وزارت اطلاعات و قوه قضاییه

 حسینعلی منتظری که به درجه مرجعیت رسیده بود و استاد بسیاری از مجتهدین کنونی هم بود در مصاحبه ‌ای با عمادالدین باقی در مخالفت با حوزه ‌ها سخنان صریحی بر زبان آورد. او از تلف شدن عمرش در حجره‌ های تاریک حوزه‌ ها اظهار تاسف کرد. منتظری به صراحت گفت: اگر در دوره خردسالی من مدارس نوین بوجود آمده بودند حتما من هم کسی شده بودم.

 

رضا مقصدی

می‌خواستی ترانه سُرای وطن شوی

 

 چشم تو از کدام غزل، آب خورده است؟

‌ای شوکت ِ شریف ِغزا ل ِ قصیده‌ها!

آواز تازه‌ات

در سینه‌ی سپیده وُ آیینه‌های ما ست.

درباغ ِ داغدیده، که پیغام ِعشق را -

با شور ِعا شقانه‌ات پیوند کرده است.

در شعر من، که شاعر ِ شیدایی ِ توام.

 

 

نیکتا اسفندانی، جانباخته ی اعتراض های ۹۸

 

«با تهدید وزارت اطلاعات»،

مراسم قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای لغو شد

 روابط عمومی کانون نویسندگان ایران روز چهارشنبه، ۱۳ آذرماه، در اطلاعیه ‌ای اعلام کرد که در پی تماس وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مجبور به لغو مراسم گرامیداشت دو نویسنده قربانی قتل ‌های زنجیره ‌ای، ﻣﺣﻣﺩ مختاری و ﻣﺣﻣﺩجعفر پوینده، شده است.

 

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان:

نمی توانیم شاهد این همه فجایع باشیم و سکوت کنیم

 شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان: ما به عنوان معلم نمی توانیم شاهد وارونه سازی حقیقت و اشرار و اغتشاشگر خواندن مردم معترض و کشتار دانش آموزان، دانشجویان و مردم تنگدست و جان به لب رسیده در شهرهای مختلف کشورمان باشیم.

 

ابتکارات شهروندان در تظاهرات سراسری آبان ۱۳۹۸

 در آبان ۱۳۹۸ تظاهرات سراسری در شمار زیادی از شهرهای ایران برگذار شد. ابتدا اعتراض به سه‌ برابر شدن نرخ بنزین بود، اما کم‌ کم شعارها، فساد سیاسی و اقتصادی و دیکتاتوری ۴۰ ساله را نشانه گرفت.برای دیدن تصاویر ویدئویی اینجا کلیک کنید

 

نمیر: دستگاه آدم کشی همچنان قربانی میگیرد

سازمان حقوق بشر ایران:

سمیه شهبازی تا ساعاتی دیگر اعدام می ‌شود

  سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۸:  سمیه شهبازی جهرویی که به گفته بستگانش قربانی یک پرونده «تجاوز» بوده، قرار است تا ساعاتی دیگر در زندان سپیدار اهواز اعدام شود.

 

 خروج  ۱۸ میلیارد دلار از کشور به اسم واردات دارو و خرید ملک در ترکیه و کانادا!

  یکی از نمایندگان مجلس می‌ گوید برخی از مسئولان بین ۵۰۰ الی ۲۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌ دارند و بیش از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان را به عنوان واردات دارو از کشور خارج کرده‌ اند.

 

نامه نرگس ﻣﺣﻣﺩی از زندان اوین

در مقابل کشتار مردم توسط حکومت بایستیم

  نرگس ﻣﺣﻣﺩی نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار نام ه‌ای از زندان اوین ضمن اشاره به وضعیت دردناک دو نفر از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر و شرح کوتاهی بر شکنجه روحی و جسمی که بر آنها رفته، سرکوب و قتل معترضان از سوی حکومت را محکوم کرده و خواستار آن شده است که درخواست مجازات عاملان کشتار مردم بی پناه به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

در هفته آخر آبانماه در ایران چه گذشت؟

تسلیت به ملت بزرگ ایران

  در نیمه شب ۲۴ آبانماه ۹۸ به طور ناگهانی و بدون هیچ مقدمه ای اعلام شد که بنابر تصمیم سران قوای سه گانه، اولا بنزین در کشور سهمیه بندی شده و ثانیا قیمت بنزین سهمیه ای به ۱/۵ برابر و بنزین آزاد به سه برابر افزایش یافته است.

 

جواد طالعی

روزنامه آلمانی:

ایران در فضایی آکنده از خشم و نفرت و ناامیدی

  پس از یک سکوت طولانی به دلیل قطع ارتباط ‌های اینترنتی، اکنون با برقرار شدن دوباره این ارتباط‌ ها، نه تنها فضای مجازی از ویدئوها و فایل ‌های صوتی بیانگر ابعاد تکان‌ دهنده سرکوب و کشتار پر شده، بلکه رسانه‌ های غربی نیز به کمک همین گزارش ‌های مستند تازه ظاهرا متوجه فاجعه‌ ای شده اند که جمهوری اسلامی در ایران به بار آورده و به بازتاب خبرهای بیشتری می‌ پردازند.

 

فرج سرکوهی

شش نکته کوتاه در متن‌شناسی اطلاعیه آقای میر حسین موسوی

خواست و زبان و لحن بیانه پیامی است که با مهر رهبر جنبش سبز بر سپری شدن و به تاریخ‌ سپاری این جنبش و ناممکن بودن اصلاحات در چارچوب اسلامی گواهی می‌دهد.

  اطلاعیه آقای میرحسین موسوی به دلیل زبان انتقادی صریح و روشن، هدف گرفتن مستقیم «ولی فقیه» و در بند بودن نویسنده‌ی آن نشانه ‌ای است...

...این اطلاعیه پیامی است جدی برای کسانی که هنوز به اصلاحات در درون ساختار جمهوری اسلامی و جنبش سبز فکر می‌کنند.

 

آرش فضیلت

نه جنگ می شود، نه مذاکره می کنیم!؟ مردم (دشمن) را می کشیم

  زمانی که موضع رسمی اتاق بی فکر نظام اسلامی (اصولگرا+ میانه رو+ اصلاح طلب) از طریق سخنگوی آن اعلام شد، گمانه زنی های متعددی از سوی تحلیل گران مطرح گردید. معامله پنهانی، سلفی روحانی و ترامپ، آغاز مذاکرات منطقه ای و...

 

عرفان کسرایی

هرمنوتیک فقهی،

آلودگی ادبیات سیاسی به زبان حوزه علمیه

  بخش بزرگی از ادبیات سیاسی نظام حکومتی کنونی ایران را فقه و محتوای فقهی تشکیل می‌دهد. ظرافت ‌های زبانی و مغلطه‌ ها و سفسطه‌ های برآمده از حوزه علمیه، فضای گفتمانی و ادبیات سیاسی ایران را به خود آلوده است.

 

بیانیه هنرمندان ایران:

جوانان معترض به کدام گناه کشته شده‌اند؟

  گروهی از هنرمندان ایران در بیانیه ‌ای به "فاجعه کشتار مردم معترض" اعتراض کردند. این بیانیه می‌ گوید معترضان "به‌ جان ‌آمدگانی بودند که چون هیچ گوش شنوایی نیافتند، ناکارآمدی‌ ها را در کوی و برزن فریاد زدند".

 

ماجرای «کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر» چیست؟

   بحث و اطلاع ‌رسانی درباره ماجرای سرکوب اعتراض ‌ها در یکی از جاده‌ های شهرستان ماهشهر، کنار یک نیزار، یکی از سوژه‌ های مهم یکی دو روز گذشته در شبکه‌ های اجتماعی به ‌ویژه توییتر بوده است.

 

حسین وصال

واحیرتا از اینهمه بی انصافی

  آقای علیرضا میبدی [برای آنها که اگر او را نمی شناسند] برنامه ساز مشهوری در تلویزیونهای فارسی زبان لس‌آنجلس است که هم به پاداش چرب زبانی و سخن آوری و هم به سابقۀ آستان بوسی بارگاه سلطنت سابق به مزایای مادّی و نیز معنوی [به معنای ویژۀ آن] دست یافته است و غالب اوقات خود را پنهان و آشکارا به تطهیر و تزکیۀ رژیم سلطنتی گذشته که هنوز طرفداران غالبا ثروتمندی در این جا وآنجا و این ایالت و آن ایالت و نیز کشورهای دور و نزدیک دارد، مشغول است و از هرگوشه و کناری که باشد کارشناسان و صاحبنظران و پژوهندگان از نوع ویژه را پیدا می کند و با تمام قوا میکوشد تا به کمک آنها تباهکاریهای رژیم گذشته را با پرده سیاهی از دروغ و سفسطه و مغلطه و وارونه جلوه دادن حقایق آشکار، پرده پوشی کند.

 

رشته توییتی از @MMollaabbasi

یک رشته توئیت در یک هفته قطعی اینترنت

  یک هفته قطعی اینترنت، بدون شک، تکان ‌دهنده ‌ترین و عجیب ‌ترین تجربۀ جمعی ما در سال‌ های اخیر بوده است. در مقایسه با آن، اعتراضات -و حتی شاید گرانی‌- آدم‌ های کمتری را درگیر خود کرده بود. گویی چیزی امکان‌ ناپذیر اتفاق افتاده. تاریخ به عقب برگشته و دوباره غارنشین شده ‌ایم.

 

دختر چهارده ساله ای که رهبر نظام او را «اشرار» خواند!

   در بین تصاویر جان باختگان قیام آبان ماه مردم ایران که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، تصویر این دختر نوجوان بیشتر از دیگران جلب توجه کرده است. نیکتا اسفندانی دختر بچه ی چهارده ساله ای که با گلوله ی «محافظان امنیت» نظام اسلامی به خاک افتاده است.

 

پدر پویا بختیاری:

پنج سال در جبهه‌ها جنگیدم، در جواب مغز پسرم را هدف گرفتند

   منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، در گفت ‌وگو با رادیوفردا می ‌گوید که پسر ۲۷ ساله‌اش روز شنبه، ۲۵ آبان ‌ماه، در مهرشهر کرج «در کنار مادرش به ضرب گلوله کشته شد».

 

شاهد علوی

بهزاد ابراهیمی، عموی آرشام در گفت‌و گو با ایران وایر

برادرم آزاده و جانباز است اما جنازه پسرش را به شرط دفن شبانه تحویل دادند

   آرشام ابراهیمی بیست و یک ساله یکی از کشته ‌شدگان اعتراضات اخیر در شهر اصفهان است. او روز ۲۵ ابان ماه بر اثر شلیک مستقیم گلوله مجروح و در بیمارستان جان باخته است. بهزاد ابراهیمی، عموی آرشام در گفت‌و گو با ایران وایر خانواده ابراهیمی را اینطور معرفی می‌‌کند: «برادرم آزاده و جانباز است، هشت سال در عراق در اسارت بوده و شکنجه شده، من خودم جانبازشیمیایی هستم و پدرم یکی از رزمنده‌ های عملیات خرمشهر بود.»

 

امیررضا عبداللهی،

نوجوان ۱۳ ساله جان‌باخته اعتراضات در اسلامشهر

   استان ‌وایر- «امیررضا عبداللهی»، فرزند «محـمد»، نوجوان ۱۳ ساله ‌ای است که در جریان اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در اسلام‌ شهر با گلوله ماموران امنیتی جان ‌باخته است. بنابر اطلاعات رسیده، این نوجوان در اعتراضات شرکت نداشته اما زمانی که برای کاری از منزل خارج شده بود، در حال عبور از نزدیک یکی از مناطقی که معترضان تجمع کرده بودند، هدف تیراندازی بی ‌هدف ماموران امنیتی قرار گرفته است.

 

واکنش پروین فهیمی مادر سهراب اعرابی نسبت به اعتراضات آبان ۹۸

ما مانده ‌ایم و سکوتی با بغض سنگین در گلوهایمان

   بار دیگر روزهایی پر از اضطراب و دلهره بر ما مردم گذشت و اکنون ما مانده ایم و سکوتی با بغض سنگین در گلوهایمان. هیچگونه آمار دقیقی از کشته شدن هموطنان و آسیب دیدگان نداریم اما اخبار و ویدیوها و نقل قول‌هایی که دهان به دهان به گوشها میرسد نشان از این دارد که هموطنان بسیاری داغدار عزیزانشان هستند. من نیز به عنوان یکی از هزاران مادر داغدار، مدتهاست که دریافته ام تا زمانی که حق سخن گفتن و حق اعتراض و حقوق ما شهروندان در کشورمان که مدعی اسلام و دیانت هم هست، به رسمیت شناخته نشود، تکرار این اتفاقات هیچگاه بعید نیست.

 

چند پزشک در ایران:

دستور کشتن معترضان را داده بودند

  ایران وایر- «در بیمارستان فیاض ‌بخش پیرزنی را آورده بودند که از پنجره بیرون را تماشا می‌کرده است و تیر خورده بود به قلبش.»

 

چرا ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن وارد آب های خلیج فارس شد؟

ورود این کشتی بزرگ جنگی به خلیج فارس، هشداری برای رژیم ایران است

  با آن که مقامات نظامی ایالات متحده، ورود ناو هواپیمابر "آبراهام لینکلن" و کشتی های همراه آن را به خلیج فارس، نشانه ای از تشدید تنش در منطقه نمی دانند، اما اغلب تحلیل گران بدین باور اند که ورود این ناو هواپیمابر به آب های خلیج فارس، پیام های روشنی را به دولت ایران منتقل می کند، به ویژه این که تظاهرات مردمی در داخل و خارج ایران و فشار چالش های اقتصادی، رژیم جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده است.

 

سازمان عفو بین‌ الملل:

دست‌ کم ۱۴۳ نفر در اعتراض ‌های ایران کشته شده‌ اند

  سازمان عفو بین ‌الملل در آخرین گزارش خود شمار کشته ‌شدگان در اعتراض‌ های اخیر ایران را دست کم ۱۴۳ نفر اعلام کرد. این نهاد حقوق بشری استفاده از قوه قهریه علیه شرکت‌ کنندگان در تظاهرات را به شدت محکوم کرده است.

 

روزنامه های فرانسه:

حفظ قدرت در ایران به بهای براه انداختن حمام خون

صفحۀ اول روزنامۀ لیبراسیون، چاپ پاریس - دوشنبه ٢۵ نوامبر ٢٠١٩

  روزنامه‌ های بزرگ فرانسه، پس از یک هفته سنگربندی خبری در ایران از سوی مقامات این کشور و بستن کلیۀ درهای تبادل اطلاعات، اینک اندک اندک با دست یافتن به آگاهی ‌هائی که از این کشور می‌رسد، صفحات ویژه ‌ای را به رویدادهای هفته گذشته اختصاص داده‌ اند. تحریم خبری مردم کشور و خودداری از آگاهی رسانی دربارۀ شمار کشته‌ شدگان، شمار دستگیرشدگان، شمار زخمی ‌ها و چگونگی وقوع چنین رخدادهائی، چنانکه برخی در ایران نیز بدان اشاره کرده‌ اند، تنها چند روزی دوام می ‌آورد و بی تردید پردۀ سیاه پنهان کاری فرو می ‌افتد. 

 

بقلم ناصر اعتمادی

سعید معیدفر، جامعه شناس مقیم ایران:

بزودی سیل دهها میلیون گرسنۀ ایرانی همه چیز را ویران می‌کند

  سعید معیدفر گفته است : "امروز ما مانده ایم با یک اقتصاد ورشکسته، فسادها، تبعیض ها و سیاست های غلطی که طی ۳٠ الی ٤٠ سال باعث تخلیه روستاها شد. در حاشیه کلان شهرهایی که در آنها ثروت و منابع اقتصادی متمرکز شده لشگر گرسنگانی شکل گرفته است که هر روز برای هجوم به کلانشهرها آماده تر و با انگیزه تر هستند."

 

سعید پیوندی

آیا اعتراضات آبان به یک جنبش اجتماعی سراسری تبدیل خواهد شد؟

  تظاهرات و حرکت ‌های اعتراضی در بیش از ۱۰۰ شهر ایران و برخورد خشن امنیتی و نظامی حکومت با مردمی که به خیابان‌ ها آمده ‌اند موضوع بحث ‌های عمومی و سیاسی گسترده در میان افکار عمومی و رسانه‌ ها تبدیل شده است.

 

شاهد علوی

بیکار بود، اعتراض کرد، جوابش گلوله بود؛

روایتی از پایان زندگی یکی از قربانیان اعتراضات

  «چند سال پیش با جمعی از دوستانش رفته‌ بودند پیاده ‌روی کوهنوردی دسته‌ جمعی، جایی دوربین صداوسیما رفته بود سراغ او و حلقه دوستانش و خبرنگار از او پرسیده بود چرا آمده‌ اید به این برنامه کوهپیمایی؟ حمید لبخند زده و گفته بود از بیکاری. این پخش هم شد. راست می ‌گفت چند سال بود بیکار شده بود و بیکاری کلافه ‌اش کرده بود. یکشنبه رفته بود حسین‌ آباد کرج تا بگوید او هم حق دارد کار داشته باشد، رفته بود تا به فقر، گرانی، بیکاری و حکومت فاسد اعتراض کند. با یک گلوله جواب را دادند. جانش را گرفتند تا دیگر اعتراضی نداشته باشد.

 

پیام‌های مخاطبان بی‌بی‌سی بعد از وصل شدن تدریجی اینترنت

  ما یک گروه در بخش طراحی و پشتیبانی سایت داشتیم. حدود ١۵ نفر مشغول کار بودند و دست کم ١٠ سایت فروشگاهی و خدماتی از طریق تیم ما پشتیبانی و مدیریت می‌ شد. اما این چند روزه به علت قطعی اینترنت هم دفترکارمان تعطیل شده هم صاحبان سایت‌ ها از عدم پشتیبانی آنها گله کردند. من از مشهد هستم. تصحیح میکنم: ما از زندان مشهد هستیم.

 

به مناسبت هفتادمین سال تأسیس جبهه ملی ایران

مصاحبه تلویزیون میهن

نما و نظر با مهناز قزللو، علی شاکری زند و ﻣﺣﻣﺩ رضا روحانی در نگاهی متفاوت به دکتر ﻣﺣﻣﺩ مصدق

بخش دوم

 برای دیدن ویدئو اینجا کلیک کنید

 

مراد ویسی

گزارش و تحلیل

مسئولیت مشترک روحانی و خامنه‌ای در سرکوب خونین  ۹۸

  بر اساس برآوردهای محتاطانه رادیو فردا تا روز چهارشنبه ۲۹ آبان، دست کم ۱۳۸ تن در اعتراضات سراسری و ضد حکومتی آبان ۱۳۹۸ کشته شده‌ اند. مسئولیت این خشونت و کشتار معترضان که در مواردی با شلیک مستقیم گلوله صورت گرفته است، برعهده کیست؟

 

 

علی شاکری زند

انبار باروتی بنام ایران

ضرورت حادهمآهنگی و آشتی

میان همه ی هواداران حاکمیت ملی

 باید بیدارشد! مسأله مسأله ی بنزین نیست؛ چهل سال قتل و جنایت، چهل سال فساد و غارت اموال عمومی، چهل سال ناکارآمدی و ویرانگری، و چهل سال زورگویی و دشنام مشتی نادانِ پرمدعا به هوش و شرافت مردم، سراسر ایران را به یک انبار باروت تبدیل کرده است؛ انبار باروتی که هر دم با جرقه ای آماده ی انفجار است. اشرار حرفه ای که بر این انبار باروت نشسته اند و تصور می کنند با اسلحه می توان الی‌الابد از انفجار آن جلوگیری کرد سخت به خطا می روند.

 

جواد طالعی

اعتراضات سراسری در ایران

جمهوری اسلامی در چاهی که خود کنده است

  میان آنچه این روزها در ایران و عراق و لبنان و باریکه غزه رخ داده و می دهد، اگر پیوند مستقیمی وجود نداشته باشد، یک وجه اشتراک انکارناپذیر می­یابیم: همه آنها به نحوی با سیاست داخلی یا خارجی جمهوری اسلامی در ارتباط هستند.

 

م. سحر

اشرار شمایید!

 نامردمِ دژخیم و تبهکار شمایید     بى شائبه سرکردهء اشرار شمایید

   شرّ از قِبَلِ نُطفهء ناپاکِ شما زاد     بدهیبت و بد باطن و بدکار شمایید

 

اطلاعیه "جمعیت هواداران سوسیال دموکراسی در ایران"

دربارۀ خیزش مردمی درایران

 افزایش سه برابری قیمت بنزین، سبب خیزشی مردمی در میهنمان شده است. گران شدن بنزین به عنوان یکی ازمهمترین و پایه ای ترین ماده مصرفی، بر روی قیمت تمام کالاهای مصرفی و خدماتی اثر خواهد گذاشت و سبب افزایش فشار بیشتر بر فقیرترین و محروم ترین اقشار جامعه خواهد شد. 

 

اطلاعیه " کمیته حمایت "از بیانیه ۱۴ نفر

از جنبش ها و خیزش های داخل کشور حمایت کنیم!

 هموطنان آزاده

در ادامۀ جنبش ها و خیزش های سیاسی، مدنی و صنفی، خیزشی خودجوش ازجنس خیزش دیماه ۹۶ اما هدفمندتر و پرخروش تر از آن خیزش، که می تواند پایه های حکومت تبهکار ولایت فقیه را بیش از پیش به لرزه درآورد، در سراسر ایران درجریان است. این خیزش مردمی که درتداوم خود جمهوری اسلامی را یک گام دیگر به مرگ نزدیکتر کرده است در اعتراض به سه برابرشدن قیمت بنزین آغاز شده است. 

 

فرج سرکوهی

اعتراض مردم و گاندی‌های نابهنگام اما خوشبختانه بی‌تاثیر و بی‌پایگاه

 گستردگی اعتراض‌ ها، (بیش از ۱۰۰ شهر)، حضور لایه‌ های گوناگون جامعه از جمله لایه‌ های فقیر و کم‌ درآمد و لایه‌ های میان ‌درآمد در کنار هم، سرعت فراگیری، حرکت‌ های نمادین و شعارهای سیاسی رادیکال ساختاری و... از شاخصه‌ های اعتراض های اخیر است که با هر نتیجه‌ ای، از جمله با عقب نشینی حکومت یا با سرکوب موقتی مردم، گامی است بلند در فرآیندی که از دی‌ ماه ۹۶ آغاز شد و هر بار و در هرگام با بسامدی پرتوان ‌تر و فراگیرتر به گره‌ گاه یا نقطه عطف نهائی نزدیک ‌تر می ‌شود، اما این یادداشت نقدی است بر یک برخورد.

 

احمد علوی

انگیزه‌ها و پیامدهای افزایش قیمت سوخت

 علی ‌رغم تلاش قبلی دولت برای افزایش قیمت سوخت، این پیشنهاد در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۷ به دلیل نگرانی از افزایش تورم تصویب نشد. اینک آنچه «شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا» خوانده می ‌شود، با دور زدن مجلس تصمیم به افزایش قیمت سوخت گرفته است.

 

رضا حقیقت‌نژاد

شورای عالی هماهنگی اقتصادی؛ اتاق جنگ علیه دشمن یا مردم؟

 در پی اعلام تصویب طرح افزایش قیمت بنزین در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، پرسش و ابهام درباره نقش و ماموریت این شورا افزایش یافته است. نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی روز چهارم خرداد ۱۳۹۷ برگزار شد. به روایت وب‌ سایت خامنه ‌ای، ایده تشکیل این شورا در نشست سران قوا با رهبر در روز هشتم اردیبهشت مطرح شده بود و او بر ضرورت «تشکیل اتاق جنگ اقتصادی» تاکید کرده است.

 

هشدار جبهه ملی ایران به واسطه افزایش قیمت بنزین:

افزایش قیمت بنزین را هر چه زود تر لغو کنید

 قدرتمداران جمهوری اسلامی، پس از پیروزی انقلاب، مرتکب خطاها و اشتباهات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی متعددی گردیده ‌اند که بوجود آمدن بحران ‌های مختلف در پیش روی کشور نتیجه آن خطاها است. اکنون در زمانی‌که وضعیت اقتصادی کشور متلاطم و ویران، و اوضاع معیشتی مردم نابسامان و تحمل ‌ناپذیر گردیده، حکومت بر خلاف گفته ‌های صریح قبلی خود، ناگهان تصمیم به افزایش بهای بنزین و درنتیجه شعله ‌ورتر کردن آتش گرانی ها و تورم بیش از پیش می ‌گردد.

 

گزارش خبرگزاری ها از اعتراضات علیه نظام جنایتکار و فاسد

اعتراض‌های سراسری در ده‌ها شهر ایران؛ تعدادی کشته شدند

 شهرهای مختلف ایران روز شنبه شاهد اعتراض‌ هایی به افزایش قیمت بنزین بود، اعتراضاتی که به تدریج رنگ سیاسی گرفته است. در خشونت‌ هایی که در این اعتراض‌ ها رخ داد، تعدادی از معترضین کشته شدند.

 

رادیو فردا

استقبال گزارشگر سازمان ملل از بازداشت حمید نوری در ارتباط با اعدام‌های ۶۷

 روز چهارشنبه ۲۲ آبان ساعاتی پس از اعلام خبر بازداشت آقای نوری در رسانه‌ ها اگنس کالامارد با انتشار توئیتی از این امر استقبال کرد و یادآور شد، «این نخستین بار است که فردی در ارتباط با رخداد سال ۱۳۶۷ ایران در دادگاه متهم می ‌شود، رخدادی که طی آن هزاران زندانی سیاسی کشته شدند».

 

به مناسبت هفتادمین سال تأسیس جبهه ملی ایران

مصاحبه تلویزیون میهن با مهناز قزللو و ﻣﺣﻣﺩ رضا روحانی در نگاهی متفاوت به دکتر ﻣﺣﻣﺩ مصدق

بخش اول

 برای دیدن ویدئو اینجا کلیک کنید

 

چگونه دو میلیارد دلار ایران در دوره احمدی‌نژاد به آمریکا رسید؟

 حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، طی سخنانی خواستار اقدام قوه قضائیه و روشن شدن تکلیف پرونده دو میلیارد دلاری شد که به گفته او در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد به آمریکا رسیده و توسط این کشور مصادره شده است.

 

نرگس ﻣﺣﻣﺩی:

سمانه در حسرت دیدار پدر، داغ مرگ او را دارد

 در پی وخامت حال روحی و جسمی یکی از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین، نرگس ﻣﺣﻣﺩی، سخنگو و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، طی نامه ای از داخل زندان وضعیت وی را شرح داده است. سمانه نوروز مرادی که به دلیل فوت پدر و همچنین نیاز فوری به پیگیری روند درمانی در خارج از زندان، در وضعیت نامناسبی به سر می برد تا کنون از حق استفاده از مرخصی محروم مانده است.

 

بهزاد پورصالح

از 'مدرسه فرهنگ' تا مدرسه کپری؛ در جستجوی عدالت انقلاب اسلامی

 چند هفته ‌ای است که موضوع آموزش و مدارس ایران بار دیگر مورد توجه زیادی قرار گرفته است اما این‌ بار از زوایایی متفاوت. زوایایی که نشان‌ دهنده مشکلات ساختاری نظام آموزشی کشور و نگاه ‌های متناقض و متفاوت به آن است. 

 

زوال جنگل‌های ایران:

«۷۵ درصد از جنگل‌ها به بخش خصوصی واگذار شده»

 یک استاد جنگل ‌داری و جنگل ‌شناسی دانشگاه تهران وضعیت جنگل‌ های ایران را وخیم دانسته و گفته خصوصی ‌سازی یکی از عوامل نابودی جنگل ‌ها بوده و با این حال در  ۴۰ سال گذشته ۷۵ درصد از جنگل‌ ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

 

کدام نهاد ۹۴۷ میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌دهد؟

 حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران روز یک ‌شنبه، ۱۹ آبان، در جریان یک سخنرانی در شهر یزد گفت از نهادهای نظارتی می‌ خواهم «پرونده ۹۴۷ میلیون دلار را برای مردم توضیح دهند».

 

مجتبی واحدی

نکات زیر هیچ ربطی به هم ندارد

خامنه ای گفته ” اشغال سفارت امریکا پاسخ به کودتای بیست و هشتم مرداد بود”.

 خوب عباس عبدی، چه کم از حسین شریعتمداری دارد؟ او در بی بی سی چیزی میگوید که آقا خوشش بیاید: علت اشغال سفارت امریکا، کودتای بیست و هشت مرداد بود.

 

نسرین ستوده:

در ایران داخل یا خارج زندان محبوسیم‎‎

 نسرین ستوده به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است. طبق قانون، از این مدت ۱۲ سال آن «قابلیت اجرا دارد». نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، در مصاحبه‌ای مکتوب با یک نشریه فرانسوی در خصوص وضعیت کنونی در ایران گفته است، در دوره بی‌عدالتی زندانی و غیر زندانی بودن «اهمیتی» ندارد.

 

چه کسی جایزه "مریم میرزاخانی" را دریافت کرد؟

 روز دوشنبه، ۴ نوامبر “بنیاد جایزه دستاورد علمی” (Breakthrough Prize) اعلام کرد: جایزه بزرگ ریاضیات موسوم به “مرزهای نوین” (New Frontiers Prize) به افتخار ریاضیدان فقید “مریم میرزاخانی” نام‌گذاری شده است.

 

محسن کدیور

خودسوزی برای یک پیمانه برنج

 راستی آیا استانداران، وزیران، هیات رئیسه مجلس، رئیس جمهور و رهبر از وضعیت حدود نیمی از جمعیت کشور که زیر خط فقر نسبی زندگی می کنند یا حداقل یک سوم کشور که زیر خط مطلق فقر روز را به شب می رسانند خبر دارند؟ آیا مشخصا از وضعیت اسف‌بار منطقه دیشموک مطلعند؟ این فقر و خودسوزی از آن اموری است که مانع اجابت دعا و عامل نزول بلا می شود. اگر نمی دانید، بی عرضه اید و اگر اطلاع دارید و کاری نکرده اید که واویلاست....

 

رضا حقیقت‌نژاد

پشت پرده سر درآوردن مجتبی خامنه‌ای در فهرست تحریم‌های آمریکا

 وزارت خزانه ‌داری آمریکا روز دوشنبه، ۱۳ آبان، برخی از مشاوران و اعضای دفتر آیت ‌الله خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را تحریم کرد.  در این لیست نام مجتبی خامنه ‌ای، دومین فرزند رهبر جمهوری اسلامی هم به چشم می ‌خورد.

 

حسین باستانی

اشغال سفارت آمریکا؛ بنیانگذار سنت "توافق در بدترین زمان"

 اشغال سفارتخانه آمریکا در ایران در ۴۰ سال پیش، به سرعت به میانجی گری های متعدد با هدف پایان بحران گروگان گیری منجر شد که تهران تمام آنها را، یکی پس از دیگری رد کرد.

 

سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

پیام تهنیت به جبهه ملی ایران

به مناسبت هفتادمین سال پایه گذاری آن

 امسال هفتاد سال از پایه گذاری جبهه ملی ایران در آبانماه ۱۳۲۸می گذرد. جبهه ملی ایران مهمترین سازمان سیاسی ایران پس از انقلاب مشروطه بوده است. جبهه ملی ایران سازمانی است که برای پیش بردن هدف های نهضت ملی ایران به رهبری دکتر مصدق بنیادگذاشته شد؛ نهضتی برای تأمین و استواری استقلال کشور، تحکیم حقوق و آزادی های ملت که در قانون اساسی مشروطه پیش بینی و تضمین شده بود، و ...

 

علی افشاری

کربلای خونین و تلاش شیعیان برای کوتاه کردن دست خامنه‌ای از عراق

● دور دوم اعتراضات مردم عراق، با گذشت پنج روز، گسترش کمی و کیفی پیدا کرده است. اقداماتی چون تشدید فضای امنیتی، برقراری حکومت نظامی و افزایش سختگیری حکومت بر معترضان و جامعه مدنی و رسانه‌ ها نتوانسته است اعتراضات را خاموش کند. وعده‌ های عادل عبدالمهدی برای اصلاحات قانونی، سیاسی و اقتصادی، از جمله تغییر قانون اساسی و قانون انتخابات، نیز مورد پذیرش قرار نگرفته است.

 

حسن هاشمیان

تظاهرات مردم لبنان و تهدید موقعیت ولی فقیه

● قبل از سرازیر شدن مردم لبنان به خیابان‌ ها و خلق بزرگ ‌ترین صحنه اعتراضی تاریخ معاصر این کشور در دو هفته پیش، حزب‌ الله هم علنی و هم پشت صحنه سیاسی لبنان، حاکم مطلق کشور بود. ۱۸ وزیر از ۳۰ وزیر کابینه لبنان به حسن نصرالله و هم‌ پیمانان او نزدیک‌ اند و با ترفندهای خاص، میشل عون را به‌عنوان رییس ‌جمهوری لبنان بر دیگر گروه‌ های سیاسی تحمیل کردند. 

 

مجتبی واحدی

اشراف اطلاعاتی در نظام کاریکاتوری

● از نخستین ‌روز ربایش روح ‌اله زم، به صراحت ادعای جمهوری اسلامی در مورد پیچیده بودن عملیات ربایش او را رد کردم و همچنان بر همان باور هستم. با توجه به ریخت و پاش‌های بی حد و حصر جمهوری اسلامی برای تامین شهوات سیاسی خامنه‌ای و نیز افزایش تعداد ”تاجر- سیاستمداران” در شرق و غرب عالم، تکرار این حادثه نیز چندان دور از ذهن نیست که البته بهیچوجه نشانه قدرتمندی جمهوری اسلامی نخواهد بود.

 

شورای نگهبان قرار بود چه باشد و چه شد؟

● شورای نگهبان یکی از بحث برانگیزترین نهادهای جمهوری اسلامی ایران است که از دیدگاه حقوق ‌دان‌ ها، از موانع عمده حاکمیت قانون و توسعه سیاسی و اجتماعی در ایران به شمار می‌ رود. این شورا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را که مورد پسندش نباشند، رد صلاحیت می ‌کند و آن قدرت را دارد که مصوبه‌ های مجلس را رد و حتی مفاد «قانون اساسی» را مطابق نظر خود تفسیر کند.

 

گروه حقوقی داد

راهگشائی علیه جنگ، فلاکت و گرسنگی بیشتر ایرانیان

واقعیات ایران و حاکمیت قرون وسطایی آن:

● آقای دبیرکل سازمان ملل متحد

می دانیم که ایران و ایرانیان در۴۱ سال گذشته در بند رژیمی هستند که روشنفکران آن را بحران زا و بحران زی معرفی می کنند.

 

مجتبی واحدی

مبارزه با فساد یا آخرین تلاش یک‌ رهبر مستاصل؟

● در اوج افتضاحات حکومتی در داخل و خارج کشور و هم‌ زمان با افشای روز افزون مفاسد کلان در راس حاکمیت، نمایش مبارزه با فساد در جمهوری ‌اسلامی نیز ابعاد جدیدی پیدا کرده است. مفتضح‌ ترین بخش این نمایش، سپردن آن به کسی است که در عمر چهل و یک ساله جمهوری‌اسلامی، حدود سی و هشت سال مسئولیت‌ های مهم قضایی داشته است.

 

مهتاب وحیدی راد

روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛

کودکان، قربانیان پنهان

 

  ده‌ها نهاد مدافع حقوق بشر ۱۷ سال پیش تصمیم گرفتند دهم اکتبر برابر با ۱۸ مهرماه را به عنوان «روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام» نام‌ گذاری کنند، با هدف تلاش برای لغو این مجازات در سرتاسر جهان؛ مجازاتی که به گفته مدافعان حقوق بشر «غیرانسانی» است و ناقض حق حیات.

دهم اکتبر امسال به کودکانی اختصاص یافته که مجازات اعدام، پدر یا مادرشان را برای همیشه از آنان گرفته است؛ قربانیان کوچکی که اعدام پدر یا مادرشان بزرگ ‌ترین و تلخ‌ ترین کابوس زندگی آنان است، کابوسی با سایه ‌ای کشدار تا آخر عمرشان.

 

پرویز ضرغامی

برای اطلاع حسن شریعتمداری و مردم ایران

  جناب مهندس حسن شریعتمداری گرامی، چند سال پیش من در نشستی در مقر حزب دمکرات کردستان با همراهان کنونی شما، همین آقایان ال اهواز و دوستان بلوچشان شرکت داشتم. در آن نشست آقایان دمکرات و کوموله و دیگر دوستان امروزشان هم حضور داشتند. از من خواستند که به جرم اصرار در حفظ تمامیت ارضی ایران از جلسه آقایان بیرون بروم و جرم من شد دفاع از یک پارچگی ایران و اینکه آقای ضرغامی روی حفظ یکپارچگی ایران ایستاده. همانجا گفتم نه تنها روی حفظ یکپارچگی و ثبات ایران ایستاده ام بلکه اگر لازم شد در این راه جان میدهم. آسایش و آرامش مردم من در گرو ایران و ثبات کشور است. پس فقط یک وطن دارم و آن ایران است.

 

انتقاد شدید ۳۵ تشکل دانشجویی از فساد، بی‌عدالتی و خفقان

  ۳۵  تشکل دانشجویی از دانشگاه‌ های تهران و برخی دیگر از مراکز استان‌ ها در بیانیه مشترکی که مناسبت آن آغاز سال تحصیلی جدید عنوان شده، از سیاست ‌های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی حاکمان جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کردند.

 

علی شاکری زند

 

گیرم  که مارچوبه کند تن به شکل  مـار

کو زهر بهرِ دشمن و کو مهره بهر دوست

حکیم خاقانی شروانی

 

شورای دوران گــُـذار یا مدیریت بیگــُـدار

برای «اقوام و ملیت های ساکن ایران» !

 در کار کسانی که برای «مدیریت دوران گذار» یک «شورا» تأسیس کرده اند چندین عیب و اشکال عمده وجود دارد؛ اشکالاتی که از آن ترکیبی معیوب برای مصرف و توهمی خطرناک برای کشور می سازد.

 

مراد ویسی

جمهوری اسلامی سپاه؛ گام دوم انقلاب

● سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در جمع فرماندهان سپاه حمایت صد درصدی از رویکردهای داخلی و خارجی سپاه بود. حمایت مورد به مورد و مصداقی از رویکرد تهاجمی-نظامی سپاه در سیاست خارجی و رویکرد مداخله‌ جویانه ‌اش در سیاست و اقتصاد و فرهنگ در داخل کشور.

 

دکتر فخرالدین عظیمی

حاکمیت ملی و دشمنان آن

پژوهشی در کارنامه مخالفان بومی و بیگانه مصدق

● شرکت مصدق در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، یا آمادگی برای دفاع از حقوق ایران در دیوان دادگستری بین المللی لاهه، یا برای پرداخت غرامت منصفانه به شرکت نفت در چارچوب قوانین و هنجارهای متعارف بین المللی، همه حاکی از دلبستگی او به این بود که ایران باید نه با دستیازی به خشم و تازشگری و قانون شکنی، بلکه با جنگ افزار قانون و به پشتوانه حق، اقتدار اخلاقی وخرد، سخن خود را به کرسی بنشاند. شاید اگر تاروپود همبستگی ملی گسسته نشده بود، و مدعیان و ستیزه جویان اندکی به ادعاهای وطن دوستانه خود دلبستگی نشان داده بودند سرنوشت نهضت ملی چیزی دیگر بود. 

 

علی شاکری زند

بساط تحمیق انتخابات را یکصدا تحریم کنیم   ۲

ضرورت اتحادعمل محدود برای تحریم انتخابات

و چون تمرینی برای اتحادعمل وسیع ملی

 ...امروز که برانداختن جمهوری اسلامی به منظور جانشینی آن با نظامی دموکراتیک و لاییک (جدایی کامل دین و دولت از یکدیگر به عنوان دو حوزه ی متفاوت حیات فردی و اجتماعی)، دست کم در اظهارات و موضعگیری های بخش وسیعی از مخالفان نظام حاکم، صراحت کامل یافته، چنین آزمایشی چندان به دور از احتیاط نخواهد بود. و بعضی از ابتکارات در این زمینه می تواند فرصت مناسبی برای چنین آزمایش هایی باشد. در حال حاضر تحریم وسیع انتخابات آینده بهترین این فرصت هاست. 

 

مجتبی واحدی

از گلابی اصولگرایان تا سرطان کرباسچی

● ملاحظه فرمودید! حداقل بیست ونه سال است که رقبای حکومتی، مردم را موظف به خرید ته مانده گلابی یا تن دادن به بیماری ‌های مهلک، می‌ دانند تا خود به نوایی برسند. البته التماس‌ های بی‌ سابقه کرباسچی و یاران رانت خوار او از مرعشی تا عطریانفر و دروغ‌ پردازی ‌های تهوع آور ﻣﺣﻣﺩ جوادظریف در مورد سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی، نشان می ‌دهد شرایط ایران نه تنها نسبت به زمانی که با “استدلال های گلابی” مردم را پای صندوق رای می کشاندند تفاوت کرده، بلکه با دیو و فرشته سازی نیز نمی توان مردم را فریب داد.

 

علی شاکری زند

بساط تحمیق انتخابات را یکصدا تحریم کنیم   ۱

مشروعیت نظام های سیاسی و رابطه ی نهاد انتخابات با آن

 ولایت فقیه که هم در کتاب «حکومت اسلامی» خمینی قبلاً اعلام شده بود، و هم با صدور «حکم شرعی» برای تشکیل دولت موقت، عملی گردید، از همان ثانیه ی نخست ورود به عرصه ی عمل به معنی نقض حاکمیت ملت بر خود بود و مترادف با عدم مشروعیت ملی و دموکراتیک هر نظامی که بر آن مبتنی می شد. درست به همین دلیل نیز آگاه ترین بخش ملت، از همان لحظه ی ادعای تشکیل دولت موقت، با رژیمی که قرار بود به دست آن دولت، و به پیروی از آن «حکم شرعی» تشکیل گردد مخالف بودند، و اگر هم صدایشان بجایی نرسید، آن را از اساس نامشروع می دانستند، و...

 

فریدون خاوند (تحلیلگر اقتصادی)‏

آیا ایران بالاترین نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۷ را داشته است؟

● در ادبیات اقتصادی جمله ای است که به بنیامین دیسراییلی، نخست وزیر بریتانیا در دوران ملکه ویکتوریا نسبت داده شده است: "دروغ بر سه نوع است: دروغ معمولی، سوگند غیر واقعی و آمار". آنچه در این جمله طنز آلود مورد انتقاد قرار گرفته هم آمار ساختگی و تبلیغاتی است و هم استفاده ابزاری از آمار کم و بیش درست به گونه ای نادرست به منظور دستیابی به هدف های دلخواه.

 

اطلاعیه ی

نهضت مقاومت ملی ایران

اندوه و تسلیت

در سوگ احمد خلیل الله مقدم

   با کمال تأثر باخبر شدیم که احمد خلیل الله مقدم، از اعضای دیرین حزب ایران و جبهه ملی ایران و یکی از یاران وفادار دکتر شاپور بختیار روز دوشنبه یکم مهرماه چشم از جهان فروبست.

 

جواد طالعی

سعید ملایی؛ ببر تهران، مخفی شده در جنوب آلمان

روزنامه آلمانی: بزرگترین دشمن سعید ملایی حکومت ایران است.

 

  پیش از مسابقه نیمه نهایی در برابر ماتیاس کیس بلژیکی، سفارش به یک تهدید جدی تبدیل شد. ناگهان یک کارمند سفارت جمهوری اسلامی وارد سالنی شد که مسابقات در آن برگزار می ‌شدند. علاوه بر این، ملایی اندکی پیش از آغاز مسابقه نیمه نهایی یک پیام تلفنی از رضا صالحی امیری رئیس کمیته المپیک ملی ایران دریافت کرد. او گفت که ماموران امنیتی در خانه پدر و مادرش هستند. اینجا بود که مقاومت ملایی شکسته شد.

 

علی شاکری زند

بساط تحمیق انتخابات را یکصدا تحریم کنیم   ۲

ضرورت اتحادعمل محدود برای تحریم انتخابات

و چون تمرینی برای اتحادعمل وسیع ملی

  ...امروز که برانداختن جمهوری اسلامی به منظور جانشینی آن با نظامی دموکراتیک و لاییک (جدایی کامل دین و دولت از یکدیگر به عنوان دو حوزه ی متفاوت حیات فردی و اجتماعی)، دست کم در اظهارات و موضعگیری های بخش وسیعی از مخالفان نظام حاکم، صراحت کامل یافته، چنین آزمایشی چندان به دور از احتیاط نخواهد بود. و بعضی از ابتکارات در این زمینه می تواند فرصت مناسبی برای چنین آزمایش هایی باشد. در حال حاضر تحریم وسیع انتخابات آینده بهترین این فرصت هاست. 

 

مجتبی واحدی

از گلابی اصولگرایان تا سرطان کرباسچی

 ● ملاحظه فرمودید! حداقل بیست ونه سال است که رقبای حکومتی، مردم را موظف به خرید ته مانده گلابی یا تن دادن به بیماری ‌های مهلک، می‌ دانند تا خود به نوایی برسند. البته التماس‌ های بی‌ سابقه کرباسچی و یاران رانت خوار او از مرعشی تا عطریانفر و دروغ‌ پردازی ‌های تهوع آور ﻣﺣﻣﺩ جوادظریف در مورد سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی، نشان می ‌دهد شرایط ایران نه تنها نسبت به زمانی که با “استدلال های گلابی” مردم را پای صندوق رای می کشاندند تفاوت کرده، بلکه با دیو و فرشته سازی نیز نمی توان مردم را فریب داد.

 

علی شاکری زند

بساط تحمیق انتخابات را یکصدا تحریم کنیم   ۱

مشروعیت نظام های سیاسی و رابطه ی نهاد انتخابات با آن

  ولایت فقیه که هم در کتاب «حکومت اسلامی» خمینی قبلاً اعلام شده بود، و هم با صدور «حکم شرعی» برای تشکیل دولت موقت، عملی گردید، از همان ثانیه ی نخست ورود به عرصه ی عمل به معنی نقض حاکمیت ملت بر خود بود و مترادف با عدم مشروعیت ملی و دموکراتیک هر نظامی که بر آن مبتنی می شد. درست به همین دلیل نیز آگاه ترین بخش ملت، از همان لحظه ی ادعای تشکیل دولت موقت، با رژیمی که قرار بود به دست آن دولت، و به پیروی از آن «حکم شرعی» تشکیل گردد مخالف بودند، و اگر هم صدایشان بجایی نرسید، آن را از اساس نامشروع می دانستند، و...

 

پیام ﻣﺣﻣﺩرضا عالی پیام (هالو) به مردان ایرانی:

خیلی بی غیرت هستید اگر به ورزشگاه ها بروید

    دخترِ آبی

    هالو

 ● دختر آبی آسمانی شد

    بشنو از راز دختر آبی 

 

مراد ویسی

شبکه مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها در جمهوری اسلامی

 ● مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ ها در ایران یک فرد یا یک گروه و نهاد نیستند. آنها شبکه‌ ای از مقامات ذی‌ نفوذ، روحانیون ارشد، مراجع تقلید، فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی، دادستان ‌ها و قضات، رسانه ‌های همسو با حاکمیت، سخنرانان توجیه ‌گر، امامان جمعه و نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در نهادهای مختلف هستند که در برابر ورود زنان به ورزشگاه‌ ها مقاومت می ‌کنند.

 

 

شیما شهرابی

دستور شورای امنیت به سردبیران رسانه‌ها:

موضوع «دخترآبی» را بزرگنمایی نکنید

● این اولین بار نیست که شورای عالی امنیت ملی دستوری برای عدم پوشش یک سوژه از سوی رسانه‌ ها می ‌فرستد: «هرازگاهی نامه می ‌دهند و درباره هر آنچه فکر می ‌کنند نباید مردم بدانند، ممنوع می ‌کنند.