نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏چهار شنبه‏، 2018‏/11‏/21

 

 

 

 

ادامه مطالب

 

   

 

فراخوان؛ تحصن فرهنگیان سراسر کشور در دفتر مدارس

مردم شریف ایران!، مسئولان بی تدبیر وطن!، ما تحصن می‌کنیم

 شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ ای در اعتراض به گرانی، تورم و کاهش بی ‌سابقه قدرت خرید فرهنگیان از تمام فرهنگیان در کلیه مقاطع تحصیلی، خواست که “طی روزهای یکشنبه ۲۲ و دوشنبه ۲۳ مهرماه در دفتر مدارس تحصن نمایند و از حضور در کلاس درس خودداری نمایند و با آگاه سازی دانش ‌آموزان، دلایل تحصن را برای آنها تبیین نمایند.”

 

شورای آتلانتیک:

فساد و نقدینگی عامل تلاطم ارزی ایران است

 ارائه تحلیل دقیق از آنچه بر سر بازار ارز ایران خواهد آمد کار ساده‌ ای نیست، اما می ‌توان با قطعیت گفت که تا زمانی که محدودیت ‌های ساختاری در بازار ارز ایران رفع نشده‌ اند، بالا رفتن قیمت ریال در برابر دلار می ‌تواند به صورتی کاملا ویرانگرانه اتفاق بیافتد.

 

نامه‌ای از هادی خرسندی

پشت و روی سکّه ثامن، سردار خرافاتی، تقاضای عزرائیل و بقیه قضایا

 جناب آقای دکتر ولایتی

با سلام. من این نامه‌ ها را برای بنیانگذار انقلاب، جناب احمد رشیدی مطلق! می ‌نوشتم اما امروز در صدوبیست روزی چلۀ انقلاب شکوهمند، دوست دارم شما را مخاطب قرار دهم.

 

ادامه ممنوع الملاقاتی نسرین ستوده و تهدید به بازداشت خواهر او

 یک منبع مطلع به وضعیت نسرین ستوده وکیل زندانی با اظهار اینکه او همچنان به دستور دادستان تهران ممنوع الملاقات است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت خواهر نسرین ستوده امروز پس از اینکه موفق به ملاقات با او در سالن ملاقات نشده است به دفتر دادستانی مراجه کرده است اما پس از اعتراض به ممنوع الملاقاتی خانم ستوده «خود او نیز تهدید به بازداشت شده است.»

 

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول برای ایران:

رشد منفی اقتصادی و تشدید تورم

صندوق بین‌المللی پول سال‌های دشواری را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده است

 براساس این گزارش، نرخ رشد اقتصاد ایران برای سال جاری (سال ۲۰۱۸ میلادی) به ۱.۵- درصد (منهای یک و نیم درصد) خواهد رسید و انتظار می‌ رود روند نزولی آن در سال آینده شدت گیرد. صندوق بین‌الملل پول پیش‌بینی کرده که نرخ رشد تولید ناخالص ایران در سال آینده میلادی به ۳.۶- (منهای سه و شش دهم درصد) تنزل خواهد کرد.

 

ئالان (ﻣﺣﻣﺩ‌علی توفیقی)

خشت کج!

خشت اول گر نهد معمار کج     تا ثریا می رود دیوار کج

 بزودى جمهورى اسلامى وارد چهلمین سالگرد خود خواهد شد و این در حالى است که همچنان افکار عمومى و بخش بزرگى از جامعه ما در مقابل این سئوال اساسى قرار دارد که نظام حکومتى مبتنى بر ولایت فقیه به کدام سو می رود و  چه سرنوشت و آینده ای پیش رو دارد؟ نفس وجود و اهمیت یافتن بیش از پیش این پرسش نشان مى دهد که انقلاب منجر به برپایى نظام جدید نتوانسته است مرحله استقرار را پشت سرگذاشته و وارد مرحله ثبات خود شود و هنوز هم مسئله اصلى آن بودن یا نبودن است! 

 

به مناسبت دهم اکتبر

روز جهانی مبارزه با اعدام:

علی صمد

کارزار لغو مجازات اعدام در ایران را با هم پیش ببریم!

 هیجده مهر (ده اکتبر) بر اساس تقویم سازمان ملل متحد روز جهانی مبارزه با اعدام است. هرساله هزاران نفر به مجازات اعدام محکوم می‌ شوند. آنان را به دار می ‌آویزند، تیرباران می‌ کنند یا با سم می‌ کشند. روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام یادآور هزاران نفری است که اکنون در انتظار اجرای حکم اعدام خود هستند. 

 

ابراهیم هرندی

تو و فـوّاره‌ های درهمِ خون

 وطن ‌ای خاطراتِ زنگاری /  وطن ‌ای خواب‌ های تکراری

وطن ‌ای با من و جدا از من در پگاهانِ خواب و بیداری

 

علی شاکری زند

مجازات شلاق برای معلمان کشور!

حکم شلاق برای معلمان،

صدور حکم سقوط رژیم است!

هزاران بار ننگ بر رژیمی که پاسخش به خواست های مشروع شریفترین خدمتگزاران ملت شلاق است

 سالیان دراز است که فرهنگیان کشور علاوه بر تحمل شرایط سخت معیشت و أنواع محرومیت ها باید طعم زندان و تحقیر و زجرهای گوناگون را نیز بچشند تا مافیای مسلط بر جان و هستی ملت بتواند به تاراج داروندار مردم و سروری حقیرانه ی خود ادامه دهد.

 

دهم اکتبر،

روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام

 سازمان عفو بین‌ الملل و سازمان "همبستگی جهانی علیه مجازات اعدام" در سال ۲۰۰۲  روز دهم اکتبر (۱۸ مهرماه) را روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام اعلام کردند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، شمار اعدام ‌ها در ایران به طور کلی و اعدام‌ های در ملاء عام به طور خاص، از سال ۲۰۱۰  به شکل قابل ‌توجهی افزایش پیدا کرده‌ اند. همچنین ایران بالاترین آمار اعدام نوجوانان را دارد.

 

نسیم روشنایی

به مناسبت دهم اکتبر

روز جهانی مبارزه با اعدام:

یک جمله برای آنها که هنوز به چوبه‌های دار باور دارند

 در ایران، با وجود افزایش آگاهی ‌ها و تولید محتوای بیشتر درباره ضرورت مبارزه با اعدام، همچنان موافقان با این رویه که مجازات قاتل و متجاوز باید مرگ باشد، کم نیستند. در مواردی که قتل به شکلی فجیع رخ داده باشد و احساسات عمومی جریحه ‌دار شده باشد نیز شمار کسانی که با درخواست اجرای حکم اعدام همدل و همراه می ‌شوند، بیشتر می‌ شود. حاکمیت هم که گویا از اجرای برنامه ‌‌ای دقیق برای تغییر این وضعیت ناتوان است، تنها به برخورد با معلول اکتفا می ‌کند و بر این گمان است که با برپا کردن چوبه ‌های دار می ‌تواند از بدتر شدن این شرایط جلوگیری کند. به همین دلیل مسئولان قضایی جمهوری اسلامی همواره از نقش بازدارنده اعدام در وقوع جرایم می‌ گویند، در حالی که به نظر می ‌رسد این اعدام ها بیشتر در خدمت حفظ «نظام» و اقتدار جمهوری اسلامی باشد.

 

مسعود نقره‌ کار

این جنایت نیست؟!

 آمروعاملِ بسیاری از جنایت ها و کشتارهای بزرگ تحصیلکردگان، یعنی حقوقدان ها، پزشک ها، مهندس ها و دارندگان مدارک تحصیلی در سطوح مختلف دانشگاهی بوده اند. اینان درهمین صدسال گذشته نشان داده اند، درس خواندن و کسب مدارک دانشگاهی و عناوین دکتر و مهندس بسیاری از آدمیان را به انسانیت و مدنیت نزدیک نکرده است.

 

ابوالفضل محققی

بر بلندای سلطان سبلان جز ازعشق نمی‌گویم!

 آفتاب داشت بالا می‌آمد. نوک قله در نخستین تابش خورشید درخشش غریبی داشت؛ پیچیده در مس یا طلا.

آنها چهار نفر بودند. با چهره ‌های جوان وشاداب. همزمان با بالا آمدن آفتاب بطرف کوه راه افتادند. اندام‌ هائی ورزیده داشتند، با کوله پشتی‌ هایی سنگین. یکی از آنان که پیشاپیش همه بود گفت: "یک نفس تا قله خواهیم رفت!" آنکه آخر بود گفت: "چه عجله‌ای در کار است کسی پشت سرمان نگذاشته." 

 

منوچهر برومند

ای دماومند

 اى دماوند / با تو ام اى قلّه ى خاموش

    با تو ام اى غول یخ بر دوش / با تو ام اى پیر اى نستوه

 

بنیاد برومند

دبیرکل سازمان ملل متحد:

ایران باید در زمینه مجازات اعدام اقدامات بیشتری انجام دهد

 "دبیر کل از دولت [ایران] می خواهد مجازات اعدام الزامی را ملغی کند و توسل به آن را به حالت تعلیق در آورد. تضمین‌های قانونی و حفاظتی، از جمله رعایت موازین بین المللی دادرسی و اصول محاکمۀ عادلانه، به ویژه  برخورداری از حضور وکیل در کلیه مراحل دادرسی را محترم شمارد."

 

احسان مهرابی

پرونده سلمان رشدی؛ دفاع مهاجرانی از فتوای قتل نویسنده

 سی سال از انتشار آیات شیطانی می ‌گذرد، اثر جنجالی سلمان رشدی که با فتوای آیت ‌الله خمینی برای قتل نویسنده کتاب، به یک موضوع دیپلماتیک و حقوق بشری مهم تبدیل شد. آیات شیطانی، چهارمین رمان سلمان رشدی بود و سرآغاز دوران تازه‌ ای در زندگی ‌اش. 

 

ﻣﺣﻣﺩ امینی

آقای شریعتمداری و پروژه‌ی قومی سازی ایران

 آقای شریعتمداری که هیچ پیشینه ای در تاریخ پژوهی، مردم شناسی و زبان شناسی ندارند، گویا نقشه ایران را در میان نهاده و برآن شده اند که در سده ‌ی بیست و یکم، ایران را برپایه قوم گرایی های سده‌ ی هژدهم اروپا، مانند کیک عروسی، با چاقوی دانشی که بر زدوبندهای های سیاسی و یافتن جایگاه در نشست های دانم و دانی استوار است، بِبُرند و در میان رهبران اقوام ستم دیده تقسیم کنند.

 

تهـران – شـورای مـرکزی جـبهه ملی ایـران:

تروریسم و کشتن انسان ها را در هرجا و توسط هر کس یا هر سازمان و تحت هر عنوانی محکوم می کنیم

 تیراندازی کور به سوی سربازان غیر مسلح و در حال رژه و شهروندان زن و مرد و کودک در اهواز قلب ایرانیان را در سراسر کشور  جریحه دار کرده است. این حمله ددمنشانه که در سالگرد حمله عراق به ایران ساماندهی شده بود توسط هر سازمان و نهادی که انجام شده باشد اقدامی جنایتکارانه و غیر انسانی و ناجوانمردانه بوده است.

 

جبهه ملی ایران:

از بانو نسرین ستوده و آقای دکتر فرهاد میثمی می خواهیم که به اعتصاب غذای خود پایان دهند

ما جلوگیری از درمان  انسان آزاده و میهن دوست، بانو نرگس ﻣﺣﻣﺩی را به شدت محکوم می کنیم.

 خبر دردناک بیماری شدید نرگس ﻣﺣﻣﺩی که پیش از درمان کامل به زندان بازگردانده شد موجب نگرانی انسانی و ملی است. نرگس ﻣﺣﻣﺩی که به جرم شرکت در پایه گذاری کانون مدافعان حقوق بشر و کارزار لگام (حذف گام به گام اعدام) و برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف که به تحمل ۱۶ سال حبس محکوم شده، پس از سه سال محرومیت از مرخصی برای عمل کیسه صفرا به بیمارستان منتقل شده بود که پیش از درمان بیماری های دیگرش که آمبولی ریه و فلج عضلانی است به زندان بازگردانده شد.

 

حسین باستانی

شبکه های اجتماعی: "نوک کوه یخ" خشم از حکومت ایران

 حاملان این خشم به طبقه و گروه اجتماعی خاصی تعلق ندارند. از جوانانی که به خاطر ظاهر خود هدف برخوردهای رسمی یا غیررسمی قرار می ‌گیرند تا کارگرانی که حقوقشان پرداخت نمی ‌شود، و از اقلیت هایی که خود را شهروندان درجه دو می‌بینند تا شهروندانی که کمبود آب امانشان را بریده، همه و همه خود را در معرض فشار و تحقیری احساس می ‌کنند که مسئولیت آن را متوجه حکومت می ‌دانند.

 

مجتبی واحدی

اعترافات ناخواسته از یک‌ نظام ورشکسته

 چهلمین سال استقرار جمهوری اسلامی در حالی به نیمه نزدیک می شود که روابط داخلی حکومت و رابطه ملت- حکومت، هیچگاه تا این‌حد بحرانی نبوده است. در عرصه داخلی، برخی نزدیکان رهبر یا رسانه های حامی او ، بدون هیچگونه رودربایستی رئیس جمهور را مهره انگلیس می خوانند و افشاگری های درون حکومتی، پرده از مفاسدی برمی دارد که ارزش پولی آنها به میلیاردها دلار می رسد و هر یک به نحوی، با افراد و نهادهای نزدیک به رهبر، مرتبط می باشد. 

 

 

مجتبی واحدی

آنچه کروبی نوشت، آنچه باید می نوشت

 سه ماه پیش، سی امین سال رهبری علی خامنه ای در حالی آغاز شد که در این مدت او حتی یکبار حاضر به نشستن در برابر خبرنگاران و پاسخگوبی به آنان نبوده است. آخوندهای حکومتی مانند ائمه جمعه، حقوق ‌بگیران رهبرند...

 

علی صدرزاده

پایان عمق استراتژیک

 هرچه که بود، ظاهراً به پایانش نزدیک می‌ شویم. آیت‌ الله خامنه‌ ای همراه با بسیاری از مخالفان اصلاح ‌طلبش آن را عمق استراتژیک می ‌نامیدند و می‌ گفتند که حضور ما در این عمق حافظ و ضامن امنیت کشور و نشان از قدرت نظام است. بعضی از این اصلاح‌ طلبان حتی این حرف خامنه ‌ای را هم تکرار می ‌کردند که اگر در این ژرفا نمی ‌بودیم و در آنجا نمی ‌جنگیدیم می ‌بایست دیر یا زود در پایتخت بجنگیم.

 

بابک امیرخسروی

شیفتگی به لنین

و سرنوشتی که برایم رقم زد

به مناسبت درگذشت احسان یارشاطر

 شنیدن خبر درگذشت استاد یارشاطر واقعاً غمگین ام کرد. خاطره ی او را از۱۵ سالگی دارم. یارشاطر معلم ادبیات ما دردبیرستان علمیّه بود. اولین شغل این بزرگمرد پس از فارغ التحصیل شدن از دانشسرای عالی بود. یارشاطر تصادفاً نقش مهمی درگرایش من به چپِ کمونیستی داشت. ماجرایِ آن را در زندگینامه ام که درحال نوشتن آن هستم به قلم آورده ام...

 

پرویز دستمالچی

آنچه باید علنی و همگانی شود برچیدن حکومت دینی است و نه برکناری خامنه‌ای

(در حاشیه نامه ابوالفضل قدیانی)

 ابوالفضل قدیانی که سهمی در ساختن این حکومت دینی داشته و امروز به درستی بعضا به نقد آن نشسته است، گامهایی بزرگ در مسیری درست برمی دارد. او در نامه اخیر خود "درخواست برکناری خامنه ‌ای، باید علنی و همگانی شود" ...

 

مسعود نقره‌کار

جنگ روانیِ "اصلاح‌طلبانه"

 آن که ایران را به سوریه و عراق ویمن و... بَدَل خواهد کرد، حکومت اسلامی و ادامه حیات این حکومت است، آن که سبب تجزیه ایران خواهد شد حکومت اسلامی و تداوم حیات این حکومت است. آن که ایران را ویران کرده، و ویران تر خواهد کرد، حکومت اسلامی ست.

 

ایرج مصداقی

پافشاری بر دادخواهی؛ تهدید آینده نظام

 سه دهه از کشتار هولناک تابستان ۶۷ می ‌گذرد، بدون آنکه عاملان و آمران آن پاسخ روشنی در مورد دلایل اتخاذ تصمیم هولناک خود داده باشند؛ تصمیمی که جان هزاران زندانی را ستاند و سرنوشت خانواده‌ هایشان را تغییر داد.

 

 

به مناسبت درگذشت احسان یارشاطر

احسان یارشاطر، مدیر دانش‌نامه‌ی ایرانیکا

 نام احسان یارشاطر به یک نام دیگر پیوند خورده است، دانش ‌نامه‌ ی ایرانیکا. دانش ‌نامه‌ ی ایرانیکا بزرگ ‌ترین و جامع ‌ترین پروژه‌ های ایران ‌شناسی است. ایرانیکا دانش‌ نامه ‌ای است درباره‌ ی تاریخ، فرهنگ، هنر و جامعه ‌ی ایران که به مدیریت پروفسور احسان یارشاطر و به وسیله ‌ی بخش پژوهش ‌های ایرانی دانش ‌گاه کلمبیا در نیویورک چاپ می ‌شود. کار تدوین این دانش نامه به سال ۱۳۴۷ برمی ‌گردد که این دانش ‌نامه به پیش ‌نهاد احسان یارشاطر و با بودجه ‌ای دو میلیون دلاری شکل گرفت.

 

علی شاکری زند

مرگ امیرانتظام

فرصتی برای آب تطهیر

بر سر انقلابیون دیروز و اصلاح طلبان امروز!

 درگذشت امیرانتظام فرصتی شد برای کسانی که در زمان بازداشت و محاکمه ی ظالمانه ی او از هیچ اتهام و دشنام سیاسی ناجوانمردانه به او خودداری نکرده بودند و حال می خواستند با اظهار همدردی با کسان و یاران او و نهضت ملی بر سرِ خود آب تطهیر بریزند.

خوشبختانه تاریخ، خاصه در دوران ما، کور و بی حافظه نیست و کمابیش همه ی خطاها و گناهان و هویت مرتکبان آنها را، از یک سو، و نشانه ها و آثار درستکاری و دلاوری قربانیان آنان را، از سوی دیگر، نگهداری می کند.

 

ماشا‌ءالله آجودانی

مشروطه‌ی ایرانی – نامه‌ای از مصطفی رحیمی

 حدود بیست سال پیش وقتی نخستین چاپ کتابم، مشروطه‌ ی ‌ایرانی و پیش ‌زمینه ‌های نظریه ‌ی ولایت فقیه در لندن منتشر شد، نسخه‌ ای از آن را به مصطفی رحیمی، حقوق ‌دان، نویسنده و مترجم برجسته‌ ی ایران پیشکش کردم و به همت مسافری به ایران فرستادم تا حتماً به او برسد. رحیمی پس از مطالعه‌ ی کتابم، نامه ‌ای به من نوشت و به نقد و بررسی آن پرداخت. نقد او بیشتر متوجه یکی از بحث‌ های اصلی کتابم درباره ‌ی کج ‌فهمی ‌های ما در دوره‌ ی مشروطه از مفاهیم تازه بود: مفاهیمی که از غرب می ‌آمد تا در ذهن و زبان ما خانه کند.

 

وحید شقاقی در گفتگو با فرارو

کلسترول خون "اقتصاد ایران" در وضعیت هشدار

 نقدینگی به نظر قابل مهار نیست و شبکه بانکی هم با دمیدن بر آتش فعلی هزینه ‌های حل این بحران را روز به روز افزایش می‌ دهد. رکوردزنی پیاپی نقدینگی گویا به مرزهای جدیدی رسیده و سیاستگذار پولی هم گویا توان کنترل این قطار بی ‌مهار را ندارد. 

 

علی شاکری زند

اقتصادی ویران؛

نتیجه ی تحریم ها،

یا اثر ورشکستگی به تقصیر

 این ادعا که جمهوری اسلامی هیچگاه از تحریم ها در امان نبوده از اساس نادرست است؛ جمهوری اسلامی که با کمک فعالانه ی ویلیام سالیوان سفیر آمریکا در ایران برای دست به دست دادن نمایندگان خمینی و سران نادان و فاسد ارتش ایران، و سرانجام تسسلیم زبونانه ی آنان بوجود آمد در ابتدای کار خود با هیچ تحریمی روبه رو نبود؛ به عکس، حتی به سرعت به رسمیت شناخته شد و دولت آمریکا با دولت موقت بازرگان روابط حسنه ای نیز داشت.

 

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

کودتای ننگین

 مجموعه ای از دربار و درباریان، چند صد نفر افسران اخراج شده از ارتش، لشگر گارد شاهنشاهی، بخشی از نیروهای ژاندارمری و شهربانی، برخی از روحانیون وابسته به دربار، اراذل و اوباش خریداری شده توسط دلارهای آمریکایی، بعضی از نفوذی ها و عوامل رخنه کرده در درون نهضت ملی و پشتیبانی هنگ های نظامی کرمانشاه و اصفهان و رشت کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را شکل دادند. و راه دستیابی ملت ایران به توسعه و پیشرفت و اعتلا در سایه آزادی و استقلال را سد نمودند. 

 

سعید بشیرتاش

ترکمنچای دوران ما؛ جمهوری اسلامی چگونه دریای خزر را حراج کرد؟

به وضوح مشخص است که سران جمهوری اسلامی می‌ خواهند با بی ‌شرمی واقعیت را از مردم ایران پنهان کنند. آنها می ‌دانند چه سند ننگینی را امضا می‌ کنند و برای همین جرأت بیان مستقیمش به مردم، که صاحبان واقعی کشور هستند، را ندارند.

مسئله مشخص است: به تمامیت سرزمینی ایران در دریای مازندران خدشه‌ وارد شده است. جمهوری اسلامی بخشی از بستر دریایی ایران را به کشورهای خارجی واگذار کرده است.

 بر اساس گزارش خبرگزاری ‌ها، یکشنبه ۲۱ مرداد، در شهر آستانه سران کشورهای پیرامون دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی این دریاچه را امضا کردند. این کنوانسیون، که توسط کارشناسان روسیه تنظیم شده، پس از تصویب در هیئت دولت روسیه، در تاریخ  ۲۱ ژوئن، در تارنمای رسمی این دولت منتشر شد و برای امضا به ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، فرستاده شد.

 

متن قرارداد ۱۹۴۰ بین ایران و شوروی درباره خزر

 «خبرگزاری فارس» به منظور تنویر افکار عمومی اقدام به انتشار متن قرارداد «بازرگانی و بحرپیمایی بین دولت ایران و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالستی» معروف به قرارداد ۱۹۴۰ کرده که در ذیل می ‌خوانید.

 

من هم از دریای مازندران سهمی دارم!

روحانی و حکومت فاسد ایران ویران کن!

 ای حرام لقمه هایی که مردم را میترسانید که اگر اعتراضاتشان به سقوط حکومت ننگینتان منجر شود ایران تجزیه خواهد شد.

 

 

متن کامل سخنرانی آقای علی شاکری زند

عضو شورای عالی نهضت مقاومت ملی ایران

به‌ مناسبت ششم اوت ۲۰۱۸

بیست ‌وهفتمین سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار و سروش کتیبه

 نکته ی حساس در اینجا این است که برخلاف تبلیغات خطای چندین دهساله ی اخیر نباید مشروطیت را که همه ی اختیارات پادشاه قاجار را از او سلب نمود و آن را از آن ملت اعلام کرد با نهاد سلطنت خلط و اشتباه کرد!

(اینجا اجازه دهید بگویم که مبارزه ی خمینی هم در اصل علیه سلطنت نبود بلکه بر ضد مشروطیت بود.

جنگ خمینی در اصل با مشروطه بود، تا مشروعه را بجای آن بنشاند؛ و در این میان زمانی که فرصت مساعدت کرد سلطنت را هم به عنوان غنیمت جنگی گرفت و به نفع خود مصادره کرد!)

 

پیام

"جمعیت هواداران سوسیال دموکراسی"

به مناسبت سالگشتِ ترور شاپور بختیار

 بیست و هفت سال پیش جمهوری اسلامی در اقدامی وحشیانه با به قتل رساندن ِ شاپور بختیار جنبش سوسیال دموکراسی در ایران را از درس گیری و بهره مندشدن از متفکر، رهبر سیاسی و پشتیبانی بزرگ و قابل اتکا محروم کرد. شاپوربختیار سیاست مدار برجسته به عنوان یک سوسیال دموکرات متفکر، کوشنده، جسور و شجاع  نشان داد که در زندگی ای پُرفرازونشیب و افتخارآفرین خواست و گرایش غالب اش تلاش و مبارزه در راه تحقق آزادی، عدالت و حقوق بشر بود.

 

پیام

حزب مشروطه ایران

به مراسم

بيست و هفتمين سالروز ترور دكتر شاپور بختيار

 بيست و هفت سال پيش در چنين روزى، تروريستهاى جنايتكار نظام جمهورى اسلامى با دستان پلیدشان خون يكى از بهترين فرزندان ايران زمين، دكتر شاپور بختيار، را بر زمين ريخته و لكه ننگ ديگرى بر تاريخ سیاه نظام اسلامى افزودند.

  

پیام دکتر علی گوشه

به‌ مناسبت ششم اوت ۲۰۱۸

بیست ‌وهفتمین سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار و سروش کتیبه

 دوستان گرامی

از آنجا که امکان شرکت در جمع شما را که بخاطر قدردانی از زحمات و فداکاری های بزرگمرد آزاده و وطن پرستی که همه چیز خود را برای دست یابی به استقلال و آزادی ایران در طبق اخلاص گذاشت برایم میسر نشد، دوست دارم از راه دور و از این طریق با بیانی خالصانه در این ارجگزاری و قدردانی شریک باشم.

 

مجید ﻣﺣﻣﺩی

دروغ‌های حسن روحانی در یک نشست

 حسن روحانی پس از چند ماه سکوت، بالاخره در مورد مشکلات اقتصادی کشور سخن گفت. او تلاش کرد اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران را تحت کنترل و آرام نشان دهد. او برای جلب اعتماد ازدست ‌رفته و اطمینان ‌بخشی توهمی، حقایق را وارونه کرد و واقعیات را نادیده گرفت.  به‌ عنوان رییس دولت و کسی که چهار دهه در جریان اخبار و رویدادهای کشور بوده، او نمی ‌تواند از این واقعیات و حقایق بی ‌اطلاع باشد. به همین دلیل، می‌ توان عنوان دروغ (قلب آگاهانه‌ واقعیت برای فریب افکار عمومی) بر آن‌ ها نهاد. در این نوشته، به ‌دلیل ضیق کلمات، تنها به چهار مورد آن‌ ها می‌ پردازم.

  

حسن بهگر

بختیار دزدیدنی نیست

 بازهم نام بختیار جنجالی شد. پس از دکتر ﻣﺣﻣﺩ مصدق، دکتر شاپور بختیار تنها شخصیت ملی است که نامش هنوز بحث آفرین است و این پرسش را در ذهن می آفریند که چرا؟

  

اختر قاسمی -کیهان لندن

بختیار دریافته بود که انقلاب ۵۷ طغیان جهل است!

 روز دوشنبه ۶ اوت در دومین مراسم بزرگداشت دکتر شاپور بختیار در پاریس بار دیگر ده ‌ها ایرانی بر مزار نخست‌ وزیر فقید ایران که در چنین روزی در سال ۱۹۹۱ به دست مأموران جمهوری اسلامی به قتل رسید گرد آمدند تا یاد وی را گرامی دارند. آرامستان مونپارناس مانند سال‌ های پیشین شاهد حضور چهره‌ های سیاست و ادب و هنر ایران در گرمای بی‌ سابقه ‌ی اروپا بود. هدایت ‌الله متین دفتری، سیروس آموزگار، منوچهر برومند، مهدی مقدس زاده، علیرضا مناف زاده، همایون مهمنش، جمشید اسدی، حسین لاجوردی، آذر پژوهش، نعمت آزرم، م. سحر و عباس معیری یکی از اولین دوستان دکتر بختیار و از مؤسسان نهضت مقاومت ملی ایران که به ابتکار دکتر بختیار و دکتر عبدالرحمن برومند و مولود خانلری در سال ۱۹۸۰ بنیاد گذاشته شد.

  

بیست‌ و‌هفتمین سالگرد قتل شاپور بختیار در آرامستان مونپارناس برگزار شد

 همزمان با بیست ‌وهفتمین سالروز قتل دکتر شاپور بختیار و سروش کتیبه، نهضت مقاومت ملی ایران مراسم بزرگداشتی در تاریخ دوشنبه ششم اوت، در آرامستان مونپارناس، آرامگاه موقت آخرین نخست وزیر مشروطه ایران و دستیارش برگزار کرد.

  

به مناسبت

سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار و سروش کتیبه

در بِرِشا- ایتالیا

 بیست ‌و هفت سال پیش، در ششم اوت ۱۹۹۱، خود فروختگان فرستاده شده از جانب سردمداران رژیم جمهوری اسلامی، آخرین پرچمدار انقلاب مشروطیت و پیرو راستین دکتر ﻣﺣﻣﺩ مصدق، زنده یاد شاپور بختیار و یار وفادار وی سروش کتیبه را به شیوه ای ناجوانمردانه به قتل رسانیدند.

  

سعید بشیرتاش

سخنرانی اخیر خاتمی، ادامه استمرارطلبی و بی‌صداقتی

 شاید عده ‌ای ﻣﺣﻣﺩ خاتمی را، علیرغم اشتباهات فراوان و بی‌ لیاقتی‌ هایش، هم ‌چنان فردی صادق بدانند، اما سخنان جدید او مملو از بی‌ صداقتی است. او می‌ گوید: «به عنوان یک شهروند دوستدار ایران و اسلام، به خاطر نقص‌ ها و کمبودهای موجود، با همه وجود از مردم عذرخواهی می‌ کنم.» در این سخنان، انگار که او همان مسئولیتی را دارد که بقیه شهروندان ایرانی!

 

ایرج مصداقی

چهار دهه فراز و نشیب در روابط ایران و اسرائیل

 آسیب ‌شناسی روابط نظام اقتدارگرای ولایی با جهان متمدن و کشورهای عربی نشان می ‌دهد که خصومت و دشمنی آشکار و علنی خمینی و خامنه‌ای با موجودیت ملت اسرائیل که ریشه‌ های ایدئولوژیک دارد، مهمترین و اثرگذارترین عامل در بحران‌ های به وجود آمده در سطح بین‌المللی و تخریب روابط میان «ام ‌القرا» اسلامی با آمریکا و دولت ‌های عربی و حامیان و متحدان بین ‌المللی آنها بوده است. در این میان تنها چیزی که مدنظر رهبران نظام ولایی نبوده منافع ملی مردم ایران است.

 

تهران - جبهه ملی ایران

پیشنهادات جبهه ملی ایران به هیئت حاکمه جمهوری اسلامی

● هموطنان عزیز، ملت شرافتمند ایران،

عمل کرد حکومت جمهوری اسلامی در این مدت چهل سال به گونه ای بوده که اکنون این حکومت به جبر تاریخ در معرض از هم گسیختگی و فروپاشی قرار گرفته است. این حکومت با سوء رفتارها، ضعف مدیریت ها، سیاست های نادرست داخلی وخارجی بدور از در نظر گرفتن منافع ملی، و فساد گسترده ی اغلب کارگزارانش، خود را به طور کلی از اعتبار و مشروعیت ساقط کرده و میرود تا با اعمال ناصحیح خود، بر حیات خویش نقطه پایان بگذارد. 

 

یادبود ترور دکتر شاپور بختیار دراستکهلم

● هموطنان گرامی

ششم اوت مصادف است با سالگرد ترور دکتر شاپور بختیار توسط آدمکشان حکومت اسلامی. بختیار آزادیخواه و ادامه دهنده ی راه مصدق که به دخالت دین در سیاست نه گفت و عواقب وخیم حکومت دینی را یادآورشد و جان خود را در این راه گذاشت.

 

 

ایرج مصداقی

چهار دهه فراز و نشیب در روابط ایران و اسرائیل

 آسیب ‌شناسی روابط نظام اقتدارگرای ولایی با جهان متمدن و کشورهای عربی نشان می ‌دهد که خصومت و دشمنی آشکار و علنی خمینی و خامنه‌ای با موجودیت ملت اسرائیل که ریشه‌ های ایدئولوژیک دارد، مهمترین و اثرگذارترین عامل در بحران‌ های به وجود آمده در سطح بین‌المللی و تخریب روابط میان «ام ‌القرا» اسلامی با آمریکا و دولت ‌های عربی و حامیان و متحدان بین ‌المللی آنها بوده است. در این میان تنها چیزی که مدنظر رهبران نظام ولایی نبوده منافع ملی مردم ایران است.

 

تهران - جبهه ملی ایران

پیشنهادات جبهه ملی ایران به هیئت حاکمه جمهوری اسلامی

● هموطنان عزیز، ملت شرافتمند ایران،

عمل کرد حکومت جمهوری اسلامی در این مدت چهل سال به گونه ای بوده که اکنون این حکومت به جبر تاریخ در معرض از هم گسیختگی و فروپاشی قرار گرفته است. این حکومت با سوء رفتارها، ضعف مدیریت ها، سیاست های نادرست داخلی وخارجی بدور از در نظر گرفتن منافع ملی، و فساد گسترده ی اغلب کارگزارانش، خود را به طور کلی از اعتبار و مشروعیت ساقط کرده و میرود تا با اعمال ناصحیح خود، بر حیات خویش نقطه پایان بگذارد. 

 

یادبود ترور دکتر شاپور بختیار دراستکهلم

● هموطنان گرامی

ششم اوت مصادف است با سالگرد ترور دکتر شاپور بختیار توسط آدمکشان حکومت اسلامی. بختیار آزادیخواه و ادامه دهنده ی راه مصدق که به دخالت دین در سیاست نه گفت و عواقب وخیم حکومت دینی را یادآورشد و جان خود را در این راه گذاشت.

 

ترجمه و تنظیم: جواد طالعی - کیهان لندن

روزنامه آلمانی زود دویچه تسایتونگ:

ایران در آخر خط

● - یک عمده ‌فروش: تا زمانی که نرخ ارز تثبیت نشده است، ما جین نمی ‌فروشیم. جین برخلاف ریال ارزش خود را حفظ می ‌کند!

- مردم هر روز در جایی از ایران به خیابان می ‌ریزند. یک روز به خاطر کمبود آب و یک روز به خاطر حقوق ‌های پرداخت نشده. وقتی با جوانان معترض صحبت می ‌کنیم، آنها می ‌گویند ما دیگر چیزی برای باختن نداریم.

 

مانی رضایی- استاد دانشگاه / روزنامه شرق

ستاره ‌ای نامیرا در آسمان علم

● شاید در تاریخ علمی ایران (و چه‌ بسا جهان) نتوان همتایی برای پروفسور مریم میرزاخانی یافت. معرفی مسیری که مریم میرزاخانی طی کرد تا به این درجه رسید و آشنایی با شخصیت و رفتار علمی او می تواند راهنمایی برای دانش ‌آموزان و دانشجویان باشد. اما نوشتن درباره چنین کسی بسیار دشوار است.

 

حمید فرخنده

به نام امیرانتظام، به کام حزب توده

● آقای فرخ نگهدار از مسولین سابق سازمان فدائیان اکثریت در روز بزرگداشت امیرانتظام در لندن و بنام دفاع از مبارزات حق طلبانه او بجای اشاره واقعی به ظلمی که از طرف سازمان اکثریت، حزب توده ایران و حتی اشخاصی مانند عزت الله سحابی به امیرانتظام رفت و تبری از آن افشاگری های شرم آور که تشت رسوایی شان سال هاست از بام دمکراسی خواهی بر سر مسسببان آن روش مذموم البته فرو افتاده، اتهام به عباس امیرانتظام را با اتهام جاسوسی ناخدا بهرام افضلی فرمانده سابق دریایی جمهوری اسلامی مقایسه کرد!

 

تهران -  هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

سی ام تیر، روز پیروزی ملت در نبرد با استبداد و استعمار

● پس از وقایع شهریور ۱۳۲۰ و سقوط حکومت دیکتاتوری، اندک فضایی برای تنفس ملت ستمدیده ایران باز شد و در همان فضا بود که دکتر ﻣﺣﻣﺩ مصدق توانست از تبعید بازگشته و در انتخابات دوره چهاردهم مجلس شورای ملی شرکت نماید و به عنوان نماینده اول مردم تهران به مجلس چهاردهم وارد شود. در همان مجلس بود که مصدق طی بیانات تاریخ ساز خود ضرورت برقراری آزادی و استقلال را به عنوان گام نخست جهت دستیابی به رفاه و سعادت، برای ملت ایران که در بند استبداد و استعمار اسیر بود تبیین نمود و فریاد آزادی و استقلال را در صحنه سیاسی کشور طنین انداز نموده و زمینه جنبش ملی ایران را فراهم کرد.

 

نهضت مقاومت ملی ايران

بنیانگذار دکتر شاپور بختیار
National Movement of the Iranian Resistance
NAMIR

Founded by Chapour Bachtiar
 

اطلاعیه

نهضت مقاومت ملی ایران

بمناسبت

درگذشت عباس امیرانتظام

● عباس امیر انتظام، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت موقت که سالها به اتهام واهی جاسوسی در زندان بود، صبح روز پنجشنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۹۷  در پی یک سکته ی قلبی از جهان رفت و به ابدیت پیوست.

 

ایرج مصداقی

عباس امیرانتظام، یک پرونده نمادین

● زندگی عباس امیرانتظام به نوعی تاریخ حکومت ولایی را بازتاب می‌ دهد و نیز نگرش و فرصت ‌طلبی طیفی از نیروهای سیاسی را. بازخوانی آنچه بر او رفت.

 

فیروزه رمضان‌زاده

مصاحبه‌ای منتشرنشده

ناگفته‌های انقلاب و دولت موقت از زبان عباس امیرانتظام:

آمدن خمینی «برنامه‌ریزی» بود

● یک برنامه ‌ای از قبل ریخته شده بود و ملت ساده ‌دل و خدا پرست ایران با توجه به شکل لباسی که رهبر این حرکت پوشیده بود و پیشانی همه مردم ایران را به خاک رسانده بود و همه زمین را سجده می‌ کردند که خدا این فرد را بعد از پیغمبر اسلام به زمین رسانده و عکسش را در کره ماه گذاشته است.

 

آیدا قجر

درگذشت عباس امیرانتظام؛ زندانی ای که تسلیم زندانبان نشد

● صبح روز پنجشنبه، ۲۱ تیرماه عباس امیرانتظام، سخن ‌گوی دولت موقت مهدی بازرگان در پی یک دوره بیماری و ایست قلبی در سن ۸۶ سالگی درگذشت. امیرانتظام در سال ۱۳۵۸ از سوی جمهوری اسلامی به «جاسوسی» برای سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) بازداشت، محاکمه و به اعدام محکوم شد. 

 

تهران – جبهه ملی ایران

بازگشت همه بسوی اوست

● با تأسف و دریغ بسیار درگذشت اسطوره پایداری، آزادی خواهی و میهن دوستی، پوینده دیرپای راه مصدق بزرگ و عضو هیأت رهبری جبهه ملی ایران مهندس عباس امیرانتظام را به اطلاع هموطنان شرافتمند می رسانیم.

مراسم تشییع آن بزرگ مرد روز جمعه ۲۲ تیر ماه ساعت ۹ صبح از منزل آن شادروان واقع در تقاطع بزرگراه مدرس و آفریقا به طرف الهیه، کوچه گلنار، کوچه ماهرو، مجتمع لاله به سوی بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

۲۱ تیر ماه ۱۳۹۷

تهران – جبهه ملی ایران

 

بهزاد کشاورزی

حماسه ای از تاریخ مشروطیت ایران

تبریک می گویم ترا ای بهادر ایران

●  در گوشه و کنار تاریخ کشورمان، مطالبی نهفته است که بازیابی و ارائۀ آن ها برای مردم وطن ما غرورآفرین و عبرت انگیز است. 

به دنبال قرار داد (۳۱ اوت ۱۹۰۷ / ۸ شهریور ۱۲۸۶) بین روسیّه و انگلستان که در سنت پترزبورگ انعقاد شد، شمال کشور ما بر طبق این قرارداد نصیب روسیّۀ تزاری شده بود. به همین دلیل از همان تاریخ ارتش روسیّه به مرور به مناطق فوق نفوذ کرده و (با رضایت و سکوت کامل انگلستان) به آزار و اذیت مردم کشور ما می پرداخت. و در حقیقت هدف اصلی او اشغال مناطق زیر نفوذ خویش بود.

 

اولین مصاحبه مطبوعاتی شادروان دکتر شاپور بختیار پس از خروج از ایران

آنچه مسلم است ملت باید آزادانه نظر خودش را بدهد.

●  ... بنده مسئله ی رژیم سلطنت و جمهوری و اینها را در درجه ی چهارم اهمیت میدانم.  آنچه که مسلم و مسجل برای من است، ایران یک سیستمی باید داشته باشد که رای مردم در سرنوشت مملکت موثر باشد و خیلی خیلی روشن باشد و آخرین حرفی که ممکنه قبول کرد و تنها حرفی که ممکنه قبول کرد رای آزاد مردم است. حالا فرم قانون، فرم مجلس، فرم اینها هرچه که میخواهد باشد در درجه ی بعد قابل اهمیت است. بنده نه سینه چاک میکنم برای حکومت مشروطه ی سلطنتی و نه سینه چاک میکنم برای جمهوری، یا جمهوری اسلامی، یا هر جمهوری دیگری.  (برای شنیدن اینجا کلیک کنید)

 

پرویز دستمالچی

موانع همکاری در سطح ملی برای گذار از جمهوری اسلامی

● "جمهوری"، یعنی شکلی از حکومت که سلطنتی نباشد و الزاما به معنای دمکراتیک بودن ساختار حکومت نیست. تاریخ اشکال حکومت به ویژه در دو سده اخیر نشان می دهد که حتا بدون نظم سلطنتی هم می توان حکومت های فردی یا جمعی دیکتاتوری، استبدادی یا تامگرایی داشت که به مراتب بدتر از نظم سلطنتی بوده اند. مانند جمهوری رایش سوم (نازیسم) یا جمهوری های فاشیسم، استالینیسم یا خمینیسم. 

 

علی شاکری زند

آزادی گرفتنی است نه دادنی

با تزلزل روزافزون نظام حاکم

آزادیخواهان نمی ‍‍باید بیش از این دست روی دست بگذارند

●  کسانی که هر یک به فراخور سن وسال و سوابق خود سالهاست علیه جمهوری اسلامی و لزوم برچیدن آن سخنمی گویند یا به حق از ستمگری و نکبت آن می نالند اینک با افزایش نشانه های ناتوانی این نظام در اداره ی کشور و تشدید شرایط لازم برای سقوط آن بیش از هر زمان وظیفه دارند که دستبه کار فراهم ساختن مقدمات و وسائل سلب قدرت از این حکومت ضدایرانی و انتقال آن به مردم گردند.

 

ابوالفضل محققی

جبهه «هسته سخت» آقای حجاریان

● دریغ ودرد که هرگز قبول نکردید که این امام ونایب امام ‌های متحجر، خشن و مستبد غرق در نخوت! چیزی جزمرگ و ویرانی برای این سرزمین نیاوردند. انقلاب اسلامی طوفان ویران گری بود که برآمد، چرخید، ویران کرده و می‌ کند! و ناگزیر باید برود! طوفان وحشتناکی که نه امکان اصلاحش وجود دارد و نه امکان اعتدالش!

 

شعر، آهنگ و اجرا: دکتر علی گوشه

برگ ننگین

●  مملکت در اوج ادبار

تن فروشی روی اجبار

سفره های خالی از نان

نو جوانان کنج زندان

 

کوروش گلنام

روزهای سرنوشت‌سازی در پیش است

● مهمترین دشمن مردم ایران و بزرگترین سد راه پیشرفت و آزادی مردم ایران، حکومتِ اسلامی کنونیِ ایران است. آنانی که به هر شکل، در هر رنگ و عنوانی از ماندگاری این حکومت ستمگر پشتیبانی می‌کنند، در صف دشمنان مردم ایران و آزادی مردم ایران هستند.

 

تهران – هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

بازداشت غیر قانونی بانوان نسرین ستوده و زینب طاهری را محکوم می کنیم

● این یک اصل واضح و شناخته شده جهانی است که وکلای دادگستری بر اساس مسئولیت و تعهد حرفه ای خود وظیفه  دفاع از موکلان خود در دادگاه ها و مراجع قانونی را به عهده دارند. آنان با تحصیل دانش حقوق و آگاهی یافتن از قوانین به دفاع از حقوق مردم و حمایت قانونی از موکلان خود متعهد و موکلفند. و باید بدون هرگونه مانع و رادعی به انجام وظیفه خود بپردازند. 

 

جواد طالعی

جمهوری اسلامی در پایان راه

کودتای نظامی هم چاره ساز نیست

● تظاهرات اعتراضی مردم در خیابان های تهران و چندین شهر دیگر همچنان ادامه دارد، رسانه های داخلی و خارج کشوری اغلب از روی دست یکدیگر می نویسند و این اعتراضات را تنها به حساب بازاری ها می گذارند. آن ها آگاه یا ناآگاه، دارند افکار عمومی را به سمت بازار منحرف می کنند تا در پایان گفته شود دعوا میان بازاریان و روحانیون و نظامیان حاکم بر ایران بر سر منافع گروهی است.

 

#اعتراضات ــ

از میان آن‌ها: اعتراض کارگران راه‌آهن به اخراج

● این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که چهار‌شنبه ششم تیر صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده ‌اند.

 

خرید ۳۸هزار سکه توسط جوان ۳۱ ساله و مفقود شدن ۱۴۵ میلیون یورو

● سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد فردی ۳۱ ساله بیش از ۳۸هزار سکه طلا را به قیمت دستکم ۵۳ میلیارد تومان خریداری کرده است. به ۴۰ شرکت نیز بیش از ۲۲۰میلیون یورو برای واردات گوشی پرداخت شده که ۱۴۵ میلیون یوروی آن ناپدید شده.

 

"قتل سرزمین ایران" بی‌صدا و در اعماق

زلزله خاموشی به نام فرونشست و فروریزش زمین در ایران

● کارشناسان نسبت به "زلزله‌ ای خاموش" هشدار می‌ دهند؛ فرونشست زمین در اعماق که غیر قابل جبران است و فروریزش زمین که در کلان ‌شهرها تخریب ‌هایی هولناک را در پی دارد. مردم تهران تا به حال شاهد تصاویر هولناکی از فروریزش زمین بوده ‌اند. زمین دهان باز کرده، و حفره ‌ای عمیق در آن ایجاد شده و قربانی گرفته است. این نمونه ‌ها تکرار خواهد شد، شاید در ابعادی بسیار گسترده‌ تر و با تلفاتی فاجعه‌ بار. تکرار آن‌ ها نه در آینده‌ ای دور، که شاید فردا یا ساعتی دیگر رخ دهد چون همه عوامل آن فراهم است.

 

ویدئو مصاحبه ی آقای علی لیمونادی با آقای دکتر مسعود نقره کار

مروری بر چهل سال سیاه

کوچ ایرانیان ۱۵۲ - مروری بر چهل سال سیاه

 

مجید ﻣﺣﻣﺩی

رهبران ایران اشغالگرند، یا هموطن؟

● موج بیداری نسبت به خطای ‌ملی ‌ای که صورت گرفته بود از همان ۲۲ بهمن ۵۷ آغاز شد اما این موج بسیار کند و همچنین ضعیف بود. تقریبا چهل سال طول کشید تا آن اقلیت اندک گسترش یابد و اکثر مردم ایران از خواب ضد امپریالیستی، ضد اسرائیلی و ضد غربی بعلاوه‌ی رویای تهی تمدن اسلامی دهه‌ های چهل و پنجاه خورشیدی بیدار شده و ماهیت فاسد و اقتدارگرای اسلامگرایان چپ و راست را درک کنند. 

 

آرسن نظریان

آیا تجربه ارمنستان می تواند در ایران هم تکرار شود؟

● در آوریل گذشته، اعتراضات توده ای وسیعی در ارمنستان علیه سرژ سرکیسیان، رهبراتوکراتیک طرفدار روسیه، صورت گرفت که یادآور موج “انقلاب‌های رنگین” در کشورهای اروپای شرقی در دهه اول این قرن بود. مثل انقلاب‌های سیاسی گذشته در صربستان در سال ٢٠٠٠، گرجستان در ٢٠٠۳  و اوکراین در ٢٠٠۴، اعتراضات در ارمنستان زندگی روزمره در پایتخت و شهرهای دیگر را فلج کرد، با این تفاوت که تحول در ارمنستان بدون خشونت و به دور از کشمکش قدرت‌های خارجی انجام گرفت.

 

ﻣﺣﻣﺩرضا نیکفر

مکان اعتراض:

به هر شهروند یک سانتی‌متر مربع!

● وزارت کشور، طبعاً بر پایه توصیه متخصصان امور امنیتی، مکان‌ هایی را برای اعتراض ‌های عمومی تعیین کرده است. در تهران ۱۲ مکان را به عنوان مکان ‌های مناسب برای «تجمعات قانونی» در نظر گرفته‌ اند. شهرهای دیگر بسته به جمعیتشان یک تا دو محل برای چنین تجمعاتی خواهند شد.

 

با مهر به ایران

● سرود ای وطن ساخته استاد کلنل وزیری با تنطیم سعید فرصت، سروده عبدالعظیم قریب، قطعه زرد ملیجه ساخته استاد ابوالحسن صبا، تک نوازی تار سعید فرصت و خوانندگی سروش ایزدی اجرا شده است. برای دیدن ویدئو در یوتیوب 

 

شروین وکیلی

ایران ستیزی در جامه‌ی جامعه ‌شناسی تاریخی

● دوستی گرامی از اندیشمندان و فرهیختگان مقیم خارج از کشور دیروز برایم پیوند مصاحبه‌ ای با دکتر همایون کاتوزیان را فرستاد و سفارش کرد که آن را بشنوم و پاسخی بدهم. عنوان این مصاحبه «از ایران باستان چه آثار علمی مکتوبی بجای مانده؟» بود و بخش دوم آن مورد نظر من است که در آن دکتر کاتوزیان به طور خاص درباره‌ ی تاریخ‌ نگاری در ایران سخن گفته است.

 

گفتگوی کوتاه سایت ملیون با دکتر حسین موسویان رئیس هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران در مورد بیانیه ای که اخیرا به نام این جبهه منتشر شده است.

● سایت ملیون – آقای دکتر موسویان ، در روزهای اخیر بیانیه ای با امضای جبهه ملی ایران با تاریخ ۱۵ خرداد۹۷ برای عده ای ایمیل گردیده و در یکی دوسایت اینترنتی هم منتشر شده که مقداری شبهه و تامل در مورد آن وجود دارد. آیا این بیانیه از طرف جبهه ملی ایران صادر گردیده است؟

 

منصور فرهنگ

استاد علوم سیاسی دانشگاه بنینگتون

روانشناسی فرافکنی و معضل اصلاح‌طلبی در جمهوری اسلامی

● فرافکنی واژه ایست که در نزاع سیاسی برای بی اعتبار کردن رقیب مورد استفاده قرار می گیرد. حتی در کشورهای دمکراتیک سیاستمدارانی هستند که از پذیرش پیامدهای منفی تصمیمات خود اکراه دارند و متنقدین را به قلب واقعیت یا اغراق گوئی متهم میکنند. اما دراین جوامع به دلیل آزادیهای مدنی و استقلال قوه قضائیه فرافکنی با محدودیتهای حقوقی و اخلاقی و سیاسی روبرو است.

 

س. اقبال

قصه مرقد آقا در سالگرد ارتحالش

نمایی نزدیک از تشکیلات امام راحل به مناسبت سالگرد مردنش (۱۳ خرداد ۱۳۶۸).

● در رویکردی عوامانه و عوام ‌فریبانه قبر روح ‌الله خمینی را آرامگاه، مرقد، حرم مطهر، مقبره و حتا آستان قدس می ‌نامند تا کارکردی همانند قدیسان شیعه برای او هدفگذاری گردد. “حرم مطهر امام خمینی” از همان آغاز رقیبی سرسخت برای آستان قدس رضوی، آرامگاه حضرت عبدالعظیم، حرم حضرت معصومه و مقبره‌ ی حضرت شاهچراغ در شیراز شمرده می ‌شد.

  

حسن بهگر

خط قرمز یا خط زرد؟

● چندی پیش آقای فلاحتی به اطلاع همه رساند که برنامه ای به نام خط قرمز در رادیو آمریکا تدارک دیده که موضوعش منحصراً گفتگو با سازمان ها و شخصیت هایی است که قصد براندازی حکومت اسلامی را دارند و خلاصه دیگر مدعیان مبارزه، از جمله اصلاح طلبان، در آن جایی نخواهند داشت. 

 

بنیاد پژوهش و آرشیو ایرانیان

ویدئو مصاحبه ی آقای علی لیمونادی با آقای علی شاکری زند عضو شورای عالی نهضت مقاومت ملی ایران

مروری بر چهل سال سیاه

کوچ ایرانیان ۱۴۹ - مروری بر چهل سال سیاه (این گفت و گو در ماه اوت ۲۰۱۷ انجام گرفته است.)

 

پریا منظرزاده

تنها ۱۰ درصد وکلا «مورد اعتماد» قوه قضائیه هستند

پروژه حذف وکلای مستقل از پرونده‌های سیاسی و امنیتی

● پس از حدود سه سال تلاش برای محدودسازی پذیرش پرونده های سیاسی توسط وکلای مستقل، قوه قضائیه به تازگی فهرست وکلای مورد تائید برای مرحله تحقیقات مقدماتی پرونده های سیاسی و امنیتی را در اختیار دادسراهای تعدادی از استان ‌ها قرار داده است.

 

ناصر اعتمادی

خامنه ای نگران از نومیدی ویرانگر جوانان و مردم است

● آیت ‌الله علی خامنه ای، رهبر حکومت اسلامی ایران، در دیدار با جمعی از دانشجویان که روز دوشنبه هفتم خرداد انجام شد، نسبت به گسترش نومیدی در کشور و تبعات ویرانگر آن هشدار داد و خواستار پیگیری آرمان های انقلاب توسط "جوانان مؤمن و انقلابی شد." 

 

مجید ﻣﺣﻣﺩی

آیا جامعه‌ ایران عصبانی است؟ اگر هست، چرا؟

● اسلامگرایان و چپ‌ها اخلاق را به شریعت و روبنا تقلیل دادند و همان شریعت و روبنا را نیز وسیله‌ رسیدن به اهداف خود ساختند. حاکمیت جریان روشنفکری چپ و اسلامگرا برای هفت دهه بر فضای اجتماعی ایران موجب بی‌اهمیت شدن مسئولیت فردی و رعایت حقوق دیگران حتی در شرایطی که به نفع یک فرد نیست شده است.

 

معین خزائلی

تجربه‌های لغو [مجازات] اعدام؛

کشورهای مختلف برای کنار گذاشتن مجازات مرگ چه کرده‌اند؟

● لغو مجازات اعدام در جوامعی که این مجازات را به شکلی گسترده و برای مدتی طولانی اعمال کرده و آن را تبدیل به عرفی جدا نشدنی از نظام کیفری خود کرده ‌اند، اقدامی دشوار بوده و ترس از خلاء کیفری حاصل از لغو این مجازات، در عمل سبب مقاومت نظام ‌های قضایی کشورها برای حذف این مجازات غیر‌انسانی شده است.

 

ایران؛ جامعه‌ای در حال گذار یا در حال انفجار؟

● ضرب و شتم سبعانه یک دختر به خاطر نوع لباس پوشیدنش توسط پلیس زن، پرت کردن یک دختر معترض به حجاب اجباری از روی سکو توسط مامور نیروی انتظامی، ضرب و شتم خونین دراویش گنابادی، ورود افراد مسلح به خانه یک مامور نیروی انتظامی و به گلوله بستن اعضای خانواده او و نمونه ‌هایی از این دست، آیا مشتی نمونه خروار خشونت در جامعه ایران هستند یا باید تصویر دیگری از ایران را هم دید: 

 

از زبان خودشان

توصیه فرشته حسینی، نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی، به حاکمان

 مشکلات اصلی کشور به بیانی ساده

راه رفته درست نیست بر ادامه ی آن اصرار نکنید

● شاه روزی گفت صدای رعد انقلاب ملت را شنیده است که برق آن پیشتر خرمن حاکمیت را سوزانده بود. بیشتر کمر به ویرانی این کشور نبندید. دلخوش به جنگجویان حزب الله لبنان و حشد الشبعی عراق و حامیان روسی و چینی نباشید. اینجا ایران است، سوریه نیست. اینجا سرزمین کاوه و آرش و بابک و یعقوب لیث صفاری و ابومسلم است. اینجا غرور ملی بیداد میکند و وقتی ملت رگ غیرت اش بجنبد دماوند را جا به جا میکند!

 

کامبیز نوروزی

بازی خطرناک با تقسیمات کشوری

● یکی از جاهایی که می ‌توان خطر گسیختگی نظم حقوقی کشور را دید، شکل و شیوه بهره‌ برداری منفعت‌ طلبانه و غیراصولی از قانون از سوی قدرت‌ مداران است. کشاندن بازی قدرت به قلمرو «سرزمین» از نمونه‌ های مهم این شیوه‌ هاست که باید بسیار از آن ترسید و گریخت و گاهی در موضوعاتی مانند بعضی طرح‌ های انتقال آب یا بعضی تقسیمات کشوری مشاهده می‌ شود.

 

شیرین سمیعی

مصدق روانت شاد

● در خانه دوستی فصلنامه های «میراث ایران» را دیدم، ورق زدم و در یکی از شماره هایش، در ستون نامه به سردبیر، نامه ای بود از دکتر جواد محسنیان درباره مصدق، نامه ای ساده و صمیمی و بی غل وغش، و پر از احساس که عجیب بر دلم نشست.

 

متن سخنرانی شادروان دکتر شاپور بختیار

در میدان جلالیه در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۴۰

روز نخست چون دم رندی زدیم و عشق    شرط آن بود که جز ره آن شیوه نسپریم

● هوشیاری شما ملت با ارزش و فداکار ایران امید بدخواهان و مزدوران سیاستهای استعماری سرخ و سیاه را از حریم کشور ایران دور خواهد نمود و اتحاد شما حفظ نظم و متانت شما برادران، نقشه تفرقه انداختن را بار دیگر نقش بر آب خواهد کرد.

 

متن کامل سخنرانی شادروان دکتر غلامحسین صدیقی

در میتینگ جلالیه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۴۰

● هموطنان عزیز اگر ما در سالهای اخیر پارلمان ملی می داشتیم و قوه قضائی کشور تضعیف نمی شد دولتها کار را به آنجا نمی کشاندند که ۱۸۰ میلیارد ریال عواید نفت را با میلیاردها ریال عایدات مالیاتی و قرضه ها چنان حیف و میل کنند که امروز نخست وزیر اعلام کند که خزانه تهی است و با ورشکستگی وحشتناکی روبرو هستیم.

 

تهران – جبهه ملی ایران

سالروز تولد دکتر ﻣﺣﻣﺩ مصدق را گرامی می داریم

● تاریخ پر فراز ونشیب ایران زمین نام بزرگانی را در خود حفظ کرده است که در کارنامه اعمال، رفتار و گفتارشان همه پاکی و پاکدستی و صداقت به ثبت رسیده است. دکتر ﻣﺣﻣﺩ مصدق از جمله معدود شخصیت های معاصر ایران است که نام و آوازه اش نه در این کشور بلکه در جهان قرین مفاهیم ارزشمندی چون آزادی خواهی، استقلال و عدالت طلبی است. شخصیت والایی که در طول عمر شریفش جز خدمت به منافع ملی گام برنداشت و نتایج خدمات او برای همیشه در تاریخ به نیکی یاد می شود.

 

#اعتراضات

از میان آن‌ها:

ادامه تظاهرات در کازرون

● این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده ‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

 

فساد و خرابی نظام بانکی ایران از زبان رییس بانک مرکزی

سیف: مهم‌ترین اقدام امسال ما اصلاح نظام بانکی است

● رئیس کل بانک مرکزی با اعلام "توقف کامل مؤسسات غیر مجاز" اصلاح ساختار نظام بانکی ایران را مهم‌ ترین اولویت این بانک در سال جاری خواند. او گفت، پیگیری پرونده این مؤسسات برایش "هزینه ‌هایی" داشته است.

 

حسین مهری، روزنامه‌نگار پرسابقه ایرانی درگذشت

● حسین مهری، روزنامه ‌نگار پرسابقه ایرانی در سن ۸۲ سالگی در لس‌ آنجلس آمریکا درگذشت.  او به عنوان نویسنده، مترجم و گزارشگر، سال ‌های طولانی در داخل و خارج از کشور با رسانه‌ های ایرانی همکاری می‌ کرد.

 

سهراب رضایی

گزارش میدانی

بسیاری از مردم فکر می‌کنند رژیم در آینده نزدیک فرو می‌پاشد

● در حین انجام گفت ‌وگوهایی درباره یک موضوع اقتصادی متوجه شدم که ایرانیانی که مسیر حرکت تحولات سیاسی و اجتماعی ایران را به سمت فروپاشی نظام سیاسی حاکم تصور می‌ کنند، اکثریت طرف‌ های صحبت را تشکیل می‌ دهند. این مسئله به خودی خود چیز تازه و عجیبی نیست؛ نکته عجیب اینجاست که اکثر آنان برای فروپاشی یک تاریخ مشخص در نظر گرفته ‌اند.

 

نرگس ﻤﺣ۔ﻤﺪی:

فعالان مدنی در سلول‌های انفرادی با اتهامات بی‌اساس

● آنچه موجب فروپاشی جامعه ایران و آسیب‌ های ناشی از آن خواهد شد نه قدرت ‌ها و دولت‌ های خارجی که در وهله نخست استبداد حکومت و سرکوب جامعه مدنی و ناامید کردن مردم از بهره گیری از شیوه‌ های مسالمت ‌آمیز و مسدود کردن راه هر نوع مشارکت‌ جویی مسئولانه مردم خواهد بود.

 

سیستان‌وبلوچستان فراتر از کلیشه‌

● امروز یکی از روزنامه‌ نگاران، ﻤﺣ۔ﻤﺪ بلوچی‌زهی، در توییتر نوشته است: «کامیون حامل روغن خوراکی در محور خاش- زاهدان واژگون شد و ساعت ‌ها رها بود اما به‌ رغم فقر شدید ساکنان منطقه، محموله سالم ‌است و کسی به آن دستبرد نزد».

 

حسن بهگر

حالا دویچه وله هم برای ما الگوسازی می کند

● درخبرها آمده بود که دویچه وله جایزه آزادی بیان سال ۲۰۱۸ خود را به صادق زیباکلام داده است. طبعاً هر انسان آزاده ای و به ویژه هر ایرانی باید به این موضوع افتخار کند که شخصی با تحمل مرارت و مشقات فراوان در کشوری استبداد زده برای آزادی بیان فعالیت کند و مجامع جهانی قدرشناس باشند و جایزه بدهند و آزادی بیان را پاس بدارند.

 

معین خزائلی

جرمی به نام مخالفت با اعدام

● مجازات اعدام به عنوان مجازاتی غیرانسانی و خشونت ‌آمیز همچنان به عنوان یکی از مجازات ‌های قانونی در تعدادی از کشورهای جهان به ویژه در خاورمیانه اجرا می‌ شود و علی ‌رغم کاهش تعداد کلی موارد اعدام زندانیان در جهان و نیز افزایش تعداد کشورهای لغو کننده اعدام به عنوان یکی از مجازات ‌های قانونی، روند اعمال این مجازات در برخی کشورها از جمله ایران، همچنان نگران کننده است.

 

به کارگران ایرانی در روز کارگر مجوز راهپیمایی ندادند

● عدم صدور مجوز قانونی برای تظاهرات کارگران نتوانست جلوی تجمع و راهپیمایی کارگران ایرانی در روز جهانی کارگر را  بگیرد. کارگران در تهران از خیابان کارگر و خیابان حافظ به سمت ساختمان تشکیلات مرکزی خانه کارگر واقع در خیابان ابوریحان حرکت کردند و مراسم خود را برگزار کردند.

 

نوشته ی وارده

کاوه آل حمودی

روز جهانی کارگر سال به سال دریغ از پارسال

● کارگران ایران در شرایط خفقان مطلق ارتجاع مذهبی حاکم بر ایران هم پا و حتی جلوتر از دیگر اقشار جامعه علیه دیوان عمامه بسر می رزمند، روزی نیست که خبر حرکت ها، راه پیماییها، تحصن، و اعتصابات کارگری را از گوشه و کنار میهن نشنویم. 

 

تهران – هیئت رهبری و هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

دوازدهم اردیبهشت روز معلمان ایران گرامی باد

● جبهه ملی ایران روز معلم را به معلمان شریف و فرهیخته ایران تبریک میگوید و امیدوار است ملت ایران بتواند با به دست آوردن آزادی و حاکمیت ملی، به عدالت اجتماعی که شایسته آن است نیز دست یابد.

 

پیام شادروان دکتر شاپور بختیار

به مناسبت اول ماه می

روز جهانی کارگر

● از سال ۱۸۸۶ که کارگران در شیکاگو برای گرفتن حقوق صنفی خویش به پا خاستند تا توانستند گامی در جهت بهبود شرایط کار و میزان مزد و روابط خود با کارفرما بردارند تا به امروز همه ساله روز اول ماه مه به یادبود آن حرکت گروهی و حق طلبانه به نام روز کارگر در تمام جهان جشن گرفته می شود.

 

تهران – هیئت رهبری و هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

یازدهم اردیبهشت روز جهانی کارگر را به کارگران شرافتمند ایران تبریک می گوییم

● روز جهانی کارگر امسال در شرایطی در ایران برگزار می شود که عده زیادی از کارگران شرافتمند این سرزمین توسط حکومت جمهوری اسلامی در زندان ها به بند کشیده شده اند. حداقل دستمزد تعیین شده برای کارگران به مراتب از زیر خط فقر پائین تر است.

 

«کودکان زباله ‌گرد» قربانی مافیای میلیاردی پسماند

● انواع مختلفی از کودک کار در ایران شناسایی شده است از دستفروشی گرفته تا کار در مرغداری و کوره آجرپزی. هرکدام از انواع کار کودک دشواری‌ های خاص خود را داشته و بیگاری محسوب می ‌شود، اما یکی از سخت‌ ترین انواع کار کودک، زباله گردی و تفکیک زباله است.

 

آب آشامیدنی در دهها روستای شوش به طور کامل قطع شد

● آب رودخانه کرخه به قدری پایین آمده که تأمین آب آشامیدنی ۴۳ روستای شهرستان شوش غیرممکن شده است. در استان یزد هم ۳۵۰ روستا مشکل کمبود آب دارند و آب آشامیدنی مردم از طریق تانکر ثابت و سیار تأمین می‌شود.

 

نمیر: ترس آخوندها از قیام ملت علیه دستگاه مافیایی و آینده ایی که برای خود ترسیم کرده اند.

جوادی آملی:

ملت قیام کند سران نظام جایی برای فرار ندارند

●  جوادی آملی٬ از مراجع تقلید شیعیان در قم٬ با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور٬ گفت: «بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد.»

 

ایرج مصداقی

چرا سیستم ناتوان از حل مسئله فساد سیستماتیک است؟

− نمونه ولی فقیه و نماینده‌اش در گیلان

●  فساد سیستماتیک یکی از دلایل مهم ماندگاری نظام اسلامی است. دیری است که انگیزه ‌های ایدئولوژیک رخت بربسته‌ اند و کمتر کسی برای رفتن به بهشت روی میدان مین می ‌رود. علیرغم تنگناهای مالی بیشترین بودجه به روحانیون و مراکز مذهبی و مدارس علمیه اعطا می ‌شود. در سال جاری برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که وظیفه توسعه و اعتلای فرهنگ را در سطح جامعه به عهده دارد، فقط ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه تعیین شده است، در حالی که بودجه مرکز حوزه علمیه قم از مرز ۸۹۶ میلیارد تومان گذر می‌ کند.

 

نهضت مقاومت ملی ايران

بنیانگذار دکتر شاپور بختیار
National Movement of the Iranian Resistance
NAMIR

Founded by Chapour Bachtiar

اطلاعیه‌ی نهضت مقاومت ملی ایران

تسلیت و همدردی

● با کمال دریغ و اندوه از درگذشت میرابوطالب (جلال) نقیبی، برادر گرامی دوست و همرزم ارجمند آقای حسن نقیبی، عضو شورای عالی نهضت مقاومت ملی ایران، که  در روز جمعه ۲۴ فروردین در تهران روی در نقاب خاک کشیدند، باخبرشدیم.

در این ضایعه‌ی دردناک یاران نهضت مقاومت ملی ایران ضمن تسلیت به دوست و همرزم گرامی آقای حسن نقیبی و خانواده‌ی ارجمند نقیبی، خود را عمیقاً در این اندوه آنان همدل و همدرد می دانند و برای آنان شکیبایی و تحمل آرزو می‌کنند.

نهضت مقاومت ملّی ایران

۵  اردیبهشت ۱۳۹۷

۲۵ آپریل ۲۰۱۸ 

 

تسلیت و همدردی

● با نهایت تاسف و اندوه فراوان از درگذشت میرابوطالب (جلال) نقیبی، برادر گرامی‌ آقای حسن نقیبی عضو شورای عالی‌ نهضت مقاومت ملی‌ ایران با خبر شدیم.

نهضت مقاومت ملی‌ ایران - شاخه هند ضمن تسلیت به همرزم گرامی‌ آقای حسن نقیبی و خانواده ارجمند ایشان، خود را  در غم آنان همدرد می‌‌داند و برای آنان صبر و تحمل آرزو می‌‌نماید.

از طرف اعضای نهضت مقاومت ملی‌ ایران - شاخه هند

بهزاد امیری

۵  اردیبهشت ۱۳۹۷

 

 ۱۲ زندانی محکوم به اعدام در خطر اجرای قریب ‌الوقوع حکم

● سازمان حقوق بشر ایران (سوم اردیبهشت ۱۳۹۷): دست‌ کم ۱۲ زندانی محکوم به اعدام برای اجرای حکم در زندان رجایی ‌شهر کرج به انفرادی منتقل شدند. بیم آن می ‌رود که حکم آنان روز چهارشنبه، پنجم اردیبهشت، اجرا شود.

 

مجید ﻤﺣ۔ﻤدی

رادیو فردا به یک خانه‌تکانی جدی نیاز دارد

● با کنار رفتن آرمان مستوفی از مدیریت رادیو فردا، این رسانه، تحت مدیریت جدید به تغییرات جدی نیاز دارد. مهم ‌تر از تغییر مدیر رسانه یا برخی کارکنان آن، تغییر سیاست ‌ها و جهت‌ گیری ‌ها و اولویت‌ ها، نوع ارتباط با مخاطب، چینش نیرو‌ها و نوع استفاده از منابع است. 

 

ایرج مصداقی

جایگاه روشن سعید مرتضوی در نظام،

توضیح‌ دهنده ابهام در جای کنونی او

● سرنوشت سعید مرتضوی یکی از «سعید»‌های نظام همچنان در پرده‌ ای از ابهام است. سعید امامی واجبی خور شد،  سعید حنایی، درحالی که باور نمی کرد اعدام شد، سعید طوسی تبرئه شد، سعید عسگر به جای ۱۵ سال حبس یک سال در زندان ماند و سعید حجاریان که با گلوله ‌ی سعید عسگر تا دم مرگ رفته بود اسیر کینه‌ جویی خامنه‌ ای گردید و به حبس و زندان و اعتراف تلویزیونی واداشته شد.

 

عیسی سحرخیز

در بازِ دیزی و حیای گربه!

● آقای زادهوش باید خیلی باهوش‌تر از استادش جناب مکارم شیرازی باشد که برای جهانی کردن اسلام و شهر قم، تنها بودجه و امکانات، پول نفت و امتیاز ویژه طلب نمی‌ کند، بلکه تنها از ملت ایران چند «چاه نفت»، یک «پرچم خوشرنگ» و یک «قانون اساسی مستقل» طلب می ‌کند و از مردم جهان هم «پذیرش بین المللی» و امکان «اعزام سفیرهای رنگ و وارنگ»!

 

در خوزستان چه خبر است؟

اعتراضات اهواز در گفتگوی دماوند با سعید بشیرتاش

در ماجرای اهواز سه ضلع عرب خوزستانی، ایران و جمهوری اسلامی مطرح است.

از نظر حقوقی و تاریخی، شهروند مسئول کجای این معادله قرار می گیرد؟

● جمهوری اسلامی از همه نظر ایران را به سوی فروپاشی پیش می برد. برای همین مردم باید نظام را کنار بزنند تا شاهد فروپاشی ایران نباشیم. طبیعتا، حفظ و تداوم نهادهای دولتی برای اداره کشور و حفظ امنیت لازم خواهد بود. برای کنار زدن جمهوری اسلامی باید یک جنبش نیرومند سراسری در کشور به راه بیافتد. در دیماه شروع آن را دیدیم و احتمال اینکه به شکل بسیار گسترده تر دوباره سر برآورد فراوان است. تنها با یک جنبش سراسری، نه قومی و تفرقه افکنانه که نه قوم را به خواسته اش می رساند و نه ملت ایران را، می‌توان راه را برای آینده باز کرد.

 

پیام تاثیرگذار نرگس ﻤﺣﻤ۔دی مدافع زندانی حقوق بشر در مراسم جایزه ساخاروف

● اندیشه ‌ها و رویاها نمی‌ میرند. ایمان و باور به آزادی و عدالت با حبس، شکنجه و حتی مرگ به پایان نمی‌ رسد؛ و نیروی استبداد حتی به پشتوانه ‌ی قدرت حکومت بر خواست آزادی چیره نخواهد شد. در کنج این سلول انفرادی، فروتنانه حمایت و سخاوت شما را بر خود درمی ‌یابم و به تلاش‌ هایم تا رسیدن به صلح و مدارا برای جامع‌ های متکثر و بر مبنای احترام به حقوق بشر ادامه می ‌دهم.

 

حسین راغفر:

اقتصاد ایران به جای پایش، روی سرش ایستاده است

نظام تصمیم‌ گیری، اصلی ‌ترین مقصر عقب ماندگی ایران

● حسین راغفر، استاد دانشگاه و اقتصاددان معتقد است که بخش زیادی از فقر موجود در جامعه به عوامل فردی بر نمی ‌گردد، بلکه نظام‌ های مختلفی همچون نظام تصمیم ‌گیری، نقش اصلی و اساسی در کاهش یا توسعه‌ ی آن دارد و تنها مشکل آن را ناکارآمدی می‌ داند که عامل سقوط همه‌ ی قدرتهای بزرگ جهان است. 

 

خروج ۸۰۰ میلیارد دلار از ایران در ۴۰ سال

● پدیده فرار سرمایه از ایران، پدیده‌ ای نیست که به تازگی کشف شده باشد. این بار اما، مسئولان آمار مربوط به میزان خروج سرمایه از ایران را در دوران حاکمیت جمهوری اسلامی منتشر کرده ‌اند: خروج ۸۰۰  میلیارد دلار در ۴۰  سال.

 

 برگی از تاریخ

دکتر صدیقی: مردم وطنپرست کشور به حمایت از بختیار برخیزند

● دکتر صدیقی درباره شخص دکتر بختیار و وضع کشور گفت: «دکتر بختیار آنگونه که من می شناسم، دارای دو ویژگی عمده است که شخصیت او را از بسیاری رهبران ملی ممتاز می کند. بختیار دارای آنچنان شجاعتی است که در این شرایط در زمانی که همه به فکر قهرمان شدن و کسب وجاهتند پا به میدان می گذارد. ویژگی دوم او عشق و علاقه ای است که به میهن دارد. علاقه او به استقلال ایران مسئله ای است که در طول سالیان دراز هرگز دچار تزلزل نشده است. و فکر می کنم در این برهه از تاریخ این پیروزی ملت است که آدمی مثل دکتر بختیار مامور تشکیل کابینه می شود.»

وی افزود: «بختیار این شهامت را داشته که به میدان بیاید و وظیفه ما و همه رهبران ملی کمک به اوست. باید مملکت را نجات داد. صحبت سر شخص دکتر بختیار، جبهه ملی، یا بنده و شما و حتی اعلیحضرت شاه نیست، بلکه بحث بر سر مملکتی است که وظیفه حفظ و صیانتش به عهده ماست. شاید خیلی ها در حال حاضر خود را با آنچه ظاهر است تطبیق می دهند اما باید درون مسائل را نیز ارزیابی کرد. من معتقدم کار خوب خیلی زود معلوم می شود. من مطمئنم مردم وطنپرست کشور ما، او را درک می کنند و به حمایتش بر می خیزند.»

پنجشنبه بیست و هشتم دی ماه ١٣۵٧

 

سخنان دکتر حسین موسویان در جلسه دیدار نوروزی جبهه ملی ایران

رئیس هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران درباره ی وضعیت نابسامان کشور و اداره ی آن

 

شیرین سمیعی

ماردوشان عبا پوش

● از مزایای دوران ایران پیش ازانقلاب می شنویم و از حوادث غم انگیز این دورانش می خوانیم که به راستی حوادث این دورانش برای ما ایرانیان جگرخراش است. و اما خواه ناخواه باید پذیرفت اگر نارسایی هایی در آن دوران نمی بود، چنین رویداد هولناکی رخ نمی آمد و یک چنین حکومت منفوری در کشور ما پای نمی گرفت، و مردمش به درون منجلاب جمهوری اسلامی فرو نمی افتادند.

 

علی شاکری زند

از بحث عدم ‌مشروعیت رژیم و پیش ‌بینی سقوط آن تا زمین ‌لرزه‌های جدید

گامهای  نخست نافرمانی مدنی

بخش دوم

● در خلال بسیار از مقالات می بینیم که پس از سالیان دراز فراموشی درباره ی مشروطه و قانون اساسی و دیگر دستاوردهای درخشان آن عده‍ ای هم رفته رفته به یاد آن پیروزی بزرگ تاریخی ملت ایران و نقش آن در برقراری حاکمیت ملی، حکومت قانون و احترام به قانون و حتی تفکیک این اصول بنیادی می افتند و بر همین اساس می توانند اساس مشروطه را که حاکمیت ملت است از یکی از نهادهای آن، نهادی خاص آن زمان، و به همین دلیل قابل تغییر، یعنی سلطنت، تمیزدهند و به دقت تفکیک نمایند. 

 

علی شاکری زند

از بحث عدم ‌مشروعیت رژیم و پیش ‌بینی سقوط آن تا زمین ‌لرزه‌های جدید

گامهای نخست نافرمانی مدنی

بخش یکم

آگاهی جامعه به عدم مشروعیت رژیم

● پس از بحثی طولانی و منظم درباره‌ ی مبنای مشروعیت نظام‌ های سیاسی با تکیه بر اصل بیان‌ شده از طرف ماکس وبر1 و ارائه ی برهان درباره‌ ی عدم مشروعیت رژیم جمهوری اسلامی، به همین اعتبار و به همین معنی2 گفته ‌بودیم که «هدف از تحریم انتخابات ... علنی ساختن عدم مشروعیت رژیمی است که، با تأسیس آن بر پایه لگدمال کردن دستاوردهای انقلاب مشروطه و ردّ و انکار اصل حاکمیت ملی از همان نخستین روز حیات خود هیچگاه دارای مشروعیت ملی و دموکراتیک نبوده؛ ... 

 

 

آریو مانیا

انقلابی دیگر؟

● پس از انقلاب مشروطه، رویدادهای اجتماعی - سیاسی با چنان شتاب سرگیجه آوری پیش می رفت که ارزیابی درست از چگونگی پیشرفت مشروطه و سویه آن، برای بسیاری از سیاست ورزان و روشنفکران دشوار شده بود و پس از یک دوران کوتاه غوغاگری جمهوری خواهی، که روحانیت شیعه با آن همراهی نداشت و این، انگیزه آن شد که اندیشه واگذاردن پادشاهی از خاندان قاجار به خاندان پهلوی به میان آمد تا از این رهگذر هم یکپارچگی سرزمینی و هم امنیت درونی بدست آید و هم قدرت دولت مرکزی پایدار باشد.

 

فریدون خاوند (تحلیلگر اقتصادی)

اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶؛

آتشفشان دی ماه (بخش اول)

فضای اقتصاد کلان

 

گیتی کاوه

به مناسبت هشتم ماه مارس

روز جهانی زن

 

از زبان یکی از کارگزاران دستگاه مافیایی حاکم

وزیر کشور جمهوری اسلامی درباره نارضایتی مردم:

یک جرقه کافی است تا شعله‌ور شود

 

سخنی از دکتر شاپور بختيار در مورد زنان ايرانى:

به انگیزه هشتم ماه مارس

● از زنان کشور که بیش از هر گروهی مورد ظلم و تحقیر آخوندهای بی شرم قرار گرفته اند بارها سخن گفته شده و تمام مردم جهان از ماهیت پلید و رفتار غیر انسانی دست اندرکاران کنونی آگاه هستند. آنچه همه ما را امیدوار می کند سرسختی و مقاومت این شیر زنان در مقابل رفتار اراذل و اوباش رژیم است. هرچه بیشتر فشار و بی حرمتی می بینند، پایداری و استقامتشان زیادتر می شود. اکنون زن ایرانی منبع الهام و مرکز اصلی اراده ملت برای آزادی و بازیافتن ارزش های جاودانه کشور ما شده است. هجوم وحشیانه و مستمری که عناصر پلید و فرومایه نسبت به آنها روا می دارند و واکنش آنها، چهره آنان را در تاریخ معاصر ایران درخشان تر و نور امید همه را افزونی می بخشد.

بخشی از پیام رادیویی دکتر شاپور بختیار به ملت ایران بمناسبت سالگرد فتنه خمینی

روزنامه قیام ایران ۱۷ بهمن ۱۳۶۴

شماره ۱۲ مسلسل ۱۳۷

۶ فوریه  ۱۹۸۶

 

روایت دکتر شاپور بختیار از آخرین وداع با دکتر مصدق

به‌انگیزه ۱۴اسفند

● من مصدق را در سیزده سال آخر عمرش ندیدم. سیزده سالی که سه سالش در زندان گذشت و بقیه ‌اش در مِلک احمدآباد. هرسال به مناسبت نوروز، برایش تبریکی می‌ فرستادم و او با نامه‌ های بسیار مهربان جواب می ‌گفت. آخرین کاغذی که از او دارم شش روز قبل از درگذشتش نوشته‌ شده است.

 

ﻤﺣ۔ﻤدرضا خوبروی پاک 

همه‌ پرسی

برای حق تعیین سرنوشت خود

و سامان‌ دهی آن*

● همه‌ پرسی ازمردم نشان ‌دهنده ی والای دموکراسی مستقیم است. روسو گفته بود «هر نوع نمایندگی کم و بیش نوعی خیانت است. تنها از راه اداره‌ ی امور به‌ وسیله ‌ی همه ‌ی مردم است که می توان به ایده آل دمکراسی دست ‌یافت.» امّا، دولتِ ناشی از همه‌ پرسی حتما بر پایه ‌ی حاکمیّت مردمی یا ملّی نخواهدبود زیرا ممکن است به حاکمیّت های دیگری مانند حاکمیّت متعلق به یک گروه اجتماعی ویژه ( کاست، طبقه، گروه قومی یا مذهبی) و جزآنها بیانجامد. 

 

علی شاکری زند

همهپرسی،

به چه منظور، چگونه، در چه زمان،

و به دست کدام حکومت ؟

● در هفته ‌های اخیر گروهی از هموطنان با انتشار بیانیه ای‌ خواستار انجام یک همه پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد گردیده ‌اند.

در میان امضاء کنندگان این بیانیه چند تن از شخصیت‌ های مدنی بسیار قابل ‌احترام دیده ‌می ‌شوند که به ‌دلیل ایستادگی بر سر باورهای آزادیخواهانه ‌ی خود، یا مانند خانم نرگس ﻤﺣ۔ﻤدی سالهاست در زندانی جانفرسا به سر می ‌برند...

 

روزشمار دولت ملی شاپور بختیار

به مناسبت شانزدهم دی‌ ماه

● مروری بر اتفاقات آنروزها، هشدارهای دکتر بختیار، عملکردهای او و کسانی که دستی در آتش داشتند، برای آگاهی نسل جوان

یک شنبه بیست ودوم بهمن١٣۵٧

شنبه بیست ویکم بهمن١٣۵٧

 

● دکتر بختیار: من معتقدم که شما باید آزاد باشید و انتخاب بکنید. من معتقدم که آنچه من می گویم وحی منزل نیست. من می گویم شما آنچه را که من می گویم بسنجید با معیار اصول فلسفی و اخلاقی و چنین اجتماعی که دارید بعد انتخاب بکنید.

 

نمیر: سی و نه سال  جنایت

کاووس سید امامی، استاد دانشگاه

«دو هفته پس از بازداشت در زندان درگذشت»

کاووس سیدامامی، دکترای جامعه شناسی و عضو هيئت علمی دانشگاه امام صادق، و همزمان مدیرعامل مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بود.

● همزمان با اعلام دادستان عمومی و انقلاب تهران مبنی بر بازداشت چند متهم مرتبط با یک پرونده «جاسوسی در حوزه محیط‌‌ زیست»، گزارش‌ها حاکی است که کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، دو هفته پس از دستگیری در زندان درگذشته است.

  

پنج شنبه دوازدهم بهمن ماه ۳۹ سال پیش

روز ورود کسی است که هیچ احساسی نسبت به ایران و ایرانی نداشت. (ویدئو)

روز ورود کسی است که برای برپاکردن جوخه های اعدام آمد. (ویدئو)

روز ورود کسی است که برای نابودی کشور آمد. (ویدئو)

روز ورود ...

  گرافیکی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی                                        منبع عکس: دویچه وله

 

بی سرپناهی زلزله‌زدگان؛

مرگ در سرما

● زلزله ‌زدگان کرمانشاهی از مرگ پنج کودک خردسال بر اثر سرما و سرماخوردگی خبر داده‌ اند. یک دختر ۱۷ ساله معلول نیز در پی عفونت ریوی درگذشته است. مسئول هلال احمر می‌ گوید ساخت و نصب کانکس زمان و مدیریت می‌ طلبد. سرما و کمبود امکانات در مناطق زلزله‌ زده کرمانشاه بی‌ داد می‌ کند. آنها که از زمین ‌لرزه هفت ریشتری جان سالم به در برده ‌اند، از سرماخوردگی ساده یا آنفولانزا و عفونت می‌ میرند.

 

دین و حکومت

به‌ دنبال تظاهرات وسیع اخیر در ایران و شعارهای مردم علیه اسلامِ سیاسی و حکومتی موضوع جدایی دین از حکومت بار دیگر به یکی از موضوعات حادّ روز تبدیل شد و بحث‌ ها و گفت ‌و ‌گوهایی پیرامون آن درگرفت که گاه بسیار دور از حقیقت و حتی بی ‌پایه هم بود. بدین مناسبت ما از آقای علی شاکری زند خواستیم که در صورت امکان یادداشتی را که در این ‌باره در یکی از فصول ترجمه‌ ی خود از رساله‌ ی دکترای دکتر شاپور بختیار نگاشته ‌اند برای انتشار در اختیار ما قراردهند. با سپاس از ایشان که این متن را پس از تکمیل و با توضیحات بیشتری برای ما فرستادند ما اینک به انتشار آن اقدام‌ می‌کنیم.

هیأت‌ تحریریه ی نشریه ی اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

 

علی شاکری زند

جدایی دین از حکومت

یا

حکومتِ لاییک*

● حکومت لاییک، که نباید آن را با جامعه ‌ی سکولار اشتباه گرفت، حکومتی است که در آن در عین کمال آزادی برای ادیان، قدرت سیاسی از نهاد دین مستقل است و کسی نمی‌تواند نظری را به ‌نام دین بر آن تحمیل‌ کند. در مقابل سکولارصفتی است که تنها اختصاص به حکومت و رژیم سیاسی ندارد و می ‌تواند به عنوان صفت برای هر نهاد اجتماعی صدق کند و به‌ کار رود، حتی در یک رژیم سیاسی غیرمستقل از دین.

 

منوچهر صالحی

بحران چند لایه‌ رژیم اسلامی

● رسانه‌ های وابسته به محافل اصولگرا می‌ گویند که مردم به‌ خاطر مشکلات اقتصادی (گرانی، بیکاری، کمبود تخم مرغ، افزایش بهای فرآورده‌ های نفتی که در بودجه ۱۳۹۷ پیش ‌بینی شده است و ...) در نزدیک به ۱۰۰ شهر ایران به خیابان‌ ها ریختند و علیه دولت روحانی شعار دادند.

 

سعید بشیرتاش

جنبش دی ۹۶، سرفصلی از انقلاب تمدنی

● جنبش اعتراضی مردم ایران در روزهای اخیر، که از این پس در این نوشتار «جنبش دی ۹۶» نامیده می شود، نقطهٔ عطفی در تاریخ ایران خواهد بود؛ چراکه این جنبش ویژگی‌ هایی دارد که می ‌تواند مسیر تاریخ را برای ملت ایران تغییر دهد. در زیر، به اختصار، به مهم‌ ترین این ویژگی ‌ها می ‌پردازیم.

 

علی شاکری زند

نکاتی

پیرامون مفاهیم

ملیت، اقلیت، خودمختاری*

بخش چهارم

انزوای مهاباد در کردستان

● چنان که در سراسر این نوشته نشان ‌‌دادیم ایرانیان یک ملت بیشتر نیستند؛ همانگونه که تقسیم آنها به شیعه و سنی، یا مسلمان و غیرمسلمان به منظور ایجاد اختلاف و سوءِ استفاده است و آن را قاطعانه محکوم می‌ کنیم. باید تقسیم تصنعی آن به اکثریت و اقلیت قومی را نیز که در دست گروهک هایی بی‌ مسئولیت دستاویزی برای اعمال اغراض کوته‌ نظرانه‌ ی خصوصی است با همان نیرو رد و محکوم کنیم. این تقسیم ‌بندی ‌ها، هر دو، صرفاً ایدئولوژیکی هستند و دستاویزهایی در دست ماجراجویانی که در زندگی دوست ‌دارند با آتش بازی ‌کنند، بدون توجه به این که اینگونه آتش‌ ها در همین دو قرن گذشته و کنونی بارها خان ‌ومان‌ های چندین ملت جهان را سوزانده‌ است.

 

بیانیه هنرمندان و فرهنگیان ایرانی مقیم پاریس*

● ارادۀ خلل ناپذیر مردم سراسر کشور به ویژه شور و جانفشانی جوانانی که برای تغییری بنیادین از میان فرودستان و رنج دیدگان برخاسته و فریاد آزادی و عدالت سرداده اند سزاوار ستایش و درخور همبستگی های بی دریغ تک تک ایرانیان آزاده است!

 

پیام «دکتر ﻤﺣﻤ۔د ملکی»

به مناسبت قیام حق طلبانه ملت ایران

● بارها به مقامات «نظام ولایی»" هشدار دادم که نظام تان پایدار نیست، چرا که بر پایه ظلم و فساد و دزدی بنا شده، و دیر یا زود با خیزش مردم سقوط خواهد کرد. البته باور آن برای بسیاری مشکل است، اما این قانونمندی تاریخ و طبیعت است.

 

لوموند:

یک انقلاب واقعی کلیت نظام ایران را نشانه گرفته است

"استفن دودوآنون: حکومت اسلامی ایران در برابر تظاهرات اعتراضی که در این کشور ابعاد ملی یافته کاملاً غافلگیر شده است.

● روزنامۀ معتبر لوموند چاپ پاریس در شمارۀ امروز خود مصاحبه ای با یک پژوهشگر فرانسوی به نام "استفن دودوآنون" که به تازگی از ایران بازگشته دربارۀ ماهیت تحولات و اعتراض های جاری ایران انجام داده است. 

 

امير بيگلرى

از "رأى من كجاست؟" تا "حق من كجاست؟":

آغاز يك پايان

● اگر جنبش اعتراضى سال ١٣٨٨ با دستكارى در آراى ملت شکل گرفت و در محدوده طبقه متوسط جامعه و بيشتر با تمركز در شهر تهران و تا حدى چند شهر پر جمعيت به حيات خود ادامه داد، جنبش اعتراضى كنونى، خاستگاه و انگيزه هاى اوليه ى آن هر چه كه باشد، از يك سو قشرهاى وسيع ترى از مردم را در برگرفته و از ديگر سو در شهرستان هاى مختلف آغاز و به تهران نيز كشيده شده است. اين دو گستردگى (در ابعاد طبقاتى و جغرافيايى) دو تفاوت اصلى اين دو جنبش هستند.

 

مجید ﻤﺣﻤ۔دی

«بازندگان جنبش اعتراضی دی ماه ۹۶»

● قوای قهریه پس از دو روز سبک و سنگین کردن شرایط از شب ۹ دی ۹۶ سرکوب خشن اعتراضات را آغاز کردند. حکومت هر اقدامی در برابر این اعتراضات انجام دهد، چه مهندسی ارتباطات و نظام حمل و نقل و چه افتادن به جان معترضان با ماشین آب پاش، باتوم و گلوله‌ی مستقیم، بازنده‌ی نهایی است. 

 

پرویز دستمالچی

راهی نیست، مگر گذر از این نظام

در حاشیه اعتراضات مردم در مشهد و...

● علت شکست استراتژیک و ناکارآمدی حکومت درست در همین سیستم آپارتاید، تبعیض، بی عدالتی، و تامگرایی فراانسانی ج.ا. است که می توان به آنها بی لیاقتی، بی مسئولیتی، فساد، دزدی و چپاول و... سیاستمدارن کوچک و "بزرگ" آن را نیز افزود. هنگامی که دین و کتاب "مقدس" مرجع توجیه تبعیض و جنایت شود، قیام علیه هر دو شروع خواهد شد: "اسلام را پله کردند، مردم را ذله کردند". در نظام ناحق، قیام حق ملت است ...

 

ایرج مصداقی

در تجمعات اعتراضی شرکت کنیم یا نکنیم؟

چه شعاری انحرافی است؟

● یک روز پس از اعتراضات در مشهد و چند شهر استان خراسان رضوی، کرمانشاه، اصفهان، رشت، خرم‌آباد، قم، زاهدان و چند شهر دیگر نیز شاهد اعتراضات مشابهی شد. بسیاری چه در شبکه ‌های اجتماعی و چه در محافل عمومی و خصوصی برگزاری تجمعات مشهد و کرمانشاه را برنامه‌ ای از سوی مخالفان حسن روحانی و بطور مشخص سپاه می دانند.

 

علی شاکری زند

نکاتی

پیرامون مفاهیم

ملیت، اقلیت، خودمختاری

بخش سوم

نگاهی به تاریخ کردستان

● باید دانست منطقه‌ ای از ایران که در قدیم اردلان نامیده می‌ شد و به ‌دنبال نامگذاری جدید آن به دلائل اداری در دوران سلجوقی و سلطنت سلطان سنجر، از پایان قرن ششم هجری، با عنوان تازه‌ ی کردستان در دفاتر دیوانی ثبت شد و حدود آن را ضبط و تعیین ‌کردند و از آن زمان بود که در تاریخ بدین نام خوانده‌ شد، از دوران باستان محل زندگی طوایفی ایرانی بوده که از راه دامداری و زراعت روزگار‌می‌ گذرانده اند.

 

دکتر پرویز داورپناه

پوزشخواهی از دیکتاتورهای پهلوی بی معناست

مساًله ی ملیون ایران استقلال و دموکراسی است

● چندی است افرادی از کارگزاران گذشته‌ ی جمهوری اسلامی و گروههای ورشکسته‌ ی اپوزیسیون آن با طرفداری از اعمال گذشته ‌ی پادشاهان پهلوی و همصدا با شاه ‌اللهی ها به توبه و استغفار از دیکتاتورهای پیشین پرداخته و اعلام می کنند که خود را در یک پوزشخواهی بزرگ به «پیشگاه رضاشاه کبیر و فرزندش» مدیون می دانند.

 

پیام تسلیت مهندس عباس امیر انتظام

به مناسبت درگذشت شادروان حمید ذوالنور

● با اندوه فراوان اين ضايعه جبران ناپذير را به جبهه ملى ايران، حزب ايران، و يكايك هموطنان گرانقدرى، كه فارغ از مكان و زمان، دغدغه میهن و هم میهن دارند، صميمانه تسليت عرض مى نمايم.

 

علی شاکری زند

نکاتی

پیرامون مفاهیم

ملیت، اقلیت، خودمختاری

بخش دوم

احساس ایرانی‌بودن

● احساس ایرانی بودن با همه ‌ی ویژگی‌ های کم‌ نظیر آن برای یک ایرانی چنان عادی است که در نظر خود او طبیعی و کم ‌اهمیت می‌ نماید در حالی که چون اندکی در تاریخ و فرهنگ دیرینه‌ ی خود غور کند در‌می ‌یابد که نه یک چنین وابستگی چندان طبیعی‌ است و نه  احساس آن پیش‌ِپاافتاده، زیرا همانند آن در میان همه‌ ی مردمان جهان الزاماً وجود ‌ندارد؛ و بر او روشن می‌ شود که این احساس زاییده ‌ی عوامل پیدا و ناپیدای بیشمار، بسیار ریشه ‌دار و کهنی است که او را، عموماً به ‌صورت ناخودآگاه، به دیگر ایرانیان پیوند‌ می ‌دهد.

 

به یاد رئیس فقید شورای عالی نهضت مقاومت ملی ایران

خاطره ی مهندس حمید ذوالنور از ۱۶ آذر

اولین تظاهرات یکپارچه دانشگاه تهران

(نگاهی به جنبش دانشجوئی سالهای ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۲ خورشیدی در ایران*)

● بعد از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و سقوط دولت مصدق و محاکمۀ او در دادگاه نظامی که در واقع تبدیل به محاکمه کودتاگران گردید و دستگیری بسیاری از شخصیت ‌های نهضت ملّی، مقاومت در برابر کودتا با تشکیل نهضت مقاومت ملّی مرکب از احزاب ملّی و شخصیت هائی که دستگیر نشده بودند ادامه یافت و پس از سرکوبی آن و تبعید و زندانی سران و کادرهای آن، باز احزاب وابسته به نهضت ملّی به حیات خود هر چند بسیار محدود ادامه می‌دادند و بمناسبت‌های گوناگون با انتشار اعلامیه هائی حتی از مخفی‌ گاهها در حد توانائی خود کوشش می‌ کردند که مشعل نهضت ملّی را روشن نگه دارند و روزنه ‌ای بسوی امید باز نگه دارند.

 

علی شاکری زند

نکاتی

پیرامون مفاهیم

ملیت، اقلیت، خودمختاری*

بخش یکم

● آنچه در بسیاری از کشورهای جهان گاه به‌ حق و گاه به ‌خطا طلبِ استقلال یا طلب‌ خودمختاری نامیده می ‌شود در هر جا و در هر زمان دارای ماهیت بکلی متفاوتی است که در هر مورد از منشا‌‌ءِ متفاوت آن سرچشمه‌ می‌ گیرد. تقلید چشم ‌بسته، یا فقدان اندیشه‌ ی انتقادی، به ‌ویژه در کشورهای دنیای سوم، و حتی در میان بخش مهمی از رسانه های سراسر جهان سبب ‌شده که در تقریباً همه ‌ی موارد در این زمینه به ‌مدد مفاهیم کلیشه ‌مانند و واژگان عاریتی یکسانی، که هر یک از دیگری رونویس ‌کرده و فارغ از هرگونه نقادیِ آنها، در مورد جدیدی به‌ کاربسته، سخن‌ گفته ‌شود بدون کمترین توجه به معنا و منشاءِ تاریخی و اجتماعی آنها و به نتایج زیانباری که کاربرد نیاندیشیده‌ ی مفاهیم وام گرفته از دیگران می‌ تواند در گمراهی اذهان و سرنوشت یک یک کشور به بارآورد.

  

مراسم سالگرد فروهرها با مسالمت برگزار شد

● نوزدهمین سال قتل فروهرها در تهران با حضور گسترده مردم، دو ساعت سکوت و خواندن سرود ای‌ ایران برگزار شد. شبکه ‌های مجازی نیز با هشتگ سکوت با این مراسم اعلام همبستگی کرده بودند.

 

رضا مقصدی

...و اشک می‌چکد از چشم‌های آیینه

● زمین

چه تلخ، چه غمناک

با تو حرف زده ست.

تو‌ای تبار ِطربناک ِ پاک ِ دیرینه!

سرود ِ سوگ ِ تو اینک به جان ِ باغم ریخت

واشک می‌چکد از چشم‌های آیینه.

 

علی شاکری زند

علل واقعی جنگ ایران و عراق

و افسانه‌ی حمله‌ی نظامی عراق به ایران بنا به توصیه‌ی شاپور بختیار

بخش چهارم:

شعبده‌ پیرامون به‌اصطلاح

اسرار اسناد وزارت خارجه‌ی انگلستان

● پس از همه ‌ی تیرهای زهر‌آلودِ اتهام که دیدیم در رودر‌رویی با حقایق انکارناپذیر تاریخی به سنگ خورد دشمنان بختیار که با همه‌ ی قدرت حکومتی‌ عریض و طویلشان همچنان از نام او در هراس‌ اند باز هم کوشیدند و می‌ کوشند با استمداد از وسائلی پوچ حرمت این نام را خدشه‌ دار ساخته جاذبه‌ ی اندیشه‌ ی مربوط به آن را خنثی‌گردانند.

 

پرویز داورپناه

لجن پراکنی پیرامون قتل معصومه مصدق،

نوه زنده یاد دکتر ﻤﺣﻤ۔د مصدق

● موضوع بحث به پرونده قتل یکی از نوادگان مصدق، معصومه مصدق، بر می گردد که در اردیبهشت ماه ۷۷ در تهران، در خانه اش به قتل رسید و این پرونده هنوز باز است. معصومه مصدق که بیشتر عمرش را در خارج از کشور زندگی کرده بود، پس از مرگ مادر به ایران آمده بود تا به اسباب خانه سروسامان داده، آن را بفروشد و به خارج برگردد.

 

علی شاکری زند

علل واقعی جنگ ایران و عراق

و افسانه‌ی حمله‌ی صدام به ایران بنا به توصیه‌ی شاپور بختیار

بخش سوم:

جستجو در علل و مقدمات

حمله‌ی عراق به ایران

● قبلاً گفته‌ بودیم که گرچه این حادثه علل گوناگون و متعدد داشته اما در میان آنها برخی اصلی و عمده بوده ‌اند، و بدون آگاهی از آنهاست که نمی ‌توان وقوع آن را فهمید؛ دلائلی که بدون حتی یکی از آنها جنگ درنمی ‌گرفت؛ یعنی عللی که باید پیش از هر عامل دیگری شناخت.

  

وحید فرخنده خوی فرد

لکۀ ننگی که از دامانِ پهلوی و روحانیت پاک نمی‌شود!

● نوزدهم یک روز از ماههای پاییز، یک روزِ تاریک، یک شبِ سرد، زندانی داخل سلولِ انفرادی خود در تب می‌سوخت. اما نمی‌دانست آتش عمیقِ درونش را خاموش کند، یا سیلاب خیانت وارده به کشورش را مهار....

 

علی شاکری زند

علل واقعی جنگ ایران و عراق

و افسانه‌ی حمله‌ی صدام به ایران به توصیه‌ی شاپور بختیار

بخش دوم:

نقش روزنامه ی لوموند

● از جزئیات بی ‌اساس این ادعا، مانند ادعای «عرب ‌بودن» مردم خوزستان که بگذریم می ماند اتهام ناروایی که این روزنامه به شاپور بختیار وارد می ‌کند. در واکنش به این ادعا از سوی روزنامه‌ ای که از زمان تأسیس آن در محافل دیپلماتیک خوانندگان بسیار داشته ‌است و حسب‌ القاعده بایست اخبار و تحلیل های آن متکی به اسناد غیر‌قابل انکار باشند، شاپور بختیار، با یقین...

 

دستمزد باورنکردنی معلمان مناطق محروم

● معلم‌ هایی هستند که از سر وطن‌ و انسان‌ دوستی به مناطق محروم می‌ روند و خود را وقف تدریس به فرزندان محروم از امکانات آموزشی و رفاهی ایران زمین می‌ کنند ولی به نظر می‌ رسد که تعدادشان زیاد نیست.

 

علی شاکری زند

علل واقعی جنگ ایران و عراق